Μηχανή που ενδείκνυται για πρόβλημα σε αυχένα και μεση

Morris

new member
Δημοσιεύσεις
2
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Morris
Καλημέρα είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την αγορά μηχανής .
Η εμπειρία μου είναι με ένα παπάκι honda Wave 110i το οποίο έχω τεσσερα τα χρόνια και σκέφτομαι να περάσω σε μι μηχανή.το δίπλωμα μου είναι μέχρι 400 κυβικά .
Τα κριτήρια μου είναι τα έξης
* Θέλω να είναι χαμηλή μιας και έχω ύψος 1.66 και ελαφριά για να μπορώ να την κουμαντάρω εύκολα και γιατί έχω συνηθίσει με το wave το οποίο με βολεύει πολύ σε αυτό το κομμάτι (αν εξαιρέσεις ότι σε παίρνει ο άνεμος )
*Θέλω να έχω ίσια πλάτη μιας και η σκυφτή θέση με κουράζει λόγω κηλης στον αυχένα
*Θέλω να έχω όσον το δυνατόν λιγότερους κραδασμούς στη μέση γιατί έχω και εκεί κήλες (καλα πάμε)
( Το wave εδώ είχε μεγάλο θέμα )
*Δεν είναι έχω εμπειρία με μηχανές μόνο με πάπια οπότε έχω ένα φόβο για τον συμπλέκτη μέχρι να τ ξαναθυμηθω οπότε ίσως βοηθούσε να μην είναι πολύ νευρική
*Για κυβικά δεν έχω καταλήξει γιατί με ενδιαφέρουν κυρίως τα παραπάνω κριτήρια να πληρούνται αν και από όσο έχω ψάξει μάλλον για χαμηλού κυβισμού με βλέπω για; να καλύπτονται αυτά ,οπότε αυτό το βλέπουμε.
*Για χρήματα επίσης δεν έχω κάποιο εύρος αυτη στιγμή.προτιμω να καταλήξω στα μοντέλα μετά να δοκιμάσω και μετά να δω τι μπορώ ρεαλιστικα να αγοράσω.
Αυτά
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.445
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Ψαχνεις μονοκύλινδρο 250-300 χαμηλο εντουρακι για να εχει *****ες κ μεγαλες αναρτήσεις για καλύτερη απόσβεση κραδασμών.

Εχει κ 125 αλλα λιγο γκαζακι παραπανω δεν εβλαψε κανενα ....
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Δεν είπες τι χρήση θα κάνεις παιδί..

Επειδή είχες παπί καταλαβαίνω ότι το θες ΚΑΙ για εργάτη
,οποτε Scooterμ με θρόνο στα 300cc φίλε.
Δέ θα ζοριστεις μιας και δεν θα ασχοληθείς με ταχύτητες και συμπλέκτη.
Αν οι απαιτήσεις είναι άλλες θα επανέλθω.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Βασικά το πρώτο που θα χρειαστείς είναι ένα πολύ ελαφρύ κράνος.
Κοίτα κανα bell ,θα το πληρώσεις αλλά μετά θα το ευγνώμονεις γιατί είναι κάπου 1000γρ.
Αν μπορείς κοίτα να πάρεις καινούριο μικρό μηχανάκι.
Ο συμπλέκτης δεν είναι και πυρηνική φυσική ,μη φοβασαι
Πήγαινε και Καντά όλα βόλτα.
Το πρόβλημα σου είναι στο κράνος επαναλαμβάνω
Μετά στα χέρια θα βρεις αποστάτες να φέρεις το τιμόνι λίγο κοντύτερα στο σώμα να μη ζοριζεις τους μύες της πλάτης.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Η μηχανη δεν είναι το πιο φιλικό μέσον για τη μέση.. Τα φορτία που δέχεται η μέση αυξάνουν.. Βαλε και τους κραδασμούς.. Γι αυτό και οταν υπάρχει σοβαρό θέμα, ο γιατρός λέει μηχανή απαγορεύεται.

Απλά το αναφερω

Εσύ που έχεις θέμα και σε αυχένα, είσαι δύσκολη περίπτωση, γιατί με μια ελαφρώς σκυφτη θέση για ανακούφιση της μέσης, ίσως επιβαρύνεις τον αυχενα
 
Τελευταία επεξεργασία:

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Η μηχανη δεν είναι το πιο φιλικό μέσον για τη μέση.. Τα φορτία που δέχεται η μέση αυξάνουν.. Βαλε και τους κραδασμούς.. Γι αυτό και αν υπάρχει σοβαρό θέμα, ο γιατρός λέει μηχανή απαγορεύεται.

Απλά το αναφερω

Εσύ που έχεις θέμα και σε αυχένα, είσαι δύσκολη περίπτωση, γιατί με μια ελαφρώς σκυφτη θέση για ανακούφιση της μέσης, ίσως επιβαρύνεις τον αυχενα
Το αυτο Giving
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Φιλε μου,οταν εχεις προβλημα με τη μεση και τον αυχενα,δεν καβαλας μηχανη!!!!

Επιδεινωνεις το προβλημα!!!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πρωτα απ ολα καλως μας ηρθες.

Αν ξεκινησεις να ψαχνεις μηχανη με αυτο τον τροπο δεν θα καταληξεις πουθενα και αυτο γιατι δεν μπορει να καταλαβει κανεις εκτος απο εσενα ποια ειναι τα ορια σου στον πονο.

Μηχανακια με ορθια θεση οδηγησης καταπονουν περισσοτερο την μεση,ασχετα αν καποιοι πιστευουν το αντιθετο.Αρα το σωστο για την μεση σου θα ηταν ενα ελαφρυ sport touring.

Ο αυχενας καταπονειτε πολυ στην σκυφτη θεση,λιγοτερο αλλα αρκετα στην ορθια θεση και λιγο λιγοτερο οταν εχει το κεφαλι σου προς τα πισω.Αρα και εδω η πιο ιδανικη μηχανη ειναι μια sport touring μιας και αναγκαστικα εχεις το κεφαλι σου πιο πισω απο την καθετη θεση.

Ηλικια δεν βλεπω πουθενα αλλα θα υποθεσω οτι εισαι σε μια ηλικια που μπορει να οδηγησει ενα μηχανακι 600 κυβικων.Iσως μια καλη και φτηνη λυση για την περιπτωση σου να ειναι ενα cbf 600.Αν οχι πας παρακατω σε κυβικα αλλα σε μηχανη ιδιας φιλοσοφιας.

Λιγι πιο πανω ο Αντωνης σου λεει για μονοκυλινδρο εντουρακι 250 κυβικων.Ισως και αυτο να ειναι μια καλη λυση αλλα εγω επειδη ειχα παρομοια προβληματα με τα δικα σου δεν θα το διαλεγα.Απο την μια καθεσαι σε πολυ ορθια θεση και καταπονουνται ολα,απο την αλλη εχει κραδασμους που κουραζουν σε πολυωρες διαδρομες.

Οτι και να αποφασισεις για να εχεις σωστο αποτελεσμα πρεπει να γυμνασεις σωστα τους ραχιαιους σου...αν το λεω καλα,να κανεις ασκησουλες πριν και μετα απο μεγαλα ταξιδια και να παρεις μια καλη ζωνη.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Φιλε μου,οταν εχεις προβλημα με τη μεση και τον αυχενα,δεν καβαλας μηχανη!!!!

Επιδεινωνεις το προβλημα!!!

Για ολα υπαρχει λυση εκτος αν μετα απο καθε βολτα πρεπει να καθεσαι τρεις μερες κρεβατωμενος για να συνελθεις.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Για ολα υπαρχει λυση εκτος αν μετα απο καθε βολτα πρεπει να καθεσαι τρεις μερες κρεβατωμενος για να συνελθεις.
Διαφωνω,αλλα ειναι η αποψη σου και τη σεβομαι!!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Διαφωνω,αλλα ειναι η αποψη σου και τη σεβομαι!!

Και αλλοι διαφωνουσαν αλλα εγω συνεχιζω να καβαλαω και απ οτι βλεπω θα συνεχισω για αρκετα χρονια ακομη.cde
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.526
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Πρωτα απ ολα καλως μας ηρθες.

Αν ξεκινησεις να ψαχνεις μηχανη με αυτο τον τροπο δεν θα καταληξεις πουθενα και αυτο γιατι δεν μπορει να καταλαβει κανεις εκτος απο εσενα ποια ειναι τα ορια σου στον πονο.

Μηχανακια με ορθια θεση οδηγησης καταπονουν περισσοτερο την μεση,ασχετα αν καποιοι πιστευουν το αντιθετο.Αρα το σωστο για την μεση σου θα ηταν ενα ελαφρυ sport touring.

Ο αυχενας καταπονειτε πολυ στην σκυφτη θεση,λιγοτερο αλλα αρκετα στην ορθια θεση και λιγο λιγοτερο οταν εχει το κεφαλι σου προς τα πισω.Αρα και εδω η πιο ιδανικη μηχανη ειναι μια sport touring μιας και αναγκαστικα εχεις το κεφαλι σου πιο πισω απο την καθετη θεση.

Ηλικια δεν βλεπω πουθενα αλλα θα υποθεσω οτι εισαι σε μια ηλικια που μπορει να οδηγησει ενα μηχανακι 600 κυβικων.Iσως μια καλη και φτηνη λυση για την περιπτωση σου να ειναι ενα cbf 600.Αν οχι πας παρακατω σε κυβικα αλλα σε μηχανη ιδιας φιλοσοφιας.

Οτι και να αποφασισεις για να εχεις σωστο αποτελεσμα πρεπει να γυμνασεις σωστα τους ραχιαιους σου...αν το λεω καλα,να κανεις ασκησουλες πριν και μετα απο μεγαλα ταξιδια και να παρεις μια καλη ζωνη.
Καλως το παλικαρι Bcdefgh

Θα συμφωνησω με το λεβεντη απο πανω με γυμναστικη θα τα λυσεις ολα θα μου πεις που το ξερεις με καποια θεματα αυχενα και 5 σπονδυλους μανταρα το εχω ξεπερασει το θεμα και καβαλαω και σκυφτο μοτο πηγαινε τωρα που θα ανοιξουν τα γυμναστηρια μιλα με γυμναστη να σου δυναμωσει το κορμο πλατη + ραχιαιους + κοιλιακους +πλατη θα μου πεις πως τα δυναμωνεις ολα αυτα ευκολα με TRX
Και πιστεψε με θα γινεις fit και θα οδηγεις οτι γουσταρεις YesYes
 
Top Bottom