Μεταχειρισμένο Vstrom 250 ή κινέζο καινούριο στα 250 - 300 cc;

plirof

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
52
Περιοχή
ARGOLIDA
Όνομα
PROKOPIS
Αγαπητοί καλησπέρα σε όλους.
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ αν και σας παρακολουθώ πολύ καιρό τώρα.
Καταρχήν να πω ότι οδηγώ κοντά 30 χρόνια παπί (σταθερά honda). Λόγω οικογένειας και διάφορων υποχρεώσεων δεν είχα την ευκαιρία να ανέβω κατηγορία και με έπιασε φυσικά τώρα στα 50 μου η ανάγκη (όταν δεν το κάνεις νέος σου βγαίνει μετά...).
Θέλω τη συμβουλή σας στην αγορά μηχανής στα 250 - 300 cc. Έχω δει ένα πολύ όμορφο (για τα δικά μου δεδομένα) Vstrom 250 του '19 με λίγα χιλιόμετρα (7500 χλμ) με τιμή περίπου στα 4κ. Αλλά ταυτόχρονα υπάρχουν και οι επιλογές Voge 300DS, και Benelli 250 καινούρια στην ίδια τιμή περίπου. Οπότε θα ήθελα να με διαφωτίσετε για όσους έχετε τα παραπάνω μηχανάκια τα υπέρ και τα κατά. Τα δεδομένα μου:
1. Δεν θέλω να ανέβω κατηγορία σε 500 cc λόγω κόστους οπότε μένουμε στα 4000€ περίπου και 300κυβικά max.
2. Η χρήση που θα κάνω είναι εντός πόλης και περιφερειακά αυτής καταρχήν και αν δω ότι μου αρέσει και ότι αντέχει η μέση μπορεί και παραπέρα.
3. Θέλω να μπορώ να μεταφέρω και δεύτερο άτομο κυρίως τη γυναίκα που θέλει να ακολουθήσει σε μικρές εξορμήσεις.
4. Υψος 1.74 και βάρος εεεεεε χμμ 100κιλά (καλά ξέρω χρειάζομαι δίαιτα) αλλά μαζί με τη γυναίκα δεν ξεπερνάμε τα 155κιλά!
5. Εχω απεριόριστο δίπλωμα και το μόνο που με ανησυχεί είναι αν μπορώ να συνηθίσω τον συμπλέκτη.
6. Οχι σκούτερ...

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλωσηρθες .
Για εμένα και με βάση τις προϋποθέσεις που έγραψες μόνο το v strom 250 .
Είναι δικυλινδρο και θα αντέξει καλύτερα απ' τα βοτζ και μπινελι στα δικαβαλα και στα εντός και στα παραεξω.
Και με τα άλλα θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά είναι μονοκύλινδρα .
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.707
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Καλώς όρισες !!!
Επίσης στα κυβικά αυτά αλλά και στο μπατζετ σου παίζει και το versus 300 μεταχειρισμένο το οποίο είναι και αυτό δικύλινδρο
 

Piktis

new member
Δημοσιεύσεις
68
Ηλικία
40
Όνομα
Δημήτρης
Καλώς ήρθες. Δεν είμαι μύστης κι απλά καταθέτω πως στη θέση σου θα πήγαινα για το vstrom αν είναι σε καλή κατάσταση. Με 7500 είναι καινούριο πρακτικά. Για δικάβαλο στα 155κιλά (άτιμε το σωσες με τη γυναίκα Hug) και διαδρομές σε επαρχιακό θες δικύλινδρο πιστεύω. Με το ποσό που διαθέτεις θα βρεις αρκετά μηχανάκια. Καλή αρχή κι εδώ και στους δρόμους.
 

Lakisss

new member
Δημοσιεύσεις
50
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Τα 250cc με τα 500cc δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες στα κοστη,περα απο την αρχικη αγορα ισως.
Συμφωνώ και βλέπω κάποια Voge 500ds με λίγα χλμ στα 4.5k. Το 250 είναι μικρό για άνετες δικάβαλες εξορμήσεις.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.444
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Στρώμα δαγκωτο
οι λόγοι αναλύθηκαν πιο πάνω

Είναι κ όμορφο, μοιάζει κ μεγαλύτερο.....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το δικύλινδρο ασυζητητί...
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Απο περιέργεια γιατί είναι καλύτερο ενα δικύλινδρο μικρό μοτερ σε σχέση με ενα μονοκύλινδρο σε αυτά τα κυβικά;


Το vstrom 250 το ειχα κάνει δοκιμή πριν πάρω το Himalayan και μου είχε αρέσει αρκετά.

Το Versys 300 το είχα δοκιμάσει επίσης και δεν μου άρεσε καθόλου πολύ κοντή μετάδοση και πρέπει να το δουλεύεις συνέχεια ψηλά αν και αυτό είχε την μεγαλύτερη τελική.

Για εμένα αυτό που πρέπει να δείς είναι πιο αποδίδει την περισσότερη ροπή στις χαμηλομεσαίες γιατί αυτό ειναι που θα χρειαστείς κυρίως για να κάνεις τις δικάβαλες εξορμήσεις σου με αυτά τα κυβικά ....

Απο την άλλη η πιο καλή επιλογή είναι αυτή που σου αρέσει περισσότερο να την κοιτάς ...
Ποια απο όλες αυτές σου κλίνει το μάτι, πιά θα γύρναγες να της ξαναρίξεις μια ματιά καθώς απομακρύνεσαι ;
 

kostas1971

new member
Δημοσιεύσεις
271
Ηλικία
52
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500DS
Όνομα
Κωστας
Αγαπητοί καλησπέρα σε όλους.
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ αν και σας παρακολουθώ πολύ καιρό τώρα.
Καταρχήν να πω ότι οδηγώ κοντά 30 χρόνια παπί (σταθερά honda). Λόγω οικογένειας και διάφορων υποχρεώσεων δεν είχα την ευκαιρία να ανέβω κατηγορία και με έπιασε φυσικά τώρα στα 50 μου η ανάγκη (όταν δεν το κάνεις νέος σου βγαίνει μετά...).
Θέλω τη συμβουλή σας στην αγορά μηχανής στα 250 - 300 cc. Έχω δει ένα πολύ όμορφο (για τα δικά μου δεδομένα) Vstrom 250 του '19 με λίγα χιλιόμετρα (7500 χλμ) με τιμή περίπου στα 4κ. Αλλά ταυτόχρονα υπάρχουν και οι επιλογές Voge 300DS, και Benelli 250 καινούρια στην ίδια τιμή περίπου. Οπότε θα ήθελα να με διαφωτίσετε για όσους έχετε τα παραπάνω μηχανάκια τα υπέρ και τα κατά. Τα δεδομένα μου:
1. Δεν θέλω να ανέβω κατηγορία σε 500 cc λόγω κόστους οπότε μένουμε στα 4000€ περίπου και 300κυβικά max.
2. Η χρήση που θα κάνω είναι εντός πόλης και περιφερειακά αυτής καταρχήν και αν δω ότι μου αρέσει και ότι αντέχει η μέση μπορεί και παραπέρα.
3. Θέλω να μπορώ να μεταφέρω και δεύτερο άτομο κυρίως τη γυναίκα που θέλει να ακολουθήσει σε μικρές εξορμήσεις.
4. Υψος 1.74 και βάρος εεεεεε χμμ 100κιλά (καλά ξέρω χρειάζομαι δίαιτα) αλλά μαζί με τη γυναίκα δεν ξεπερνάμε τα 155κιλά!
5. Εχω απεριόριστο δίπλωμα και το μόνο που με ανησυχεί είναι αν μπορώ να συνηθίσω τον συμπλέκτη.
6. Οχι σκούτερ...

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα.
Να πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη
Suzuki του 19 με λίγα χλμ ωραίο ακούγεται αλλά φαντάζομαι θα θέλει ένα γενικό service και νέα λάστιχα. + 350 με 400 ευρώ μίνιμουμ
300ds καινούργια και το κεφάλι σου ήσυχο για 20000χλμ για τα παραπάνω+ 2χρονια εγγύηση.
Τώρα τα κιλά και εγώ με την γυναίκα μου που το είχα στα ίδια κιλά είμαστε..τώρα τα κυβικά ποτέ δεν είναι αρκετά για εξορμήσεις αλλά μέσα στην πόλη και την καθημερινότητα τα 300 είναι ότι πρέπει

Εύχομαι να βοήθησα η απόφαση δική σου...

πάντα όρθιος ότι και να αποφασίσεις
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Πάρε κάτι πιο μεγάλο βρε άνθρωπε, που θα πηγαίνεις δικάβαλα με 250 κυβικά, και το σκέφτεσαι κιόλας.

Αν σου αρέσει το σουλούπι vstrom, βρες ένα αξιοπρεπές μεταχείρω 650 στα λεφτά που ορίζεις, να είσαι πιο σωστός οδηγικά και ειδικά για δικάβαλη χρήση.
 

dadrider3

new member
Δημοσιεύσεις
75
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
FJR1300A 2013
Όνομα
Δημήτρης
Φίλε μου ένα ποιοτικό μηχανάκι , αν είναι σωστά χρησιμοποιημένο, θα παραμείνει ποιοτικό ακόμα και αν το πάρεις δεύτερο, τρίτο ή τέταρτο χέρι.
Ένα προϊόν β' διαλογής θα είναι πάντα β' διαλογής. Ακόμα και καινούργιο.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Πάρε κάτι πιο μεγάλο βρε άνθρωπε, που θα πηγαίνεις δικάβαλα με 250 κυβικά, και το σκέφτεσαι κιόλας.

Αν σου αρέσει το σουλούπι vstrom, βρες ένα αξιοπρεπές μεταχείρω 650 στα λεφτά που ορίζεις, να είσαι πιο σωστός οδηγικά και ειδικά για δικάβαλη χρήση.
Σωστά.
Δικάβαλο 250 θα βογγήξει.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
ιδου η απάντηση μου. Το πιο δυνατό πραγματικό adventure σε τιμη κινέζικου και καταναλωση παπιου:


με top case 50 λιτρα και τις *****ες σελες
 
Τελευταία επεξεργασία:

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Καλησπέρα, τα μηχανάκια που κοιτάς είναι μικρά.. και εννοώ τόσο σε μέγεθος όσο και κινητήρα. Αν σκέφτεσαι να ξεκινήσεις βόλτες και ταξίδια προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να ανέβεις σε κυβικά. Πλέον υπάρχουν κινέζικα των 500 κυβικών που πωλούνται αρκετά χαμηλά με λίγα χιλιόμετρα.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Καλώς ήρθες!
cdefgh

Στο χωριό μου λένε ότι το μεγάλο γίνεται και μικρό αλλά το μικρό όσο και να το τεντώσεις μεγάλο δεν θα γίνει ποτέ!

Οπότε για την χρήση που ανέφερες θα πω και εγώ να πας σε ένα 500αρακι και ξεμπερδεύεις μια και καλή γιατί αν πας στο μικρό θα το δεις ότι στον χρόνο (αν όχι και νωρίτερα) θα ψάχνεσαι πάλι για κάτι μεγαλύτερο.
 

man25

new member
Δημοσιεύσεις
42
Ηλικία
35
Περιοχή
Greece
Όνομα
man25
Καλησπέρα κι από εμένα, μιας και πρόσφατα πήρα Voge 300ds θα σου πω την άποψη μου.

- Δικαβαλο εκτός πόλης δεν κάνει, εκτός αν έχεις άπειρη υπομονή, τόσο λόγω χώρου στον συνεπιβάτη (ειδικά αν έχεις μπαγκαζιερα) όσο και από άποψη δύναμης
- Για εντός πόλης με ένα άτομο είναι ότι πρέπει
- Η σέλα είναι άβολη ακόμα και για ένα άτομο, θέλει τροποποίηση. Για τον πίσω δε, ακόμα πιο άβολη
- Αν και καινούριο, με ταλαιπώρησε από τα πρώτα χλμ. Αρχικά διαρροή από αντλία νερού που υπάρχει κιτ επισκευής. Επισκευάστηκε, αλλά τώρα πάλι είδα λάδι κάτω από τον κινητήρα, πίστευα ότι θα είναι από την βίδα που αλλάζουμε τα λάδια, αλλά στο συνεργείο του επίσημου αντιπροσώπου μου είπαν ότι χάνει από το καπάκι του συμπλέκτη και θα παραγγείλουν νέα φλάντζα μάλλον.

Μπορεί να είναι λαχείο, πάντως μέχρι στιγμής με ταλαιπώρησε δεδομένου ότι για αυτές τις συνεννοήσεις και τις καθυστερήσεις του συνεργείου, έχω πάει 7-8 φορές συνεργείο όπου το αφήνω εκεί όλη μέρα μέχρι να δουν τι φταίει, και μετά το παίρνω πίσω, για ναααα παραγγείλουν ανταλλακτικά και όταν έρθει να με ξανά πάρουν. Και έχω σκάρτα 1000 χλμ.

Πάντως για τη χρήση σου με δικαβαλα, θεωρώ ότι δεν κάνει. Απ' όσα 300αρια έχω οδηγήσει, το versys θα σε καλύψει περισσότερο, αλλά είναι και αυτό που λέει ο R.E.H, ότι είναι πολύ κοντό και κουράζει. Επιπλέον, έχουν ανέβει οι τιμές και δύσκολα θα βρεις με 4k και λιγα χλμ
 

dacapo

new member
Δημοσιεύσεις
410
Ηλικία
47
Περιοχή
Αθήνα Λαμπρινή
Όνομα
Γιαννης
παντως με αυτα που εχω διαβασει αυτη θα ηταν μια ενδιαφερουσα επιλογη αν και ο @R.E.H ειναι πιο εξειδικευμενος για να μας πει!
παντως σιγουρα 400cc ειναι πιο ανετα για δικαβαλο αν και εχω αμφιβολιες για τη σελα σε σχεση με το VSTROM
 

man25

new member
Δημοσιεύσεις
42
Ηλικία
35
Περιοχή
Greece
Όνομα
man25
Κι εγώ ήμουν ανάμεσα στο Himalayan και το Voge και δεν ξέρω αν έκανα καλά, ο Παναγιώτης θα μας πει σίγουρα καλύτερα πως είναι στο δικάβαλο. Ακόμα μου μπαίνουν ιδέες πάντως, ειδικά για τις περιόδους που υπάρχουν μτχ με λίγα χλμ όπως αυτό. Ειδάλλως σε καινούριο έχει μια σεβαστή διαφορά τιμής (5390€)
 
Top Bottom