ΜΟΤΟ ΜΟΡΙΝΙ

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ο κινητήρας μάλλον είναι του versys. Έχεις οδηγήσει versys;
Τυχαίνει μάλιστα και πρόσφατα. Έχει φίλος και το παίρνω να βολτάρω. Τι πρόβλημα έχει ο κινητήρας του versys για χώμα;
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Τυχαίνει μάλιστα και πρόσφατα. Έχει φίλος και το παίρνω να βολτάρω. Τι πρόβλημα έχει ο κινητήρας του versys για χώμα;
Είναι τρύπιος χαμηλά. Δεν έχει δύναμη εκεί που πρέπει, είναι όπως του kle. Streetαδικος.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είναι τρύπιος χαμηλά. Δεν έχει δύναμη εκεί που πρέπει, είναι όπως του kle. Streetαδικος.
Τυχαίνει να έχω κάνει χώμα και με Transalp και με Caponord. Και πίστεψε με, ο κινητήρας τους ήταν το τελευταίο που με ένοιαζε. Όταν μιλάμε για βαρύ δικύλινδρο πάνω απο 220 κιλά, άστο. Ότι κινητήρα και να φοράει αν δεν είσαι ο Peterhansel ή έστω έμπειρος εντουράς, απλή διέλευση θα κάνεις. Μην σου πω όπως βλέπω το Mornini μου φαίνεται και πιο ευέλικτο.

Μην αγοράζετε αντβετσουρίλα αβέρτα επειδή την πουλάνε οι εταιρίες. Δεν είναι του Morini ο κινητήρας ακατάλληλος. Όλα τα μαστόδοντα είναι βάσανο στο σοβαρό χώμα έτσι κι αλλιώς. Για απλές διελεύσεις τις κάνεις και με Βαραντέρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.400
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Είναι τρύπιος χαμηλά. Δεν έχει δύναμη εκεί που πρέπει, είναι όπως του kle. Streetαδικος.
Κώστα ,άμα το μορινι έχει κάνα δυο χάρτες οδήγησης μην εκπλαγεις.
Όλα διορθώνονται με ένα προγραμμα π.χ εντουρο κλπ.
Έχουν αλλάξει τα κοζια ,εδώ Ζοντες περνεις και έχει ενα καρό ηλεκτρονικά στα 4χιλιαρικα.
Μην το καις το μηχανακι
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Κώστα ,άμα το μορινι έχει κάνα δυο χάρτες οδήγησης μην εκπλαγεις.
Όλα διορθώνονται με ένα προγραμμα π.χ εντουρο κλπ.
Έχουν αλλάξει τα κοζια ,εδώ Ζοντες περνεις και έχει ενα καρό ηλεκτρονικά στα 4χιλιαρικα.
Μην το καις το μηχανακι
Σωστό και αυτό που λες για το πρόγραμμα αλλά αν πρόκειται για budget οικονομική αξιόπιστη λύση δεν νομίζω να έχει κάτι τέτοιο. Δεν το καίω απλά λέω τι παρατηρώ και που διαφωνώ με τους προηγούμενους συντροχους
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Συγκρίνεις κινητήρα honda με κινητήρα kawasaki;
Όχι σου επισημαίνω ότι το δικύλινδρο εν σειρά δουλεύει πολύ καλά σε ον-οφ (τι on-off με δικύλινδρο σε σειρά; ΝοΝο!)
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Αυτό κάποια στιγμή να το δούμε σε ένα ξεχωριστό θέμα. Τι πειράζει να είναι ον οφ με δικύλινδρο σε σειρά; Δηλαδή με ένα kle 500 ή ένα Benelli TRK 502 δεν μπορείς να πας σε χωματόδρομο; Μια χαρά μπορείς. Και γιατί να είναι ο V καταλληλότερος για χώμα; Μάλλον το σωστό ερώτημα είναι για ποιόν είναι καλύτερος. Ποιοι έχουν τις δυνατότητες να κάνουν χώμα με αξιώσεις, πέρα απο μια απλή διέλευση όταν χρειαστεί.

Πιστεύω πως οποιαδήποτε μηχανή με έναν ή δύο κυλίνδρους που έχει ικανό ύψος απο το έδαφος και κατάλληλα για χώμα λάστιχα μπορεί να περάσει απο χώμα. Ευκολότερα ή δυσκολότερα.
Μια χαρά είναι ο κινητήρας του Μορινι για χώμα.
Για καθαρά χώμα: μονοκύλινδρος!
Για πραγματικό on-off: δικυλινδρος εν σειρά. Για λίγο off :μικρός τρικυλινδρος 675 η v2 750 για "χαράκτηρα".

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.400
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το μηχανάκι εμένα με φαίνεται μια χαρά,κι αν κρίνω κι από την ταμπλέτα ,οι Κινέζοι δεν βλέπω να κάνουν παραχωρίσεις σε οικονομικό επίπεδο(βλέπε μπινελι) .
Δεν θα εκπλαγω λοιπόν αν φέρει και κάνα δυο χαρτογραφήσεις να ξερετε;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
[QUOTE="giamar, post: 149000, member: 43,] μπινελι
[/QUOTE]




Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.159
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Morini ψώνιζα...
Κλεινετε οπως το εμπαινα;;;;;;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.400
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Κλεινετε οπως το εμπαινα;;;;;;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ε ναι!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κλεινετε οπως το εμπαινα;;;;;;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το Μορίνι
Του Μορινιού
Τω Μορίνι
Ω Μορίνι
τα Μορίνια
Των Μορινιών
Τα Μορίνια
Ω Μορίνια..

Γατάκι...
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
..... καποιοι μηχανακια πρεπει να τ΄αφησουμε να σβυσουν ηρωικα και ενδοξα στις μνημες μας , δεν εχει νοημα πλεον να τα συντηρουμε με ινδο-κινεζικη φορμολη επ΄απειρον αφου δεν μπορεσαν να εξελιχθουν ...... Μorini , Guzzi , Laverda , Benelli , Jawa ..... απο το να γινουν ζομπι-φρανκεσταιν οπως καποια αγγλο-γερμανικης καταγωγης , ονοματα δεν λεμε , ειναι κριμα ......! :D

Το γνησιο Μorini λοιπον που ξεχωριζει για την διαταξη του κινητηρα του οπως κανενα αλλο ιταλικο. Το 3 1/2 εδω , σε μια Τριπολη.

DSC00940.JPG
 
Top Bottom