Λεωνίδιο Far West και λοιπές περιπέτειες υετού,ομίχλης και λοιπών δράκων 8ο Οδοιπορικό ιστορίας

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Όλες οι φωτό οι δικές μου ξαναμπήκαν μία προς μία με πρωτότυπο σύνδεσμο.
Οι μόνες που δεν μπαίνουν γιατί δεν τις έχω είναι κάποιες του Θοδωρή με το Road book και κάποιες από τις φωτό με τα αγάλματα.
Ελπίζω να φαίνονται τώρα.
 
Δημοσιεύσεις
719
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Honda PCX 125 2024
Honda XL750 Transalp 2024 Quantum slipstream drive
Όνομα
Θοδωρής
Τώρα φαίνονται όλες Greeting

Κάτι παίζει με τα cookies και Google images , γι'αυτό προτιμώ το imgur .

Βάζω και το βιδεο μου Bike

 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.508
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Περιπέτεια με τα όλα της που σίγουρα τώρα που την ξαναζείς και περιγράφεις τα τεκτενομενα με ηρεμία, είμαι σίγουρος ότι έχεις ένα χαμόγελο από το ένα αυτί μέχρι το άλλο. Να ήσαστε υγιείς να πάρετε μέρος και στο επόμενο που θα είναι και το τελευταίο σε Πελοπόννησο οπότε γίνει αυτό επιτρέποντως των δύσκολων συνθηκών που ζούμε. Πρώτα ο Θεός να ήμαστε καλά θα τα πούμε εκεί.







Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Περιπέτεια με τα όλα της που σίγουρα τώρα που την ξαναζείς και περιγράφεις τα τεκτενομενα με ηρεμία, είμαι σίγουρος ότι έχεις ένα χαμόγελο από το ένα αυτί μέχρι το άλλο. Να ήσαστε υγιείς να πάρετε μέρος και στο επόμενο που θα είναι και το τελευταίο σε Πελοπόννησο οπότε γίνει αυτό επιτρέποντως των δύσκολων συνθηκών που ζούμε. Πρώτα ο Θεός να ήμαστε καλά θα τα πούμε εκεί.







Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πράγματι Γρηγόρη είναι η καλύτερη ψυχοθεραπεία οι παλιές μας βόλτες ! Ειδικά τους χαλεπούς αυτούς καιρούς που ζούμε.
Βέβαια η αναμετάδοση έχει γίνει σχεδόν αμέσως μετά την συμμετοχή μας πέρσι, οπότε ήταν απλά μια αντιγραφή επικόλληση του θέματος χωρίς όμως να μην προκαλεί τα ίδια συναισθήματα !

Για φέτος υποτίθεται πως ο τερματισμός θάτανε Αίγιο αν θυμάμαι καλά.

Με το καλό λοιπόν να βρεθούμε εκεί όλοι μαζί μια παρέα ξανά ! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.188
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
τωρα φαινονται πλεον.............

ωραια εμπειρία ειχα παει 2017 κ 2018...........
 

stathispatras

member
Δημοσιεύσεις
1.417
Ηλικία
74
Όνομα
Ευσταθιος Μπονατσος
Το βιντεάκι εξαιρετικό.Τελιο.Τοσα υπέροχα μέρη ορεινά και πεδινά με δρόμους ελεεινους και τρισαθλιους πως να τα χαρείς.Που να πρωτοκοιτας.Τελος πάντων αυτή είναι μια άλλη συζήτηση.Ωραια εποχή ωραίες διαδρομές.Να είστε πάντα καλά.

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Το βιντεάκι εξαιρετικό.Τελιο.Τοσα υπέροχα μέρη ορεινά και πεδινά με δρόμους ελεεινους και τρισαθλιους πως να τα χαρείς.Που να πρωτοκοιτας.Τελος πάντων αυτή είναι μια άλλη συζήτηση.Ωραια εποχή ωραίες διαδρομές.Να είστε πάντα καλά.

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κατ' αρχάς νάστε καλά όλοι σύντροχοι, ελπίζω νάσπασα λίγο την μονοτονία της κλεισούρας μας.

Στάθη όντως έτσι είναι σχετικά με τα δρομολόγια και γιαυτό η παρέα που βλέπεις αλλά και άλλοι σύντροχοι-ισες πούχουν συμμετάσχει τα τόσα χρόνια που συμμετέχουμε, τα ξέρουν αυτά και έχουμε την αρχή πως εμείς τουλάχιστον δεν πάμε ποτέ για κύπελλο παρά για την βόλτα, τους συντρόχους-ισες (σημείο κοινής συνάντησης από πολλά μέρη της Ελλάδος) και τα υπέροχα μέρη που περιλαμβάνει στον σχεδιασμό της πάντα η μοτοπαρέα του Λεωνιδίου.

Άλλωστε λίγο πολύ δυστυχώς το επαρχιακό μας δίκτυο πολλές φορές και ειδικά κατά τον χειμώνα ή μετά από αυτόν παρουσιάζει τέτοιες εικόνες.
Αν τάχεις συνηθίσει, γνωρίζεις τι σε περιμένει και προσαρμόζεις την ταχύτητά σου έτσι ούτως ώστε νάσαι έτοιμος για αυτές τις κακοτοπιές αλλά και για να απολαύσεις τη διαδρομή.

Η αλήθεια βέβαια είναι πως δεν ισχύει για όλους το παραπάνω σκεπτικό και κάποιοι μπορεί να το παρατραβάνε έχοντας άλλους αντικειμενικούς σκοπούς πλην όμως δεν έχουν καλό αποτέλεσμα όταν η τύχη στερέψει οπότε είναι θέμα της Ομάδας το πως θα το κάνει και με τι στόχους.
Εμείς αν δούμε <<βιαστικούς>> κάνουμε στην άκρη και ας περάσουν.
Όπως είπαμε η Ομάδα είμαστε του <<περιηγητικού>> στυλ.Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μπράβο Σάββα ωραίοι !!! Σ' ευχαριστούμε που το μοιράστηκε μαζί μας .
Giving
Χαίρομαι που συνταξιδέψαμε έστω και έτσι Γιώργο ! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.426
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Δώσαμε και μεις φέτος το παρών!

56269995_10210784754333936_2936149611888246784_o.jpg



Κυριακή 7 Απριλίου


Συνεχίζεται...
Στο 0:55 με τσάκωσε να αμολάμε αερόστατα με τον Γιάννη abcde

56599895_10158533762657178_3749389441613955072_n.jpg
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.552
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Δευτέρα 8 Απριλίου

Μετά λοιπόν τις προβλέψεις των μετεωρολόγων πως θα γίνει χαμός από το μεσημέρι και μετά είχαμε αποφασίσει να φύγουμε κατά τις 09.00 με προοπτική στην χειρότερη περίπτωση και με ρυθμό
σε μιάμιση ώρα νάμαστε σπίτια μας....εδώ γελάνε προκαταβολικά...



Τρώμε το πρωινάκι μας λοιπόν, πίνουμε τα καφεδοτσαγάκια μας, φορτώνουμε ξανά, μεταφέρονται τα βίντεο του Γιώργη στα ματζαφλάρι του Θοδωρή και πάμε για φουλάρισμα σε γνωστό μου βενζινάδικο με άριστη βενζίνη.
Εκεί βλέπουμε και κάτι ωραίο που τόχει φτιάξει ιδιοκτήτης συνεργείου του χωριού μου





Φουλάρουμε και ξεκινάμε.


Σε λίγο αρχίζουν τα όργανα ...

Για να μη σας κουράζω όσο προχωράγαμε τόσο δυνάμωνε η βροχή μέχρι που εξελίχθηκε να πέφτει δεν ξέρω τι....


Σιγά και προσεκτικά φτάνουμε στην εθνική όπου πλέον ναι μεν αναπτύσσουμε σχετικές ταχύτητες 120 το πολύ 130 χλμ αλλά η βροχή να πέφτει φουλ τύπου καταιγίδας. Χ Α Μ Ο Σ...


Πάμε έτσι μέχρι τη ΣΕΑ πούναι κοντά στην Πάχη και εκεί προσπερνά ο Θοδωρής, βγάζει φλας για τη ΣΕΑ, μπαίνουμε και αράζουμε στο τεράστιο υπόστεγο του εκεί βενζινάδικου νάναι καλά για τη φιλοξενία ! Ήταν όαση μιας και η Γεωργία έτρεμε και κάτι έπρεπε να βάλει επιπλέον, εγώ με την ευκαιρία έβαλα ένα πουλοβεράκι επίσης μιας και ήμουνα με ...
ένα και μοναδικό κοντομάνικο και να αλλάξω τα πλήρως μουσκεμένα γάντια με τα δεύτερα βαρύτερα πούχα μαζί.


Ο Γιώργης την έκανε απευθείας για Ραφήνα και γενικά όλοι χαιρετηθήκαμε εκεί μιας και στα διόδια της Ελευσίνας όπως ξέρουμε δεν έχει πουθενά να αράξεις κάπου ειδικά τώρα πούριχνε καρεκλοπόδαρα.


Εμείς αράξαμε για λίγο, πήγαμε μια τουαλέτα, ευτυχώωωως, ατμίσαμε ελαφρώς, καλαμπουρίσαμε και καβάλα με προορισμό πλέον τα σπίτια μας.


Περίπου στην διασταύρωση της Λεωφόρου Αθηνών χωρίζουμε πηγαίνοντας προς Λεωφόρο Αθηνών τα παιδιά και εγώ για ποτάμι να βγώ παραλιακή, Συγγρού κλπ.


Με το που βλέπω το ποτάμι το βλέπω πηγμένο και τα κουτιά σταματημένα.

Άμεση αλλαγή πορείας και κατεύθυνση προς Ιερά Οδό όπου τα πράγματα ήταν λίιιγο καλύτερα μέχρι που φθάνω στην Πειραιώς και βλέπω περιπολικό νάχει κόψει το δρόμο...
Εκεί ομολογώ ότι άρχισα τα κοσμητικά επίθετα..
. Μετά έμαθα πως η Πειραιώς είχε πλημμυρίσει ...


Τέλος πάντων μέσα από τα Πετράλωνα χωρίς χώρο για διήθηση γιατί ξέρετε τώρα τι παθαίνουν οι κουτάκιδες με τη βροχή. Είναι πούναι, απογίνονται και προσπαθώ να κρατήσω την ψυχραιμία μου να μη φάω καμιά σαβούρδα δω μέσα και γελάνε και οι πέτρες αφού βγάλαμε αναίμακτα τόσο δύσκολα χλμ και να τη φάω εδώ.


Διατηρήθηκε η ψυχραιμία και έφτασα τελικά σπίτι. Κοντά 4 ώρες έκανα αντί για τη μιάμιση που λέγαμε...μία παρά έφτασα.


Με το που χώνομαι στο απάγκιο του χώρου μου και κατεβαίνω από το μοτοσακό σχηματίζεται μια λίμνη γύρω μου και γύρω από το μηχανάκι. Έμεινα κάτω τρία τέταρτα μέχρι να στραγγίσω να μπορέσω να μπω σπίτι.



Μια ιδέα πάρτε





Σε λίγη ώρα μετά τη φωτό σχηματίσθηκε η δεύτερη λίμνη του Μαραθώνα...


Χιλιόμετρα βόλτας :

Αυτές λοιπόν ήταν οι περιπέτειές μας και σε αυτό το 8ο Οδοιπορικό Ιστορίας 1821 του 2019 που θα μείνει για πάντα στη μνήμη μας !


Στο σημείο αυτό θέλω να ευχαριστήσω τον <<σύσκοινό >> μου Γιώργη, τα παιδιά ήτοι τον Θοδωρή και την Γεωργία για την υπέροχη παρέα και για όλα αυτά που σε δένουν στον δρόμο !



Πάντα όρθιοι-ες!



Υ.Γ. Τα αδιάβροχα τα πήγαμε βόλτα, δεν μας άφησε χρόνο η βροχή να τα φορέσουμε δευτερόλεπτο...πού να τα φορέσεις όταν έχεις γίνει ήδη κ@λος?


Το βίντεο που αποτύπωσε μέρος από τα τεκταινόμενα :

Ελπίζω να σας ταξιδέψαμε τις δύσκολες αυτές ημέρες.
Βρε συ Σάββα, μ'αρέσει που θα Θέματα τα φτιάχνεις με 'συνέχειες' (σε πολλές ενότητες), κάθε φορά που τα διαβάζω, μου θυμίζεις σειρά του Μακαρίτη του Φώσκολου (όλο επεισόδια & επεισόδια.. και ψάχνω να βρω το τέλος)... Πλάκα κάνω! και το Ξέρεις!!

Μπράβο Φίλε Σάββα, για μία ακόμη φορά.. ''Μας Ταξίδεψες''.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ευγε Σαββα υπεροχη βολτα , ωραια παρουσιαση βολταραμε και εμεις μαζι σου εστω και ιντερνετικα Smileys drinking beer Emoticon
Πολύ χαίρομαι που ξανα συνταξιδέψαμε Δημήτρη έστω και έτσι !
Νάσαι καλά ! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon

Βρε συ Σάββα, μ'αρέσει που θα Θέματα τα φτιάχνεις με 'συνέχειες' (σε πολλές ενότητες), κάθε φορά που τα διαβάζω, μου θυμίζεις σειρά του Μακαρίτη του Φώσκολου (όλο επεισόδια & επεισόδια.. και ψάχνω να βρω το τέλος)... Πλάκα κάνω! και το Ξέρεις!!

Μπράβο Φίλε Σάββα, για μία ακόμη φορά.. ''Μας Ταξίδεψες''.
Δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά Γιώργο.
Δεν τα παίρνει όλα σε ένα ποστ που θάταν το ζητούμενο και ευκολότερο και για μένα.
Τώρα μούχει τύχει να βάζω το μισό από το φόρουμ που τα μεταφέρω και να μην τα παίρνει και να ξανακάνω αποκοπές - επικολλήσεις και αν κάτσει.
Ναι φίλε μου το ξέρω πως κάνεις πλάκα αλλά θάθελα και εγώ να είναι κατά μέρα για παράδειγμα, είναι καλύτερη η αφήγηση αλλά δεν γίνεται οπότε προσαρμοζόμαστε.

Νάσαι καλά Γιώργη, χαίρομαι που ξανα συνταξιδέψαμε έστω και έτσι.Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon

Αν συνεχίσει η κλεισούρα μας θα μπει πολύ πράμα ακόμη.;)
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.469
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Σάββα είσαι σταθερή αξία ,άλλη μια όμορφη γυροβολια κατ'απ'τ'αυλακι αυτή τη φορά.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σε ευχαριστώ Σαββα για το ταξίδι ....

Σάββα είσαι σταθερή αξία ,άλλη μια όμορφη γυροβολια κατ'απ'τ'αυλακι αυτή τη φορά.
Νάστε καλά σύντροχοι !
Ελπίζω να περάσατε καλά στις μέρες της κλεισούρας του κορονοϊού.Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.552
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Πολύ χαίρομαι που ξανα συνταξιδέψαμε Δημήτρη έστω και έτσι !
Νάσαι καλά ! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon


Δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά Γιώργο.
Δεν τα παίρνει όλα σε ένα ποστ που θάταν το ζητούμενο και ευκολότερο και για μένα.
Τώρα μούχει τύχει να βάζω το μισό από το φόρουμ που τα μεταφέρω και να μην τα παίρνει και να ξανακάνω αποκοπές - επικολλήσεις και αν κάτσει.
Ναι φίλε μου το ξέρω πως κάνεις πλάκα αλλά θάθελα και εγώ να είναι κατά μέρα για παράδειγμα, είναι καλύτερη η αφήγηση αλλά δεν γίνεται οπότε προσαρμοζόμαστε.

Νάσαι καλά Γιώργη, χαίρομαι που ξανα συνταξιδέψαμε έστω και έτσι.Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon

Αν συνεχίσει η κλεισούρα μας θα μπει πολύ πράμα ακόμη.;)
Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom