Κλιματισμός και λύσεις ψύξης θέρμανσης

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Λοιπόν μίλησα με την ξαδέρφη και μου είπε ότι για περιοχές όπως Κοζάνη κλπ. προτείνουν την σειρά EDGE της Toshiba και όχι μικρότερο από 18αρι για τον χώρο των 50m2.


eye


Teary Eyes Waving ByeTeary Eyes Waving Bye
Ευχαριστώ Γιάννη. Το έχω τσεκάρει κι εγώ το EDGE.

Φεύγει ελαφρώς απο το budget, αλλά το μελετάω.eye
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ευχαριστώ Γιάννη. Το έχω τσεκάρει κι εγώ το EDGE.

Φεύγει ελαφρώς απο το budget, αλλά το μελετάω.eye

Ναι μου το είπε ότι είναι λίγο ψηλά αλλά μου είπε ότι είναι και το καλύτερο!!!
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.882
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Ευχαριστώ Γιάννη. Το έχω τσεκάρει κι εγώ το EDGE.

Φεύγει ελαφρώς απο το budget, αλλά το μελετάω.eye
πολυ καλο ...να ξερεις

αξιζει τον κοπο
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
πολυ καλο ...να ξερεις

αξιζει τον κοπο
Το ακούω απο παντού. Yes

Είναι αισθητά ακριβότερο όμως. Τουλάχιστον 1/3 ακριβότερο απο όλα υπόλοιπα επώνυμα. Για ανώνυμα δεν το συζητάω.

Θέλει σκέψη το πράγμα...
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.882
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Το ακούω απο παντού. Yes

Είναι αισθητά ακριβότερο όμως. Τουλάχιστον 1/3 ακριβότερο απο όλα υπόλοιπα επώνυμα. Για ανώνυμα δεν το συζητάω.

Θέλει σκέψη το πράγμα...
τι ποσο υπολογιζεις να δωσεις ?
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.882
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Υπολόγιζα ταβάνι στα 700-800 ευρώ
18 αρι ?

δυσκολα να παρεις σοβαρο

πρεπει να πας γυρω στα 950

εχει βεβαια και με 500 .....
αλλα........
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
18 αρι ?

δυσκολα να παρεις σοβαρο

πρεπει να πας γυρω στα 950

εχει βεβαια και με 500 .....
αλλα........
Αυτά ψάχνω αυτές τις μέρες
Βλέπω πως για αυτό που θέλω δεν θα την βγάλω σε μέση τιμή.
Ξεκινάνε όπως είπες απο τα 400-500 τα 18άρια και εγώ υπολόγιζα γύρω στα 700-800 για κάποιο όπως toyotomi, Hitachi,inventor, daikin κλπ που είναι επώνυμα, παίζουν σε αυτές τις τιμές, κάνουν για ψύξη, αλλά δεν κάνουν τόσο για θέρμανση.
Τώρα που μου ανοίξατε τα μάτια και ξέρω τι να ψάξω, βλέπω πως μόνο Toshiba και Mitsubishi θα μου κάνουν δουλειά όπως την θέλω και κοστίζουν αρκετά πάνω απο 1000 ευρώ.

Υπο σκέψη όλα. Θα δείξει. Ίσως πάω παραπίσω την αγορά για να πάρω αργότερα κάτι καλύτερο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Να ρωτήσω κάτι. Μπορεί να είναι και άκυρο, αλλά ας ξέρω.

Αν βάλω λιγότερα BTU πχ 12άρι ή 16άρι, ποιες θα είναι οι επιπτώσεις;
Θα δυσκολεύεται να ξεκινήσει; Ή απλά θα αργεί να να ζεστάνει τον χώρο, και αφού ζεστάνει μετά η διατήρηση της θερμοκρασίας θα είναι ελαφρά πιο κοστοβόρα επειδή θα δουλεύει περισσότερη ώρα για να κρατήσει θερμοκρασία;
Ή δεν κάνει εντελώς;

Θα πω και για ποιον λόγο ρωτάω.
Τώρα έχω ένα 12άρι της Skyteac (φτηνή μάρκα απο ότι θυμαμαι) και όχι inverter.

Το καλοκαίρι δροσίζει κανονικά στον χώρο. Δεν θέλω κάτι παραπάνω. Με έναν ανεμιστήρα στο χωλ στέλνω και δροσιά μέχρι και στα δωμάτια. Δηλαδή απο ψύξη είμαι ΟΚ και απο το χρέπι που έχω που έκλεισε 15ετία πλέον

Στην θέρμανση τώρα.
Όταν έξω έχει 10 βαθμούς κάνει καλή δουλίτσα. Ακόμη και 5 βαθμούς να έχει. Δουλεύει και στέλνει ζεστό αέρα και λειτουργεί στον βαθμό που θέλω να λειτουργεί όταν χαλάει το κύριο σύστημα θέρμανσης ή όταν κλείνει την άνοιξη, αλλά και πάλι θέλεις λίγο να σπάσεις την θερμοκρασία, επειδή εδω πάνω και την άνοιξη έχει κρύο.

Το πρόβλημα του είναι στους μείον βαθμούς. Δεν μπορεί να βγάλει ζεστό αέρα καθόλου. βγάζει ένα χλιαροκρύο πράγμα, ή στα πολύ μείον δεν ξεκινάει καν.

Αρα, μηπως με ένα inverter μεν, Toshiba EDGE μεν, αλλά με λιγότερα BTU θα κάνω δουλειά;
Απο την άποψη πως το 12άρι σαν 12αρι μου κάνει την δουλειά. Το πρόβλημα του είναι η μη λειτουργία του στις χαμηλές θερμοκρασίες
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.882
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
καλο ειναι να μην πας σε τετοια λογικη

γιατι ειναι σαννα βαζεις ενα μπεμβεε 1200 να τραβαει φορτωμενο τρακτωρα.......

θα το παει αλλα για ποσο??

ειναι λαθος .....
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Καλά μα τόσο τρομπαρίφες είναι ?
Και δεν μιλάει κανένας?
Τι να πώ?



Να πω και εδώ το δικο μού άκυρο.

Στην περιοχή μου εχουμε τα λουτρά ,τα οποία στην φυσική τους ροή βγάζουν το νερό στην επιφάνεια στους 35c με 38c .
Κατα καιρούς έχουν παρουσιαστεί μελέτες
Α) για τηλεθέρμανση
Β)για καλλιέργειες σε θερμοκήπια με την θέρμανσή του νερου κλπ κλπ


Αντιτάσσονταν παντα κάποιοι οι οποίοι ισχυρίζονταν οτι θα στερεψουν οι πηγές και θα αλλοιωθεί το φυσικο κάλος της περιοχής.


Και έτσι
Χρόνια τώρα,δεκαετίες, το ζεστό νερό φευγει στο ποτάμι
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.882
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Να πω και εδώ το δικο μού άκυρο.

Στην περιοχή μου εχουμε τα λουτρά ,τα οποία στην φυσική τους ροή βγάζουν το νερό στην επιφάνεια στους 35c με 38c .
Κατα καιρούς έχουν παρουσιαστεί μελέτες
Α) για τηλεθέρμανση
Β)για καλλιέργειες σε θερμοκήπια με την θέρμανσή του νερου κλπ κλπ


Αντιτάσσονταν παντα κάποιοι οι οποίοι ισχυρίζονταν οτι θα στερεψουν οι πηγές και θα αλλοιωθεί το φυσικο κάλος της περιοχής.


Και έτσι
Χρόνια τώρα,δεκαετίες, το ζεστό νερό φευγει στο ποτάμι
πολλες φορες οταν γινεται μελετη κοστους μιας εφαρμογης ..τα κοστολογια μας δινουν αποτελεσμα μη λειτουργικο
οποτε υποθετω οτι μπορει να εχει συμβει κατι τετοιο..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Να πω και εδώ το δικο μού άκυρο.

Στην περιοχή μου εχουμε τα λουτρά ,τα οποία στην φυσική τους ροή βγάζουν το νερό στην επιφάνεια στους 35c με 38c .
Κατα καιρούς έχουν παρουσιαστεί μελέτες
Α) για τηλεθέρμανση
Β)για καλλιέργειες σε θερμοκήπια με την θέρμανσή του νερου κλπ κλπ


Αντιτάσσονταν παντα κάποιοι οι οποίοι ισχυρίζονταν οτι θα στερεψουν οι πηγές και θα αλλοιωθεί το φυσικο κάλος της περιοχής.


Και έτσι
Χρόνια τώρα,δεκαετίες, το ζεστό νερό φευγει στο ποτάμι
Με 38 βαθμούς έξοδο και όλες τις απώλειες κατα μήκος των γραμμών θέρμανσης, θα ήταν δύσκολο να ζεστάνει μια ολόκληρη πόλη. Θα έπρεπε να ήταν το σύστημα μονίμως ανοικτό για να επιτευχθούν κάποια στιγμή αυτοί οι βαθμοί, και παράλληλα να μην έκλεινε πριν το τέλος περιόδου θέρμανσης.

Αυτόνομα ίσως να ήταν λίγο δύσκολο να σταθεί.

Για θερμοκήπια δεν ξέρω τι παίζει.

Κοίτα, πάντα οι τοπικοί θα αντιδρουν σε οτιδήποτε σχεδόν.
Εδω πλακώνονται για τις ανεμογεννήτριες πως "τρακάρει ο γυπαετός ο γ*******κουλας" και να εγκαταλειφθούν τέτοιες λύσεις επειδή καταστρέφουμε και αλλοιώνουμε το περιβάλλον (όλως παραδόξως όταν γίνεται κουβέντα για ανεμογεννήτριες στα "δικά μας" βουνά. Οταν τα φουγάρα καίνε σε άλλες πόλεις ή οι ανεμογεννήτριες είναι σε άλλα βουνα, όλα καλά) eye

Εμάς εδώ μας "ταΐζει" ο λιγνίτης, αλλά την επιβάρυνση στην υγεία μας την πληρώνουμε με ζωές. Καλώς η κακώς πηγαίνουμε σε ποιο πράσινες μορφές ενέργειες.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Τώρα που άρχισαν πάλι τα παρατράγουδα με τα της τηλεθέρμανσης μήπως η όποια ενέργειά σου πρέπει να βλέπει πιο πολύ το μέλλον;

Επειδή είδα ότι κάποιος σταθμός είναι για κλείσιμο..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τώρα που άρχισαν πάλι τα παρατράγουδα με τα της τηλεθέρμανσης μήπως η όποια ενέργειά σου πρέπει να βλέπει πιο πολύ το μέλλον;

Επειδή είδα ότι κάποιος σταθμός είναι για κλείσιμο..
Όχι.
Τηλεθέρμανση, έτσι όπως έχει στηθεί το δίκτυο, πάντα θα υπάρχει.

Για την ώρα λειτουργεί με την ενέργεια καύσης λιγνίτη. Στο μέλλον ετοιμάζεται και η 5η μονάδα που πάλι θα έχει κάποια μορφή καύσης. Εναλλακτικά ακούγεται πως θα έρθει και αέριο στην περιοχή μας, οπότε αντί να κάνει κάποιος μεμονωμένα την κίνηση να βάλει αέριο θα αναλάβει η δημοτική επιχείρηση τηλεθέρμανσης τον ρόλο του μεσάζοντα για να πετύχει και καλύτερες τιμές και θα κάνει διανομή απο το δίκτυο της. Ή μπορεί κάποιες παραγωγικές μονάδες που θα παροπλιστουν να παρθούν απο ιδιώτες μόνο για θέρμανση και να καίνε αντί για λιγνίτη κάποια μορφή βιομάζας.

Πολλές οι λύσεις που ακούγονται, αλλά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το δίκτυο διανομής της τηλεθέρμανσης απο τον δήμο θα υπάρχει. Το τι θα καίει για να δημιουργείται η ενέργεια είναι αυτό που συζητιέται, αλλά σε κάθε περίπτωση θα είναι κάποιο καύσιμο φτηνότερο απο το πετρέλαιο κατα 40% τουλάχιστον (βάση νόμου και συμβολαίων που υπογράφησαν)

Αρα για την ώρα δεν τίθεται θέμα κεντρικής θέρμανσης.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Καλύτερα σε μεγαλύτερο πάρα σε μικρότερο γιατί όλα τα κλιματιστικα χάνουν απόδοση χρόνο με το χρόνο.
Αν καινούργιο αποδίδει 18.000btu μετά από 10 χρόνια θα αποδίδει π.χ. για 15.000btu.

Επίσης το μεγάλο γίνεται μικρό αλλά το μικρό δεν μεγαλώνει με τίποτα!
 

Αμπαλος

new member
Δημοσιεύσεις
281
Ηλικία
49
Όνομα
Γιαννος
Παιδια γνωριζετε να προτεινετε καποιο καλο κλιματιστικο 16αρι-18αρι? Μπατζετ απεριοριστο αρκει να αξιζει τα λεφτα του.
Για να σας προλαβω toshiba edge πηγα να παραγγειλω αλλα δεν υπαρχει τπτ.

Απ οτι καταλαβα ο @Ilias vara ειναι της δουλειας. Αν δεν του κανει κοπο και μπορει, ας μου προτεινει και αυτος.

Ευχαριστω
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.882
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Παιδια γνωριζετε να προτεινετε καποιο καλο κλιματιστικο 16αρι-18αρι? Μπατζετ απεριοριστο αρκει να αξιζει τα λεφτα του.
Για να σας προλαβω toshiba edge πηγα να παραγγειλω αλλα δεν υπαρχει τπτ.

Απ οτι καταλαβα ο @Ilias vara ειναι της δουλειας. Αν δεν του κανει κοπο και μπορει, ας μου προτεινει και αυτος.

Ευχαριστω
Αρκετά καλό το toshiba
Να το παρεις αξίζει τα λεφτά του

επισης πολύ καλό είναι το inventor corona
Αν χρειαστείς κάτι
Στείλε μου στο 6944226741
Γιατί μπαίνω αργά το βράδυ για λίγο στο φόρουμ αυτές τις μέρες
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
438
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Toyotomi φίλε έχει καλή απόδοση.
Επίσης πανάκριβα με καλή απόδοση τα daikin αλλά δε ξέρω κατά πόσο αξίζει τόσα λεφτά.
Επίσης και τα midea σαν πιο φτηνή λύση από τα πρώτα που είπα.
Έχω βάλει 3 midea σπίτι και ειδικά το ένα το είχα ξεχάσει ένα καλοκαίρι ανοιχτό και έλειπα από το σπίτι. Όταν γύρισα το φθινόπωρο δούλευε ακόμα.
Μετά από 4 χρόνια ακόμα είναι μια χαρα
 
Top Bottom