Κλιματισμός και λύσεις ψύξης θέρμανσης

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.882
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
ok δεν το ξέρω και δεν θα διαφωνήσω,
εγώ έχω την εντύπωση πως αν και επι της αρχής είναι ή ίδια στα aircondition και την αντλία θερμότητας, στην ουσία είναι πολύ διαφορετικά καθώς στην δεύτερη η θέρμανση γίνεται με κυκλοφορία ζεστού νερού (σώματα, funcoils, ενδοδαπέδια)
υπαρχουν 3 ειδη αντλιας
αερος-νερου
αερος-αερος
νερου -νερου
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.882
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Ηλία μου από το να περιμένεις τις απαντήσεις άλλων για να τις βγάλεις "off",εφόσον κατά γενική ομολογία είσαι γνώστης,γιατί δεν ξεκινάς να γράφεις τα οφέλη τις λύσης που προτείνεις(& αξίζει πραγματικά) ώστε να μην παιδευόμαστε οι λοιποί που τα βλέπουμε όπως και να έχει απ'εξω.

Άλλο ρε Λιάκο μου η άποψη που θα σχηματίσουμε εμείς από το ψάξιμό μας και τις προτάσεις των εκάστοτε πωλητών που θέλουν να πουλήσουν αυτό που τους συμφέρει κι άλλο η δική σου φιλική και χωρίς προσωπικό όφελος συμβουλή.

Έχω λάθος;
μα του ειπα ακριβως τι πρεπει να δει..

π.χ εσυ του ειπες να δει αυτο που εχεις σπιτι σου και ειναι πολυ καλο..
εγω το θεωρω απαρχαιωμενο και ακριβο για την αποδοση του..
αν μπω στην διαδικασια ομως να του λεω μοντελο μοντελο την γνωμη μου ...
θα βγω στην συνταξη και δεν θα εχει παρει αποφαση τι τελικα να παρει


ας κανει λοιπον την ερευνα του και θα του πω την γνωμη μου


αν καθομαι ομως και εξηγω σε καποιον που διαβαζει ενα θεμα που λεει ..θελω κλιματιστικο ..και του απανταει παρε λεβητα αεριου δεν βγαζω νοημα
ασχολουμαι
και με κλιματιστικα
και με αεριο
και με αντλιες
και με πολλα εδη τεχνολογιας και ενεργειας
και ειμαι γνωστης αποδοσεων

αλλα εδω ζητησε κλιματιστικο

αν ζητουσε αεριο θα του ελεγα τι να προσεξει στο αεριο....

αυτα ...... Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Καποιες φορές κοιτάζουμε προς μια λύση και συνήθως κλειδώνουμε προς αυτή...
Το να προτείνει κάποιος εναλλακτικές δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα ούτε θεωρώ ότι εκτροχιαζει το νήμα.

Smileys drinking beer Emoticon

Είμαι σε αναμονή απάντησης από την Carrier σχετικά με τι μοντέλα έχουν για κλίματα με χαμηλές θερμοκρασίες για θέρμανση.
:cool:
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.882
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Καποιες φορές κοιτάζουμε προς μια λύση και συνήθως κλειδώνουμε προς αυτή...
Το να προτείνει κάποιος εναλλακτικές δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα ούτε θεωρώ ότι εκτροχιαζει το νήμα.

Smileys drinking beer Emoticon

Είμαι σε αναμονή απάντησης από την Carrier σχετικά με τι μοντέλα έχουν για κλίματα με χαμηλές θερμοκρασίες για θέρμανση.
:cool:
Όλα τα μοντέλα τις carrier κανουν για τις θερμοκρασίες που ψάχνει ο φιλος
καλά είναι αν μπορούμε να βοηθάμε σε αυτό που ρωτάει ο άλλος

αν δηλαδή του πω εγώ ότι το Μέλλον που ερχεται είναι με λυσεις υδρογόνου
Θα τον βοηθησω;;
Απλα θα τον μπερδέψω
Γιατί το λέω αυτό

γιατί πριν από 5 χρόνια κανείς δεν μας άκουγε για να βάλει αντλια θερμοτητας τώρα όλοι τρέχουν προς τα εκεί
Και θα τρέξουν ακόμη περισσότερο σε λίγο

Τώρα ερχεται το υδρογόνο
Σε 10 χρόνια όλοι θα τρέξουν προς τα εκει
 

amhxanos

new member
Δημοσιεύσεις
74
Ηλικία
44
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Όλα τα μοντέλα τις carrier κανουν για τις θερμοκρασίες που ψάχνει ο φιλος
καλά είναι αν μπορούμε να βοηθάμε σε αυτό που ρωτάει ο άλλος

αν δηλαδή του πω εγώ ότι το Μέλλον που ερχεται είναι με λυσεις υδρογόνου
Θα τον βοηθησω;;
Απλα θα τον μπερδέψω
Γιατί το λέω αυτό

γιατί πριν από 5 χρόνια κανείς δεν μας άκουγε για να βάλει αντλια θερμοτητας τώρα όλοι τρέχουν προς τα εκεί
Και θα τρέξουν ακόμη περισσότερο σε λίγο

Τώρα ερχεται το υδρογόνο
Σε 10 χρόνια όλοι θα τρέξουν προς τα εκει
Δε νομίζω ότι είναι κακό να προτείνει κάποιος κάτι διαφορετικό αλλά ενδεχομένως πιο αποδοτικό!
Ειδικά όταν πρόκειται για το θέμα των κλιματιστικων τα οποία - για μένα αλλά και πάρα πολλούς άλλους - είναι το χειρότερο είδος θέρμανσης!!!
Κάνουν πολλή ξηρή την ατμόσφαιρα κάτι που είναι βαθιά ανθυγιεινό!
Νομίζω ότι αν γίνει γκάλοπ με θέμα "ποια είναι η χειρότερη μορφή θέρμανσης;", τα κλιματιστικά θα σαρώσουν αλλά από τον πάτο της κατάταξης!
Επίσης, από τα λίγα που ξέρω, το κρύο πάει κάτω ενώ η ζέστη πάνω.
Γι'αυτό έχω την εντύπωση ότι τα σώματα τα βάζουν χαμηλά ενώ τα κλιματιστικά ψηλά!
Έχω παρατηρήσει πως όσες φορές προσπάθησα να ζεστάνω το σπίτι με το κλιματιστικό, η ζέστη παγιδευοταν σε ένα δωμάτιο.
Μια kerosun για παράδειγμα, πιστεύω θα ζεστάνει πολύ καλύτερα - και σίγουρα πιο υγιεινά - ένα σπίτι.
Το υδρογόνο, πάλι προσωπική άποψη, δεν έχει μέλλον γιατί προέρχεται από μη ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
Πάντως το κριτήριο επιλογής θέρμανσης συχνά πυκνά καθορίζεται από μόνο του!!
Τι εννοώ;; Εγώ έβαλα 9αρα αντλία για να αυτονομηθω στη θέρμανση.
Αν περνούσε το αερίο σαφώς και θα επέλεγα το αέριο!
Γιατί;;; Μα απλά γιατί με 1500 βαριά βαριά θα έβαζα σούπερ λέβητα αερίου ενώ τώρα - από τη στιγμή που δεν είχα άλλη επιλογή - έσκασα τα 3πλασια και βάλε.
Μιλάμε για μια επιβάρυνση που με έχει πάει 3 χρόνια πίσω στη ζωή μου!!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καποιες φορές κοιτάζουμε προς μια λύση και συνήθως κλειδώνουμε προς αυτή...
Το να προτείνει κάποιος εναλλακτικές δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα ούτε θεωρώ ότι εκτροχιαζει το νήμα.

Smileys drinking beer Emoticon

Είμαι σε αναμονή απάντησης από την Carrier σχετικά με τι μοντέλα έχουν για κλίματα με χαμηλές θερμοκρασίες για θέρμανση.
:cool:
Δε νομίζω ότι είναι κακό να προτείνει κάποιος κάτι διαφορετικό αλλά ενδεχομένως πιο αποδοτικό!
Ειδικά όταν πρόκειται για το θέμα των κλιματιστικων τα οποία - για μένα αλλά και πάρα πολλούς άλλους - είναι το χειρότερο είδος θέρμανσης!!!
Κάνουν πολλή ξηρή την ατμόσφαιρα κάτι που είναι βαθιά ανθυγιεινό!
Νομίζω ότι αν γίνει γκάλοπ με θέμα "ποια είναι η χειρότερη μορφή θέρμανσης;", τα κλιματιστικά θα σαρώσουν αλλά από τον πάτο της κατάταξης!
Επίσης, από τα λίγα που ξέρω, το κρύο πάει κάτω ενώ η ζέστη πάνω.
Γι'αυτό έχω την εντύπωση ότι τα σώματα τα βάζουν χαμηλά ενώ τα κλιματιστικά ψηλά!
Έχω παρατηρήσει πως όσες φορές προσπάθησα να ζεστάνω το σπίτι με το κλιματιστικό, η ζέστη παγιδευοταν σε ένα δωμάτιο.
Μια kerosun για παράδειγμα, πιστεύω θα ζεστάνει πολύ καλύτερα - και σίγουρα πιο υγιεινά - ένα σπίτι.
Το υδρογόνο, πάλι προσωπική άποψη, δεν έχει μέλλον γιατί προέρχεται από μη ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
Πάντως το κριτήριο επιλογής θέρμανσης συχνά πυκνά καθορίζεται από μόνο του!!
Τι εννοώ;; Εγώ έβαλα 9αρα αντλία για να αυτονομηθω στη θέρμανση.
Αν περνούσε το αερίο σαφώς και θα επέλεγα το αέριο!
Γιατί;;; Μα απλά γιατί με 1500 βαριά βαριά θα έβαζα σούπερ λέβητα αερίου ενώ τώρα - από τη στιγμή που δεν είχα άλλη επιλογή - έσκασα τα 3πλασια και βάλε.
Μιλάμε για μια επιβάρυνση που με έχει πάει 3 χρόνια πίσω στη ζωή μου!!!


Παιδιά, καταλαβαίνω τι λέτε και σε γενικές γραμμές είναι λογικό, όμως δεν δώσατε βαρος στις παραμέτρους που έθεσα.
Αυτό θέλει να πει και ο Ηλίας.
Ζήτησα πληροφορίες για κλιματιστικό, επειδή θέλω επικουρικό σύστημα θέρμανσης, χωρίς μεγάλη μανούρα τοποθέτησης, αλλά να είναι και οικονομικό και χωρίς μυρωδιές.
Φτάσαμε 3 σελίδες μετά να μην έχω ούτε μια απάντηση για κλιματισμό.

Σαν να ρώτησα "έχω 2500 ευρώ ποιο παπί 125 να πάρω;"
και απο κάτω ό ένας να λέει πάρε bandit, ή παρε τρανσαλπ με αυτά τα λεφτά ή βάλε και άλλα 1000 ευρώ και πάρε zontes 300άρι, ή παίρνεις Hyundai accent με τόσα και εγώ να σκέφτομαι πως θα τα οδηγήσω όλα αυτα που είμαι μόνο 18 χρονών και έχω δίπλωμα για 125;Tooth


Πάντως καλά κάνατε. Ακούστηκαν και κάποιες διαφορετικές απόψεις, αλλά δυστυχώς οι διαφορετικές απόψεις μονοπώλησαν το νημα και απάντηση δεν έπαιρνα. eye
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δε νομίζω ότι είναι κακό να προτείνει κάποιος κάτι διαφορετικό αλλά ενδεχομένως πιο αποδοτικό!
Ειδικά όταν πρόκειται για το θέμα των κλιματιστικων τα οποία - για μένα αλλά και πάρα πολλούς άλλους - είναι το χειρότερο είδος θέρμανσης!!!
Κάνουν πολλή ξηρή την ατμόσφαιρα κάτι που είναι βαθιά ανθυγιεινό!
Νομίζω ότι αν γίνει γκάλοπ με θέμα "ποια είναι η χειρότερη μορφή θέρμανσης;", τα κλιματιστικά θα σαρώσουν αλλά από τον πάτο της κατάταξης!
Επίσης, από τα λίγα που ξέρω, το κρύο πάει κάτω ενώ η ζέστη πάνω.
Γι'αυτό έχω την εντύπωση ότι τα σώματα τα βάζουν χαμηλά ενώ τα κλιματιστικά ψηλά!
Έχω παρατηρήσει πως όσες φορές προσπάθησα να ζεστάνω το σπίτι με το κλιματιστικό, η ζέστη παγιδευοταν σε ένα δωμάτιο.
Μια kerosun για παράδειγμα, πιστεύω θα ζεστάνει πολύ καλύτερα - και σίγουρα πιο υγιεινά - ένα σπίτι.
Το υδρογόνο, πάλι προσωπική άποψη, δεν έχει μέλλον γιατί προέρχεται από μη ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
Πάντως το κριτήριο επιλογής θέρμανσης συχνά πυκνά καθορίζεται από μόνο του!!
Τι εννοώ;; Εγώ έβαλα 9αρα αντλία για να αυτονομηθω στη θέρμανση.
Αν περνούσε το αερίο σαφώς και θα επέλεγα το αέριο!
Γιατί;;; Μα απλά γιατί με 1500 βαριά βαριά θα έβαζα σούπερ λέβητα αερίου ενώ τώρα - από τη στιγμή που δεν είχα άλλη επιλογή - έσκασα τα 3πλασια και βάλε.
Μιλάμε για μια επιβάρυνση που με έχει πάει 3 χρόνια πίσω στη ζωή μου!!!
Σωστές παρατηρήσεις αλλά το kerosun επειδή καίει κηροζίνη δεν είναι και τόσο καλή για τα πνευμόνια...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σωστές παρατηρήσεις αλλά το kerosun επειδή καίει κηροζίνη δεν είναι και τόσο καλή για τα πνευμόνια...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εϊναι ο λόγος που το απέρριψα εξ αρχής. Με ασθμα δεν το συζητάω κάν!
Το ίδιο και οι υγραερίου που τις πήρα γιατί νόμιζα δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά τελικά είναι για λίγες ώρες μόνο
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Εϊναι ο λόγος που το απέρριψα εξ αρχής. Με ασθμα δεν το συζητάω κάν!
Το ίδιο και οι υγραερίου που τις πήρα γιατί νόμιζα δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά τελικά είναι για λίγες ώρες μόνο
Ακριβώς!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amhxanos

new member
Δημοσιεύσεις
74
Ηλικία
44
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Εϊναι ο λόγος που το απέρριψα εξ αρχής. Με ασθμα δεν το συζητάω κάν!
Το ίδιο και οι υγραερίου που τις πήρα γιατί νόμιζα δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά τελικά είναι για λίγες ώρες μόνο
Και πάλι ζητώ συγνώμη αν συνέβαλα στο να εκτροχιαστει το θέμα.
Όμως μια ερώτηση. Πόσο επιβαρύνει το άσθμα η ξηρότητα που προκαλεί η λειτουργία των κλιματιστικων;
Οι σύγχρονες kerosun με το επίσημο καύσιμο που το δίνουν και ως άοσμο από ότι διάβασα , είναι χειρότερες από το κλιματιστικό;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και πάλι ζητώ συγνώμη αν συνέβαλα στο να εκτροχιαστει το θέμα.
Όμως μια ερώτηση. Πόσο επιβαρύνει το άσθμα η ξηρότητα που προκαλεί η λειτουργία των κλιματιστικων;
Οι σύγχρονες kerosun με το επίσημο καύσιμο που το δίνουν και ως άοσμο από ότι διάβασα , είναι χειρότερες από το κλιματιστικό;
Για το τι κάνει το άσθμα και τι δεν κάνει θα αφήσω να απαντήσει ο @thanosgp σαν γιατρός
Πάντως αυτό που θα σου πω είναι πως έχω δύο αφυγραντήρες στο σπίτι για να κρατάω την υγρασία στο 45-50% επειδή η πολλή υγρασία με τσακίζει. Και πως επίσης οι έντονες μυρωδιές (για εμένα) πυροδοτούν κρίσεις άσθματος. Μυρωδιές που εσύ αν κάθεσαι δίπλα μπορεί να μην τις αντιληφθείς καν.

Και δεν υπάρχει λόγος για συγνώμες και τέτοια. Smileys drinking beer Emoticon
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.882
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Δε νομίζω ότι είναι κακό να προτείνει κάποιος κάτι διαφορετικό αλλά ενδεχομένως πιο αποδοτικό!
Ειδικά όταν πρόκειται για το θέμα των κλιματιστικων τα οποία - για μένα αλλά και πάρα πολλούς άλλους - είναι το χειρότερο είδος θέρμανσης!!!
Κάνουν πολλή ξηρή την ατμόσφαιρα κάτι που είναι βαθιά ανθυγιεινό!
Νομίζω ότι αν γίνει γκάλοπ με θέμα "ποια είναι η χειρότερη μορφή θέρμανσης;", τα κλιματιστικά θα σαρώσουν αλλά από τον πάτο της κατάταξης!
Επίσης, από τα λίγα που ξέρω, το κρύο πάει κάτω ενώ η ζέστη πάνω.
Γι'αυτό έχω την εντύπωση ότι τα σώματα τα βάζουν χαμηλά ενώ τα κλιματιστικά ψηλά!
Έχω παρατηρήσει πως όσες φορές προσπάθησα να ζεστάνω το σπίτι με το κλιματιστικό, η ζέστη παγιδευοταν σε ένα δωμάτιο.
Μια kerosun για παράδειγμα, πιστεύω θα ζεστάνει πολύ καλύτερα - και σίγουρα πιο υγιεινά - ένα σπίτι.
Το υδρογόνο, πάλι προσωπική άποψη, δεν έχει μέλλον γιατί προέρχεται από μη ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
Πάντως το κριτήριο επιλογής θέρμανσης συχνά πυκνά καθορίζεται από μόνο του!!
Τι εννοώ;; Εγώ έβαλα 9αρα αντλία για να αυτονομηθω στη θέρμανση.
Αν περνούσε το αερίο σαφώς και θα επέλεγα το αέριο!
Γιατί;;; Μα απλά γιατί με 1500 βαριά βαριά θα έβαζα σούπερ λέβητα αερίου ενώ τώρα - από τη στιγμή που δεν είχα άλλη επιλογή - έσκασα τα 3πλασια και βάλε.
Μιλάμε για μια επιβάρυνση που με έχει πάει 3 χρόνια πίσω στη ζωή μου!!!
Κατά έμε όλα όσα γράφεις είναι εντελώς σε λαθος βάση
Όπως ότι
Από την μια μου συγκρίνεις την απόδοση
Με τα λεφτά που έδωσες
Μου συγκρίνεις την κέροσαν που είναι το πλέον βλαβερό
Με τον κλιματισμο
Λαθος σκέψη φίλε μου με λαθος τρόπο σύγκρισης
Θα μπορούσες με την λογική σου να παρεις μια καλή κουβέρτα που είναι φτηνή και αποδοτική και δεν έχει κατανάλωση
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Για το τι κάνει το άσθμα και τι δεν κάνει θα αφήσω να απαντήσει ο @thanosgp σαν γιατρός
Πάντως αυτό που θα σου πω είναι πως έχω δύο αφυγραντήρες στο σπίτι για να κρατάω την υγρασία στο 45-50% επειδή η πολλή υγρασία με τσακίζει. Και πως επίσης οι έντονες μυρωδιές (για εμένα) πυροδοτούν κρίσεις άσθματος. Μυρωδιές που εσύ αν κάθεσαι δίπλα μπορεί να μην τις αντιληφθείς καν.

Και δεν υπάρχει λόγος για συγνώμες και τέτοια. Smileys drinking beer Emoticon
Αυτό ακριβώς. Μπορεί να μη σου προκαλέσει φλεγμονή αν είσαι υγιής,αλλά για ηλικιωμένους/ ασθματικους/ 24 ωρη θερνανση κλειστού χώρου δεν κάνει.
Είναι για συνέργεια με ανοιχτά παράθυρα, κυλικεία κτλ που 'μπαζουν" και δε συγκεντρώνονται αναθυμιάσεις.

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Οταν το θεμα που ανοιγει καποιος ειναι τα κλιματιστικα θα πει οτι για καποιους λογους κατεληξε εκει.

Η καθε μορφη θερμανσης εχει τα δικα της πλεονεκτηματα.Και εγω θα πηγαινα στην λυση του κλιματισμου αν ημουν στην θεση του Αποστολη.

Αποστολη το προβλημα που εχω με το δικο μου ειναι οτι εχει πολυ δυνατο ανεμιστηρα και αναγκαζομαι να το εχω στην μικρη σκαλα γιατι στην μεγαλυτερη με χτυπαει η ζεστη κατακουτελα.

Αν αγοραζα τωρα θα επαιρνα ενα 18 αρι αντι 21 που εχω τωρα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Θα σταματήσει η τηλεθέρμανση στην Πτελεμαΐδα Απόστολε;
Αρχίσαμε ....απο φέτος τα παρατράγουδα τελικά...

μέχρι να τελειώσει όλο το θέμα με την απολιγνιτοποίηση, τις μονάδες που θα κλείσουν, την νέα παροχή απο την μονάδα 5 και all that jazz....έχουμε να φάμε καλό κρύο!
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αρχίσαμε ....απο φέτος τα παρατράγουδα τελικά...

μέχρι να τελειώσει όλο το θέμα με την απολιγνιτοποίηση, τις μονάδες που θα κλείσουν, την νέα παροχή απο την μονάδα 5 και all that jazz....έχουμε να φάμε καλό κρύο!
Υπενθυμίζεται ότι από την επόμενη θερμαντική περίοδο (Σεπτέμβρης 2021) είναι προγραμματισμένη η τροφοδοσία του δικτύου της ΔΕΤΗΠ από τους 2 ηλεκτρολέβητες συνολικού προϋπολογισμού 4.000.000 ευρώ που θα τοποθετηθούν στις εγκαταστάσεις του ΑΗΣ Καρδιάς με δαπάνη της Περιφέρειας. Η προμήθεια και εγκατάσταση των δύο λεβήτων θέρμανσης νερού με ηλεκτρόδια υψηλής τάσης, συνολικής θερμικής ισχύος 80MW προχωρά ήδη, και σύμφωνα με το ρεπορτάζ θα ολοκληρωθεί και θα δοκιμαστεί στα μέσα του καλοκαιριού, έτσι ώστε να επιβεβαιωθεί ο προγραμματισμός της ΔΕΤΗΠ για αδιάλειπτη παροχή θερμότητας στην Πτολεμαΐδα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Υπενθυμίζεται ότι από την επόμενη θερμαντική περίοδο (Σεπτέμβρης 2021) είναι προγραμματισμένη η τροφοδοσία του δικτύου της ΔΕΤΗΠ από τους 2 ηλεκτρολέβητες συνολικού προϋπολογισμού 4.000.000 ευρώ που θα τοποθετηθούν στις εγκαταστάσεις του ΑΗΣ Καρδιάς με δαπάνη της Περιφέρειας. Η προμήθεια και εγκατάσταση των δύο λεβήτων θέρμανσης νερού με ηλεκτρόδια υψηλής τάσης, συνολικής θερμικής ισχύος 80MW προχωρά ήδη, και σύμφωνα με το ρεπορτάζ θα ολοκληρωθεί και θα δοκιμαστεί στα μέσα του καλοκαιριού, έτσι ώστε να επιβεβαιωθεί ο προγραμματισμός της ΔΕΤΗΠ για αδιάλειπτη παροχή θερμότητας στην Πτολεμαΐδα.
1. Μια τέτοια λύση δεν δίνει τα MW που χρειάζεται η περιοχή.
2. Απο τον Σεπτέμβριο λέει. Κάτσε να δούμε....
3. Αυτά είναι μπαλώματα, ίσα για ν αμην παγώσουμε εντελώς. Παρόμοιες λύσεις που απλά θα κρατάνε τα καλοριφέρ χλιάρα έχουμε και τώρα. Καίει ήδη η τηλεθέρμανση με λέβητες πετρελαίου. Ούτε εκείνοι φτάνουν
4. Λύση που δεν εκμεταλλεύεται την θερμότητα των καυσαερίων των ηλεκτρικών εργοστασίων, εκ των πραγμάτων θα είναι ακριβότερη στον καταναλωτή. Το ατού της τηλεθέρμανσης στο κόστος είναι η αξιοποίηση ενέργειας που πήγαινε χαμένη. Οποιαδήποτε άλλη λύση θα κοστίζει περισσότερο.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
1. Μια τέτοια λύση δεν δίνει τα MW που χρειάζεται η περιοχή.
2. Απο τον Σεπτέμβριο λέει. Κάτσε να δούμε....
3. Αυτά είναι μπαλώματα, ίσα για ν αμην παγώσουμε εντελώς. Παρόμοιες λύσεις που απλά θα κρατάνε τα καλοριφέρ χλιάρα έχουμε και τώρα. Καίει ήδη η τηλεθέρμανση με λέβητες πετρελαίου. Ούτε εκείνοι φτάνουν
4. Λύση που δεν εκμεταλλεύεται την θερμότητα των καυσαερίων των ηλεκτρικών εργοστασίων, εκ των πραγμάτων θα είναι ακριβότερη στον καταναλωτή. Το ατού της τηλεθέρμανσης στο κόστος είναι η αξιοποίηση ενέργειας που πήγαινε χαμένη. Οποιαδήποτε άλλη λύση θα κοστίζει περισσότερο.
Καλά μα τόσο τρομπαρίφες είναι ?
Και δεν μιλάει κανένας?
Τι να πώ?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλά μα τόσο τρομπαρίφες είναι ?
Και δεν μιλάει κανένας?
Τι να πώ?
Και τι να πουν;
Ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός και ο αρμόδιος υπουργός την απολιγνιτοποίηση άμεσα, ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη δίνουν περίοδο μέχρι το 2030 τουλάχιστον σε άλλες χώρες.

Αντέδρασαν οι Δήμαρχοι.

Τους κάλεσαν σε διάλογο οι αρμόδιοι υπουργοί, ουσιαστικά λέγοντας τους πως έχουν τα πράγματα (όχι διάλογος, μονόλογος)

Ο δικός μας Δήμαρχος αποχώρησε λέγοντας πως η κυβέρνηση μας κοροιδεύει και αφήνει μια περιοχή βασισμένη στον λιγνίτη να σβήσει, αφου πρόσφερε στην Ελλάδα τόσα για 60 χρόνια, χωρίς να δίνουν δυνατότητα για ομαλή μετάβαση στην επόμενη μέρα

Μετά την αποχώρηση απο τον "διάλογο" έβλεπαν την ευρύτερη περιοχή της Εορδαίας με μισό ματι, με αποκορύφωμα το κλείσιμο της περιοχής 5 συνεχόμενους μήνες σκληρής καραντίνας όλα κλειστά, με 10-15 κρούσματα την μέρα (λόγω και καλά ενεργών κρουσμάτων).

Δεν λέω ότι το είδαν μνησίκακα ή με σκοπιμότητα και κατέστρεψαν κάθε είδους δραστηριότητα στην πόλη χωρίς επιστροφή, αλλά είναι ομολογουμένως ένας καλός τρόπος να γονατίσεις μια ολόκληρη περιοχή για να δεχτεί μετά τα πάντα που θα φέρεις. Βούηξε η περιοχή που μας είχαν μοναδικούς πανελλαδικά να γυρνάμε στις 5:30 στο σπίτι επειδή απο τις 6 έκλειναν όλα. Οταν στην υπόλοιπη Ελλάδα δεν υπήρχε καν το όριο των 9 το βράδυ.
Βάλαμε κάτω να δουμε πως βγαίνουν τα ενεργά κρούσματα και είδαμε πως η Αθήνα έπρεπε να κλείσει πριν απο εμάς, όπως και άλλες περιοχές. Σε ερώτηση στον υπουργό η απάντηση ήταν "Άλλο η Αθήνα. Δεν μπορώ να κλείσω την Αθηνα". Τελικά μπόρεσε.



Συνολικά το λιανεμπόριο στον δικό μας δήμο απο τότε που άρχισε η πρώτη καραντίνα έχει μείνει εντελώς κλειστό περίπου 6 μήνες. Χώρια οι μήνες με τα κλικλακοπ away.

Τι τα θες. Πολιτικά θέματα είναι όλα αυτά και εδώ δεν είναι ο χώρος. Αλλά πάνω στην συζήτηση καλό είναι να ειπωθούν κάποια πράγματα.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Λοιπόν μίλησα με την ξαδέρφη και μου είπε ότι για περιοχές όπως Κοζάνη κλπ. προτείνουν την σειρά EDGE της Toshiba και όχι μικρότερο από 18αρι για τον χώρο των 50m2.


eye


Teary Eyes Waving ByeTeary Eyes Waving Bye
 
Top Bottom