Θα αγόραζες στοκαρισμένη για χρόνια μοτοσυκλέτα;

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πρώτα έπεσα σε αυτό το βίντεο ενός τύπου που παρακολουθώ τα review του, για κάποια μοντέλα Hyosung που είχαν μείνει στοκ απο test ride στα states και τα πουλούσαν κοψοχρονιά.


Μετά αναρωτήθηκα αν υπάρχουν παρόμοιας κατάστασης μοντέλα στην Ελλάδα. Στοκαρισμένα hyosung που δεν έφυγαν και πόσο να είναι οι τιμές τους

Βρήκα αυτό:
https://www.car.gr/23297369-hyosung-gt-650-naked#modal

Αλλά και αυτά
https://www.car.gr/10727947-hyosung-comet-gt#modal

https://www.car.gr/10727926-hyosung-gtr-250#modal

Είχε πρν λίγες μέρες και ένα GTR650 του '12 στα 2900 που μάλλον πουλήθηκε ήδη

Αυτά που ξέρω για την Hyuosung είναι πως για δεκαετίες συναρμολογούσε μοντέλα για την Suzuki και πως ειδικά ο 650αρης κινητήρας είναι πρακτικά ένας κινητήρας SV με τα ίδια ανταλλακτικά να ταιριάζουν.

Ρωτάω τώρα εγώ. Θα άξιζε μια τέτοια αγορά;
Για ένα παιδί που θέλει 250άρι σπορτ σε τιμή παπιού;
Ή ακόμη και έναν μοτοσυκλετιστή με εμπειρία (καλή ώρα) που θέλει street μεσαίο όπως το κίτρινο στην πρώτη φώτο; Μιλάμε για 650αρι με κινητήρα Suzuki πρακτικά, με μηδέν χιλιόμετρα, καινούριο στοκ στα 2500 ευρώ. Πόσο πιο τζάμπα;

Στην πορεία ρώτησα και έναν γνωστό που ασχολείται με πωλήσεις μοτοσυκλετών και μου είπε πως όλες οι εταιρίες λίγο ή πολύ έχουν στοκ μοντέλα δύο και τριών ετών σε μη κινήσιμους τύπους που τα δίνουν 20-30% κάτω από την τιμή τους. Μάλιστα όσο πιο "μικρή" η εταιρία, τόσο μεγαλύτερη η πτώση τιμών του στοκ.

Εσείς θα αγοράζατε στοκαρισμένη μοτοσυκλέτα με μηδέν χιλιόμετρα αν ήταν 5ετίας πχ σε καλύτερη τιμή ή θέλετε καινούριο μοντέλο; Και αν ναι, μόνο από κάποια επώνυμη φίρμα ή θα το ρισκάρατε και με κάποια Κορεάτικη ή Ιταλοκινέζικη πχ;
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.285
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Εγω προσωπικα δε θα ειχα κανενα προβλημα ν αγορασω στοκ μοντελο, εφ οσον θα ηταν αρκετα χαμηλοτερη η τιμη του!!!
Τωρα για τη προελευση του, ισως εκανα μια σκεψη!!!
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Τόλη μαζί με την αγορά θα υπολόγιζα νωρίς αλλαγή ελαστικά,προσοχή στις τσιμούχες για το μπροστινό και στάνταρ αλλαγή με την αγορά όλα τα υγρά(φρένα,ψυγείο,λάδια).
Όποιας εταιρίας κι αν αγόραζα..
 
N

notakos600

Guest
Τόλη μαζί με την αγορά θα υπολόγιζα νωρίς αλλαγή ελαστικά,προσοχή στις τσιμούχες για το μπροστινό και στάνταρ αλλαγή με την αγορά όλα τα υγρά(φρένα,ψυγείο,λάδια).
Όποιας εταιρίας κι αν αγόραζα..
Συμφωνώ με Δημήτρη, αλλαγή όλα τα υγρά και φυσικά λάστιχα.
Τα 650 χιοσανγκ δεν περπάτησαν και ήταν πολύ καλά μηχανάκια πιστεύω.
Κορεάτικης προέλευσης και όχι κινέζικης, φαίνεται ασήμαντο για κάποιον αλλά έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κορεάτικης προέλευσης και όχι κινέζικης, φαίνεται ασήμαντο για κάποιον αλλά έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα.

Συμφωνώ. Κορεάτικά είναι και τα Hyundai και ΚΙΑ και όχι απλά τα προτιμάνε αλλά τα θεωρούν και σκυλιά του πολέμου από αξιοπιστία.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Συμφωνώ με Δημήτρη, αλλαγή όλα τα υγρά και φυσικά λάστιχα.
Τα 650 χιοσανγκ δεν περπάτησαν και ήταν πολύ καλά μηχανάκια πιστεύω.
Κορεάτικης προέλευσης και όχι κινέζικης, φαίνεται ασήμαντο για κάποιον αλλά έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα.

Συμφωνώ. Κορεάτικά είναι και τα Hyundai και ΚΙΑ και όχι απλά τα προτιμάνε αλλά τα θεωρούν και σκυλιά του πολέμου από αξιοπιστία.



να ξετε τα Κορεατικα ειναι τα γερμανικα της Ασιας.....σ οτι κι αν .................θεωρειτε πλεον η hi end τεχνολογια και κατασκευή σ ολη την Ανατολή......απο μιξερ χειρός μεχρι τανκερ
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ο κολλητός μου ο Δημήτρης αγόρασε το 2016 την Honda VFR1200 F stock μοντέλο του 2010, εξαιρετικό μηχάνημα και φοβερή μηχανή με 175 άλογα, όταν εμείς πάμε με 225 ακουνιστα μας περνάει με 280+ και μας γλεντάει, δεν βλέπω γιατί όχι, διότι από το 2010 και μετά δεν έγινε καμμία αναβάθμιση στο συγκεκριμένο μοντέλο; "Οχι στην BMW μου δίνει το R1200 GS 19000 € με όλα τα πακέτα επάνω αλλά γουστάρω θελω το 1250.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Το τελευταίο καιρό με τρώει να βρω κάνα εντουρακι για καμιά βόλτα χαλαρα στα βουνά και έχω πάρει σβάρνα τις αγγελίες έτσι για το χάζι. Προχθές έπεσα και σε αυτήν. Στοκ του 95!! :p:p:p
https://www.car.gr/1470600-kawasaki-klx-250-japan
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το τελευταίο καιρό με τρώει να βρω κάνα εντουρακι για καμιά βόλτα χαλαρα στα βουνά και έχω πάρει σβάρνα τις αγγελίες έτσι για το χάζι. Προχθές έπεσα και σε αυτήν. Στοκ του 95!! :p:p:p
https://www.car.gr/1470600-kawasaki-klx-250-japan

To καινούριο KLX έχει 5200 περίπου. Η διαφορά είναι ελάχιστη για να πας σε μοντέλο 25 ετίας. Θεωρώ πως η αγορά στοκ μοτοσυκλέτας έχει μια λογική, αλλά να είναι αισθητή η χρηματική διαφορά και επίσης μικρή η χρονολογική διαφορά. 5 χρόνια στοκ, άντε 7-8 χρόνια, παίρνεις σύγχρονη μοτο σχετικά. Στα 25 χρόνια μιλάμε για τεχνολογία της προηγούμενης χιλιετίας.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το τελευταίο καιρό με τρώει να βρω κάνα εντουρακι για καμιά βόλτα χαλαρα στα βουνά και έχω πάρει σβάρνα τις αγγελίες έτσι για το χάζι. Προχθές έπεσα και σε αυτήν. Στοκ του 95!! :p:p:p
https://www.car.gr/1470600-kawasaki-klx-250-japan
Αποστόλη δες τα πόστ μου πρίν πάρω το τελευταίο σκούτερ, στα ίδια ψαχνόμουν και τώρα με περιτριγυρίζει η σκέψη να πάρω Tenere 700 και να έχω δύο μηχανάκια ανάλογα με την φάση....
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
To καινούριο KLX έχει 5200 περίπου. Η διαφορά είναι ελάχιστη για να πας σε μοντέλο 25 ετίας. Θεωρώ πως η αγορά στοκ μοτοσυκλέτας έχει μια λογική, αλλά να είναι αισθητή η χρηματική διαφορά και επίσης μικρή η χρονολογική διαφορά. 5 χρόνια στοκ, άντε 7-8 χρόνια, παίρνεις σύγχρονη μοτο σχετικά. Στα 25 χρόνια μιλάμε για τεχνολογία της προηγούμενης χιλιετίας.
Την τιμή όντως την θεωρώ υπερβολική αλλά με βάση το ότι είναι μηχανή 25 χρόνων ! Δεν έχω ξαναδεί στοκ τόσων ετών και δεν ξέρω καν με τι κριτήρια βγαίνει η τιμή που θα το πουλήσει κάποιος. Τα ανταλλακτικά πάντως για 25ετιας μοτοσυκλέτες τα πληρώνεις κανονικά με τις σημερινές τιμές!!
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Αποστόλη δες τα πόστ μου πρίν πάρω το τελευταίο σκούτερ, στα ίδια ψαχνόμουν και τώρα με περιτριγυρίζει η σκέψη να πάρω Tenere 700 και να έχω δύο μηχανάκια ανάλογα με την φάση....
Αντε να ετοιμαζόμαστε για εξορμήσεις μέσα στα δάση!!!!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αντε να ετοιμαζόμαστε για εξορμήσεις μέσα στα δάση!!!!
Στα δάση και με την λαίλαπα πάω...
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Στα δάση και με την λαίλαπα πάω...
Ε οπότε τι να το κάνεις το tenere!! Πάρε ένα καθαρό να μη μείνει κορφή για κορφή απάτητη!!! Bike
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ε οπότε τι να το κάνεις το tenere!! Πάρε ένα καθαρό να μη μείνει κορφή για κορφή απάτητη!!! Bike
Θα πάρω Kinder έκπληξη...RollingRollingRollingRolling
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Στα δάση και με την λαίλαπα πάω...


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Το τελευταίο καιρό με τρώει να βρω κάνα εντουρακι για καμιά βόλτα χαλαρα στα βουνά και έχω πάρει σβάρνα τις αγγελίες έτσι για το χάζι. Προχθές έπεσα και σε αυτήν. Στοκ του 95!! :p:p:p
https://www.car.gr/1470600-kawasaki-klx-250-japan
Το είχα Αποστόλη το συγκεκριμένο (και στο ίδιο χρώμα) και είχα γίνει φίλος με το συνεργείο.......
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom