Ευρωπη vs Τζαπαν vs HΠΑ vs Ασια

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Κάποιες φορέςς υπάρχει πραγματική εξέλιξη, αλλά τις περισσότερες φορές πληρώνουμε απλά καινούρια μπλιμπλίκια.

Για εμένα δύο ήταν οι μεγάλες εξελίξεις των τελευταίων δεκαετιών. ABS και ψεκασμός.

Να σου πω για αυτό. Έχω ένα μηχανάκι με καρμπ και ένα με ψεκασμό. Στον χειρισμό προτιμώ το καρμπυρατεράτο, έχει άλλη αίσθηση, ας πούμε πιο «αναλογική» ή «χειροκίνητη» έναντι της πιο «απότομης» του ψεκασμού. Βέβαια αυτά σήμερα έχουν γίνει πολύ refined, αλλά νομίζω ότι αυτή η διαφορά στην αίσθηση δεν εξαλείφεται. Αλλά, για άλλους πιο πρακτικούς και οικονομικούς λόγους είναι προτιμότερος ο ψεκασμός. Όμως την αίσθηση στην οποία αναφέρομαι κάποιοι δεν θα την ζήσουν ποτέ. Όπως και πολλές άλλες από παλιά που δεν έχω ζήσει εγώ.

Τώρα για το ABS δεν ξέρω, μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει ποτέ να μπλοκάρω τροχούς στο CBR ούτε καν τον πίσω, μάλλον δεν ξέρω πως γίνεται!

Αλλά αν μου πεις για πλεονέκτημα μεταξύ ενός vstrom 2007 με ένα του 2020, δεν βλέπω κάτι ουσιαστικό που θα με έκανε αν είχα το παλιό να πάω στο νέο στα ίδια κυβικά αν δεν είχα προβλήματα παλαιότητας.

Μόνο οικονομικούς (π.χ.) καίει λιγότερο, τι άλλο χάνεις από την απόλαυση της μοτοσυκλέτας; Απολύτως τίποτα! Ειδικά όταν βλέπεις τον άλλονα με το καινούργιο Ιταλό να μένει (και να το χαίρεται κιόλας που έμεινε)
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Κώστα εκφράζω μια προσωπική άποψη την οποία έχω σχηματίσει έξω από πίστες (μιας και δεν έχω μπει ποτέ). Πολύ πιθανό να κάνω και λάθος φυσικά... και όπως ανέφερα και παραπάνω προφανώς είμαστε και θύματα του μάρκετινγκ ... Δε νομιζεις πως πλέον έχουν εκλείψει οι αναβατες που επιλέγουν μηχανάκια για ευθείες;;

Δεν έχουν εκλείψει αυτοί που επιλέγουν βάσει ...ηπείρου καταγωγής, που δεν το καταλαβαίνω. ΟΚ να σου αρέσει μια μάρκα, τα υπόλοιπα τι φάση; Εγώ έχω στις επιλογές μου (λέμε τώρα αν είχα τα λεφτά κλπ) μερικά ευρωπαϊκά και μερικά ιαπωνικά μοντέλα που μου αρέσουν, με ιδιαίτερη αγάπη βέβαια προς Honda μεριά...
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Τώρα για το ABS δεν ξέρω, μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει ποτέ να μπλοκάρω τροχούς στο CBR ούτε καν τον πίσω, μάλλον δεν ξέρω πως γίνεται!

Αν πατήσεις φρένο σε δρόμο με χαλίκια ή με πάχνη ,θα μάθεις πως γίνεται (και πως ασπρίζουν απότομα οι τρίχες της κεφαλής).




Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Αν πατήσεις φρένο σε δρόμο με χαλίκια ή με πάχνη ,θα μάθεις πως γίνεται (και πως ασπρίζουν απότομα οι τρίχες της κεφαλής).

Πριτς!
Δεν πατάω! :cool:
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Αυτό που είπε ο Βαγγέλης ο stepas με τα Ευρωπαϊκά vs Τζαπάν:
Βγάζοντας έξω το θέμα αξιοπιστίας ή αν καίνε λάδια τα μεν ή αν καίνε ανορθωτές τα δε,για μένα προσωπικά ΟΛΑ τα Ιαπωνικά ον-οφ είναι ολόιδια σε αίσθηση,όχι γκάζια-φρένα κλπ αλλά αίσθηση οδηγική (ναι υπάρχει κι αυτή).Έχω οδηγήσει/ταξιδέψει δικά μου XLR-KLR-XTX και δανεικά Varadero-Transalp-Vstrom για πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα.Ε λοιπόν αν σου δέσουν τα μάτια και σου πουν οδήγα δεν θα καταλάβεις ποιο είναι ποιο.
Από την άλλη η Ducati με το Multistrada είναι μια κατηγορία μόνη της,η Bmw με το gs το ίδιο αλλά με διαφορετικότητα από την Ιταλίδα,η ΚΤΜ με τα 990-109-1290 ένας άλλος κόσμος πάλι διαφορετικός! Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εκφράσω αλλά επαναλαμβάνω δεν βάζω στο παιχνίδι παράγοντες ιπποδύναμη-τελικές κλπ μόνο το feeling.

Στο test ride του Moto το Μάιο στα Μέγαρα πήγα (και) γι αυτό το λόγο.Καβάλησα το ΜΤ10,το Kawasaki Z900RS,το νέο Versys 1000,thn Africa και στο καπάκι το Moster 821,to Multi,το Bmw R1250R.το XR 1000 (εντάξει εδώ βάζω στο παιχνίδι και τα στρητ),η διαπίστωσή μου ήταν η ίδια.Το ΜΤ10 πύραυλος,κανίβαλος το Βέρσυς μοτερούκλα κλπ αλλά όλα η ίδια συνταγή Τζαπάν,οι διακόπτες τα όργανα η λειτουργία του μοτέρ...

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι εντελώς υποκειμενικά και έχουν να κάνουν με το συναίσθημα στην επιλογή μιας μοτοσυκλέτας.Υπάρχουν άλλοι που βάζουν πρώτα την εμπορικότητα ή την αξία μεταπώλησης ή τα αραιά/φθηνά σέρβις.Αυτό φυσικά είναι απόλυτα υγιές εξ ου και ο πλουραλισμός στα μοντέλα και στα γούστα.

My 2 λεπτά.
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Αυτό που είπε ο Βαγγέλης ο stepas με τα Ευρωπαϊκά vs Τζαπάν:
Βγάζοντας έξω το θέμα αξιοπιστίας ή αν καίνε λάδια τα μεν ή αν καίνε ανορθωτές τα δε,για μένα προσωπικά ΟΛΑ τα Ιαπωνικά ον-οφ είναι ολόιδια σε αίσθηση,όχι γκάζια-φρένα κλπ αλλά αίσθηση οδηγική (ναι υπάρχει κι αυτή).Έχω οδηγήσει/ταξιδέψει δικά μου XLR-KLR-XTX και δανεικά Varadero-Transalp-Vstrom για πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα.Ε λοιπόν αν σου δέσουν τα μάτια και σου πουν οδήγα δεν θα καταλάβεις ποιο είναι ποιο.
Από την άλλη η Ducati με το Multistrada είναι μια κατηγορία μόνη της,η Bmw με το gs το ίδιο αλλά με διαφορετικότητα από την Ιταλίδα,η ΚΤΜ με τα 990-109-1290 ένας άλλος κόσμος πάλι διαφορετικός! Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εκφράσω αλλά επαναλαμβάνω δεν βάζω στο παιχνίδι παράγοντες ιπποδύναμη-τελικές κλπ μόνο το feeling.

Στο test ride του Moto το Μάιο στα Μέγαρα πήγα (και) γι αυτό το λόγο.Καβάλησα το ΜΤ10,το Kawasaki Z900RS,το νέο Versys 1000,thn Africa και στο καπάκι το Moster 821,to Multi,το Bmw R1250R.το XR 1000 (εντάξει εδώ βάζω στο παιχνίδι και τα στρητ),η διαπίστωσή μου ήταν η ίδια.Το ΜΤ10 πύραυλος,κανίβαλος το Βέρσυς μοτερούκλα κλπ αλλά όλα η ίδια συνταγή Τζαπάν,οι διακόπτες τα όργανα η λειτουργία του μοτέρ...

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι εντελώς υποκειμενικά και έχουν να κάνουν με το συναίσθημα στην επιλογή μιας μοτοσυκλέτας.Υπάρχουν άλλοι που βάζουν πρώτα την εμπορικότητα ή την αξία μεταπώλησης ή τα αραιά/φθηνά σέρβις.Αυτό φυσικά είναι απόλυτα υγιές εξ ου και ο πλουραλισμός στα μοντέλα και στα γούστα.

My 2 λεπτά.

Παλιά το λέγαμε UJM


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Γουάτ ις δις?

universal japanese motorcycle
όρος από τα 70΄s όταν οι όροι

''φιλικότητα,αξιοπιστία,επιδόσεις,φρένα'' εφευρέθηκαν εκ νέου από τους σχιστομάτηδες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
universal japanese motorcycle όρος από τα 70΄s όταν οι όροι

''φιλικότητα,αξιοπιστία,επιδόσεις,φρένα'' εφευρέθηκαν εκ νέου από τους σχιστομάτηδες.


....... καλα μην υπερβαλλουμε κιολας ...... φρενα , αναρτησεις , σκελετοι , λαστιχα δηλαδη γενικως 'το κρατημα' παρεμεινε Ευρωπαϊκο ..... βεβαια καποια βιτσια θεωρουνται απολαυση γι΄αυτους μεχρι και σημερα .....! cde
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Αυτο που ανεβαινες σε γιαπωνεζικο και δεν ξεχωριζες τι μαρκα ηταν, ολα το ιδιο
Εσύ το κατάφερες σε μια πρόταση,εμένα μάλλιασε η γλώσσα μου! abcdefghgk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αυτό που είπε ο Βαγγέλης ο stepas με τα Ευρωπαϊκά vs Τζαπάν:
Βγάζοντας έξω το θέμα αξιοπιστίας ή αν καίνε λάδια τα μεν ή αν καίνε ανορθωτές τα δε,για μένα προσωπικά ΟΛΑ τα Ιαπωνικά ον-οφ είναι ολόιδια σε αίσθηση,όχι γκάζια-φρένα κλπ αλλά αίσθηση οδηγική (ναι υπάρχει κι αυτή).Έχω οδηγήσει/ταξιδέψει δικά μου XLR-KLR-XTX και δανεικά Varadero-Transalp-Vstrom για πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα.Ε λοιπόν αν σου δέσουν τα μάτια και σου πουν οδήγα δεν θα καταλάβεις ποιο είναι ποιο.
Από την άλλη η Ducati με το Multistrada είναι μια κατηγορία μόνη της,η Bmw με το gs το ίδιο αλλά με διαφορετικότητα από την Ιταλίδα,η ΚΤΜ με τα 990-109-1290 ένας άλλος κόσμος πάλι διαφορετικός! Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εκφράσω αλλά επαναλαμβάνω δεν βάζω στο παιχνίδι παράγοντες ιπποδύναμη-τελικές κλπ μόνο το feeling.

Στο test ride του Moto το Μάιο στα Μέγαρα πήγα (και) γι αυτό το λόγο.Καβάλησα το ΜΤ10,το Kawasaki Z900RS,το νέο Versys 1000,thn Africa και στο καπάκι το Moster 821,to Multi,το Bmw R1250R.το XR 1000 (εντάξει εδώ βάζω στο παιχνίδι και τα στρητ),η διαπίστωσή μου ήταν η ίδια.Το ΜΤ10 πύραυλος,κανίβαλος το Βέρσυς μοτερούκλα κλπ αλλά όλα η ίδια συνταγή Τζαπάν,οι διακόπτες τα όργανα η λειτουργία του μοτέρ...

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι εντελώς υποκειμενικά και έχουν να κάνουν με το συναίσθημα στην επιλογή μιας μοτοσυκλέτας.Υπάρχουν άλλοι που βάζουν πρώτα την εμπορικότητα ή την αξία μεταπώλησης ή τα αραιά/φθηνά σέρβις.Αυτό φυσικά είναι απόλυτα υγιές εξ ου και ο πλουραλισμός στα μοντέλα και στα γούστα.

My 2 λεπτά.
Μλκς έχω κλάψει από τα γέλια, ο ένας μιλάει για universal, εσύ λες για τις φτηνιαδουρες των Japan, τι σχέση έχει η λειτουργία του μοτέρ του MT10 με του Versys 1000 ,μλκς θα τρελλαθουμε σημερις...
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Εσύ το κατάφερες σε μια πρόταση,εμένα μάλλιασε η γλώσσα μου! abcdefghgk

Συγγνώμη δηλαδής, εσύ μπορείς με κλειστά μάτια να ανέβεις σε κάποιο μηχανάκι ή να σε πάνε μια βόλτα και να καταλάβεις τι μάρκα είναι; Ή την χώρα προέλευσης; Έχεις κάνει αυτό το τεστ και είχες επιτυχία; Ή νά'χουμε να λέμε;

Πως το κάνεις; Συγκρίνεις με ό,τι θυμάσαι από μηχανές που είχες; Ή όπως ο τύπος από το ανέκδοτο που βάζει κωλοδάχτυλο στα κοτόπουλα;
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Συγγνώμη δηλαδής, εσύ μπορείς με κλειστά μάτια να ανέβεις σε κάποιο μηχανάκι ή να σε πάνε μια βόλτα και να καταλάβεις τι μάρκα είναι; Ή την χώρα προέλευσης; Έχεις κάνει αυτό το τεστ και είχες επιτυχία; Ή νά'χουμε να λέμε;

Πως το κάνεις; Συγκρίνεις με ό,τι θυμάσαι από μηχανές που είχες; Ή όπως ο τύπος από το ανέκδοτο που βάζει κωλοδάχτυλο στα κοτόπουλα;
Συγκρίνω με δεκάδες μοντέλα που έχω οδηγήσει στη ζωή μου,μάρκες ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είναι ίδιες,όσο για τη χώρα προέλευσης μόνο ένας άσχετος θα μπέρδευε τηνΕυρώπη με την Ασία.

Το 'κολοδάχτυλο' δεν το κατάλαβα,μάλλον το επιχείρημα είναι πολύ προχωρημένο για τις γνώσεις μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Συγκρίνω με δεκάδες μοντέλα που έχω οδηγήσει στη ζωή μου,μάρκες ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είναι ίδιες,όσο για τη χώρα προέλευσης μόνο ένας άσχετος θα μπέρδευε τηνΕυρώπη με την Ασία.

Λες;

Και ένας σχετικός θα μπέρδευε αυτό

με αυτό


Ή αυτό

με αυτό


Ή αυτό

με αυτό



Μας πιάσανε κορόιδα, μόνο skins έχουν αλλάξει. Αμ η Honda ένα copy paste ήταν και την πατήσαμε σαν άσχετοι που ήμασταν.

Το 'κολοδάχτυλο' δεν το κατάλαβα,μάλλον το επιχείρημα είναι πολύ προχωρημένο για τις γνώσεις μου.

Ποιό επιχείρημα, ανέκδοτο είπα. Θες οδηγίες χρήσεως google;

Ανοίγουμε google.gr

Στο search βάζουμε ανέκδοτο δάχτυλο κοτόπουλο

Βρίσκουμε:
https://www.infospoudes.gr/enimeros...1759-anekdoto-o-giorikas-kai-to-kotopouladiko
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Top Bottom