Επισκευή λαιμού ΝΟΒ1

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλησπέρα παιδιά!

Αυτές τις μέρες γενικά θέλω να ασχοληθώ λίγο με τον λαιμό της ΝΟΒ1 που είχα κάποτε στο μηχανάκι.

Το καλό με αυτόν τον λαιμό είναι το εξής: έχει αντάπτορα για Φ51, συνεπώς είναι συμβατός με όλα τα universal Φ51 τελικά στην αγορά, άρα δεν θέλω να πάει χαμένος.

Κάτω είναι ο λαιμός της Motorsport, και πάνω ο λαιμός της ΝΟΒ1. Στα δεξιά της ΝΟΒ1 είναι και αντάπτορας για Φ51 τελικά.

Τώρα, το κακό που έχει όμως η ΝΟΒ1 είναι στο κούμπωμα της κεφαλής:



Όπως βλέπετε και στην εικόνα είναι με βαθουλώματα. Και για να μην χάνει η εξάτμιση θέλει ΠΟΛΥ σφίξιμο, κάτι το οποιο δεν είναι και οτι καλύτερο για την κεφαλή του μοτέρ. Κυρίως μην κλωτσήσουν τα μπουζόνια. Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν να βάλω και 2 ζοάν (πατέντα) αλλά δεν πέτυχε, μετά απο καμιά ώρα έχανε πάλι.


Το εμφανισιακό δεν είναι κάτι, μπορώ να το βελτιώσω εύκολα, αλλά το θέμα είναι πως θα κάνω το κούμπωμα της ΝΟΒ1 να είναι ίσιο πάλι;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλησπέρα παιδιά!

Αυτές τις μέρες γενικά θέλω να ασχοληθώ λίγο με τον λαιμό της ΝΟΒ1 που είχα κάποτε στο μηχανάκι.

Το καλό με αυτόν τον λαιμό είναι το εξής: έχει αντάπτορα για Φ51, συνεπώς είναι συμβατός με όλα τα universal Φ51 τελικά στην αγορά, άρα δεν θέλω να πάει χαμένος.

Κάτω είναι ο λαιμός της Motorsport, και πάνω ο λαιμός της ΝΟΒ1. Στα δεξιά της ΝΟΒ1 είναι και αντάπτορας για Φ51 τελικά.

Τώρα, το κακό που έχει όμως η ΝΟΒ1 είναι στο κούμπωμα της κεφαλής:



Όπως βλέπετε και στην εικόνα είναι με βαθουλώματα. Και για να μην χάνει η εξάτμιση θέλει ΠΟΛΥ σφίξιμο, κάτι το οποιο δεν είναι και οτι καλύτερο για την κεφαλή του μοτέρ. Κυρίως μην κλωτσήσουν τα μπουζόνια. Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν να βάλω και 2 ζοάν (πατέντα) αλλά δεν πέτυχε, μετά απο καμιά ώρα έχανε πάλι.


Το εμφανισιακό δεν είναι κάτι, μπορώ να το βελτιώσω εύκολα, αλλά το θέμα είναι πως θα κάνω το κούμπωμα της ΝΟΒ1 να είναι ίσιο πάλι;
Βάλε μια μπρούτζοροδέλα εκεί που πατάει.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Σαν αυτό;


Έχω τέτοιες αρκετές, αλλά δεν είναι απο μπρούτζο...είναι απλές μεταλλικές. Κάνουν ή θέλει μπρούτζινες αποκλειστικά;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σαν αυτό;


Έχω τέτοιες αρκετές, αλλά δεν είναι απο μπρούτζο...είναι απλές μεταλλικές. Κάνουν ή θέλει μπρούτζινες αποκλειστικά;
Αποκλειστικά μπρούτζινες έτσι ώστε σφίγγοντας να καλύψει τις ανωμαλίες από την μια μεριά
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Σαν αυτό;


Έχω τέτοιες αρκετές, αλλά δεν είναι απο μπρούτζο...είναι απλές μεταλλικές. Κάνουν ή θέλει μπρούτζινες αποκλειστικά;
Η μπρουτζινες Τασο ειναι πιο *****ες για αυτο στο λεει ο Μανος
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Η μπρουτζινες Τασο ειναι πιο *****ες για αυτο στο λεει ο Μανος
Ακριβώς.. Και βυζαίνουν και έτσι στεγανοποιούν.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Δεν το ήξερα αυτό, κομπλέ τότε.

Άρα λαιμός, ροδέλα και ζοάν απο πάνω;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν το ήξερα αυτό, κομπλέ τότε.

Άρα λαιμός, ροδέλα και ζοάν απο πάνω;
Ναι αν η ροδέλα είναι παλιά και σκληρή βάλτη στο γκαζάκι να κοκκινίσει πρόσεξε μην σου λιώσει, αστην να κρυώσει χωρίς νερό και βάλτην.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Τέτοιες ροδέλες δεν παίζει να έχω σπίτι.

Αν είναι θα μετρήσω την διάμετρο απο το κούμπωμα και θα πάω να πάρω μια.

Ευχαριστώ παιδιά!!
 
Top Bottom