Γιατί πουλησες τη μηχανή σου?

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εμείς οι μηχανόβιοι είμαστε ως γνωστόν και λίγο βαρεμενοι..
Καποιοι έχουν την ίδια μηχανη 10 χρόνια, κάποιοι άλλοι όμως αλλάζουν μηχανές σαν τα πουκάμισα.
Για πειτε λοιπόν, βαρεμενοι και μη, γιατί δώσατε τη μηχανή σας για τα μάτια μιας άλλης;

Τι ψάχνατε να βρείτε, που δεν το είχε η παλιά μηχανή σας?

Τελικά το βρήκατε?
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
μηχανες που πουλησα για αλλους λογους:

ΚΤΜ 950ς (το αψηλο) πουληθηκε γιατι τοτενες η κυρα βασω δεν αντεχε δυο πραγματα τις ελευθερες ακράπες και β) το οτι δεν εβαζα κεντρικη πισω βαλιτσα....(το χαν απο τοτε το κουσουρι του κουνηματος)αν αυτα καταφερνα να τα λυσω απ την δικη μου πλευρα ακομα αυτο θα ειχα..(νομιζω)
ολες οι αλλες αλλαχτηκαν λογω βαρεμαρας και διαρκης αναζητησης νεας ερωμενης....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γενικά τα πρώτα μοτοσυκλετιστικά μου χρόνια άλλαζα συνέχεια, επειδή ήθελα να τις οδηγήσω όλες ή τουλάχιστον όσες περισσότερες μπορούσα.
Στην πορεία έβαλα φρένο στις πολλές αγοραπωλησίες, επειδή δεν ήταν οι μοτο στα μέτρα μου, και για να τις φέρω θα έχωνα φράγκα που σε μια γρήγορη πώληση θα έχανα.

Η μόνη μηχανή που βρήκα σε γενικές γραμμές όπως την ήθελα ήταν το πρώτο μου Caponord που έδωσα για λόγους άσχετους με την μοτοσυκλετιστική του αξία. Εξωγενείς παράγοντες. Και αφου τριγύρισα και πάλι σε άλλες διαφορετικές, ξαναγύρισα σε αυτό που μου έκανε τα χατίρια και είναι όπως το θέλω.

Για να το δώσω σύντομα ή και γενικά, το θεωρώ χλωμό. Έχει φύγει και αυτή η καταναλωτική τάση που είχα.
Μάλλον αργότερα θα συμπληρωθεί και με κάτι μικρότερο και τέλος. Όσο αντέξει και αντέξω.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.285
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Λόγω βαρεμάρας τις έδωσα, αλλά και λόγω ότι ήθελα να δοκιμάσω άλλες κατηγορίες μοτοσυκλετών!
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
787
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
μηχανες που πουλησα για αλλους λογους:

ΚΤΜ 950ς (το αψηλο) πολυληθηκε γιατι τοτενες η κυρα βασω δεν αντεχε δυο πραγματα τις ελευθερες ακράπες και β) το οτι δεν εβαζα κεντικη πισω βαλιτσα....(το χαν απο τοτε το κουσουρι του κουνηματος)αν αυτα καταφερνα να τα λυσω απ την δικη μου πλευρα ακομα αυτο θα ειχα..(νομιζω)
ολες οι αλλες αλλαχτηκαν λογω βαρεμαρας και διαρκης αναζητησης νεας ερωμενης....
Τελικά και 'αλλοι πρωιν ιδιοκτήτες μιλούν με νοσταλγία για αυτό το πιστόλι. Δεν το έχω οδηγήσει, 990 έχω πάρει, μ άρεσε.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ όλες μέχρι τώρα τις άλλαξα γιατι κάπου δε με ικανοποιούσαν
Θυμάμαι από την πρώτη μέχρι την τελευταια τι ακριβώς με χάλαγε και εψαχνα να το βρω στην επόμενη.

Μόνο το k100rt πουλήθηκε το 2007 επειδή δεν είχα χρόνο για μηχανές.

3 είναι οι βασικοί λόγοι αλλαγής, και τους έχω όλους χρησιμοποιησει, σε διαφορετικές περιόδους.

1.Επιδοσεις-κρατημα
2.ανεση
3.οικονομια
 
Τελευταία επεξεργασία:

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
1)Το Honda XL250R για κάτι πιο φρέσκο και πιο γρήγορο..
2)Το Kawasaki GPX400 για να γυρίσω στην on off κατηγορία και σε κάτι που ήθελα από χρόνια..
3)Το 1o Honda Transalp(600 Japan) ενώ κελαηδούσε γιατί νόμισα ότι τα 92.000χλμ που είχα ήταν πολλά(δεν ήξερα)..
4)Το Yamaha FZS600 γιατί έπρεπε να ξεχρεώσω το 1ο αυτοκίνητο που μου έδωσε σε εκπληκτική τιμή φίλος..
5)Το Ηonda Supra 100 γιατί έκρινα ότι έπρεπε να κρατήσω το 2ο Honda Transalp(600 Japan) κι όχι το παπί(χαζομάρα μου)..
6)Το 2ο Transalp γιατί χρειάστηκε δεύτερο μικρό αυτοκίνητο η σύζυγος..
7)Το Honda Inova 125 γιατί δεν ήξερα 100% πόσο υπεύθυνη δουλειά είχε γινει.Όταν κατάλαβα το είχα δείξει ήδη την προηγούμενη σε παλικαράκι που θα ήταν το 1ο του μηχανάκι.ΔΕΝ ήθελα να κάνω πίσω κόβοντας τη χαρά του..
8)Το 3ο Transalp(600 Italy) γιατί με τα λεφτά του καθώς κι ενός Polo θα είχα "προζύμι" για μεγάλο αυτοκίνητο μιας και γίναμε τρίτεκνοι..
9)Το Yamaha Townmate το χάρισα στον πεθερό μου(Πρέβεζα) για να μην έχει ανάγκη το παπί του κουνιάδου μου..
10)Το Honda CBF600S το έδωσα γιατί με έτρωγε(σα μ@λ@κ@) να πάρω γρήγορο Ινδιάνικο μηχανάκι..

Τελικά πήρα τη θείτσα Μαλάμω με το ένα δόντι και....
































έγινα μπρούκλης!! Stoned Emoticon

 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
1.Suzuki gs500e. Ήθελα κάτι πιο άνετο σε ταξίδι
2.diversion 600. Hθελα καλύτερο κράτημα.
3.suzuki freewind. Hθελα κάτι πιο άνετο σε ταξιδι.
4.paneuropian 1100..μου την χάρισε φίλος, την έδωσα γιατί είχα παράλληλα και το Κ100rt., δεν μπορούσα να έχω 2.
5.Κ100rt. Δεν είχα χρόνο για βόλτες, και την έτρωγε η ακινησία
6.Αfrica...ηταν σαραβαλο
7.Αfrica.. Καλύτερο, αλλά κι αυτό σαράβαλο.
8.Αfrica..Αυτο ήταν αστέρι!! Εδόθη γιατί ήθελα κάτι πιο άνετο στην εθνική.
9.Κ1100lt... λόγω απόλυτης προστασίας απ τον αέρα και κοντής εξάτμισης, ανεπνεα τα καυσαέρια. ( Στροβιλισμος) Έχω όμως ευαίσθητο αναπνευστικό... Αυτός που το πήρε δεν μυρίζει τίποτα.
10.Αfrica. Aγοραστηκε λόγω τιμής... 1200ευρω..πουλήθηκε περισοτερα
11.Africa.. Aγοραστηκε 900...πουληθηκε περισσοτερα
12.Κ100rt.. Πουλήθηκε λόγω θανάτου της μάνας μου... Πέρασα μια φάση.
13.fjr1300.. Ήθελα κάτι πιο άνετο.
14.r1100rt...οπου ναναι χρονιζει, τα χουμε βρει και δεν πάει πουθενά.

Συμπερασμα..τα μοναδικά μηχανάκια που με βόλεψαν ήταν τα πενφε Tooth( και το Pan)


YΣ.. ξέχασα το cbr1000f, εφυγε αμέσως, μαγκωμενη θέση οδήγησης απ τη μέση κ κατω
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.532
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πούλησα το βαρκαντέρο γιατί μετά από ταξίδι ηθελα 3 ημέρες ηρεμία να επανέλθει η μέση από τους πόνους.
Πουλησα το GS 2012, απλά για αλλαγή ( αν μπορούσα θα το κρατούσα ever το συγκεκριμένο μηχανάκι) για το καινούργιο GS 2018 και μετά το πούλησα σε 6 μήνες για ένα υπέροχο GS 1250 HP έτσι για την μικρή αλλαγή με ωραία γκάζια και σούπερ ροπή επειδή το βρήκα μεγάλη ευκαιρία στα χρηματικά. Στην ουσία δεν έδωσα παραπάνω λεφτά, βγήκε μια η άλλη.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πούλησα το βαρκαντέρο γιατί μετά από ταξίδι ηθελα 3 ημέρες ηρεμία να επανέλθει η μέση από τους πόνους.
Πουλησα το GS 2012, απλά για αλλαγή ( αν μπορούσα θα το κρατούσα ever το συγκεκριμένο μηχανάκι) για το καινούργιο GS 2018 και μετά το πούλησα σε 6 μήνες για ένα υπέροχο GS 1250 HP έτσι για την μικρή αλλαγή με ωραία γκάζια και σούπερ ροπή επειδή το βρήκα μεγάλη ευκαιρία στα χρηματικά. Στην ουσία δεν έδωσα παραπάνω λεφτά, βγήκε μια η άλλη.
Θέλω να μας πεις, γιατί κατά τη γνώμη σου το βαρκαντέρο σε κουράζε στη μέση.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.483
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Για να γράψω τι μηχανάκια είχα και γιατί πουλήθηκαν δεν νομίζω να τα θυμηθώ όλα. Τα πούλαγα συνήθως για την αλλαγή και μόνο ανάλογα με το τι ήθελα την συγκεκριμένη εποχή. Ποτέ δεν είχα ιδιαίτερα μεγάλη μοτό έως 750 cc. Τα πιο πολλά ήταν εντουράκια γιατί μου άρεσε να μπαίνω λίγο χώμα και συνήθως τα επισκεύαζα μόνος μου γιατί μπορούσα και μου άρεσε. Σίγουρα πολλά παπιά γιατί και μοτό που είχα πάντα υπήρχε και κανένα παπάκι στην άκρη. Δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τα σκούτερ και είχα παλιά μόνο 2-3 από αυτά. Σε σύνολο πρέπει να είναι ή κοντεύουν καμιά πενηνταριά(θυμάμαι είχα αγοράσει 10 μηχανάκια παπιά και σκούτερ από μαγαζί που νοίκιαζε στην Σαντορίνη) αν και κάποια μοντέλα τα είχα αγοράσει δυο και τρείς φορές. Δεν βαστάω μηχανή για πολύ καιρό εκτός από λίγες που έμειναν στα χέρια μου για χρόνια.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.532
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Θέλω να μας πεις, γιατί κατά τη γνώμη σου το βαρκαντέρο σε κουράζε στη μέση.
Γιατί αποδείχθηκε για τα δικά μου δεδομένα, πως δεν απορροφούσε σωστά τους κραδασμούς με αποτέλεσμα ήταν σαν να οδηγούσα πάνω σε κομπρεσέρ.
Τίμιο μηχανάκι, αλλά................


Αν δε έπεφτα σε καμία λακκούβα ένιωθα σαν να με χτυπούσαν σφυριά στη μέση, όλο το μπαμ το απορροφούσε η μέση μου!
Πολύ κουραστικό για εμένα.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.532
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Για να καταλάβεις τι εννοώ, μετά από ταξίδι με το GS 2018 στην Ιταλία με 15 ημέρες καθημερινής οδήγησης και στο σύνολο 6500 χλμ, επέστρεψα σπίτι και ένιωθα σαν να είχα πάει ταξίδι με αυτοκίνητο..
Τόσο ξεκούραστος επέστρεψα.
Αυτό είναι και το επιθυμητό για εμένα πλέον, να απολαμβάνω τα ταξίδια και όχι να ταλαιπωρούμαι.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Τελευταία επεξεργασία:

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Θα το παρω αλλιως.
Πηγα να αγορασω την BMW K1200S παλι,(την ιδια εννοειται) αλλα τα χαλασαμε για 1000 ευρω.
Τις υπολοιπες, για καλυτερες και ασφαλεστερες, και πιθανον πιο γρηγορες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.702
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Για να καταλάβεις τι εννοώ, μετά από ταξίδι με το GS 2018 στην Ιταλία με 15 ημέρες καθημερινής οδήγησης και στο σύνολο 6500 χλμ, επέστρεψα σπίτι και ένιωθα σαν να είχα πάει ταξίδι με αυτοκίνητο..
Τόσο ξεκούραστος επέστρεψα.
Αυτό είναι και το επιθυμητό για εμένα πλέον, να απολαμβάνω τα ταξίδια και όχι να ταλαιπωρούμαι.
Αυτό είναι και για εμένα που είμαι 29 χρονών ρε σι ! Άμα είναι να πάω μέρες οδήγησης και να γυρίσω και να θέλω άλλες τόσες να συνέλθω τι να λέει
 
Top Bottom