Αλλαγή σέλας

Michalis83

new member
Δημοσιεύσεις
19
Ηλικία
40
Όνομα
Michalis83
Η σέλα της μηχανής μου μετά από 9 χρόνια πλέον είναι αρκετά άβολη. Έχουν "κάτσει" τα σφουγγάρια της και πλέον ακόμα και σύντομες βόλτες είναι οδυνηρές.
Σε γνωστό μαγαζί της θεσσαλονίκης θα γίνει η μετατροπή της σέλας μου σε comfort. Μου πρότεινε να μου βάλει και τζελ καθώς θα είναι πολύ πιο βολική και άνετη.

Έχουν κάνει άλλοι την ανάλογη μετατροπή; προτείνετε τζελ ή απλό αφρώδες;
 

TAKIS04

member
Δημοσιεύσεις
614
Ηλικία
56
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
FMX 650 CUSTOM
SYM 150
Όνομα
ΤΑΚΗΣ
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Τζελ χωρίς δεύτερη σκέψη όσο για το σκληρή στη αρχή δε ξέρω αλλά δε νομίζω ...απ όσο ξέρω το τζελ δεν αλλάζει με τη χρήση τις ιδιότητες του
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.882
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
νομιζω οτι το τζελ δεν ειναι καλη σκεψη.... το καλοκαιρι λογω υψηλων θερμοκρασιων ισως εχεις προβληματα...αποψη μου με καλα σφουγγαρια γινεται καλυτερη δουλεια....
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
το τζελ για μικρες αποστασεις ειναι αρκετα κουραστικό. Στις μεγάλες ομως υπερτερεί. Προσωπικά δεν το προτιμώ, αν και αυτά είναι γούστα και τι ακριβώς ταιριάζει στο καθένα. Στη προηγούμενη μηχανή μου (new vstrom650) είχα κάνει τη σέλα ανατομική με πολύ καλής ποιότητας αφρώδες υλικό και ήμουν πολύ ικανοποιημένος. Αυτό που ειπώθηκε παραπάνω σια το τζελ το καλοκαίρι ισχύει πάντως.
 

Michalis83

new member
Δημοσιεύσεις
19
Ηλικία
40
Όνομα
Michalis83
Δηλαδή τι πρόβλημα μπορεί να παίξει με τις υψηλές θερμοκρασίες;
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.882
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Δηλαδή τι πρόβλημα μπορεί να παίξει με τις υψηλές θερμοκρασίες;
λογικα αυτο με το τζελ λειτουργει με θερμοκρασια και στο πολυ κρυο και στην πολυ ζεστη δεν εχει καλη λειτουργια... αυτα μου ειχε πει ο γνωστος τυπος που κανει σελες στη θεσσαλονικη.... και με ειχε παροτρυνει να το αποφυγω και να κανω οτι εκανε και ο πετρος απο το προηγουμενο ποστ.....:):):):):)
 

Michalis83

new member
Δημοσιεύσεις
19
Ηλικία
40
Όνομα
Michalis83
λογικα αυτο με το τζελ λειτουργει με θερμοκρασια και στο πολυ κρυο και στην πολυ ζεστη δεν εχει καλη λειτουργια... αυτα μου ειχε πει ο γνωστος τυπος που κανει σελες στη θεσσαλονικη.... και με ειχε παροτρυνει να το αποφυγω και να κανω οτι εκανε και ο πετρος απο το προηγουμενο ποστ.....:):):):):)


Έκανες λοιπόν εσύ μετατροπή σέλας με καλό αφρώδες και έμεινες ευχαριστημένος;
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.882
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Έκανες λοιπόν εσύ μετατροπή σέλας με καλό αφρώδες και έμεινες ευχαριστημένος;

ναι μιχαλη ..αλλα σου ξαναλεω αυτα ειναι πραγματα που μου ειπε δεν το δοκιμασα (τζελ)

για να μην σε παρω στο λαιμο μου....
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Έφτιαξα την σέλα μου (vstrom 1000) σε γνωστό μαγαζί της Θεσσαλονίκης πριν από λίγα χρόνια, η σκέψη ήταν και για τζελ και με απέτρεψε, λέγοντας μου ότι θα είναι πολύ καλύτερα χωρίς αυτό και, πράγματι μου έφτιαξε μια σέλα ... απίστευτα ξεκούραστη και με τρομερή ποιότητα κατασκευής.

Με το τζελ σίγουρα θα μου έπαιρνε και περισσότερα χρήματα
 

Dio13

new member
Δημοσιεύσεις
13
Ηλικία
48
Μοτοσυκλέτα
Ducati Multistrada 1200s
Όνομα
Διονύσης
Περιοχή
Αθήνα
Η σέλα του multi με έριχνε πολύ μπροστά με συνέπεια να με κουράζει η πιο σπόρ θέση οδήγησης, έχω ακούσει καλά λόγια για τον Σαλονικιό αλλά πήγα στο γνωστο μοτοκ μιάς και ήθελα την όποια βελτίωση γίνει να τη δοκιμάσω οσο το δυνατό περισσότερο πριν καταλήξουμε στο πως θα τη φτιάχναμε, εννοείται πως έβαλα και gel αν και δεν το καταλαβαίνω αλλά ήθελα να πω αυτο, πως αν έχεις τη δυνατότητα, να είσαι εκει και να πεις στον μάστορα τι δεν σου κάνει και τί θελεις απ τη σέλα ωστε να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα. Πολλόι φίλοι έδωσαν σελα για βελτιωση ή επισκευή αλλα δεν έμειναν ευχαριστημένοι απ το αποτέλεσμα με συνέπεια να ξηλώνουν και να επιδιορθώνουν απ την αρχή .
 

Michalis83

new member
Δημοσιεύσεις
19
Ηλικία
40
Όνομα
Michalis83
Τελικά παρήγγειλα με τζελ. Με διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει θέμα ούτε καλοκαίρι ούτε χειμώνα.
Επίσης, είπε πως με τον παλιό τυπο τζελ όντως ήθελε 30-45 λεπτα για να *****ώσει, κάτι που όμως δεν ισχύει με τα νέα υλικά.
Κοντός ψαλμός αλληλούια.
 

elis_gs

member
Δημοσιεύσεις
524
Ηλικία
36
Περιοχή
Tirana - Albania
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200 GSA LC
Όνομα
Elis
Περιοχή
Tirana - Albania
Να δοκιμάσεις και να μας πεις, το σκέφτομαι και εγώ Giving
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Μόλις παραλάβεις θέλουμε review από βόλτα.

GS is the best way to spend a lot of time on the road
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
Η σέλα του multi με έριχνε πολύ μπροστά με συνέπεια να με κουράζει η πιο σπόρ θέση οδήγησης, έχω ακούσει καλά λόγια για τον Σαλονικιό αλλά πήγα στο γνωστο μοτοκ μιάς και ήθελα την όποια βελτίωση γίνει να τη δοκιμάσω οσο το δυνατό περισσότερο πριν καταλήξουμε στο πως θα τη φτιάχναμε, εννοείται πως έβαλα και gel αν και δεν το καταλαβαίνω αλλά ήθελα να πω αυτο, πως αν έχεις τη δυνατότητα, να είσαι εκει και να πεις στον μάστορα τι δεν σου κάνει και τί θελεις απ τη σέλα ωστε να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα. Πολλόι φίλοι έδωσαν σελα για βελτιωση ή επισκευή αλλα δεν έμειναν ευχαριστημένοι απ το αποτέλεσμα με συνέπεια να ξηλώνουν και να επιδιορθώνουν απ την αρχή .
Επειδή και εγω είχα φτιάξει τη σέλα στο motoK έχω να πω πως μου εκανα 3 προβες και καθε φορα με ρωταγαν πως εγω τη θελω για να αισθανομαι πιο ανετα. Το τελικο αποτέλεσμα ηταν σουπερ τοσο σε εμφανιση όσο και σε άνεση και για εμενα και για τη γυναικα μου.
 

vpentza

new member
Δημοσιεύσεις
199
Περιοχή
ΥπερΝότιος-ΝοτιοΜακεδόνας
Μοτοσυκλέτα
R1200GS/2011
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Αθήνα
Στο motOK μου είπαν ότι το gel έχει θέμα με τις θερμοκρασίες και αρχίζει να "δουλεύει" μετά το 30λεπτο....δεν μου μίλησαν ότι υπάρχει "νέο gel"...
Επίσης, το gel δεν το βάζουν σε σέλες θερμαινόμενες γιατί φουντώνει τα καλαμπαλίκια του αναβάτη και προκύπτουν ανεπιθύμητες ...γεννήσεις
 
Top Bottom