ZX 12 R γνωμες απο κατοχους ....

NASOSPEED

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
41
Περιοχή
Μυτιληνη
Μοτοσυκλέτα
cb650f
Όνομα
Αθανασιος
Περιοχή
Μυτιληνη
Καλησπέρα παιδιά το CB650F θα το κρατήσω και θέλω να αγοράσω ένα ZX12R το πρώτο μοντέλο το ανοιχτό .... όσοι το έχετε η είχατε τι έχετε να μου τονίσετε να προσέξω σε αυτό το μηχανάκι ...??? Έχω βρει ένα κομμάτι καινούριο και λέω μιας και είναι ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ αυτό το μηχανάκι {κυρίως λόγο εμφάνισης λατρεύω την εμφάνιση του} να κάνω το βήμα και να το πάρω ... Εσείς τι λέτε αξίζει τον κόπο ??
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.170
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
εγω θα σταθω σε μια φραση σου : "ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ" αυτο τα λεει ολα αι τα εξηγει ολα....

Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλησπέρα παιδιά το CB650F θα το κρατήσω και θέλω να αγοράσω ένα ZX12R το πρώτο μοντέλο το ανοιχτό .... όσοι το έχετε η είχατε τι έχετε να μου τονίσετε να προσέξω σε αυτό το μηχανάκι ...??? Έχω βρει ένα κομμάτι καινούριο και λέω μιας και είναι ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ αυτό το μηχανάκι {κυρίως λόγο εμφάνισης λατρεύω την εμφάνιση του} να κάνω το βήμα και να το πάρω ... Εσείς τι λέτε αξίζει τον κόπο ??
Το παίρνεις χθές, τα απωθημένα δεν τα αφήνουμε γιατί ξεσπάνε αλλού και ειδικά στην ψυχική μας ισορροπία....
 

NASOSPEED

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
41
Περιοχή
Μυτιληνη
Μοτοσυκλέτα
cb650f
Όνομα
Αθανασιος
Περιοχή
Μυτιληνη
εγω θα σταθω σε μια φραση σου : "ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ" αυτο τα λεει ολα αι τα εξηγει ολα....

Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
συμφωνω φιλε Στελιο αλλα να παρουμε και καμια πληροφορια για τα χουγια της καλλης μου απο τι σπιτι ειναι τι οικογένεια κλπ να γινει σωστα το προξενιο γιατι αμα την παρω πρωτα ο θεος μιλαμε για γαμο
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.526
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Να το παρεις το κοριτσι Yes
Πριν λιγα χρονια το ειχε ο κουνιαδος μου για αρκετα χλμ δεν ειχε κανενα προβλημα και ουτε ειχε ακουσει κατι

Απλα να ξερεις φρενα δυναμη κατσε καλα, αλλα σε στροφες κλειστες εχει λιγο θεμα αλλα στης ανοιχτες παρατεταμενες τρενο. αν το παρεις να αλλαξεις το λαστιχο πισω απο 200/50-17 σε 190/55-17 για να στριβει καλυτερα.
Καταπληκτικη προστασια απ'τον αερα και απο τη βροχη σε οποιαδηποτε ταχυτητα.

ΥΓ Τρωει λαστιχα αλυσογραναζα & βενζινη
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Η συντήρηση 2 μοτοσυκλετών είναι απαιτητική.Το ότι θα το έχεις σημαίνει ότι θα πρέπει να το τσουλάς.Ότι κάθεται δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται συντήρηση.Υπάρχουν περιπτώσεις που η ύπαρξη δύο λειτούργησε εις βάρος της μίας.
Μεγάλο ρόλο παίζει η οικονομική κατάσταση κάποιου και οι υποχρεώσεις του.
Καλό είναι να έχεις κλειστό χώρο.

Θανάση δεν έχω γνώση για του ZX12R.Με μεγάλη χαρά όμως θα ήθελα και μια υπερμοτοσυκλέτα.Είμαι σίγουρος ότι θα αντιμετώπιζα τα παραπάνω.
Ας μιλήσουν ιδιοκτήτες που συντηρούν δύο ή και παραπάνω πολλών κυβικών.


Με το καλό!!! Smileys drinking beer Emoticon
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Υπέροχο θηρίο και αφού είναι και απωθημένο ......
Από την κατηγορία, μάλλον ήταν αυτό που ρούφαγε περισσότερο βενζίνη οπότε αν το ταξιδεύεις θα το καταλάβει η τσέπη.
Συμφωνώ με το Μιχάλη παραπάνω για αλλαγή πίσω ελαστικού σε 190/55 (στα πρώτα Busa κάναμε ανάλογες αλλαγές σε προφιλ ελαστικών αν και το στήσιμό τους ήταν διαφορετικό από το ZX12).
Καλό θα ήταν να έχεις μια άνεση και κλειστού χώρου αλλά και οικονομική να το υποστηρίξεις σωστά γιατί το αξίζει.

Υπάρχει ζωή με πολλά μεγάλου κυβισμού μηχανάκια αλλά μπορεί να χρειαστεί και κάνα νεφρό για τα έκτακτα έξοδα !!!! Tooth Tooth
 

NASOSPEED

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
41
Περιοχή
Μυτιληνη
Μοτοσυκλέτα
cb650f
Όνομα
Αθανασιος
Περιοχή
Μυτιληνη
παιδια υπαρχει ο χορος ο χρονος το χρημα και το παθος .... απλα θα ηθελα να μαθω αν ποναει καπου το μιχανακι και που ... αν εχετε ακουσει κατι το λετε οποσδηποτε ......
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
παιδια υπαρχει ο χορος ο χρονος το χρημα και το παθος .... απλα θα ηθελα να μαθω αν ποναει καπου το μιχανακι και που ... αν εχετε ακουσει κατι το λετε οποσδηποτε ......
Καβάσουλας ρε, που να πονάει;
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Και εγώ δεν έχω ακούσει να έχουν προβλήματα. Πως ρουφάνε ρουφάνε και λογικό είναι δεν είναι 500-600 cc. Αλλά ρε φίλε Νάσο αυτό δεν κάνει για την πόλη εκτός αν το θέλεις για πιο μακρινά ταξιδάκια.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Καβάσουλας ρε, που να πονάει;
Στους καγκουρες που τα ειχαν, και σε ποσες μοτοσυγκεντρωσεις πηγαν Μανωλη!cdefghigi
 

NASOSPEED

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
41
Περιοχή
Μυτιληνη
Μοτοσυκλέτα
cb650f
Όνομα
Αθανασιος
Περιοχή
Μυτιληνη
δεν υπαρχει περιπτωση να δουλευτει στην πολη αυτο το μηχανακι το CB και τα παπια τι τα εχω ...??? Αστο να τρωει αυτο που θα προσφερει αλλο δεν μπωρει ... για κανενα λογο ομως ....
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Φίλος έχει τη πρώτη γενιά το ανοιχτό.
Πολλοί κάτοχοι ανέφεραν ανεπαρκή λίπανση στην έδραση της 3ης μπιέλας.

1612043539841.png

γνώμη μου,να βάλεις μόνο καθαρά 100% συνθετικό (fully synthetic ) και αλλαγή κάθε 7κ χλμ το πολύ.

1612044483438.png



Ακριβή βλάβη λόγω εργατικών (λύσιμο κινητήρα) ή ολική αντικατάσταση με ολόκληρο από ebay αν η ζημιά κατέστρεφε και το πιστόνι εκτός από την έδρασή του...
Άν ακούς θόρυβο στο ρελαντί μπορεί να φταίει ο τεντωτήρας καδένας εκκεντροφόρου(σπανιότερη βλάβη)
Του έβγαλε την ίδια με το βίντεο και αφού το έφτιαξε δεν μπορούσε να το σπρώξει ,γιατί η αγορά ''τουριστικών'' hypersport είναι ΝΕΚΡΗ.
Θα βρεις σίγουρα ευκαιρία, γι'αυτό μη βιαστείς αν δε βρείς καλή τιμή και σούπερ κατάσταση!

κατανάλωση
100 km/h 5,8 l/100 km
130 km/h 7,0 l/100 km
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Μηχανάρα και τα δίνουν και τζάμπα τώρα.
Μια φορά ανέβηκα σε ένα, έκανα μια βόλτα, φοβήθηκα και κατέβηκα! Tooth
Ολες οι μηχανες αυτης της κατηγοριας, που μεσορανουσαν την δεκαετια 2000-2010
αποτομα ξεφουσκωσαν. Και σε τιμη και σε πωλησεις. Στραφηκε αλλου τι κοινο.
ZZR 1200 - ZX 12 - CBR 1100 - GSXR 1300 κλπ.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.... αυτο που απορω τοσες ..... χιλιαδες χρονια .... μετα απο τετοια αναπτυξη (και διαφημιση) της τεχνολογιας ειδικα σε αλουμινενιους σκελετους και ψαλιδια ...... γιατι τα γιαπωνεζικα μηχανακια ακομη και τα απλα , με μετρια κυβικα , γινονται ολο και πιο θεο-βαρα και με ντεποζιτα ακομη πιο μικρα σε χωρητικοτητα ....? Banging head
 

NASOSPEED

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
41
Περιοχή
Μυτιληνη
Μοτοσυκλέτα
cb650f
Όνομα
Αθανασιος
Περιοχή
Μυτιληνη
Φίλος έχει τη πρώτη γενιά το ανοιχτό.
Πολλοί κάτοχοι ανέφεραν ανεπαρκή λίπανση στην έδραση της 3ης μπιέλας.

View attachment 26625

γνώμη μου,να βάλεις μόνο καθαρά 100% συνθετικό (fully synthetic ) και αλλαγή κάθε 7κ χλμ το πολύ.

View attachment 26626



Ακριβή βλάβη λόγω εργατικών (λύσιμο κινητήρα) ή ολική αντικατάσταση με ολόκληρο από ebay αν η ζημιά κατέστρεφε και το πιστόνι εκτός από την έδρασή του...
Άν ακούς θόρυβο στο ρελαντί μπορεί να φταίει ο τεντωτήρας καδένας εκκεντροφόρου(σπανιότερη βλάβη)
Του έβγαλε την ίδια με το βίντεο και αφού το έφτιαξε δεν μπορούσε να το σπρώξει ,γιατί η αγορά ''τουριστικών'' hypersport είναι ΝΕΚΡΗ.
Θα βρεις σίγουρα ευκαιρία, γι'αυτό μη βιαστείς αν δε βρείς καλή τιμή και σούπερ κατάσταση!

κατανάλωση
100 km/h 5,8 l/100 km
130 km/h 7,0 l/100 km
ΟΠΑ χεσε την ζημια και το κοστος .... αυτο πεζει να σε σκοτωσει .... δωσε κιαλες πληροφορίες παρακαλω ...
 

NASOSPEED

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
41
Περιοχή
Μυτιληνη
Μοτοσυκλέτα
cb650f
Όνομα
Αθανασιος
Περιοχή
Μυτιληνη
.... αυτο που απορω τοσες ..... χιλιαδες χρονια .... μετα απο τετοια αναπτυξη (και διαφημιση) της τεχνολογιας ειδικα σε αλουμινενιους σκελετους και ψαλιδια ...... γιατι τα γιαπωνεζικα μηχανακια ακομη και τα απλα , με μετρια κυβικα , γινονται ολο και πιο θεο-βαρα και με ντεποζιτα ακομη πιο μικρα σε χωρητικοτητα ....? Banging head
το cb650f μου ειναι 208 κιλα γεματο ... και ειναι και γυμνο .... που να ειχε και πλαστικα .....
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
ΟΠΑ χεσε την ζημια και το κοστος .... αυτο πεζει να σε σκοτωσει .... δωσε κιαλες πληροφορίες παρακαλω ...
Δεν αφορά συγκεκριμένες παρτίδες,ούτε για χιλιάδες ,αλλά ακούστηκε για αρκετούς ιδιοκτήτες.( Γκαζοφονιαδες? Επιλογή λαδιού!?Κατασκευαστική ατέλεια? )
Ήθελα να πάρω το δικό του τοτε,αλλά μετα από αυτό φοβήθηκα.


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom