Yamaha MT-03 Service

Spank

new member
Δημοσιεύσεις
211
Ηλικία
26
Μοτοσυκλέτα
Suzuki Dl650 V-Strom
Όνομα
Παναγιώτης
Καλησπέρα,κοιτώντας απο περιέργεια το Manual Service της μηχανής χωρίζει όλα τα σέρβις ανα 10.000 χιλιόμετρα με πράγματα που πρέπει να γίνονται σε κάθε service.Εγώ την μηχανή την πήρα στα 27,100 και χρειαζόταν το "μικρό" service και άλλαξα λάδια,φίλτρο λαδιού και πίσω φρένο. Στα 32.000 πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Yamaha στην Αθήνα,έκανα το μεγάλο service γιατί η συντήρηση της από τον προηγούμενο δεν ξέρω πως ήταν και μου είπαν ανά 5000 Χλμ μικρό σέρβις (Λάδια,φίλτρο κτλπ) με κόστος 40$ +κόστος αν αλλαχτεί κάποιο φρένο κτλπ και ανα 10000 χλμ μεγάλο(έλεγχος βαλβίδων κτλπ) με κόστος 120$ + κόστος αν αλλαχτεί κάποιο φρένο κτλπ πάλι.
Μου φαίνονται πολλά τα λεφτά της συντήρησης για ενα μηχανάκι 660 Κυβικά αναλογικά με τα χιλιόμετρα που θα κάνω.
Και ερωτώ γιατί είναι και η πρώτη μου μηχανή.Ποιόν ακούω? Το βιβλίο η τους μάστορες? Η βρίσκω μια μέση λύση και το πηγαίνω ανα 7500 πχ.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Νομίζω σε ίδιο μοτερΧΤ660 Χ
Και aprilia pegaso strada 650 που είχα στην κατοχή μού.
Το διαστημα SERVICE ηταν 5.000 χλμ λάδια φ λαδιού
Και 10.000 μεγαλο
Τα υπόλοιπα που λες
Τακάκια ( φρένα ) αλυσίδα ,γρανάζια έχει να κανει με την χρήση, τον τύπο και την συντήρηση.
Το κοστος για το μικρό SERVICE που λες των 40€ μου φαίνεται λόγικο.
Αλλά για το μεγάλο τα 120€ μου φαίνονται κάπως πολλά.
Δεν ξέρω τι περιλαμβάνει .
Αν πχ έχει φ αέρος, μπουζί κλπ τοτε κάτι γίνεται .
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Η μοτοσικλέτα είναι μονοκυλινδρη.
Λάδια κατά πως σου είπαν.Ανα 5000χλμ αλλαγή λαδιών(ημισυνθετικό) και φ.λ. ανά δύο αλλαγές.

Καλά στα είπαν στο επίσημο.

Λάδια και φ.λ. αλλαζεις και μόνος σου.Γιατί να δώσεις 40€;
Καλο λάδι,2.6λτ αν θυμάμαι καλά και είσαι άρχοντας..
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Η μοτοσικλέτα είναι μονοκυλινδρη.
Λάδια κατά πως σου είπαν.Ανα 5000χλμ αλλαγή λαδιών(ημισυνθετικό) και φ.λ. ανά δύο αλλαγές.

Καλά στα είπαν στο επίσημο.

Λάδια και φ.λ. αλλαζεις και μόνος σου.Γιατί να δώσεις 40€;
Καλο λάδι,2.6λτ αν θυμάμαι καλά και είσαι άρχοντας..


Μήτσο
Στα υπηρεσιακά με ίδιο μοτέρ ,αλλαζαμε ανα δύο λάδια φ λαδιού.
Σε ι.χ μηχανάκι ανα μια αλλαγή και φίλτρο δεν ανεβάζει το κόστος.
Αν θυμάμαι καλά κάνα ταληρο έχει
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Παντα κανουμε οτι μας λεει το βιβλιο (κατασκευαστης)...Στο θεμα των λαδιων ομως δεν ειναι κακο να τα αλλαζεις συντομοτερα...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το 40αρι στο μικρο σερβις ειναι μονο λαδια.
Οποτε στο μεγαλο εχει μεσα φιλτρο λαδιου,φιλτρο αερος ,μπουζι,ελεγχους βαλβιδες ,μπριζωματα κλπ.
Μια χαρα το 120αρι.
 

Spank

new member
Δημοσιεύσεις
211
Ηλικία
26
Μοτοσυκλέτα
Suzuki Dl650 V-Strom
Όνομα
Παναγιώτης
Το μικρό περιέχει και φίλτρο λαδιού.
Το μεγάλο περιέχει οτι έχει το μικρό +φίλτρο αέρος,μπουζί,ελέγχους,σφιξίματα στις βαλβίδες κλτπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@omega αυτό που λες ισχύει όταν είσαι σπίτι σου και έχεις το γκαράζ σου, τα εργαλεία σου κτλ. Ναι, εκεί καλά τα λες...

Τώρα ο Παναγιώτης που είναι στο πρώτο του έτος φοιτητης στην Αθήνα δε νομίζω να έχει ούτε πενσα στο σπίτι! :-P

Εγώ με αυτά που έχω συναντήσει θεωρώ πως τα 40 και τα 120 είναι πολύ καλές τιμές εφόσον μιλάμε για εξουσιοδοτημένα. Αρκεί να είναι σωστός ο μάστορας και να σέβεται τα λεφτά που θα του ακουμπάς και να μην σου κάνει λαμογιες.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Βαγγέλη σωστά μιλάς.
Αφορμή μου έδωσε η παρακάτω παράγραφος του Παναγιώτη.
Μου φαίνονται πολλά τα λεφτά της συντήρησης για ενα μηχανάκι 660 Κυβικά αναλογικά

Μόλις δει ότι μπορεί να αλλάξει πχ:
Λάδια,φίλτρα,τακάκια κλπ
Ίσως αποκτήσει πιο "ζεστή σχέση" με τη μοτοσικλέτα του,κάτι που θα τον συντροφεύει και με τις επόμενες.Θα γίνει πιο επιλεκτικός και δύσκολο "θύμα" στα χέρια μηχανικών που θα θέλουν να του τ'αρπάξουν..
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
για εξουσιοδιοτημένα καλές οι τιμές.....ΑΝ συμπεριλαμβάνουν και τα αναλώσιμα.
γιατί αν είσαι εκτός εγγύησης, υπάρχουν και πολύ καλά και αρκετά φτηνότερα συνεργεία.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Η μοτοσικλέτα είναι μονοκυλινδρη.
Λάδια κατά πως σου είπαν.Ανα 5000χλμ αλλαγή λαδιών(ημισυνθετικό) και φ.λ. ανά δύο αλλαγές.

Καλά στα είπαν στο επίσημο.

Λάδια και φ.λ. αλλάζεις και μόνος σου.Γιατί να δώσεις 40€;
Καλο λάδι, 2.6 λτ αν θυμάμαι καλά και είσαι άρχοντας..

έτσι ακριβώς. Εφόσον δεν εχεις εγγυηση, δε θελεις ουτε μεγαλο service. λάδια φίλτρο κάθε 5000. Επιπρόσθετα, φίλτρο αέρος, μπουζί, παραφλού, υγρά φρένων κάθε 10.000 (όλα τα κάνεις μόνος σου, ή σε καλό μάστορα εκτός αντιπροσωπειας). Σε καλό μάστορα που θα τηρεί και το βιβλίο service θα κάνεις μόνο τον έλεγχο-ρύθμιση διακένων βαλβίδων, επίσης κάθε 10.000.

Λοιπή συντήρηση (αλυσίδες, γρανάζια φρένα, συμπλέκτες, λάδια μπροστινού πιρουνιού, πίσω αμορτισέρ) ανάλογα με τη φθορά.
 

Spank

new member
Δημοσιεύσεις
211
Ηλικία
26
Μοτοσυκλέτα
Suzuki Dl650 V-Strom
Όνομα
Παναγιώτης
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το συνεργείο ίσα ίσα που σε μικροπράγματα (πχ νέα φλας,νέες μανέτες,) που πήγα να μου τα περάσουν δεν μου πήραν ευρώ. Απλά παραξενεύτηκα που άλλα λέει το manual και άλλα κάνουμε εμείς.
Τα σέρβις περιλαμβάνουν και τα αναλώσιμα εκτός απο φρένα τα οποία αν θέλουν αλλαγή χρεώνονται εξτρά.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Απλά παραξενεύτηκα που άλλα λέει το manual και άλλα κάνουμε εμείς.

καλως ηρθες στον Θαυμαστό κοσμο της μοτοσυκλετας....................................στην Ελλάδα :D:D:D
 
Top Bottom