Triumph tiger 1200 vs BMW gs 1200

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αντικειμενικά η κατηγορία έχει γεμίσει με πολύ ποιοτικές μηχανές.
Το σημείο αναφοράς και σύγκρισης σε όλο τον πλανήτη είναι η BMW R1200GS μας αρέσει δεν μας αρέσει.
Τώρα στο ερώτημα που έθεσες ανάμεσα στις δύο σαφώς καλύτερη στα σημεία είναι η Triumph.
H Triumph είναι σαφώς μια κατηγορία μόνη της....
 

galanakop

new member
Δημοσιεύσεις
57
Ηλικία
53
H Triumph είναι σαφώς μια κατηγορία μόνη της....

Ευχαριστώ όλους για τις εντυπώσεις σας παιδιά.
Μου φαίνεται ότι τα 20κ δύσκολα θα τα αποφύγω.
Θα δοκιμάσω η αλήθεια είναι και την gs αλλά όπως είπα και στην εισαγωγή μου στην αρχή αυτός ο τίγρης μου έκανε τρομερή εντύπωση.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ευχαριστώ όλους για τις εντυπώσεις σας παιδιά.
Μου φαίνεται ότι τα 20κ δύσκολα θα τα αποφύγω.
Θα δοκιμάσω η αλήθεια είναι και την gs αλλά όπως είπα και στην εισαγωγή μου στην αρχή αυτός ο τίγρης μου έκανε τρομερή εντύπωση.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Να τον πάρεις..εξαιρετικό εργαλείο... Πάρτο να παίρνουμε σειρά..
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Εγώ που δεν είμαι άνθρωπος που κοιτάει και διαβάζει συγκριτικά εταιριών κτλ βλέπω πως όλοι παίρνετε θέση αλλά δεν το αναλύεται λίγο παραπάνω.
Δηλαδή γιατί το Tiger είναι τόσο καλύτερο από το GS?
Εγώ νομίζω πως σε αυτήν την κατηγορία η κάθε εταιρία υπερέχει και σε κατι... πάνω στο οποίο βασίζει όλο της το marketing.
Και τρέχουμε ΕΜΕΙΣ σαν τα πρόβατα από πίσω τους.


@SHOOTER045 πάντως το 1090 κακως το βάζεις στην ίδια κατηγορία με αυτά τα 2. Η άποψη μου είναι πως το 1090 κακώς βγαίνει και με 19αρι τροχό μπροστά. Θα έπρεπε να υπάρχει μόνο το R σαν μια εξέλιξη του 990.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Εγώ που δεν είμαι άνθρωπος που κοιτάει και διαβάζει συγκριτικά εταιριών κτλ βλέπω πως όλοι παίρνετε θέση αλλά δεν το αναλύεται λίγο παραπάνω.
Δηλαδή γιατί το Tiger είναι τόσο καλύτερο από το GS?
Εγώ νομίζω πως σε αυτήν την κατηγορία η κάθε εταιρία υπερέχει και σε κατι... πάνω στο οποίο βασίζει όλο της το marketing.
Και τρέχουμε ΕΜΕΙΣ σαν τα πρόβατα από πίσω τους.


@SHOOTER045 πάντως το 1090 κακως το βάζεις στην ίδια κατηγορία με αυτά τα 2. Η άποψη μου είναι πως το 1090 κακώς βγαίνει και με 19αρι τροχό μπροστά. Θα έπρεπε να υπάρχει μόνο το R σαν μια εξέλιξη του 990.



Γιατί αν εβαζα το 1290 θα ήταν σαν να κλεβει εκκλησία
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Αντικειμενικά... δε νομίζω να υπήρξε ποτέ στην ιστορία των 2 τροχών μια μηχανή της οποίας την υπεροχή να την παραδεχτηκαν απαντες!!!
Η άποψη σου δε βρίσκει συμφωνω ούτε καν εμένα... Χαχαχαχχαχαχαχαχ
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Είχα στο μυαλό μου την προηγούμενη κατηγορία στα 800 που νομίζω ότι για Ελλάδα είμαστε σχεδόν καλυμμένοι, αλλά όταν ανέβηκα στο 1200 κάτι μέσα μου με σπρώχνει προς ψηλά. Θα δούμε, είμαι ακόμα στην αναζήτηση.
Μπορεί μεν ο φίλος να ρωτάει μεταξυ των δύο θηρίων ποιό... αλλά εγώ σκαλωσα στο παραπάνω.
Και σκάλωσα γιατί μου ακούστηκε σαν:
Πάω για σεντάν Audi 1.9 turbo diesel που είναι μανούλα για Ελλάδα αλλα μολις έκανα βόλτα το Audi RS6 έπαθα πλάκα,οπότε.. Audi RS6 ή BMW M5;;;


Δε με βοηθάει δίνοντάς μου να καταλάβω τί θέλει να κάνει.Με ΤΙ κριτήριο να του προτείνουμε κάτι;
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Κι ομως και τα Τ 1200 εξακολουθουν και βγαζουν ανοητες βλαβες,πχ ηλεκτρολογικα.
 

Lepanto

member
Δημοσιεύσεις
848
Ηλικία
63
Είπες 1200 αυτό η 1200 αυτό !!
Και ακόμα είπες : τα 800 για Ελλάδα καλά είναι !!

Δίκη σου η απόφαση ! Απλά για την επιλογή σου ,γιατί πας 20000€ Plus , ξεκαθάρισε την χρήση που θα της κανεις !! Και η απάντηση θα σου έρθει αμέσως !!!!!
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.510
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Εγω δεν θα μιλησω για αξια μεταπωλησης και αλλα τετοια κουλα. Εκεiνο που πιστευω εγω ειναι οτι πρεπει να παιρνουμε οτι μας κανει κλικ για να μην εχουμε ψυχολογικα πισωγυρισματα. Κανε τεστ ride και τα 3 μηχανακια και το τιger και το bmw r 1200 gs adve ή το απλο και οπωσδηποτε το κtm το 1290 super adventure οχι το s. Επειδη πριν παρω το δικο μου τα κοιταξα και τα τρια το φθηνοτερο με τα παντα ολα ειναι το ktm στα 18900 μα με τα παντα ολα και τις βαλιτσες και τον συναγερμο απο τον αντιπροσωπο της συμπωτευουσας.
Απο εκει και περα στο τιger η εκδοση η φουλ εχτρα γιατι εχει 5 ή 6 εκδοσεις, με τα παντα ολα και βαλιτσες ειναι στα 22500 . Τελος το bmw στα 24750 με τις βαλιτσες και το συναγερμο και το ταμπλετ. Και τα 3 μηχανακια ειναι super προβληματα εχουν και θα εχουν ολα γιατι μονο οτι δεν εξελισεται και μεβει ιδιο δεν βγαζει προβληματα. Το τι θα επιλεξεις ειναι καθαρα θεμα τι χρηση θα του κανεις και τι ειδους οδηγος εισαι γκαζιαρης ή ηρεμος και τουριστας και στην τελικη αξιολογησε αν αξιζει τον κοπο να δωσεις τελικα τοσα χρηματα.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να τα οδηγησεις σε μικτες συνθηκες και οχι για ενα 5 λεπτο μονο . Καλη τυχη σε οποια επιλογη και αν κανεις.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

galanakop

new member
Δημοσιεύσεις
57
Ηλικία
53
Εγω δεν θα μιλησω για αξια μεταπωλησης και αλλα τετοια κουλα. Εκεiνο που πιστευω εγω ειναι οτι πρεπει να παιρνουμε οτι μας κανει κλικ για να μην εχουμε ψυχολογικα πισωγυρισματα. Κανε τεστ ride και τα 3 μηχανακια και το τιger και το bmw r 1200 gs adve ή το απλο και οπωσδηποτε το κtm το 1290 super adventure οχι το s. Επειδη πριν παρω το δικο μου τα κοιταξα και τα τρια το φθηνοτερο με τα παντα ολα ειναι το ktm στα 18900 μα με τα παντα ολα και τις βαλιτσες και τον συναγερμο απο τον αντιπροσωπο της συμπωτευουσας.
Απο εκει και περα στο τιger η εκδοση η φουλ εχτρα γιατι εχει 5 ή 6 εκδοσεις, με τα παντα ολα και βαλιτσες ειναι στα 22500 . Τελος το bmw στα 24750 με τις βαλιτσες και το συναγερμο και το ταμπλετ. Και τα 3 μηχανακια ειναι super προβληματα εχουν και θα εχουν ολα γιατι μονο οτι δεν εξελισεται και μεβει ιδιο δεν βγαζει προβληματα. Το τι θα επιλεξεις ειναι καθαρα θεμα τι χρηση θα του κανεις και τι ειδους οδηγος εισαι γκαζιαρης ή ηρεμος και τουριστας και στην τελικη αξθολογησε αν αξιζει τον κοπο να δωσεις τελικα τοσα χρηματα.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να τα οδηγησεις σε μικτες συνθηκες και οχι για ενα 5 λεπτο μονο . Καλη τυχη σε οποια επιλογη και αν κανεις.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ.
Πήγα σήμερα και το είδα από κοντα(Ktm)
Την Παρασκευή θα το οδηγήσω και θα αποφασίσω μέσα στο μήνα πιστεύω.
Πάντως πολύ τεχνολογία και το ktm, αν και δεν του το είχα. Το είχα στο μυαλό μου σαν απλά ένα καθαρόαιμο με λιγότερες ανέσεις από τα αλλά , αλλά βλέπω ότι είναι σχεδόν στα ίδια επίπεδα με τα αλλά , και τουλάχιστον 4.000 ·6000 πάνω κάτω διαφορά με τα αλλά δυο.
Άντε να δούμε.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ.
Πήγα σήμερα και το είδα από κοντα(Ktm)
Την Παρασκευή θα το οδηγήσω και θα αποφασίσω μέσα στο μήνα πιστεύω.
Πάντως πολύ τεχνολογία και το ktm, αν και δεν του το είχα. Το είχα στο μυαλό μου σαν απλά ένα καθαρόαιμο με λιγότερες ανέσεις από τα αλλά , αλλά βλέπω ότι είναι σχεδόν στα ίδια επίπεδα με τα αλλά , και τουλάχιστον 4.000 ·6000 πάνω κάτω διαφορά με τα αλλά δυο.
Άντε να δούμε.



Sent from my iPhone using Tapatalk



εεεεεε!!!! εεεεεεε όχι και στα ίδια επίπεδα!??!??!?!?!?!??!?!?!
Είπαμε... δεν κλέβουμε εκκλησία... αλλά όχι και στα ίδια επίπεδα!
Να είσαι σίγουρος πως όλα τα ηλεκτρονικά του είναι ενεργά και δεν είναι στη Sport χαρτογράφηση γιατί παίζει να σου ρίξει σφαλιάρα στα μούτρα το ντεπόζιτο!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
εεεεεε!!!! εεεεεεε όχι και στα ίδια επίπεδα!??!??!?!?!?!??!?!?!
Είπαμε... δεν κλέβουμε εκκλησία... αλλά όχι και στα ίδια επίπεδα!
Να είσαι σίγουρος πως όλα τα ηλεκτρονικά του είναι ενεργά και δεν είναι στη Sport χαρτογράφηση γιατί παίζει να σου ρίξει σφαλιάρα στα μούτρα το ντεπόζιτο!
Το ιδιο και το bmw ,μην κανεις καμια μλκι@ και παιξεις με το enduro pro 1-2-3.
Θα το δεις λαμπαδα.
Το μοντελο του '18 δεν αστειευεται καθολου abcdefghgJoy
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Φίλος αν βάζεις στην εξίσωση και το KTM σίγουρα πας για εκεί και με τα ρέστα κάνεις ταξιδάρες.

Η πορτοκαλί εταιρία μην ξεχνάμε ότι πρώτη έβαλε στην κατηγορία στο 1190 το ABS Cornering ένα πάρα πολύ σημαντικό θέμα ασφάλειας.
 
Top Bottom