Town Mate θα μπλεξω?

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αντιπαθω τα παπια αλλα ειναι καλη λυση για βολικες μετακινησεις.Δεν εχω ασχοληθει καθολου και δεν γνωριζω αλλα θελω ενα σε χαμηλη τιμη και να το σενιαρω,.Δεν ξερω αν θα μπορεσω να το φερω σε λογαριασμο με λιγα λεφτα.Τι λενε τα Town Mate που τα βρισκω σε χαμηλες τιμες?

Ενα σαν και αυτο πχ ποσο θα μπορουσε να μου κοστισει για να το φερω στα μετρα μου?

 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
438
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Ούτε καν. Γιατί να μπλέξεις με επισκευές και συνεργεία. Στα ίδια λεφτά που θα σου στοιχίσει αγορά και φτιαξιμο πάρε το daytona dy 125 καινούριο με εγγύηση που το δουλεύουν αρκετοί delivery
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ούτε καν. Γιατί να μπλέξεις με επισκευές και συνεργεία. Στα ίδια λεφτά που θα σου στοιχίσει αγορά και φτιαξιμο πάρε το daytona dy 125 καινούριο με εγγύηση που το δουλεύουν αρκετοί delivery

Θελω 50αρι Νικο και το θεμα ειναι ποσο μπορει να μου κοστισει.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Είναι σε αρκετά καλή κατάσταση όπως το βλέπω από τις φωτο για την ηλικία του και αν μπορείς να βρεις ανταλλακτικά για εμένα αξίζει…
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πόσο να κοστίσει;
Οι διακόπτες πόσο έχουν στο ψαρ;
Τα άλλα είναι στο πεδίο σου ,τα γουστάρεις να τα διορθώνεις αυτά τα πράγματα και το ξες
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
438
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Θελω 50αρι Νικο και το θεμα ειναι ποσο μπορει να μου κοστισει.
Α δε το ήξερα αυτό. Το dy σε 50 πάντως πάει 1600.
Εγώ θα πήγαινα στο 125 για εργάτη.
Πάρε τότε το γιαμαχα και μάζεψε το σιγά σιγά. Το σκελετό να δεις αν πηγαίνει ίσια επειδή έχω δει μερικά να πηγαίνουν με το πλάι
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Με μια γρήγορη ματιά μερικές τιμές στο περίπου:
διακόπτες φλας/φώτα: κάνα 30αρικο και οι δυο
κοντέρ: κάπου στα 20-25€
εξάτμιση: με ένα 50αρικο βρίσκεις made in taiwan (γνήσια κάπου στα 200 πάει, εγώ την ιμιτασιόν θα έβαζα σιγά)

Το βάψιμο μπορείς να το κάνεις και σπίτι αν γνωρίζεις...εγώ πάντως ομολογώ πως δεν ξέρω να βάφω.

Άρα μαζί με την τιμή απόκτησης θες χονδρικά περί ένα εκατοστάρικο ακόμα για τα βασικά μαζέματα του, οπότε πες 600-650€ για αρχή. Δεν βάζω το βάψιμο μέσα σε αυτά.

Το διαφορικό δεν έχεις να το φοβάσαι κάπου, το 80cc μοτέρ τραβάει και λίγο καλύτερα σε σχέση με το 50αρι. Κατά τα άλλα σαν μηχανάκι είναι πάρα πολύ αξιόπιστο, ίσως ένα από τα πιο αξιόπιστα μαζί με τα στρογγυλοφάναρα.

For the record: στην πολυκατοικία μου ένας ένοικος είχε το Τ80 από το 1987 μέχρι το 2021. Το μηχανάκι δεν ζήτησε ποτέ, απολύτως τίποτα και με αυτό έκανε πολλές φορές και Βόλο-Λάρισα. Πραγματικά αξιόπιστο.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Έχω ακόμη το town mate που το αγόρασε ο πατέρας μου το 1994 κ του το έδωσε ως το πρώτο μου μηχανάκι.
Πρέπει να ήταν μοντέλο του '89.
Όταν κατεβαίνω στο νησί το χρησιμοποιώ για να πηγαίνω σε κάποια κτήματα που έχω κ δεν έχουν καλό δρόμο.
Σχεδόν 30 χρόνια κ το μηχανάκι δεν έχει βγάλει ούτε μια βλάβη.
Πριν 20 χρόνια του έβαλα μια γνήσια εξάτμιση Sebring κ κυλινδοπιστονο 80 κυβικά.
Πάρτο με κλειστά μάτια.
Δεν θα σε προδώσει ποτέ.
Πολύ καλές επιταχύνσεις λόγω αντλίας επιτάχυνσης στο καρμπυρατέρ, απίστευτα χαμηλή κατανάλωση κ άνεση.
Με τον άξονα μετάδοσης ξεχνάς αλυσίδες, σπρέι κ αλλαγές γραναζιών.
Σαν μειονεκτήματα, ας πούμε πως είναι τα ασθενή φώτα, λόγω 6 βολτ μπαταρία κ το κιβώτιο 3 ταχυτήτων.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Έχω ένα τέτοιο στο χωριό (αγρινιο) και μάλλον είναι και το δίχρονο.....4 χρόνια σ αχρηστία έχει ακόμα συμπίεση.....μάλλον πρέπει να ασχοληθώ μαζί του...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Ε ναι, γιατί χιλιάδες ευρώ για μεγάλες μηχανές δίνουμε αέρα, όταν θέλουμε παπί για καθημερινό, ΠΡΕΠΕΙ να πάρουμε το πιο άθλιο, ξεπερασμένο, γερασμένο και ξεχασμένο κι από την εταιρία του που υπάρχει και ΩΦΕΙΛΟΥΜΕ να ψάχνουμε πόσο κάνει ο διακόπτης και το όργανο μπας και κόψουμε 10 ευρώ.

Πως το λέει ο λαός; Ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στις κότες.

Πάρε κάτι αξιοπρεπές, κάπως πιο σύχρονο. Ασε να κάνει και η ανακύκλωση μετάλων δουλειά, μπας και γλυτώσουμε από τα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ με ρόδες που κυκλοφοράνε στους δρόμους, λες και ζούμε σε σικουελ της Φουριόζας.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ε ναι, γιατί χιλιάδες ευρώ για μεγάλες μηχανές δίνουμε αέρα, όταν θέλουμε παπί για καθημερινό, ΠΡΕΠΕΙ να πάρουμε το πιο άθλιο, ξεπερασμένο, γερασμένο και ξεχασμένο κι από την εταιρία του που υπάρχει και ΩΦΕΙΛΟΥΜΕ να ψάχνουμε πόσο κάνει ο διακόπτης και το όργανο μπας και κόψουμε 10 ευρώ.

Πως το λέει ο λαός; Ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στις κότες.

Πάρε κάτι αξιοπρεπές, κάπως πιο σύχρονο. Ασε να κάνει και η ανακύκλωση μετάλων δουλειά, μπας και γλυτώσουμε από τα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ με ρόδες που κυκλοφοράνε στους δρόμους, λες και ζούμε σε σικουελ της Φουριόζας.
Μιχαλη ο καθενας εχει την δικη του φιλοσοφια σε καποια θεματα.Δεν το ψαχνω γιατι θα μου κοστισει λιγοτερο αλλα γιατι δεν μου αρεσει να σκοτωνω τα γερικα αλογα,ουτε μου αρεσει να σκορπαω λεφτα για κατι που δεν μου χρειαζεται.

Για την χρηση που το θελω ειναι το ιδανικο και θα περασω ευχαριστα καποιες ωρες γαργαλωντας το.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο αλεύρι. Οι κότες πάνε μαζί με τις πόρτες..... και σε κάποιους αν δεν αρέσουν τα παλιά μηχανάκια τότε γιατί ασχολούνται οι ίδιοι με αυτά;
Παναγιώτη πάρε το άφοβα μια χαρά θα φτιαχτεί και υπάρχουν ακόμη πράγματα στο εμπόριο. Είχα πάρει 5 τέτοια πριν χρόνια από ενοικιαζόμενα και είχα κρατήσει δυο τα οποία πέταξε ο γαμπρός μου πριν δύο χρόνια. Ακόμη τον βρίζω.
 

man25

new member
Δημοσιεύσεις
42
Ηλικία
35
Περιοχή
Greece
Όνομα
man25
Εγώ νομίζω πως θα χρειαστεί αρκετά παραπάνω για να συμμαζευτεί (από τα ποσά που προαναφέρθηκαν) οπότε θα σου έλεγα ότι επειδή κατά καιρούς παίζουν με λίγα παραπάνω χρήματα τα ίδια town mate σε αρκετή καλύτερη κατάσταση (οπότε και καλύτερη βάση θα έχεις, και πιο οικονομικό θα σου βγει), καλύτερα να περιμένεις για κάποιο σε καλύτερη κατάσταση. Τα λέω επειδή τα έχω ζήσει αντίστοιχα με παλιές Vespa P/PX και στη μεν κατάσταση, και στη δε
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγώ νομίζω πως θα χρειαστεί αρκετά παραπάνω για να συμμαζευτεί (από τα ποσά που προαναφέρθηκαν) οπότε θα σου έλεγα ότι επειδή κατά καιρούς παίζουν με λίγα παραπάνω χρήματα τα ίδια town mate σε αρκετή καλύτερη κατάσταση (οπότε και καλύτερη βάση θα έχεις, και πιο οικονομικό θα σου βγει), καλύτερα να περιμένεις για κάποιο σε καλύτερη κατάσταση. Τα λέω επειδή τα έχω ζήσει αντίστοιχα με παλιές Vespa P/PX και στη μεν κατάσταση, και στη δε
Το γνωριζω οτι θα κοστισει ακριβοτερα αλλα θα με γλυτωσει απο πολλες ψυχοθεραπειες στο μελλον.Αν δεν βρω ενα χρεπακι στην κατασταση που το θελω ισως και να παω σε κατι πιο ετοιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom