Tiger 955 2006 vs Bmw r 1200 gs

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Άξονα στα 70 γιατί άλλαξε;
Μήπως εννοούσες δισκο-πλατω;

Αξονα Γιαννη.Το τι και το πως δεν το γνωριζω αλλα το θεωρησα θετικο.

Oσο αναφορά ήχο και αίσθηση του κινητήρα, πως μπορείς και καταπίνεις τόσο μεγάλη διαφορά; Το ένα είναι σαν συμφωνική ορχήστρα σε κινητήρα, δεμένο ωραία, με δύναμη και νεύρο και το άλλο κάνει σαν χρόνια ασυντήρητη πομόνα που βγάζει το νερό στην φυτειά.

Οσο καλό και άνετο και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, όταν οι κινητήρες διαφέρουν τόσο πολύ, πως μπορείς να το παραβλέπεις;
Δεν ειχα ποτε θεμα να μεταπηδησω απο την μια κατηγορια στην αλλη.Το καθε μηχανακι εχει τα πλεονεκτηματα του.Στο ενα απολαμβανεις την μοναδικη αισθηση του κινητηρα,στο αλλο την τραχυτητα του.

Αυτη η αισθηση του ασυγχρονιστου,που ομως ειναι απολυτα συγχρονισμενο σε ταξιδευει σε εποχες που δεν ηταν ολα τελεια.ΠΧ τον ηχο απο το multistrata το ξηροκαμπανο μπορω να τον ακουω για ωρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ειναι φτιαγμενη για να καταπινει χιλιομετρα...
ΟΜΩΣ...επειδη μιλησες για πλεονεκτηματα, θα διαφωνησω

Ειναι πλεονεκτηματα μονο για καποιον που θα γραψει χλμετρο.
Για καποιον αλλο, μπορει να ειναι παπουδιερα, εξομοιωτης, βαρεμαρα ...

Η περιγραφη σου στεκεται στο αποτελεσμα...
Ο επιλογος οτι εκανες 600χλμ ξεκουραστα

Η μηχανη στερειται αισθηση μοτοσυκλετας...δεν εχει challenge...ΔΕΝ ειναι μηχανη που θα ξανανιωσεις μαζι της...
Ας παει, ας φρεναρει, ας στριβει....
Ρε συ Μπαμπη αν ηθελα να ξανανιωσω θα κραταγα τον τον Τιγρη,η θα επαιρνα ενα ΚΤΜ.Το μηχανακι το πηρα για να κοβω χιλιομετρα ξεκουραστα και με ασφαλεια.

Οσο γι αυτο που λες σχετικα με την αισθηση θα διαφωνησω.Διαφορετικη αισθηση ναι,αλλα οχι και οτι δεν εχει αισθηση μοτοσυκλετας.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Οσο γι αυτο που λες σχετικα με την αισθηση θα διαφωνησω.Διαφορετικη αισθηση ναι,αλλα οχι και οτι δεν εχει αισθηση μοτοσυκλετας.


Χανεται η παραδοσιακη μοτοσυκλετιστικη αισθηση και αντικαθισταται απο μια διαφορετικη αισθηση οπως ειπες..

Το 1150gs που περασε απ τα χερια μου, χαρακτηριζοταν απο αυτην την .....διαφορετικοτητα
Σε αυτην λοιπον την κατασταση...ο αναβατης ειναι αποκομμενος
Η τεχνολογια αφαιρει οδηγικη απολαυση...γιατι η απολαυση ειναι στη συμμετοχη, και οχι στους χρονους.
Η συμμετοχη ειναι βιωματικη, οι χρονοι αποτελεσμα μετρησεων

Ομως μια μοτοσυκλετα χλμετροφαγος , ετσι πρεπει να ειναι φτιαγμενη, διοτι η μη συμμετοχη σε κραταει ξεκουραστο..
Απλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε μια μοτο ..Αδυνατον
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τα ισοπέδωσες όλα.. Bcdefgh

Kαθε μηχανη εχει 2 ροδες...αρα πεφτει...αρα εχει ενα challenge
Διαβαζοντας την περιγραφη σε σχεση με την Triumph, καταλαβα οτι το gs δεν εχει..
Τιποτα δεν ισοπεδωσα, ειμαι πολυ προσεκτικος
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Χανεται η παραδοσιακη μοτοσυκλετιστικη αισθηση και αντικαθισταται απο μια διαφορετικη αισθηση οπως ειπες..

Το 1150gs που περασε απ τα χερια μου, χαρακτηριζοταν απο αυτην την .....διαφορετικοτητα
Σε αυτην λοιπον την κατασταση...ο αναβατης ειναι αποκομμενος
Η τεχνολογια αφαιρει οδηγικη απολαυση...γιατι η απολαυση ειναι στη συμμετοχη...και οχι στους χρονους.
Η συμμετοχη ειναι βιωματικη, οι χρονοι αποτελεσμα μετρησεων

Ομως μια μοτοσυκλετα χλμετροφαγος , ετσι πρεπει να ειναι φτιαγμενη, διοτι η μη συμμετοχη σε κραταει ξεκουραστο..
Απλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε μια μοτο ..Αδυνατον

Μπαμπη κατι κερδιζεις κατι χανεις.Ολοι γνωριζουμε οτι τα πολλα εξτρα σε απομακρυνουν απ την αρχικη φιλοσοφια των μοτοσυκλετων.Σε αυτη την φαση το δικο μου ζητουμενο δεν ηταν η παραδοσιακη μοτοσυκλετιστικη αισθηση αλλα η ασφαλεια και το ξεκουραστο ταξιδι.Οταν ο αυχενας καποιου ειναι διαλυμμενος αναγκαζεται να κανει συμβιβασμους.

Στην συγκεριμενη περιπτωση δεν θα ελεγα οτι ο συμβιβασμος ηταν επωδυνος μιας και η Μπε Μπε ειναι ενα μηχανακι που παντα μου αρεσε.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπαμπη κατι κερδιζεις κατι χανεις.Ολοι γνωριζουμε οτι τα πολλα εξτρα σε απομακρυνουν απ την αρχικη φιλοσοφια των μοτοσυκλετων.Σε αυτη την φαση το δικο μου ζητουμενο δεν ηταν η παραδοσιακη μοτοσυκλετιστικη αισθηση αλλα η ασφαλεια και το ξεκουραστο ταξιδι.Οταν ο αυχενας καποιου ειναι διαλυμμενος αναγκαζεται να κανει συμβιβασμους.

Στην συγκεριμενη περιπτωση δεν θα ελεγα οτι ο συμβιβασμος ηταν επωδυνος μιας και η Μπε Μπε ειναι ενα μηχανακι που παντα μου αρεσε.
Σε καταλαβαινω απολυτα..
Εχω ενα Rt.... ξερω πολυ καλα γιατι το εχω
Απλα μετα απο τοσες αλλαγες μοτο....το ριξα στη φιλοσοφια!! Rolling
 
Top Bottom