R1100rt

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.685
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Είχα το r1150gs με το απλό abs 8 χρόνια και έφτασα συνολικά τις 170.000km με αυτό. Είχε 55.000km όταν το αγόρασα (άγνωστο αν ήταν πραγματικά).

Θα αναφερθώ στο θέμα του abs. To είχα οδηγήσει αρκετά σε χωμάτινες βόλτες με απενεργοποιημένο το abs και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Είχα όμως μεγάλο πρόβλημα από το κοπάνημα του telelever που ενώ στην άσφαλτο ήταν πολύ καλό και μου άρεσε, στο χώμα και ειδικά στην πέτρα ήταν χάλια.

Το είχα οδηγήσει και στην άσφαλτο πολλές φορές χωρίς abs και πάλι δεν είχα πρόβλημα αλλά είχα συνηθίσει την λειτουργία του telelever. Eτσι κι αλλιώς αυτές οι μοτοσυκλέτες θέλουν πιο στρωτή οδήγηση λόγω άξονα και απόδοσης μοτέρ. Το abs είχε χαλάσει και στο δικό μου και το είχε φτιάξει με 250 ευρώ αντίτιμο ο γνωστός ιδιώτης στον Γέρακα.

Τα φρένα του που είναι ίδια σε όλες τις σειρές είναι πολύ καλά και με άριστη αίσθηση. Αυτό που δεν είχε αίσθηση ήταν ο συμπλέκτης.

Μου αρέσει αισθητικά πάρα πολύ το RS αλλά και το RT.
Εχουν κανει απιστευτα χιλιομετρα οσα απο αυτα τα μηχανακια επεσαν σε σωστα χερια.
 

alex-kal

new member
Δημοσιεύσεις
7
Ηλικία
55
Περιοχή
Kαλαμάτα
Μοτοσυκλέτα
TDM 850 , XT 600E , C50 GLX, BMW R 1100 RT
Όνομα
Αλέξης Λάμπος
Εδώ και 2 μέρες πηγαίνω και έρχομαι Κορώνη Καλαμάτα και πάλι πίσω.
Η μεγάλη μου έκπληξη είναι οι ρεπρίζ.
Με τετάρτη και 2.000 στροφές και ανεβάζει μια χαρά χωρίς παράπονα..
Μέχρι τις 3-3.5 μου θυμίζει το ΧΤ 600 του γιού μου. Μετά ανεβάζει με καλό ρυθμό.
Σε τρεις μέρες έχω κάνει 500 χιλιόμετρα (έτυχε και έχω άδεια) και δεν πιάστηκα, ούτε μέση , γενικά κατεβαίνω ατσαλάκωτος.
Λίγο στο πάρκινγκ θέλει λίγο προσοχή να βρω τσιμέντο γιατί το βλέπω να γυρίζει ανάσκελα στο χώμα.. shock:
 

alex-kal

new member
Δημοσιεύσεις
7
Ηλικία
55
Περιοχή
Kαλαμάτα
Μοτοσυκλέτα
TDM 850 , XT 600E , C50 GLX, BMW R 1100 RT
Όνομα
Αλέξης Λάμπος
Θέλει στο διπλό όπως όλα τα γνήσια αεροελαιοψυκτα
Στο διπλό το βάζω αλλά δεν εμπιστεύομαι το χώμα που πατάει, πρέπει να είμαι σε τσιμέντο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο .
 
Top Bottom