R1100rt vs r100gs

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.530
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μπάμπη είσαι μια κατηγορία μόνος σου.
Κράτα ότι θέλεις, δώσε ότι θέλεις και ξανά ματα πάρε ότι θέλεις
Όταν ανεβάζεις θέμα τις εσωτερικές σου σκέψεις-αναζητήσεις θα πρέπει να σε πληρώνουμε γιατί χωρίς να το ξέρεις μας κάνεις ψυχοθεραπεία.
Πάντως λάβε υπόψιν, ότι ζωή χωρίς GS, είναι σαν καλοκαίρι με βροχή.
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.212
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Εσύ έχεις απωθημενα κ μας το κρύβεις.. Stoned Emoticon
Μιλά μας παιδί μου για το παρελθόν σου...ποτέ άρχισαν όλα; Tooth

Δεν είναι θέμα απωθημένων Γιώργο, απλά το ρ100 δεν έχει φρένα (δεν είχε και για την εποχή του όχι μόνο για τώρα) ....

Μην τυχών και χρειαστεί να κάνεις φρενάρισμα πανικού ....

Η να κατέβεις κάποιο βουνό θα μείνεις απο φρένα στην μέση ....

συγκρίνονται πχ τα φρένα του γέρου με της μπουγάτσας ;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δεν είναι θέμα απωθημένων Γιώργο, απλά το ρ100 δεν έχει φρένα (δεν είχε και για την εποχή του όχι μόνο για τώρα) ....

Μην τυχών και χρειαστεί να κάνεις φρενάρισμα πανικού ....

Η να κατέβεις κάποιο βουνό θα μείνεις απο φρένα στην μέση ....

συγκρίνονται πχ τα φρένα του γέρου με της μπουγάτσας ;

Αν υπαρχει καλη διαθεση για ολα υπαρχει λυση.




 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.021
Όνομα
George
Δεν είναι θέμα απωθημένων Γιώργο, απλά το ρ100 δεν έχει φρένα (δεν είχε και για την εποχή του όχι μόνο για τώρα) ....

Μην τυχών και χρειαστεί να κάνεις φρενάρισμα πανικού ....

Η να κατέβεις κάποιο βουνό θα μείνεις απο φρένα στην μέση ....

συγκρίνονται πχ τα φρένα του γέρου με της μπουγάτσας ;
Σαφώς όχι Παναγιώτη!
Κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς από το πρώτο μνμ, απλά έδωσα νότα χιούμορ στο νημα διότι τα θέματα/διλληματα του αγαπητού Βαβι μόνο έτσι αντιμετωπιζονται.. Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εμένα πάντως δε με προβληματισαν τα φρένα του r100gs σε καταβαση..
Γενικώς βρίσκω την οδική του συμπεριφορά, μια χαρά, και με καλή ισοροπια σταθερότητας - ευελιξίας..
Με προβληματιζουν βέβαια τα μαρσπιε που είναι πολύ ψηλά...
Μπορώ να γεμίσω τη σέλα να έρθουν τα πόδια σε καλύτερη θέση, αλλά με χαμηλότερα μαρσπιε θα έρθει και το τιμόνι σε καλύτερη θέση όταν είμαι όρθιος..
Τώρα, πάρα τους αποστάτες, πέφτει χαμηλά λόγω των ψηλών μαρσπιε..
Και αν δεν πας και χώμα με αυτή τη μηχανή, γιατί να την έχεις;

Σκέφτειτε ότι το RT... Έχει καλύτερη στάση σώματος όταν είσαι όρθιος !!!
Απίστευτο κι όμως αληθινό... ( και με αποστάτες το gs παρακαλω!)


Σε φρενάρισμα πανικού.. Η αν ταξιδεύεις με πολλά στην εθνική και χρειαστείς τα φρένα... Ναι είναι λίγα... Αλλά εγώ το πάω 100-120

Εκεί είναι το sweet spot.. Αν θες παραπάνω νομίζω θες άλλο μηχανακι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Νομίζω ότι με χαμηλότερα μαρσπιε θα βελτιωθεί πολύ..Έχει ίδιο ύψος σέλας με τα 1100 1150...αλλα όχι μαρσπιε

Ένα άλλο πλην είναι το σχήμα του μεγάλου ρεζερβουαρ.. Μπορείς να το σφίξεις μόνο με τα γόνατα και όχι με όλο το εσωτερικο των μηρών όπως πχ στο Africa 750.... Εκεί συμβιβαζεσαι..

Bασικα η μηχανή είναι κατηγορίας Africa και tenere 750.. Και με αυτά θα συγκριθεί..
Έχει πιο touring θέση οδήγησης απ την Africa,και σέλα χωρίς κατηφορική κλίση.
.. Αυτό βολεύει σε ταξίδι αλλά όχι στο χώμα.... Ομως με 21 εμπρός, συμβατικό πηρουνι.. ΚΑΙ τον μαγικό μποξερ με το χαμηλό κέντρο βάρους... Θα πάει και χώμα... Νομιζω

Πρέπει να βάλω μαρσπιε να δω τι παίζει!!Έχω προαίσθημα ότι η μηχανή θα γίνει μπαλαντέρ....ταξιδι και χωμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Μπάμπη θέλω βόλτα για να σου πω, αλλιώς μόνο οπτικά μπορώ να έχω άποψη και αν είναι αυτό το κριτήριο τότε ψηφίζω Gs αλλά πιστεύω πιο πολύ γενικής χρήσης και πιο ορθής λογικής είναι το RT νεότερο μοντέλο και τα λοιπά. Αν θα έπρεπε να διαλέξω ένα οποίο ήταν από τα δύο τότε και αφού ήμουν σίγουρος θα τα έδινα και θα έπαιρνα ένα πιο καινούργιο Gs η RT εσύ ξέρεις καλύτερα,η βόλτα πάντως ισχύει αχαχχα. Πάρε τηλέφωνο φιλιά.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπάμπη θέλω βόλτα για να σου πω, αλλιώς μόνο οπτικά μπορώ να έχω άποψη και αν είναι αυτό το κριτήριο τότε ψηφίζω Gs αλλά πιστεύω πιο πολύ γενικής χρήσης και πιο ορθής λογικής είναι το RT νεότερο μοντέλο και τα λοιπά. Αν θα έπρεπε να διαλέξω ένα οποίο ήταν από τα δύο τότε και αφού ήμουν σίγουρος θα τα έδινα και θα έπαιρνα ένα πιο καινούργιο Gs η RT εσύ ξέρεις καλύτερα,η βόλτα πάντως ισχύει αχαχχα. Πάρε τηλέφωνο φιλιά.
Και τα 2 μηχανακια είναι κατασκευής 3/1996. Το τελευταίο airhead και απ τα πρώτα oilhead..
Και τα 2 είναι προσεγμένα, χωρίς σκουριες, από μερακλήδες που δεν τα είχαν για μετακίνηση.
Ισοπαλία

Τα πιο καινουρια gs έχουν διαφορετικη φιλοσοφία... Άλλο πεδίο χρήσης.
Τα καινούρια RT έχουν βελτιωσεις και ιδια φιλοσοφία, αλλά δε μ αρέσουν εμφανισιακά..

Οποτε δεν είμαστε για πιο καινούριο πενφε... Αχαχα
Για κάτι άλλο... Ισως
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αν θα έπρεπε να διαλέξω ένα οποίο ήταν από τα δύο τότε και αφού ήμουν σίγουρος θα τα έδινα και θα έπαιρνα ένα πιο καινούργιο Gs η RT
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Ίντα'πες Ηρακλή;;;;

Βλέπω να γίνεται της Κορέας..



Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.483
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Και τα 2 μηχανακια είναι κατασκευής 3/1996. Το τελευταίο airhead και απ τα πρώτα oilhead..
Και τα 2 είναι προσεγμένα, χωρίς σκουριες, από μερακλήδες που δεν τα είχαν για μετακίνηση.
Ισοπαλία

Τα πιο καινουρια gs έχουν διαφορετικη φιλοσοφία... Άλλο πεδίο χρήσης.
Τα καινούρια RT έχουν βελτιωσεις και ιδια φιλοσοφία, αλλά δε μ αρέσουν εμφανισιακά..

Οποτε δεν είμαστε για πιο καινούριο πενφε... Αχαχα
Για κάτι άλλο... Ισως
Μπάμπη πουλάω cbf λουλούδι. Για σένα σε 120 δόσεις με 0 προκαταβολή και δώρο την βενζίνη για 1 χρόνο. Τι να κάνω κοιτάω μήπως σε βάλω στον ίσιο δρόμο και ξεκολήσεις επιτέλους από τα ποταμόπλοια που αγοράζεις. Rolling Rolling
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.455
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Νομίζω ότι με χαμηλότερα μαρσπιε θα βελτιωθεί πολύ..Έχει ίδιο ύψος σέλας με τα 1100 1150...αλλα όχι μαρσπιε

Ένα άλλο πλην είναι το σχήμα του μεγάλου ρεζερβουαρ.. Μπορείς να το σφίξεις μόνο με τα γόνατα και όχι με όλο το εσωτερικο των μηρών όπως πχ στο Africa 750.... Εκεί συμβιβαζεσαι..

Bασικα η μηχανή είναι κατηγορίας Africa και tenere 750.. Και με αυτά θα συγκριθεί..
Έχει πιο touring θέση οδήγησης απ την Africa,και σέλα χωρίς κατηφορική κλίση.
.. Αυτό βολεύει σε ταξίδι αλλά όχι στο χώμα.... Ομως με 21 εμπρός, συμβατικό πηρουνι.. ΚΑΙ τον μαγικό μποξερ με το χαμηλό κέντρο βάρους... Θα πάει και χώμα... Νομιζω

Πρέπει να βάλω μαρσπιε να δω τι παίζει!!Έχω προαίσθημα ότι η μηχανή θα γίνει μπαλαντέρ....ταξιδι και χωμα
Τι λυση την εδωσες μονο σου gs



Το RT ομως ωρε φιλε ειναι πιο μουρατο βαζεις μουσικη πιο κυριλε βγαζεις και καμια γκομενα αμα λαχει με το gs τη σκατα να κανεις θα τη πηγαινεις στα χωραφια να ψαζεψεις χαμομηλι Tooth
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Μπάμπη αν είσαι χωριό,είμαι Σπάρτη.ερχομαι χωριό σου δίνω βόλτα το voge,και μετά βάζεις αγγελία και τα τρία που έχεις και ησυχάζεις.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
[
Μπάμπη αν είσαι χωριό,είμαι Σπάρτη.ερχομαι χωριό σου δίνω βόλτα το voge,και μετά βάζεις αγγελία και τα τρία που έχεις και ησυχάζεις.
Χωριό είμαι και μεθαύριο θαμαι Σπάρτη... Tσεκαρε αέρα στα λάστιχα έρχομαι για test
Έχω ήδη βολταρει 2 κινέζικα 200αρια...εχω πάρει το κολαι
 
Top Bottom