MotoGP: 16ος αγώνας Motul Grand Prix of Japan

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
19-21/10/2018

Τοποθεσία: Motegi (90km από τo Τόκιο)

Διεύθυνση: www.twinring.jp
Πρώτο GP: 25 Απριλίου 1999
Μήκος: 4.801 μ.
Πλάτος: 15 μ.
Κατασκευή: 1997
Δεξιές στροφές: 8
Αριστερές στροφές: 6

Μεγαλύτερη ευθεία: 762 μ.

Ρεκόρ πίστας: 2014 Jorge Lorenzo 1:45,350

Ταχύτερος γύρος: 2015 Jorge Lorenzo 1:43,790
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Ο Marc Marquez το έχει ξανακάνει στο παρελθόν και θέλει να το επαναλάβει και φέτος: να πανηγυρίσει τον Τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή στο Motegi.

Ο Ισπανός ξέρει ότι, αν φύγει με διαφορά 75β μπροστά από τον Andrea Dovizioso, τότε θα έχει εξασφαλίσει τον Τίτλο μέσα στο σπίτι και την πίστα που ανήκει στην Honda.

Έτσι, υπό αυτό το πρίσμα, το έργο του Andrea Dovizioso - στη θεωρία - είναι εύκολο: πρέπει να κερδίσει για να καθυστερήσει τη στέψη του Ισπανού.

Και ο Ιταλός έχει καλή παράδοση στην Ιαπωνία, με δυο pole positions το 2010 και το 2014 και δυο βάθρα, με το ένα από αυτά να είναι η περσινή του νίκη.

Σε μια τρομερή μάχη με τον Marquez, ο Dovi κατάφερε να τον νικήσει με το γνώριμο τρόπο του, στην τελευταία στροφή του τελευταίου γύρου!

Η κλασική, μεταξύ τους, μονομαχία είχε λήξει και πάλι με νικητή τον αναβάτη της Ducati, ο οποίος όμως έχασε με τον ίδιο τρόπο πριν μια εβδομάδα στην Ταϊλάνδη.

Τόσο ο Marc, όσο και ο Dovi κάνουν καλούς Αγώνες στο Motegi κι εμείς περιμένουμε με αγωνία να δούμε τις μας επιφυλάσσει η επόμενη μάχη τους.

Για την Yamaha, θα προσπαθήσουν στο Motegi να επιβεβαιώσουν την ανταγωνιστικότητά τους και σε μια διαφορετική πίστα από αυτή της Ταϊλάνδης.

Ο Rossi θέλει να αφήσει πίσω του τις δυο συνεχόμενες πτώσεις που έχει στην πίστα, ενώ ο Vinales θα ελπίζει σε ένα ακόμα βάθρο.

Φυσικά είναι ο εντός έδρας Αγώνας για την Yamaha, ενώ το ίδιο ισχύει και για την Suzuki, με τους Rins και Iannone να θέλουν να επιστρέψουν στις α λα Aragon εμφανίσεις.

Στην Ιαπωνία θα δούμε και πάλι τον Jorge Lorenzo να δοκιμάζει το τραυματισμένο πόδι του, με τον Ισπανό να έχει κι ένα χτύπημα στον καρπό μετά την πτώση του στις ΕΔ2 στην Ταϊλάνδη.

Οι τραυματισμοί του δεν θα τον αφήσουν να κάνει κάτι καλό, σε μια πίστα που έχει δυνατή παράδοση και τρεις νίκες στο παρελθόν.

Το πρώτο του φετινό βάθρο θα προσπαθήσει να πάρει ο Dani Pedrosa, στον τελευταίο του Αγώνα μέσα στην έδρα της Honda που τόσα χρόνια «υπηρέτησε» στη μεγάλη κατηγορία.

Ενδιαφέρον έχουν και οι μάχες για την ανάδειξη του καλύτερου δορυφορικού αναβάτη και του καλύτερου νεοφερμένου στην κατηγορία.

Ο Cal Crutchlow έχει 128β και μια διαφορά δυο βαθμών από τον Danilo Petrucci και πέντε μόλις από τον Johann Zarco. Στους rookies, ο Morbido είναι 5β μπροστά από τον Syahrin.

Ωστόσο τα περισσότερα μάτια θα είναι στραμμένα σ’ έναν άλλον νεοφερμένο, τον TakaakiNakagami, ο οποίος θα προσπαθήσει να κάνει μια καλή εμφάνιση μπροστά στους συμπατριώτες του.

Δεν θα είναι ο μόνος Ιάπωνας στη μεγάλη κατηγορία, καθώς στην πίστα και στη μάχη θα ριχτεί ο δοκιμαστής της Yamaha, ο Katsuyuki Nakasuga.

πηγή: www.motograndprix.gr
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
MotoGP Motegi στο COSMOTE SPORT 7HD



Παρασκευή 19/10/18



02:55 MOTO3 ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 1

03:50 MOTOGP ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 1

04:50 MOTO2 ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 1

07:05 MOTO3 ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 2

08:00 MOTOGP ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 2

09:00 MOTO2 ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 2



Σάββατο 20/10/18



02:55 ΜΟΤΟ3 ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 3

03:50 MOTOGP ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 3

04:50 MOTO2 ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 3

06:30 MOTO3 ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

07:25 MOTOGP ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ 4

08:05 MOTOGP ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ 1+2

09:00 MOTO2 ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ



Κυριακή 21/10/18



02:35 ΜΟΤΟ3 ΖΕΣΤΑΜΑ

03:05 ΜΟΤΟ2 ΖΕΣΤΑΜΑ

03:35 MOTOGP ΖΕΣΤΑΜΑ

04:45 ΜΟΤΟ3 ΑΓΩΝΑΣ

06:05 ΜΟΤΟ2 ΑΓΩΝΑΣ

07:30 MOTOGP ΑΓΩΝΑΣ
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
εχει και στις 10 ξανα,μαγνητοσκοπηση

εεεε δεν αντέχω μέχρι το βράδυ! κάπου στην διάρκεια της ημέρας θα ακούσω ή θα δω σχόλια τι πως ποιος που και θα ξενερώσω και δεν θα δω το βράδυ τον αγώνα
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
εεεε δεν αντέχω μέχρι το βράδυ! κάπου στην διάρκεια της ημέρας θα ακούσω ή θα δω σχόλια τι πως ποιος που και θα ξενερώσω και δεν θα δω το βράδυ τον αγώνα
γραψε λαθος 13.15 το μεσημερι μαγνητοσκοπηση λεει το cosmotetv5
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Έχουμε ( όχι οτι δεν είχαμε)
Πρωταθλητή.
Ο dovi 2 γύρους πριν το τέλος έπεσε.
Χαρές και.πανηγύρια για HONDA και mm.
Τα γιαμαπα γαι αλλη μια φορά πήγαν άπατα.
Το φιλότιμο δεν αρκεί σε αυτό το επίπεδο,όταν το μηχανάκι είναι σωβρακο.
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Cal: "Μάλλον θα έπρεπε να του είχα επιτεθεί νωρίτερα (.. για τον Dovi) και να τους αφήσω να παλεύουν για την δεύτερη θέση!"

abcdefghabcdefghabcdefghabcdefghabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Stoned EmoticonStoned EmoticonStoned EmoticonStoned EmoticonStoned EmoticonStoned EmoticonStoned Emoticon
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Για όσους είδαν τον αγώνα και τους πανηγυρισμούς στο τέλος.
Κάτι που πέρασε στα ψιλά.
Όταν πήγε δίπλα στον mm ο redding,ο πρώτος σήκωσε το αριστερό χέρι για να τον ευχαριστήσει .
Το σήκωσε μάλλον ατσαλα με αποτέλεσμα να εξαρθρωθεί.
Ο redding δεν πήρε χαμπαρι και έφυγε.
Ωστόσο ο mm ξάπλωσε κάτω αφήνοντας την RC και με την βοήθεια του αδερφού του και ενος ακόμα έβαλε το χέρι στην θέση τού.
Σε δηλώσεις του μετα είπε πως τελευταία το παθαίνει συχνα ,και οτι τον χειμώνα θα μπει για ρεκτιφιε
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Οφ τοπικ
Για την ιστορία φαίνεται αστείο.
Αλλά όποιος είναι παθών θα γνωρίζει πόσο εύκολο μπορεί.να γίνει αυτό.
* εφ όσον το βγάλει / εξαρθρώσει μια φορά.

Προσωπικά παθών απο το 1992 ,και απο μεγαλοπρεπή τούμπα με το ΙΤ,το έχω εξαρθρώσει για πολύ γελοίους λόγους.
Κολυμπώντας ( ευτυχώς δεν πνίγηκα)
Ανεβαίνοντας την < αράχνη > όταν ήμουν φαντάρος, μετα απο τούμπα κάνοντας σκι.
Προσπαθώντας να διωξω μια μύγα, παιρνοντας κάτι απο ψηλό ράφι κλπ κλπ
Δεν θυμάμαι πόσες φορές συνολικά το έχω εξαρθρώσει, αλλά μου έχει δειξει τεχνική πρακτικός ορθόπαιδικός και δεν χρειάζεται κάθε τόσο να πηγαίνω στα νοσοκομεία.
Βέβαια ο πόνος είναι το κάτι άλλο,όπως και η αίσθηση όταν μπαίνει / κούμπωνει το χέρι στην θέση τού,απο τα κόκκαλα που τρίβονται μεταξύ τούς.
Χίλιες φορές να το είχα σπάσει, θρυματισει ,δεν θα είχα το θέμα που έχω τώρα.
Πλεον αφού σταματήσω απο τα μηχανάκια, θα μπω σε προγραμματισμένο χειρουργείο για να το διορθωσω.
Αυτά
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Οφ τοπικ
Για την ιστορία φαίνεται αστείο.
Αλλά όποιος είναι παθών θα γνωρίζει πόσο εύκολο μπορεί.να γίνει αυτό.
* εφ όσον το βγάλει / εξαρθρώσει μια φορά.

Προσωπικά παθών απο το 1992 ,και απο μεγαλοπρεπή τούμπα με το ΙΤ,το έχω εξαρθρώσει για πολύ γελοίους λόγους.
Κολυμπώντας ( ευτυχώς δεν πνίγηκα)
Ανεβαίνοντας την < αράχνη > όταν ήμουν φαντάρος, μετα απο τούμπα κάνοντας σκι.
Προσπαθώντας να διωξω μια μύγα, παιρνοντας κάτι απο ψηλό ράφι κλπ κλπ
Δεν θυμάμαι πόσες φορές συνολικά το έχω εξαρθρώσει, αλλά μου έχει δειξει τεχνική πρακτικός ορθόπαιδικός και δεν χρειάζεται κάθε τόσο να πηγαίνω στα νοσοκομεία.
Βέβαια ο πόνος είναι το κάτι άλλο,όπως και η αίσθηση όταν μπαίνει / κούμπωνει το χέρι στην θέση τού,απο τα κόκκαλα που τρίβονται μεταξύ τούς.
Χίλιες φορές να το είχα σπάσει, θρυματισει ,δεν θα είχα το θέμα που έχω τώρα.
Πλεον αφού σταματήσω απο τα μηχανάκια, θα μπω σε προγραμματισμένο χειρουργείο για να το διορθωσω.
Αυτά
Εγώ το είχα εξαρθρώσει και σπάσει σε μια μεγαλοπρεπή τούμπα με ένα KLE αφού έμεια 2 μήνες δεμένος και με το ανάλογο γυμναστήριο δεν μου ξαναβγήκε ποτέ....
 
Top Bottom