Moto Gucci Stelvio 1000

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
440
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Σήμερα είχα την ευκαιρία να κάνω test ride το νέο Stelvio. Βασικά πήγαινα για το Mandello καθώς λάτρης των sport touring αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμο. Το είχα για σχεδόν μια ώρα. Καταρχήν να πω ότι η μηχανή είναι όμορφη. Για μένα πάντα. Και όλα τα μέρη τής φαίνονται αρκετά ποιοτικά. Με το που βάλεις μπροστά, καταλαβαίνεις τους κραδασμούς! Η μηχανή τρέμει ολόκληρη! Σε μαρσάρισμα σηκωνόταν η ανάρτηση! Πάμε στον κινητήρα. Δικύλινδρος που δουλεύει σαν τετρακύλινδρος. Εννοώ ότι η ροπή του είναι ψηλά. Μέχρι τις 5000 στροφές σχεδόν κοιμάται. Μετά δίνει συνέχεια μέχρι τον κόφτη! Δεν κρεμάει σε καμία περίπτωση απλά αν θες να το κυνηγήσεις, το δουλεύεις μόνο ψηλά. Απίστευτος ήχος με τη γνήσια εξάτμιση. Έχεις τρίτη με 2000 στροφές και ανοίγεις για προσπέραση και ακούς ένα πολυβόλο ενώ βλέπεις τα χιλιόμετρα να ανεβαίνουν! Πολύ καλή δουλειά με τη ρυθμιζόμενη ζελατίνα, στη ψηλή θέση με 150 και έχεις ησυχία! Με προβλημάτισε που έτρωγα πολύ αέρα όμως στα πόδια! Πρώτη φορά ένιωσα άβολα σε αυτό το σημείο σε μηχανή.. Από τα μεγάλα αρνητικά το σασμάν. Πολύ σκληρό και ασαφές. Χωρίς συμπλέκτη δοκίμασα λίγες φορές και ήταν πολύ καλύτερα. Και ΔΕΝ είχε qs. Το ανέφερα και μου είπαν ότι όλα τα Moto Gucci έτσι είναι! Την πίεσα λίγο σε επαρχιακό. Δε καταλάβαινε τίποτα , χώματα, λακούβες τα ισοπεδωνε όλα. Πολύ καλή δουλειά στις αναρτήσεις. Γενικά μια σύγχρονη on off με πολύ καλές επιδόσεις!


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

parkaris

new member
Δημοσιεύσεις
114
Μοτοσυκλέτα
Cbf 125
Όνομα
-
Είχα την ευκαιρία να το βλέπω στο 36ωρο ,όμορφο μηχανάκι με καλές γραμμές ,θεωρώ όμως ότι βάλανε πολύ.νερο στο κρασί τους, αν το δείτε δίπλα στο παλιό stelvio έχει χάσει την σχεδιαστικη.του ταυτότητα,κάτι το οποίο γίνεται εμφανές αν το βάλεις δίπλα σε ένα varadero,σου αφήνει ένα "κρίμα",γιατί κάποιος το είχε καταφέρει πριν από εσένα ,χρόνια πριν. Από ήχο τρομερό αλλά δεν έχω ακούσει και guzzi που.να μην μου άρεσε ο ήχος του. Στο v100 mandello έγινε καλύτερη δουλειά ,για τα δικά μου ματια τουλάχιστον.
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
440
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Το Mandello για μένα είναι πολύ καλύτερο όσον αφορά τη σχεδίαση. Έκατσα επάνω του και κούμπωσα κατευθείαν στη θέση. Πιο εργονομικό και με καλύτερη κάλυψη.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.599
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Σε τιμές τι παίζει ;
Πόσο πιο ακριβό βγαίνει από το mandello;
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
85
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Αν μου άρεσε λίγο το χώμα και είχε ηλεκτρονικές αναρτήσεις όπως το Mandello, θα ήμουν σε ενδοιασμούς για την αλλαγή! Αλλά όπως και εσύ Δημήτρη, είμαι λάτρης της ασφάλτου και με το mandello βρήκα τον "παράδεισο"!! Έκατσα πάνω της στην έκθεση μοτο, είναι άνετη μοτοσυκλέτα αν και εμένα δεν μου αρέσει καθόλου το τιμόνι που της έχουν τοποθετήσει, θα προτιμούσα ένα πιο χαμηλό τιμόνι σαν αυτό που έχει το 1200 Tiger Explorer. Το σασμάν στην αρχή είναι άστα να πάνε, αλλά με τα χιλιόμετρα *****ώνει τόσο που ενώ στην αρχή δεν έβρισκε με την καμία νεκρά, τώρα τη βρίσκει με τη πρώτη ακόμα και εν κινήσει (στην αρχή έπρεπε πάντα να βάλω πρώτα 1η σχέση και μετά να το γυρίσω στη νεκρά, από 2α δεν το βρίσκει εύκολα).

Όταν μου είπε ένα παιδί στο πάρκινγκ της δουλειάς ότι θα της ταίριαζε μια akrapovic, γέλασα λίγο ειρωνικά! Αυτή η μηχανή δεν θέλει ακριβώς ΤΙΠΟΤΑ!
 
Top Bottom