Kawasaki KLE 500, ένα τίμιο on-off

KosmasKLE

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
52
Περιοχή
Metamorfosi
Μοτοσυκλέτα
Kawasaki KLE-500
Όνομα
Kosmas
Από τότε που απέκτησα τον KLEαρχο πέρυσι το καλοκαίρι η λέξη που άκουγα να συνοδεύει το KLE από τους περισσότερους ήταν η λέξη "τίμιο".
Και αυτό άλλωστε ζητούσα από το μηχανάκι αυτό, μιας και η χρήση του είναι για τις καθημερινές μου μετακινήσεις αλλά και ετοιμοπόλεμο για τις μικρές ή μεγάλες βόλτες του σαββατοκύριακου αλλά και για μεγάλα ταξίδια. Όπως την αυθημερόν επίσκεψη στην Σπάρτη που κάναμε πέρυσι τον Δεκέμβρη (440χλμ σε μια μέρα).


Εδώ βλέπουμε τον KLEαρχο τις πρώτες μέρες στα χέρια μου.


Και εδώ όπως είναι τώρα, 8 μήνες μετά.
Μεγαλύτερη βαλίτσα, κάγκελα προστασίας, Angeleyes σποτάκια αλλά και μικρά led κάτω από τα φλάς, γωνιακά τσαντάκια στα κάγκελα για μικροπράγματα, DIY εργαλειοθήκες κάτω από την βαλίτσα, χούφτες τιμονιού με αλουμινένια ενίσχυση, βάση GPS πάνω από το καντράν.
Και στις άμεσες αγορές: ψηλότερος ανεμοθώρακας, κάγκελα για πίσω πλαϊνές βαλίτσες.

Και επειδή υπάρχει θέμα με τους σωλήνες της Remus Innovation εξάτμισης, ο ένας είναι πιο χαμηλά και εξέχει από την ποδιά (η οποία έχει κοπεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη) πρέπει να φτιάξω νέα ποδιά.
Αυτές τις μέρες που είναι όλοι κλειστά ψάχνω για φύλλο αλουμίνιου 3mm.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Tιμιο αλλά όχι On Off, οι αναρτήσεις του είναι τραγικές, εγώ του είχα Bitubo πίσω και White Power ελατήρια μπροστά, καλό μοτεράκι αλλά θέλει εκκεντροφόρια και καρμπυρατερ από το street ΕR 500 (Αν θυμαμαι καλά το μοντέλο) να το ανεβάσεις στα 60 άλογα (όπως είχα κάνει εγώ) και ναι τότε είναι αξιοπρεπέστατο, το 1992 που το είχα αγοράσει εγώ, 2250000 δραχμες τότε, δεν υπήρχε κάτι καλύτερο και για ταξίδι στην κατηγορία..
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Α και να βγάλεις το προφυλακτικό από το εμπρός δισκόφρενο, είναι εγκληματικό, δεν κρυώνει ο δίσκος με αποτέλεσμα να σου βράζουν τα υγρά για πλάκα, έχω βρεθεί στον παλιό Δομοκό δικάβαλος και φορτωμένος επιστροφή από Πρέσπες χωρίς φρένα από αυτην την *****ία, αν ψάξεις τις χαράδρες στην περιοχή θα βρείς και τον δικό μου προφυλακτήρα.....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
A και έχω τρέξει και έναν αγώνα Scramble που είχε διοργανώσει η ΛΕΜΟΤ τότες, αλλά είχα φτιάξει τις αναρτησεις τούμπανο, έσπασα βέβαια τα δάκτυλα του δεξιού χεριού μετα από την αγορά ενός μεγάλου θάμνου....
 

KosmasKLE

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
52
Περιοχή
Metamorfosi
Μοτοσυκλέτα
Kawasaki KLE-500
Όνομα
Kosmas
Tιμιο αλλά όχι On Off, οι αναρτήσεις του είναι τραγικές, εγώ του είχα Bitubo πίσω και White Power ελατήρια μπροστά, καλό μοτεράκι αλλά θέλει εκκεντροφόρια και καρμπυρατερ από το street ΕR 500 (Αν θυμαμαι καλά το μοντέλο) να το ανεβάσεις στα 60 άλογα (όπως είχα κάνει εγώ) και ναι τότε είναι αξιοπρεπέστατο, το 1992 που το είχα αγοράσει εγώ, 2250000 δραχμες τότε, δεν υπήρχε κάτι καλύτερο και για ταξίδι στην κατηγορία..

Όταν λέμε offroad εννοούμε φλαταδούρες όχι εντουροκαταστάσεις. Τουλάχιστον εκεί με ενδιαφέρει εμένα να το πηγαίνω.
Και πιστεύω για αυτό το σκοπό φτιάχτηκε.

Για το θέμα των αναρτήσεων και λόγο της εξάτμισης έχω σκοπό άμεσα να αλλάξω τα dogbones για να ψηλώσει λίγο.
Και φυσικά ανάλογο ψήλωμα και μπροστά.
Με τα ελατήρια που άλλαξες ψήλωσε?
Για αλλαγή πίσω αμορτισέρ πάντως δεν το βλέπω ακόμα.
 

KosmasKLE

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
52
Περιοχή
Metamorfosi
Μοτοσυκλέτα
Kawasaki KLE-500
Όνομα
Kosmas
Α και να βγάλεις το προφυλακτικό από το εμπρός δισκόφρενο, είναι εγκληματικό, δεν κρυώνει ο δίσκος με αποτέλεσμα να σου βράζουν τα υγρά για πλάκα, έχω βρεθεί στον παλιό Δομοκό δικάβαλος και φορτωμένος επιστροφή από Πρέσπες χωρίς φρένα από αυτην την *****ία, αν ψάξεις τις χαράδρες στην περιοχή θα βρείς και τον δικό μου προφυλακτήρα.....
Να σου πω την αλήθεια στο μονοήμερο ταξίδι που κάναμε με την γυναίκα δεν είδα κάποιο πρόβλημα, αν και βέβαια δεν είμαστε φορτωμένοι.
Μπορεί να το βγάζω σε ταξίδια.
Στις χωματοβόλτες όμως δεν δίνει μια προστασία από τις πέτρες που μπορεί να πετάνε οι προπορευόμενοι?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Να σου πω την αλήθεια στο μονοήμερο ταξίδι που κάναμε με την γυναίκα δεν είδα κάποιο πρόβλημα, αν και βέβαια δεν είμαστε φορτωμένοι.
Μπορεί να το βγάζω σε ταξίδια.
Στις χωματοβόλτες όμως δεν δίνει μια προστασία από τις πέτρες που μπορεί να πετάνε οι προπορευόμενοι?
Καμμία προστασία, αυτή είναι πρακτική παλαιωτέρων ετών που καταργήθηκε, όχι δεν το είχα ψηλώσει αλλά μπορώ με σιγουριά να σου πώ , δεδομένου ότι το είχα πάρει καινούργιο, ότι το πίσω αμορτισέρ είναι για 15000 χλμ, βέβαια έγω ταξίδευα πολύ εννίοτε δικάβαλος και με φορτία...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Κατ'αρχήν είναι ΚΛΕοπας, όχι ΚΛΕαρχος.

Βλέπω έχει αλλαγμένη σέλα. Πάλι καλά, γιατί αυτό το πράμα που είχε δεν το λες σέλα αλλά σαμάρι, με το που ανέβαινα άρχιζα να πονάω.

Πρόσεχε τι ανεμοθώρακα θα του βάλεις, γιατί με τον ψηλό του έκοβε πολύ ταχύτητα, ήταν που ήταν αργό και μετά τα 120 ο αέρας μου έριχνε φατούρο και έπρεπε να θυμάμαι να σκύβω.

Κοντολογίς, αργό.

Μην ξεχάσω να πω ότι ήταν αργό.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κατ'αρχήν είναι ΚΛΕοπας, όχι ΚΛΕαρχος.

Βλέπω έχει αλλαγμένη σέλα. Πάλι καλά, γιατί αυτό το πράμα που είχε δεν το λες σέλα αλλά σαμάρι, με το που ανέβαινα άρχιζα να πονάω.

Πρόσεχε τι ανεμοθώρακα θα του βάλεις, γιατί με τον ψηλό του έκοβε πολύ ταχύτητα, ήταν που ήταν αργό και μετά τα 120 ο αέρας μου έριχνε φατούρο και έπρεπε να θυμάμαι να σκύβω.

Κοντολογίς, αργό.

Μην ξεχάσω να πω ότι ήταν αργό.
Ναι και που αλλάξαμε την σέλα τι έγινε;
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.444
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Οικονομικο, μαζεμενο και μπορεις να παιξεις πολη και ψιλοταξιδακι...

τωρα για δικαβαλος φορτωμενος κλπ....δεν ξερω...εκτος και εαν εισαι με την συμβια κατηγορια φτερου...60 κιλα εκαστος...
Τιμιο μηχανακι, αλλα πλεον πολυ παλιο για να ειναι και αξιοπιστο για τετοιες περιπετειες που λες..

προσεξε το, βελτιωσε τα σημεια που ποναει και θα κανεις οικονομικα το κεφι σου...

μην του βαλεις να κανει πραγματα περαν των δυνατοτητων του...

Η σελα του δεν εχει μηκος για 2...ουτε υλικο για ωρες, τα φρενα στα ειπε ο Μανος και συμφωνω, εκαιγε ανορθωτες θυμαμαι οποτε βρες που ειναι και βαλτον καπου να αεριζεται...
Λοιπουν τετοια μηχανακια απο την αγορα...με μεσαια κυβικα και αλογα-σαν πολυσουγιαδες...

Εκει πλεον υπαρχει μονο το cb500(αλλα σε τιμη...τρελα) και εκει εκαναν μπασιμο τα μπενελι με το 500αρι...

μακαρι να δουμε κι αλλα μεσαια...και δικυλινδρα...

Υ.Γ.

με γεια σου ειπα...δεν σου ειπα...


καλοταξιδος!!!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Κοσμά μοτέρ δεν θα πείραζα.
Μέχρι εκεί που είναι ,είναι μια χαρά.
Επίσης δεν θα το ψηλωνα ,γιατί μετά δεν θα στρίβει .
Σίγουρα θα δείξει πιο μηχανάκι ψηλωνοντας ,αλλά όχι.
Τα αμορτισέρ αν σε ικανοποιούν ,μην τα πειραξεις.
Ένα σέρβις το μπροστινό κάνε γιατί τα λάδια που έχει μέσα δεν είναι για μια ζωή.
Αυτά .
Και πάλι καλοταξιδος ο KLEοπας και περιμένουμε φωτό φωτό απο εξορμήσεις σου
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Κοσμά μοτέρ δεν θα πείραζα.
Μέχρι εκεί που είναι ,είναι μια χαρά.
Επίσης δεν θα το ψηλωνα ,γιατί μετά δεν θα στρίβει .
Σίγουρα θα δείξει πιο μηχανάκι ψηλωνοντας ,αλλά όχι.
Τα αμορτισέρ αν σε ικανοποιούν ,μην τα πειραξεις.
Ένα σέρβις το μπροστινό κάνε γιατί τα λάδια που έχει μέσα δεν είναι για μια ζωή.
Αυτά .
Και πάλι καλοταξιδος ο KLEοπας και περιμένουμε φωτό φωτό απο εξορμήσεις σου

Θα συμφωνησω με το γιαννη μονο το μπροστινο να σληρυνει λιγο εγω το ειχα 4 χρονια και χωμα και ασφαλτο μια χαρα κανενα προβλημα καλοταξιδη
Τεστ μοτο BcdefghBcdefgh

10.jpg 11.jpg 12.jpg
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κοσμά μοτέρ δεν θα πείραζα.
Μέχρι εκεί που είναι ,είναι μια χαρά.
Επίσης δεν θα το ψηλωνα ,γιατί μετά δεν θα στρίβει .
Σίγουρα θα δείξει πιο μηχανάκι ψηλωνοντας ,αλλά όχι.
Τα αμορτισέρ αν σε ικανοποιούν ,μην τα πειραξεις.
Ένα σέρβις το μπροστινό κάνε γιατί τα λάδια που έχει μέσα δεν είναι για μια ζωή.
Αυτά .
Και πάλι καλοταξιδος ο KLEοπας και περιμένουμε φωτό φωτό απο εξορμήσεις σου

Θα συμφωνήσω. Δεν θα το πείραζα πέρα απο ένα καλό σερβις και μια πιο άνετη σέλα. Το μηχανακι είναι αυτό που είναι. Αν θες κάτι άλλο αγοράζεις άλλο.;)
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το μονο που θα πειραζα ειναι το μπροστα δισκοφρενο.Πολυ λιγο για να γρεναρει σωστα και το καλυμα κανει ακομη χειροτερα τα πραγματα.

Φθηνο μηχανακι και βολικο.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τίποτα ,ένα μεταλλικό τακακι και τέλος.
Αν κάποιος έχει βρει πουθενά αποστατη για μεγαλύτερη δαγκάνα και δίσκο ,ας το δει βέβαια.....
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.024
Όνομα
George
Οντως τιμιος καθημερινός εργατης με ταξιδιωτικες τάσεις.
Με σωστη συντηρηση κ χρηση θα το φχσριστηθεις.
(Κοιταζω τα στοιχεια στο τεστ κ απορω με..
α. Τα 3,4 λιτρα ποσοτητος λαδιου για 500κ.εκ μοτο.
ακομα κ με αλλαγη φιλτρου να τα εννοεί σαν πολλα μου μοιάζουν.

β. Με την πιεση στο εμπρος ελαστικο,πολυ λιγο το 21 νομιζω για 29αρι τροχο....
Το πισω οκ,32 ειναι απολυτα φυσιολογικο.

Κοσμα για πες ετσι απο περιεργεια τι βαζεις στα δυο σημεια (α.β) που ανεφερα
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
438
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Εγώ αυτό που βλέπω απ' το μοτο που έκανε το τεστ είναι πως το 0 100 σε 5 δευτ. με ένα μηχανάκι 20 ετιας? Για να τα χεις αυτά σε αμάξι πρέπει να σκάσεις χρημα

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KosmasKLE

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
52
Περιοχή
Metamorfosi
Μοτοσυκλέτα
Kawasaki KLE-500
Όνομα
Kosmas
Κατ'αρχήν είναι ΚΛΕοπας, όχι ΚΛΕαρχος.

Βλέπω έχει αλλαγμένη σέλα. Πάλι καλά, γιατί αυτό το πράμα που είχε δεν το λες σέλα αλλά σαμάρι, με το που ανέβαινα άρχιζα να πονάω.

Πρόσεχε τι ανεμοθώρακα θα του βάλεις, γιατί με τον ψηλό του έκοβε πολύ ταχύτητα, ήταν που ήταν αργό και μετά τα 120 ο αέρας μου έριχνε φατούρο και έπρεπε να θυμάμαι να σκύβω.

Κοντολογίς, αργό.

Μην ξεχάσω να πω ότι ήταν αργό.

Είχα να επιλέξω από το KLEοπας και το KLEαρχος και επέλεξα το 2ο.
Έχει μια ...αρχοντιά!
KLEοπατρα και KLEονικη με τίποτα.

Αργό για εμένα δεν είναι. Στο ταξίδι στην Σπάρτη πήγαινα δικαβαλο με 120 και στις προσπεράσεις με 130. Δεν είμαι για παραπάνω.

Η σέλα είναι γεμισμένη και με νέο ύφασμα από τον προηγούμενο.
Εγώ λέω να του βάλω τέτοια.
 

KosmasKLE

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
52
Περιοχή
Metamorfosi
Μοτοσυκλέτα
Kawasaki KLE-500
Όνομα
Kosmas
Οικονομικο, μαζεμενο και μπορεις να παιξεις πολη και ψιλοταξιδακι...

τωρα για δικαβαλος φορτωμενος κλπ....δεν ξερω...εκτος και εαν εισαι με την συμβια κατηγορια φτερου...60 κιλα εκαστος...
Τιμιο μηχανακι, αλλα πλεον πολυ παλιο για να ειναι και αξιοπιστο για τετοιες περιπετειες που λες..

προσεξε το, βελτιωσε τα σημεια που ποναει και θα κανεις οικονομικα το κεφι σου...

μην του βαλεις να κανει πραγματα περαν των δυνατοτητων του...

Η σελα του δεν εχει μηκος για 2...ουτε υλικο για ωρες, τα φρενα στα ειπε ο Μανος και συμφωνω, εκαιγε ανορθωτες θυμαμαι οποτε βρες που ειναι και βαλτον καπου να αεριζεται...
Λοιπουν τετοια μηχανακια απο την αγορα...με μεσαια κυβικα και αλογα-σαν πολυσουγιαδες...

Εκει πλεον υπαρχει μονο το cb500(αλλα σε τιμη...τρελα) και εκει εκαναν μπασιμο τα μπενελι με το 500αρι...

μακαρι να δουμε κι αλλα μεσαια...και δικυλινδρα...

Υ.Γ.

με γεια σου ειπα...δεν σου ειπα...


καλοταξιδος!!!

Να είσαι καλά. Smileys drinking beer Emoticon

Το συγκεκριμένο μηχανάκι αγοράστηκε γιατί γνώριζα για τα θέματα που παρουσιάζουν τα KLE 500 και αυτά έχουν γιατρευτεί από τον προηγούμενο.
Πηνία, ανορθωτής, διορθώθηκαν, σωληνάκι μπροστινού φρένου αλλάχτηκε με μεταλλικό, τακάκια επίσης μεταλλικά.

Όσο για κιλά μας εκεί έχουμε ένα θέμα: 80+ έκαστος!;)
Γι'αυτό σκέφτομαι για τις αναρτήσεις του.

Ότι μου αρέσουν οι πολυσουγιάδες το είπα?:)
 

KosmasKLE

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
52
Περιοχή
Metamorfosi
Μοτοσυκλέτα
Kawasaki KLE-500
Όνομα
Kosmas
Κοσμά μοτέρ δεν θα πείραζα.
Μέχρι εκεί που είναι ,είναι μια χαρά.
Επίσης δεν θα το ψηλωνα ,γιατί μετά δεν θα στρίβει .
Σίγουρα θα δείξει πιο μηχανάκι ψηλωνοντας ,αλλά όχι.
Τα αμορτισέρ αν σε ικανοποιούν ,μην τα πειραξεις.
Ένα σέρβις το μπροστινό κάνε γιατί τα λάδια που έχει μέσα δεν είναι για μια ζωή.
Αυτά .
Και πάλι καλοταξιδος ο KLEοπας και περιμένουμε φωτό φωτό απο εξορμήσεις σου
Μοτέρ δεν έχω σκοπό να πειράξω.
Θα επανέλθω στο θέμα της εξάτμισης σε επόμενο ποστ.
Όσο για το ψήλωμα αναφέρθηκα στον λόγο πριν.
 
Top Bottom