Honda Transalp - Σε κουβέντα να βρισκόμαστε

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το παρακάτω για κουβέντα που είχαμε με τον πατέρα μου και είπα να μπω εδω μπας και πάρω μερικές πληροφορίες....

Ο πατέρας μου λοιπόν, έχει μπει σε σκέψεις να δώσει το σκούτερ. Εδώ και πολύ καιρό βέβαια αλλά τώρα τελευταία αναφέρει συχνά τα Transalp μιας και είναι το πιο "τίμιο μηχανάκι" που μπορεί να βρει εντός του budget που μπορεί να δώσει. "Με έχει κουράσει το γ@μωσκούτερ μωρέ Τάσο...πρώτα πατινάρισμα, μετά μάπα ιμάντας, τώρα παίζει να έβγαλε θέμα στο injection, να το δώσω να βρω κάτι άλλο" μου λέει.....το λοιπόν.......

Καταρχάς η χρήση που κάνει στο σκούτερ, άρα και γενικά η κύρια χρήση που θα "τρώει" το 2τροχο θα είναι, σπίτι-δουλειά. Δουλεύει στην Β' ΒΙ.ΠΕ δηλαδή καμιά 15αρια χλμ έξω απο τον Βόλο. Άρα μιλάμε για 33km την μέρα και κατά μέσο όρο 165-190km την εβδομάδα μόνο για το commuting σπίτι-δουλειά.

Άντε και καμιά βόλτα με την μάνα μου, κάνα ΣΚ απο εδω απο εκεί.

Τώρα όσον αφορά τα ΤΑ....τα βλέπω συχνά έξω. Όλοι ξέρουμε τα Transalp, έχουν πουλήσει ΠΟΛΥ και έχουν βγει αξιόπιστα μηχανάκια. Αλλά εδω έρχονται τα εξής ερωτήματα για τα οποία μου ζήτησε και γνώμη ο άνθρωπος:

1) ΑΝ είναι να δώσει το Kymco, για ΤΑ, τότε ποιο μοντέλο να προτιμήσει; Ο πατέρας μου κυρίως το κλασσικό του 2003-2004 ας πούμε κοιτάει κυρίως. Δεν θέλει κάτι το ουάου, τελευταίας τεχνολογίας να το πω.

2) Η μάνα μου λόγο μιας επέμβασης που έκανε στο παρελθόν δεν μπορεί να κάνει μεγαααλες κινήσεις. Θα έχει θέμα στο να ανέβει και να κατέβει απο την μηχανή; Προφανώς δεν θα ήθελα να αναφέρω το ύψος αλλά εγω είμαι 1.74 και η μάνα μου είναι πιο κοντή απο εμένα, άρα καταλαβαίνετε πιστεύω.

3) Απο ανταλλακτικά τι λένε γενικά τα ΤΑ; Απο τιμές; Είναι ακριβά; Λογικές οι τιμές τους; Φθηνά ανταλλακτικά; Έχει ποικιλία σε στοκ ανταλλακτικών;


4) Απο κατανάλωση και σέρβις πως πάνε; Καίει πολύ; Ένα σέρβις (λάδια, φίλτρα, μπουζί κλπ) πόσο θα κοστίσει;

και τέλος

5) Υπάρχουν γνωστές βλάβες που να βγάζουνε;


Ξαναλέω τα παραπάνω είναι απλά για κουβέντα, δηλαδή απλά συζήτηση κάνουμε, ο πατέρας μου δεν έχει αποφασίσει ακόμα τι θα κάνει, και πράμα λογικό γιατί με τόσα έξοδα ένα σπίτι, οι κινήσεις σε αγορές και πωλήσεις πρέπει να είναι πολύ προσεκτικά μελετημένες απο πριν.

Απλά επειδή καιρό τα λέγαμε, είπα να μπω και εδω μέσα να πάρω μια γεύση γενικά για τα ΤΑ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το παρακάτω για κουβέντα που είχαμε με τον πατέρα μου και είπα να μπω εδω μπας και πάρω μερικές πληροφορίες....

Ο πατέρας μου λοιπόν, έχει μπει σε σκέψεις να δώσει το σκούτερ. Εδώ και πολύ καιρό βέβαια αλλά τώρα τελευταία αναφέρει συχνά τα Transalp μιας και είναι το πιο "τίμιο μηχανάκι" που μπορεί να βρει εντός του budget που μπορεί να δώσει. "Με έχει κουράσει το γ@μωσκούτερ μωρέ Τάσο...πρώτα πατινάρισμα, μετά μάπα ιμάντας, τώρα παίζει να έβγαλε θέμα στο injection, να το δώσω να βρω κάτι άλλο" μου λέει.....το λοιπόν.......

Καταρχάς η χρήση που κάνει στο σκούτερ, άρα και γενικά η κύρια χρήση που θα "τρώει" το 2τροχο θα είναι, σπίτι-δουλειά. Δουλεύει στην Β' ΒΙ.ΠΕ δηλαδή καμιά 15αρια χλμ έξω απο τον Βόλο. Άρα μιλάμε για 33km την μέρα και κατά μέσο όρο 165-190km την εβδομάδα μόνο για το commuting σπίτι-δουλειά.

Άντε και καμιά βόλτα με την μάνα μου, κάνα ΣΚ απο εδω απο εκεί.

Τώρα όσον αφορά τα ΤΑ....τα βλέπω συχνά έξω. Όλοι ξέρουμε τα Transalp, έχουν πουλήσει ΠΟΛΥ και έχουν βγει αξιόπιστα μηχανάκια. Αλλά εδω έρχονται τα εξής ερωτήματα για τα οποία μου ζήτησε και γνώμη ο άνθρωπος:

1) ΑΝ είναι να δώσει το Kymco, για ΤΑ, τότε ποιο μοντέλο να προτιμήσει; Ο πατέρας μου κυρίως το κλασσικό του 2003-2004 ας πούμε κοιτάει κυρίως. Δεν θέλει κάτι το ουάου, τελευταίας τεχνολογίας να το πω.

2) Η μάνα μου λόγο μιας επέμβασης που έκανε στο παρελθόν δεν μπορεί να κάνει μεγαααλες κινήσεις. Θα έχει θέμα στο να ανέβει και να κατέβει απο την μηχανή; Προφανώς δεν θα ήθελα να αναφέρω το ύψος αλλά εγω είμαι 1.74 και η μάνα μου είναι πιο κοντή απο εμένα, άρα καταλαβαίνετε πιστεύω.

3) Απο ανταλλακτικά τι λένε γενικά τα ΤΑ; Απο τιμές; Είναι ακριβά; Λογικές οι τιμές τους; Φθηνά ανταλλακτικά; Έχει ποικιλία σε στοκ ανταλλακτικών;


4) Απο κατανάλωση και σέρβις πως πάνε; Καίει πολύ; Ένα σέρβις (λάδια, φίλτρα, μπουζί κλπ) πόσο θα κοστίσει;

και τέλος

5) Υπάρχουν γνωστές βλάβες που να βγάζουνε;


Ξαναλέω τα παραπάνω είναι απλά για κουβέντα, δηλαδή απλά συζήτηση κάνουμε, ο πατέρας μου δεν έχει αποφασίσει ακόμα τι θα κάνει, και πράμα λογικό γιατί με τόσα έξοδα ένα σπίτι, οι κινήσεις σε αγορές και πωλήσεις πρέπει να είναι πολύ προσεκτικά μελετημένες απο πριν.

Απλά επειδή καιρό τα λέγαμε, είπα να μπω και εδω μέσα να πάρω μια γεύση γενικά για τα ΤΑ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!
καιει πολυ..εχει καρμπ
το Ρτ1100 που εχω και το κ1100λτ που ειχα, δεκαετιας 90ς και τα 2, καινε τα ιδια και σε ταξιδι ακομα λιγοτερο
 

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
565
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Γνώμη μου καλύτερα να πάει σε ένα BMW F650GS, καλύτερη κατανάλωση και πιο τίμιο μηχανάκι και πιο καινούριο. Βλάβη μόνο για τρόμπα νερού έχω ακούσει.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.650
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
ας παρει κανα cb 500, er-5,ή cbf 500.χαμηλα μηχανακια αθραυστα,και μπορει ανετα να ανεβαινει και η μαμά σου.βεβαια το σκουτερ για να ανεβαινει η μαμα σου ειναι ακομα καλυτερο.σε βεστρομ τρανσαλπ κλπ ΔΕΝ βολευει για την μαμά σου.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Budget 2300-2400 MAX

Το ΤΑ και το V-Strom αυτό τον είπα....οτι η μαμά δεν παίζει να μπορεί να ανεβοκατεβαίνει εύκολα θα την κουράζει την γυναίκα. Απλά έλεγα μήπως πχ ήτανε άνετα στην πραγματικότητα να ανέβεις.

Απο τα στριτάκια που αναφέρθηκαν CB500/CBF500 ως γνήσιος καθαρόαιμος Hondaκιας που είναι ο πατέρας μου (και σε αμάξια και σε μηχανές/μηχανάκια).

Αλήθεια τα εν λόγω 500αρια, είναι κουραστικά στην οδήγηση; Το λέω γιατί ο πατέρας μου απο το 2003 μέχρι σήμερα, Astrea 100, Address 125, Downtown 300 έχει συνηθίσει σε μια πιο όρθια θέση οδήγησης.

Για το F650 κάτι είχα ακούσει οτι μερικά βγάζανε βλάβη στα κάρτερ....δεν ξέρω αν ισχυεί βέβαια, μπορεί να λέω και χαζομάρες τώρα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Budget 2300-2400 MAX

Το ΤΑ και το V-Strom αυτό τον είπα....οτι η μαμά δεν παίζει να μπορεί να ανεβοκατεβαίνει εύκολα θα την κουράζει την γυναίκα. Απλά έλεγα μήπως πχ ήτανε άνετα στην πραγματικότητα να ανέβεις.

Απο τα στριτάκια που αναφέρθηκαν CB500/CBF500 ως γνήσιος καθαρόαιμος Hondaκιας που είναι ο πατέρας μου (και σε αμάξια και σε μηχανές/μηχανάκια).

Αλήθεια τα εν λόγω 500αρια, είναι κουραστικά στην οδήγηση; Το λέω γιατί ο πατέρας μου απο το 2003 μέχρι σήμερα, Astrea 100, Address 125, Downtown 300 έχει συνηθίσει σε μια πιο όρθια θέση οδήγησης.

Για το F650 κάτι είχα ακούσει οτι μερικά βγάζανε βλάβη στα κάρτερ....δεν ξέρω αν ισχυεί βέβαια, μπορεί να λέω και χαζομάρες τώρα.
..
τα στριτακια εμενα με κουραζουν πεφτει βαρος στους καρπους..
στα ον οφφ που να καβαλαει η μαμα

σκουτερ να παρει
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μα δεν θέλει πάλι σκούτερ....και τώρα το σκούτερ θέλει να το δώσει ουσιαστικά.

Επίσης.....ΤΟΝ ΧΑΛΑΣΑΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ! ΓΛΥΚΟΚΟΙΤΑΕΙ ΤΑ ΤΣΙ-ΕΣ 650!!! ΜΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ!

ΟΛΟΙ ΤΣΙ-ΕΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ...................................και αν είναι το injection μοντέλο με 48 άλογα και βγάλω το Α2 θα το βολτάρω και εγω που και που Tooth

Το 650 σαν αξιοπιστία πως τα πάει;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μα δεν θέλει πάλι σκούτερ....και τώρα το σκούτερ θέλει να το δώσει ουσιαστικά.

Επίσης.....ΤΟΝ ΧΑΛΑΣΑΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ! ΓΛΥΚΟΚΟΙΤΑΕΙ ΤΑ ΤΣΙ-ΕΣ 650!!! ΜΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ!

ΟΛΟΙ ΤΣΙ-ΕΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ...................................και αν είναι το injection μοντέλο με 48 άλογα και βγάλω το Α2 θα το βολτάρω και εγω που και που Tooth

Το 650 σαν αξιοπιστία πως τα πάει;
να παρει το freewind, πιο φθηνο και πιο αξιοπιστο
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Η αγορά βρωμάει από transalp 650.Οπου και να κοιτάξεις θα βρεις.Τωρα το αν θα έχει 60.000χλμ ή 160.000χλμ δεν θα το καταλάβεις.Καλά μηχανάκια βγήκανε..

Θεωρώ λιγότερο ρίσκο και ευκολότερο στη συντήρηση-μετακίνηση το CBF500 που ανέφερε και με πρόλαβε ο @panavour .
Αυτή τη στιγμή στο car.gr έχει 8.Κάποια με ABS.
Αν το σκέφτεστε σοβαρά και δε λέμε για να λέμε,πες του μπαμπά σου να μπει να τα δει κι αυτό που του κάνει να πάει να το πάρει.Δεν αγοράστηκε CBF500 για ξεπάτωμα,ούτε κοπανήθηκε σε χώμα..
Είναι πολύ πιο κατασταλαγμένη απόφαση το δικύλινδρο σε σειρά της Honda.
Θα του βάλει μια σχάρα-βαλιτσα αν δεν έχει και τελείωσε..
Θα έχεις κι εσύ κατόπιν την καλύτερη entry to the big level μοτοσυκλέτα...

Για τον σκοπό που το θέλετε και για άλλους που θα δεις αργότερα είναι super.
Υ.Γ.Στα λεφτά αυτά βρίσκεις κι 600άρι.

Επίσης μη σου κακοφανεί αλλά θα προτιμούσα να μιλήσω με τον πατέρα σου.
Οι μεγάλοι λένε λίγες κουβέντες,χωρίς πολλές περικοκλάδες..
 
N

notakos600

Guest
Τη βολή που έχει βρει με το σκούτερ δεν θα την ξαναβρεί, μαζί και το θέμα της μητέρας σου που δεν θα μπορεί να ανέβει.
Να το ανταλλάξει με κάποιο πιο αξιόπιστο σκούτερ παίζει σαν σενάριο;
SH 300 ας πούμε.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μα το θέμα είναι οτι δεν θέλει ξανά σκούτερ πλέον, ψάχνει για μηχανή.

Άρα τα on-off μάλλον τα βάζουμε Χ απο οτι φαίνεται. Τότε στριτάκια....τον είπα επίσης για Fazer 600 αν βρει σε αυτές τις τιμές αλλά μου λέει "100 άλογα είναι too much για την χρήση που το θέλω".

Απο οτι κατάλαβα ο πατέρας μου ψάχνει μια "ήπιων" επιδόσεων μηχανή άρα κάτι μέχρι 500cc θεωρώ οτι θα ήτανε καλό.

@Ωmega το CBF500 το ζαχαρώνω και εγω συχνά, σαν πρώτη μηχανή να το έπαιρνα. Αλήθεια απο κατανάλωση πως πάει; Βέβαια έχει και TPS το οποιο βοηθάει.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.650
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
το cbf 500 (με καρμυρατερ )ειναι εχει ΜΕΣΗ καταναλωση 5 λιτρα
το cb500 X ή F ( με ψεκασμο) εχει ΜΕΣΗ καταναλωση 4 λιτρα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δημοσιεύσεις
719
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Honda PCX 125 2024
Honda XL750 Transalp 2024 Quantum slipstream drive
Όνομα
Θοδωρής
Και τζάμπα πλέον!
Με 1000-1500 ευρώ παίρνεις μηχανάρα για τα πάντα

Για να είμαι ειλικρινής όμως, οι μαμά αναρτήσεις μοιάζουν πιο πολύ με σκουτερ παρά μηχανής. Ως μέτρο σύγκρισης εχω το citycom και το cb500x , μοιάζει πιο πολύ με το Citycom. Ίσως να βελτιωθούν με τίποτα after market . Η σέλα είναι καναπές, φοβερή, πρέπει να είναι απο της τελευταίες σέλες της προκοπής ,πριν το γυρίσει η Honda σε κοντραπλακε με ύφασμα. Το πιρούνι μπροστά δεν έχουμε κάνει καμία συντήρηση και είναι ακόμα άψογο , βουτάει, διαβάζει δεν κολλάει και έχουν περάσει και 17 χρόνια .
Είναι πιο δυνατό απο το δικό μου, 57 άλογα , καρμπιρατέρ με 18 Λίτρα ντεπόζιτο , και φυσικά χωρίς ABS
Εννοείται δεν εχει ένδειξη βενζίνης, άμα σβήσει όπως πηγαίνεις, γυρνάς τον διακόπτη και μπαίνει ρεζέρβα. Αμα το ξεχάσεις και ξανα σβήσει, πακέτο Tooth
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Για να είμαι ειλικρινής όμως, οι μαμά αναρτήσεις μοιάζουν πιο πολύ με σκουτερ παρά μηχανής.
Είναι πιο δυνατό απο το δικό μου, 57 άλογα , καρμπιρατέρ με 18 Λίτρα ντεπόζιτο , και φυσικά χωρίς ABS
Εννοείται δεν εχει ένδειξη βενζίνης, άμα σβήσει όπως πηγαίνεις, γυρνάς τον διακόπτη και μπαίνει ρεζέρβα. Αμα το ξεχάσεις και ξανα σβήσει, πακέτο Tooth
Για κάποια από τα παραπάνω που είναι πολύ πίσω καθώς και για το πιο σύγχρονο του συνόλου(ίδιο μοτερ,λιγότερα άλογα, ΑΘΑΝΑΤΟ) πρέπει να κοιτάξει το CBF 500.
 

Captainslow

new member
Δημοσιεύσεις
210
Ηλικία
56
Μοτοσυκλέτα
Peugeot2
Όνομα
captainslow
Με 2000 - 3000 ευρώ.... Fazer 600 ΔΑΓΚΩΤΟ!!! Φθηνό.. τίμιο.. αξιόπιστο... σύγχρονο σε σχέση με το cb απ όλες τις απόψεις... δεν καίει τπτ... είναι χαμηλό κόβει το τιμόνι του... συνεπιβάτης ανεβαίνει εύκολα... έχει όρθια θέση οδήγησης... φθηνά ανταλλακτικά και το γκάζι του είναι πολύ γλυκό χαμηλά όπως του cb..... Μολις πήρα ένα ακριβώς για τους ίδιους λόγους που θέλει ο Πατέρας σου.... Και Σώθηκα!!!....

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom