Honda Super Cub C125 2018 !!!!

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.847
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Honda
Honda Super Cub C125 2018 - Video





Δείτε το υπέροχο νέο-ρετρό παπί της Honda εν κινήσει



Όπως σας είχαμε γράψει, στο Tokyo Motor Show 2017 η Honda παρουσίασε το Super Cub C125, ένα υπέροχο νέο-ρετρό παπί, που σχεδιαστικά πατάει πάνω στο θρυλικό Cub της Honda, με σύγχρονα όμως περιφερειακά -έχει ακόμα και Keyless σύστημα εκκίνησης! Δείτε τώρα το επίσημο βίντεο της Honda Ιαπωνίας για το νέο αυτό concept παπί, που πολύ ελπίζουμε να το δούμε να βγαίνει και στην παραγωγή.



Το κλασικό και διαχρονικό design του Super Cub δηλώνει βροντερό παρών στο νέο Super Cub C125, από την ποδιά και τους μεγάλους λασπωτήρες (από ατσάλι ο πίσω παρακαλώ), έως ακόμα και το τιμόνι που θυμίζει... "γλάρο που πετάει".



Στις τεχνολογικές πινελιές του νέου παπιού των Ιαπώνων βρίσκουμε φυσικά ένα σύγχρονο κινητήρα 125κ.εκ., φώτα LED, smart key στην εκκίνηση, σέλα που ανοίγει με κουμπί, και... μηχανικό οδόμετρο με LCD οθόνη. Η ποιότητα κατασκευής είναι premium / κορυφαία, και σε τίποτα δεν θυμίζει τον οικονομικό χαρακτήρα του προγόνου του.

Δείτε το βίντεο και αναφωνήστε μαζί μας... "το παπί ποτέ δεν πεθαίνει"!




http://www.bikeit.gr/new-models/honda/13109-nea-montela-2018-honda-super-cub-c125-2018-video.html
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.177
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)

Ένα θρυλικό δίτροχο, ένα μοτοσυκλετάκι που γαλούχησε γενιές και γενιές αναβατών, που εκτόξευσε ένα εργοστάσιο και που μέχρι σήμερα έχει ξεπεράσει το ορόσημο των 100 εκατομμυρίων πωλήσεων, αποτελώντας το απόλυτο, παγκόσμιο best-seller. Αυτό είναι το Super Cub - το θρυλικό παπάκι της Honda που παρουσιάστηκε για πρώτη φορά το 1958 σαν Super Cub C100.

Η νέα εκδοχή του δημοφιλούς δίτροχου παρουσιάζεται στο περίπτερο του ιαπωνικού εργοστασίου στην έκθεση Intermot 2018 και στο Mondial Paris Motor Show 2018.

Το νέο Super Cub C125 σηματοδοτεί την 60ή επέτειο του μοντέλου Super Cub. Διατηρεί τα διάσημα χαρακτηριστικά επιδόσεων και το μοναδικό, διαχρονικό στυλ του πρώτου παπιού, ενώ υιοθετεί ποικίλες σύγχρονες τεχνολογίες όπως φώτα full LED και Smart Key.

Κατά τα άλλα, το νέο Super Cub πέρα από τη χαρακτηριστική του εμφάνιση, ξεχωρίζει για τον ροπάτο κινητήρα 125 κ. εκ., τις στρωτές και αθόρυβες ημι-αυτόματες αλλαγές σχέσεων, το ανθεκτικό νέο πλαίσιο, και τη μεγάλη διαδρομή ανάρτησης.

Το νέο Super Cub C125 αναμένεται στα καταστήματα εμπόρων Honda φέτος το φθινόπωρο.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Θάxει κάνα τριχιλιαρο
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.177
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.446
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
καλα για τον μπομπο,αλλωστε τοτε και το πενηνταρι ηταν πανακριβο..
το παπι ομως φτιαχθηκε και μετα αντιγραφθηκε για καθημερινο συμμαχο με λιγο κοστος..
τωρα η χοντα το επανατοποθετει σαν στατους συμβολ.
θα τριζουν τα κοκκαλα του γιαλακια σοισιρο
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Αν έχει 3.000 ευρώ μια χαρά θα είναι , αν αναλογιστούμε οτι αγοράζεις κάτι άθραυστο που θα έχει μια μεση ζωή γύρω στα 20+ χρόνια , ανταλλακτικά για άλλα 40 .Αρκει να ειναι made in Japan . Για οσους έχουν ξεχάσει να σας θυμίσω οτι και στις αρχές της δεκαετίας του 80 τα καινούργια παπάκια δεν ήταν και μια εντελώς φτηνή υπόθεση , δηλαδή μπορεί σήμερα να με 1,5 βασικό μηνιάτικο να αγοράζεις παπί ( κινέζικο ) τότε ομως ήταν πολύ παραπάνω .Για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους το 3.000 ευρώ που είπα δεν είναι δα και κανα φοβερό ποσό
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Οι κύριες αγορές των παπιών στην Ευρώπη είναι δύο, η Αγγλία και η Ελλάδα, στις υπόλοιπες χώρες απλά δεν υπάρχουν underbone μηχανάκια, όλοι έχουν σκούτερ χρόνια, αλλά και εκεί οι σχιστομάτηδες είναι πρώτοι παντού. Η βασική διαφορά των παπιών του τότε ήταν ότι ήταν πιο οικονομικά στην κατανάλωση, η μηδαμινή συντήρηση και η αξιοπιστία σε σχέση με τις ευρωπαϊκές σαχλαμάρες που κυκλοφορούσαν και οι οποίες βέβαια εξαφανίστηκαν...τώρα αν μας πιάνει η νεκροφιλία και θέμε να θυμόμαστε τα νιάτα μας ή το καπνοβόρο μπρίκι που είχε ο πατέρας μας και μας πήγαινε για μπάνιο στη Σαλαμίνα τα καλοκαίρια, είναι άλλο καπέλο.
Δεν είναι μλκς οι Χονταίοι που παράγουν ακόμα παπιά εργαλεία τύπου CT και μοσχοπουλάνε σε όλο τον κόσμο εκτός από την Ε.Ε...εδώ θα μας παρουσιάζουν χρυσοποίκιλτες βλακείες τύπου C 125 γιατί όπως είπε και ο @giamar πιο πάνω το καταντήσανε status symbol το μηχανάκι, και έχουν καταλάβει ακριβώς ότι απευθύνονται σε χαχόλους ΕυρωπΕους...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.446
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αν έχει 3.000 ευρώ μια χαρά θα είναι , αν αναλογιστούμε οτι αγοράζεις κάτι άθραυστο που θα έχει μια μεση ζωή γύρω στα 20+ χρόνια , ανταλλακτικά για άλλα 40 .Αρκει να ειναι made in Japan . Για οσους έχουν ξεχάσει να σας θυμίσω οτι και στις αρχές της δεκαετίας του 80 τα καινούργια παπάκια δεν ήταν και μια εντελώς φτηνή υπόθεση , δηλαδή μπορεί σήμερα να με 1,5 βασικό μηνιάτικο να αγοράζεις παπί ( κινέζικο ) τότε ομως ήταν πολύ παραπάνω .Για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους το 3.000 ευρώ που είπα δεν είναι δα και κανα φοβερό ποσό
Δεν θα χει ομως 3χιλιαδες.
Απο 4 και πανω να υπολογιζεις.
Για μηχανακι με πισω ταμπουρο,υπενθυμηζω.
Πιθανον και να μην ερθει ποτε βεβαια γιατι η νομοθεσια λεει οτι σε αυτα τα κυβικα ειναι υποχρεωμενοι να εχουν cbs.
Συνδιασμενα φρενα και ταμπουρα δεν....
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Δεν θα χει ομως 3χιλιαδες.
Απο 4 και πανω να υπολογιζεις.
Για μηχανακι με πισω ταμπουρο,υπενθυμηζω.
Πιθανον και να μην ερθει ποτε βεβαια γιατι η νομοθεσια λεει οτι σε αυτα τα κυβικα ειναι υποχρεωμενοι να εχουν cbs.
Συνδιασμενα φρενα και ταμπουρα δεν....

Γυφτιές και γελοιότητες όταν και ο πιο τελειωμένος κατασκευαστής βάζει δίσκο πίσω...

Κοίτα τι παίζει με την οδηγία της Ε.Ε...επιβάλλει το CBS κάτω από τα 250cc, όμως δεν επιβάλλει το είδος της πέδησης αν θα είναι δίσκος ή ταμπούρο, οπότε τι έκαναν τα τζημάνια της Honda; Έβαλαν κατανεμητή που συνεργάζεται με τη βέργα του ποδόφρενου και έτσι περνάνε την προδιαγραφή, αφού όταν πατάς το ποδόφρενο ο κατανεμητής ενεργοποιεί και το μπροστινό φρένο, win win το λοιπόν και τις προδιαγραφές περνάμε και πουλάμε και φούμαρα. Αυτό έχουν κάνει και στο καινούριο Astrea που κυκλοφορεί κανονικά ως Ε4, αντί να βάλουν ένα δίσκο και μια τρόμπα που στο φινάλε κοστίζουν και ψίχουλα. Για τέτοιους ΓΥΦΤΟΥΣ μιλάμε και το πουλάνε και 2300, και όταν τους λες γύφτους παρεξηγιόνται κιόλας.

Κάτι αντίστοιχο κάνουν και με το ABS, οι προδιαγραφές λένε για σύστημα αντιμπλοκαρίσματος υποχρεωτικά σε ΕΝΑΝ από τους δύο τροχούς, οπότε πατάνε εκεί και βάζουν ένα μονοκάναλο στο μπροστινό και το πίσω το έχουν ταμπούρο ή βάζουν δίσκο πίσω χωρίς ABS, και πάλι win win, όλα τα 250 ρετρό που ξεχύθηκαν στην αγορά έτσι λειτουργούν.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.446
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Κατανεμητη στην βεργα ;
Rolling
Οπως τα λες ειναι!
Και ο τελευταιος κινιεζος τα παπια του με δισκους τα φερνει εδω και χρονια.

Μπροστα γδιατι εβαλε δισκο ομως;cdefghigi
Μπηκαν σε εξοδα οι μ@Bcdefκες
Εχω χασει επεισοδιαJoy γ@μωτηχονταμουμεσα
Χαχαχαχα
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Πολλά μοντέλα είναι με ταμπούρο πίσω , ακόμα και το pcx ταμπούρο είχε , όπως και το Liberty ( ντάξ το τερμάτισαν οι Ιταλοί ) ή μόνη ένσταση που έχω για το Cbs είναι κατα πόσο είναι καλό σε ελαφρύ μηχανάκι .Σε βαρύ είναι μια χαρά , σε ελαφρύ όμως με λαστιχάκια μικρά και λεπτά το να στρίβεις σε γλιστερό δρόμο και να φρενάρει και ο μπροστινός τροχός δεν νομίζω να είναι και το ασφαλέστερο πράγμα στον κόσμο ( εχω δει σαβουριασμένους και μοτοσυκλετιστές που σε στροφή με 5 χλμ πάτησαν μπροστινό φρένο σε στροφή και μαζευαν απο κατω κλειδώσεις και κομμάτια fairing )
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.446
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Παντως το συστημα αυτο το ειχε η R26,
αν δεν απατωμαι ,ετσι φρεναρε το sidecar.
A ρε χοντα ,γελασαμε και σημερα.
Βεβαια για 30/70κατανεμημενα τα φρενα ουτε συζητηση ε @Zatara ?
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Υπάρχουν παπιά με διπλά δισκόφρενα εμπρός και ενα πίσω.
Θα μου πεις κινέζικα, Ταϊβάν αλλά έχουν.
Για το εν λόγω, αν οι ζάντες είχαν ακτίνες θα έλεγα οτι τις πήραν αυτούσιες απο το πρωτο C ,
Η αν ήθελαν να δώσουν ρετρό σχεδίαση με σύγχρονα φρένα θα μπορούσαν να δοκιμάσουν την λύση του παλιού VF

$_86.JPG

Αλλά.HONDA είναι ,ξέρει παραπάνω απο τερτιπια και να παιρνει λύσεις απο το ράφι, και ας είναι περασμένων δεκαετιών
Αφού εβαλαν και τηλεσκοπικό μπροστά παααααλι καλά.
Για την ιστορία δεν νομίζω να φτιάχνεται στην Ιαπωνία.
Το τελευταίο 100% japan παπι ηταν το MAX 100,μετα Ταϊβάν, Ταϊλάνδη, Ινδονησία, Μαλαισία κλπ.
 

chrisf

member
Δημοσιεύσεις
1.063
Ηλικία
44
Περιοχή
Petroupolis Athens
Μοτοσυκλέτα
suzuki bandit 650 s 2009
Όνομα
Χρήστος
Υπάρχουν παπιά με διπλά δισκόφρενα εμπρός και ενα πίσω.
Θα μου πεις κινέζικα, Ταϊβάν αλλά έχουν.
Για το εν λόγω, αν οι ζάντες είχαν ακτίνες θα έλεγα οτι τις πήραν αυτούσιες απο το πρωτο C ,
Η αν ήθελαν να δώσουν ρετρό σχεδίαση με σύγχρονα φρένα θα μπορούσαν να δοκιμάσουν την λύση του παλιού VF

View attachment 4621

Αλλά.HONDA είναι ,ξέρει παραπάνω απο τερτιπια και να παιρνει λύσεις απο το ράφι, και ας είναι περασμένων δεκαετιών
Αφού εβαλαν και τηλεσκοπικό μπροστά παααααλι καλά.
Για την ιστορία δεν νομίζω να φτιάχνεται στην Ιαπωνία.
Το τελευταίο 100% japan παπι ηταν το MAX 100,μετα Ταϊβάν, Ταϊλάνδη, Ινδονησία, Μαλαισία κλπ.
Το οποιο max 100 ηταν χάλι...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Μπροστα γδιατι εβαλε δισκο ομως;cdefghigi

Δεν μπορούσε να κάνεις αλλιώς και λόγω προδιαγραφών αλλά και λόγω ανταγωνισμού.

μόνη ένσταση που έχω για το Cbs είναι κατα πόσο είναι καλό σε ελαφρύ μηχανάκι .

Δεν έχω θέμα εγώ προσωπικά, μια χαρά φρενάρω και ίσα ίσα που μου εμπνέει εμπιστοσύνη, βέβαια δεν είμαι κανίβαλος να κάνω ταρζανιές με τα φρένα.

Βεβαια για 30/70κατανεμημενα τα φρενα ουτε συζητηση ε @Zatara ?

Δεν παίρνω και όρκο για την αναλογία της κατανομής στο δικό μου, αλλά όντως το αισθάνομαι τις λίγες φορές που πατάω το πίσω φρένο ότι φρενάρει και εμπρός
και κάθεται γλυκά το μηχανάκι, δεν μου έχει μπλοκάρει ακόμα κάποιος από τους δύο, αλλά είπα πιο πάνω πως δεν είμαι κανίβαλος έτσι κι αλλιώς, βοηθάνε πάρα πολύ και τα εξαιρετικά Michelin City Pro που φοράει...

Υπάρχουν παπιά με διπλά δισκόφρενα εμπρός και ενα πίσω.
Θα μου πεις κινέζικα, Ταϊβάν αλλά έχουν.
Για την ιστορία δεν νομίζω να φτιάχνεται στην Ιαπωνία.
Το τελευταίο 100% japan παπι ηταν το MAX 100,μετα Ταϊβάν, Ταϊλάνδη, Ινδονησία, Μαλαισία κλπ.

Τα δύο παπιά με διπλά δισκόφρενα που εισήχθησαν εδώ ήταν το Daytona Sprinter 125 και το Nipponia Brio 125 το 2010 τα οποία ήταν τα ίδια ακριβώς μηχανάκια κατασκευασμένα από την Dayang, αμφότερα με ελάχιστα μοντέλα γι' αυτό δεν τα πολυβλέπουμε. Εχω οδηγήσει το Brio δεν μπορώ να πω ότι είχε διαφορά με ένα παπί με μονό δίσκο στο φρενάρισμα, περισσότερο άσκηση εντυπωσιασμού ήταν.
Το C 125 φτιάχνεται στην Ταϊλάνδη, και το τελευταίο Made In Japan παπί που ήρθε και στην Ελλάδα ήταν το Suzuki Address 125 το 2007 με καρμπ και το 2010 με ψεκασμό.
 
Top Bottom