H σωματική άσκηση γλιτώνει από πρόωρο θάνατο

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.470
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Το ζόρι είναι πως θα μπεις σε πρόγραμμα στα 40+
Ξεκινα με περπατημα φιλε και μετα απο λιγο καιρο με γρηγορο βαδην και τα ξαναλεμε τοτε :cool:
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ξεκινα με περπατημα φιλε και μετα απο λιγο καιρο με γρηγορο βαδην και τα ξαναλεμε τοτε :cool:
Είμαι σε προγραμμα εδώ και 2 χρόνια φίλε. Εχω χάσει κάπου 20 κιλά eye
Αλλά ήταν δύσκολο
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.470
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Η βλαβερή συνήθεια που μπορεί να αποβεί μοιραία για την καρδιά​



Αρκετές μελέτες και ειδικοί έχουν επιβεβαιώσει ότι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος για την καρδιά του, αλλά και τη συνολική του υγεία, είναι η έλλειψη σωματικής δραστηριότητας και οι ανθυγιεινές διατροφικές συνήθειες.​



Ο καθιστικός τρόπος ζωής μπορεί να έχει μεγάλης κλίμακας αρνητική επίδραση στην καρδιά επειδή αυξάνει τον κίνδυνο καρδιαγγειακών παθήσεων λόγω έλλειψης σωματικής δραστηριότητας.
Αυτό έχει εξηγηθεί από τους ειδικούς που συμβουλεύτηκε η πύλη EatThis, NotThat! , ο οποίος ανέφερε μελέτες που έχουν δείξει ότι τα άτομα που φθάνουν τα 90 χωρίς καρδιακά προβλήματα έχουν μια κοινή συνήθεια: να ασκούνται για τουλάχιστον μισή ώρα πολλές φορές την εβδομάδα.
«Η κινητικότητα είναι πολύ σημαντική για τη μακροζωία, αλλά και για τη φροντίδα της καρδιάς. Ο κοινός παρονομαστής είναι το επίπεδο δραστηριότητας», δήλωσε η Kimberly Powers, νοσηλεύτρια στην καρδιολογία. Υπενθύμισε, επίσης, ότι η αρτηριακή πίεση και τα επίπεδα χοληστερόλης πρέπει να ελέγχονται.
Ο Peter Pollock, επεμβατικός καρδιολόγος στην κλινική Mayo, συμφώνησε ότι η καθιστική ζωή μπορεί να είναι ο χειρότερος εχθρός της υγείας, καθώς σχετίζεται με τον κίνδυνο καρδιακών παθήσεων και θανάτου. Επισήμανε επίσης ότι καλό είναι να μετράμε τη φυσική κατάσταση ανεξαρτήτως ηλικίας (αυτό μπορεί να υπολογιστεί μετρώντας τα push-ups που μπορεί να κάνει κάποιος ή ακόμα και την ταχύτητα που έχει στο περπάτημα).
Όπως ανέφερε «όσο περισσότερο κινείστε και όσο πιο δραστήριοι είστε σε κάθε στάδιο της ζωής σας, οι πιθανότητές για καρδιακή νόσο μειώνονται σταδιακά», είπε ο Pollock.

Η μίνιμουμ κινητική δραστηριότητα

Σύμφωνα με την American Heart όλοι θα πρέπει να κάνουν τουλάχιστον 150 λεπτά αερόβιας δραστηριότητας μέτριας έντασης την εβδομάδα ή 75 λεπτά έντονης αερόβιας δραστηριότητας την εβδομάδα, αν και τα δύο μπορούν να συνδυαστούν. Η μέτρια ένταση περιλαμβάνει οποιαδήποτε δραστηριότητα που ανεβάζει τον καρδιακό ρυθμό, όπως περπάτημα, χορός ή βόλτα με ποδήλατο, ενώ η έντονη δραστηριότητα είναι πιο έντονη και προκαλεί εφίδρωση κατά το τρέξιμο, το περπάτημα σε ανηφόρα και το σχοινάκι.
Οι ειδικοί πιστεύουν ότι οποιαδήποτε κίνηση είναι καλύτερη από την καθιστική ζωή και αυτές οι δραστηριότητες μπορούν να χωριστούν σε σύντομες περιόδους δραστηριότητας κατά τη διάρκεια της ημέρας ή της εβδομάδας.
Η σωματική δραστηριότητα έχει αποδειχθεί ότι είναι το κλειδί για την πρόληψη των καρδιακών παθήσεων, αλλά η υγειονομική περίθαλψη μπορεί να ενισχυθεί με μια υγιεινή, ισορροπημένη διατροφή που περιέχει άπαχη πρωτεΐνη, ποιοτικά λιπαρά και τροφές με υψηλή περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες.
Οι γιατροί συνιστούν να ανησυχείτε λιγότερο για τη δίαιτα και περισσότερο για την κατανάλωση τροφών που θρέφουν το σώμα. Αρκετές μελέτες έχουν δείξει ότι ένα μεγάλο ποσοστό παχύσαρκων ατόμων που έχουν χάσει βάρος με δίαιτες, τελικά ξανακερδίζουν αυτά τα κιλά, διπλασιάζοντας τον κίνδυνο καρδιακής προσβολής ή εγκεφαλικού.

Πηγη filoitexnisfilosofias
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αυτό που έχω δει εγώ πάντως, είναι ότι το περπάτημα είναι η καλύτερη άσκηση.. Για μέσοκόπους αχαχα



Μετα από τρέξιμο εχω αρρυθμιες..
Αν κάνω πχ αρκετά push-ups μέσα στη μέρα.. Πάλι αρρυθμιες.. Το σώμα διαμαρτυρεται.
Αν κολυμπησω πολύ το καλοκαίρι... Τα ίδια.

Περπατημα και η καρδιά στρώνει.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Παν μέτρον άριστον..

Ο ήλιος, το αλκοόλ, τα αυγά κλπ,κλπ. Όλα ωφελούν αλλα και βλαπτουν στην υπερβολή.
Ο Steve Jobs, γκουρού των αποτοξινωσεων, πέθανε νωρις από καρκίνο στο πάγκρεας..
Το πάγκρεας επιβαρύνεται στην αποτοξίνωση.
Βασικά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το σώμα έχει μηχανισμούς αποτοξίνωσης που τους χρησιμοποιεί συνεχώς, είτε το θέλουμε είτε οχι.
Έχω κάνει τέτοιες δίαιτες.. Fasting..
Είδα πολλά ωφελη.. αλλά κλήρονομησα μια ωραία διαβρωτικη γαστριτιδα... Που με συντροφεύει... Αχαχ... Τώρα δεν αφήνω άδειο στομάχι..


Συμπερασμα...
Ναι στα βασικά... Να είμαστε δραστήριοι, λεπτοί, όχι τσιγάρα όχι πολλά ποτά...
Μέχρι εκεί...
Το προσδόκιμο ζωής είναι πάνω κάτω το ίδιο...
Είναι σαν να αλλάζουμε λάδια κάθε 3000χλμ...εμμονες ocd
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Εγώ μέσα σε 14μηνες έχασα 22κιλα μόνο με διατροφή και περπάτημα πολύ περπάτημα όμως. Το βασικότερο από όλα είναι να έχεις χρόνο να αφιερώσεις στον εαυτό σου πράγμα που έκανα και κάνω ακόμα γιατί αν προσέξεις εσύ μετά μην περιμένεις τίποτα. Κάθε 6 μήνες γενικές εξετάσεις και προσοχή στην διατροφή μας εντάξει το κρασάκι και το τσιτσι έχουν την τιμητική τους αλλά κάνω σε καθημερινή βάση από 5 έως 8 Χλμ και είμαι σούπερ χαχά ενημερωτικά είμαι 52 δεν ήταν εύκολο και κάθε μέρα κερδίζω και κάτι ακόμα. Θέλει κόπο και χρόνο παιδιά.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ μέσα σε 14μηνες έχασα 22κιλα μόνο με διατροφή και περπάτημα πολύ περπάτημα όμως. Το βασικότερο από όλα είναι να έχεις χρόνο να αφιερώσεις στον εαυτό σου πράγμα που έκανα και κάνω ακόμα γιατί αν προσέξεις εσύ μετά μην περιμένεις τίποτα. Κάθε 6 μήνες γενικές εξετάσεις και προσοχή στην διατροφή μας εντάξει το κρασάκι και το τσιτσι έχουν την τιμητική τους αλλά κάνω σε καθημερινή βάση από 5 έως 8 Χλμ και είμαι σούπερ χαχά ενημερωτικά είμαι 52 δεν ήταν εύκολο και κάθε μέρα κερδίζω και κάτι ακόμα. Θέλει κόπο και χρόνο παιδιά.
Το Στέλιο 62 να ρωτήσουμε τι πρόγραμμα κάνει... Από μπουλης έχει γινει φετες
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το Στέλιο 62 να ρωτήσουμε τι πρόγραμμα κάνει... Από μπουλης έχει γινει φετες
Τι θες να μάθεις;

Το φάρμακο είναι ένα.
Σε δανείζει το ντουκο να σπρώξεις όσο τραβά η ψυχούλασσ
Και μετά να δεις φυσική καταστα.

Μίλα ρε Στέλιο @stelios62 ,όλα εγώ; abcdefghgk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Τι θες να μάθεις;

Το φάρμακο είναι ένα.
Σε δανείζει το ντουκο να σπρώξεις όσο τραβά η ψυχούλασσ
Και μετά να δεις φυσική καταστα.

Μίλα ρε Στέλιο @stelios62 ,όλα εγώ; abcdefghgk

Τις ωραίες γκόμενες πριν το κρεββάτι τις πας αγκαλιά .... τις φοράδες κι όλη μέρα καβάλα τους να είσαι δεν αλλάζει τίποτα ....!ooops
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τις ωραίες γκόμενες πριν το κρεββάτι τις πας αγκαλιά .... τις φοράδες κι όλη μέρα καβάλα τους να είσαι δεν αλλάζει τίποτα ....!ooops
Λυχνίας σβησθεισης πάσα γυνή ομοια
 
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Λυχνίας σβησθεισης πάσα γυνή ομοια

" Έτσι και πετύχει το χειρογλυκανο τύφλα να'χει η συνουσία"

Κατευθείαν στο θέμα ....! Tooth
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Η μικρη πειρα η δικια μου ομολογει οτι με 4-5 φορες την εβδομαδα περπατημα (γρηγορο ρυθμο)
και κολυμπι το καλοκαιρι ειναι ικανα και αρκετα ωστε να σε βοηθησουν.
Επαναλαμβανω η μικρη πειρα η δικια μου, μην με παρεξηγειστε οι παντογνωστες.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Η μικρη πειρα η δικια μου ομολογει οτι με 4-5 φορες την εβδομαδα περπατημα (γρηγορο ρυθμο)
και κολυμπι το καλοκαιρι ειναι ικανα και αρκετα ωστε να σε βοηθησουν.
Επαναλαμβανω η μικρη πειρα η δικια μου, μην με παρεξηγειστε οι παντογνωστες.
Αν βάλεις στην εξίσωση και λόγο ποδηλατακι θα είσαι ο πρώτος του χωριού
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.470
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Η μικρη πειρα η δικια μου ομολογει οτι με 4-5 φορες την εβδομαδα περπατημα (γρηγορο ρυθμο)
και κολυμπι το καλοκαιρι ειναι ικανα και αρκετα ωστε να σε βοηθησουν.
Επαναλαμβανω η μικρη πειρα η δικια μου, μην με παρεξηγειστε οι παντογνωστες.
Αν βάλεις στην εξίσωση και λόγο ποδηλατακι θα είσαι ο πρώτος του χωριού
Και προσθετω και κοβουμε τα φρυγανελια κοκορετσια παιδακια τελαρο μπυρες 1 λιτρο τσιπουρο και προσθετουμε το Σεξ τρεις φορες την εβδομαδα οπως κανω εγω και γινεσαι fit τα ακους ωρε Sapiokaravo FJR ToothTooth
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Και προσθετω και κοβουμε τα φρυγανελια κοκορετσια παιδακια τελαρο μπυρες 1 λιτρο τσιπουρο και προσθετουμε το Σεξ τρεις φορες την εβδομαδα οπως κανω εγω και γινεσαι fit τα ακους ωρε Sapiokaravo FJR ToothTooth
Όταν λες Μιχάλη τρείς φορές είσαι και εσύ εκεί έτσι χαχααχαχ παλικάρι μου να σε προωθήσουμε στον sirinaki χαχαχ
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και προσθετω και κοβουμε τα φρυγανελια κοκορετσια παιδακια τελαρο μπυρες 1 λιτρο τσιπουρο και προσθετουμε το Σεξ τρεις φορες την εβδομαδα οπως κανω εγω και γινεσαι fit τα ακους ωρε Sapiokaravo FJR ToothTooth
Εγώ άμα δεν κάνω κάθε μέρα ξηγιεμαι χερογλυκανο... Έχω πολλές ορμες
 
Top Bottom