Ducati Monster 2022 Review

Nassosa

new member
Δημοσιεύσεις
55
Ηλικία
47
Περιοχή
Greece
Όνομα
Nassos
Και νέο βίντεο με την Monster. Να πω ότι το περίμενα πως και πως. Ήθελα πάντα να πάρω μια Ducati για βόλτα μιας και έχω φτιάξει έναν μύθο γύρω από την μάρκα. Αλλά απογοητεύτηκα πάρα πολύ. Δείτε αν θέλετε το βίντεο και ελπίζω να αρέσει.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Και νέο βίντεο με την Monster. Να πω ότι το περίμενα πως και πως. Ήθελα πάντα να πάρω μια Ducati για βόλτα μιας και έχω φτιάξει έναν μύθο γύρω από την μάρκα. Αλλά απογοητεύτηκα πάρα πολύ. Δείτε αν θέλετε το βίντεο και ελπίζω να αρέσει.


Όχι βρε παιδί μου , αυτό είναι απλά entry level ... για το μετέπειτα ...!

 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.559
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Αλλά απογοητεύτηκα πάρα πολύ.
Τι περιμενες και δεν ειδες cdefghigi απο οτι ειδα μονο στη πολη το κυκλοφορεσες
 

Nassosa

new member
Δημοσιεύσεις
55
Ηλικία
47
Περιοχή
Greece
Όνομα
Nassos
Τι περιμενες και δεν ειδες cdefghigi απο οτι ειδα μονο στη πολη το κυκλοφορεσες
Ναι καταλαβαίνω τι λες αλλά όλες μέσα στην πόλη τις οδηγώ. Αν δεις το βίντεο ίσως καταλάβεις καλύτερα. Ή ελπίζω να το περνάω καλά μέσα στο βίντεο. Και το Street triple R μέσα στην πόλη το πήρα και πολύ λίγο στην Αττική οδό. Αλλά με το που γύριζες το γκάζι καταλάβαινες ότι είναι πύραυλος. Δεν ξέρω πως να το πω αλλιώς... ψόφιο ήχο ψόφιο γκάζι αν είναι το πω απλά και δεν έχει να κανει με την πόλη. Και το speed twin μου στην πόλη πάει αλλά είναι πύραυλος.
 

Nassosa

new member
Δημοσιεύσεις
55
Ηλικία
47
Περιοχή
Greece
Όνομα
Nassos
α και κάτι ακόμα. Αυτά που λέω τα επιβεβαίωσε και ο άνθρωπος στην αντιπροσωπεία. Είπε όπως τα λες είναι. Το έχουν ρίξει πολύ. Άρα δεν έχει να κάνει με την πόλη
 

crussifier

new member
Δημοσιεύσεις
21
Ηλικία
37
Περιοχή
The North Remembers
Όνομα
Ζώρζ
αδερφέ ,χωρίς παρεξήγηση και δές το καλόπιστα προς δική σου βελτίωση , το πύραυλος δεν λέει και πολλά , σε ένα Hayabusa τι θα πεις ?
Warp drive ?

Το κάθε Street Triple R είναι πολλά παραπάνω απο το να σου δώσει την αίσθηση πυραύλου αφού είναι ένα πολύ σπορ μοντέλο με αναρτήσεις επιπέδου, σεταρισμένες , πολύ καλά φρένα για συνεχόμενα φρεναρίσματα , μοτέρ υψηλής απόδοσης κλπα. Όλα αυτά με ένα άνοιγμα γκαζιού μόνο, δεν θα πουν και πολλά ή για να είμαι πιο ακριβής, θα πούν λιγότερα απ'ότι αξίζει...

Για να λάμψουν τέτοια μοντέλα και να εκτιμηθούν ,όπως καλή ώρα και το νέο Monster, θέλουν σπορ οδήγηση κάτι που μπορεί να γίνει , τηρουμένων των αναλογιών , σε μια επαρχιακή καλοστρωμένη διαδρομή ή ακόμα καλύτερα σε ένα πλήρως ελεγχόμενο περιβάλλον -> πίστα.

Γνώμη μου πάντα, όρθιος και καλή συνέχεια
 

Nassosa

new member
Δημοσιεύσεις
55
Ηλικία
47
Περιοχή
Greece
Όνομα
Nassos
αδερφέ ,χωρίς παρεξήγηση και δές το καλόπιστα προς δική σου βελτίωση , το πύραυλος δεν λέει και πολλά , σε ένα Hayabusa τι θα πεις ?
Warp drive ?

Το κάθε Street Triple R είναι πολλά παραπάνω απο το να σου δώσει την αίσθηση πυραύλου αφού είναι ένα πολύ σπορ μοντέλο με αναρτήσεις επιπέδου, σεταρισμένες , πολύ καλά φρένα για συνεχόμενα φρεναρίσματα , μοτέρ υψηλής απόδοσης κλπα. Όλα αυτά με ένα άνοιγμα γκαζιού μόνο, δεν θα πουν και πολλά ή για να είμαι πιο ακριβής, θα πούν λιγότερα απ'ότι αξίζει...

Για να λάμψουν τέτοια μοντέλα και να εκτιμηθούν ,όπως καλή ώρα και το νέο Monster, θέλουν σπορ οδήγηση κάτι που μπορεί να γίνει , τηρουμένων των αναλογιών , σε μια επαρχιακή καλοστρωμένη διαδρομή ή ακόμα καλύτερα σε ένα πλήρως ελεγχόμενο περιβάλλον -> πίστα.

Γνώμη μου πάντα, όρθιος και καλή συνέχεια
Με καλη πρόθεση παίρνω όλα τα σχόλια και εγώ να γίνω καλύτερος θέλω οπότε δεν σε παρεξηγώ. Αλλά αν μου επιτρέπεις να εξηγήσω αυτό που ήθελα να πω και ίσως δεν εξήγησα καλά. Και οι 2 μηχανές έχουν κοντινά specs φρένα, ίππους κλπ κλπ. Το σχόλιο μου για το γκάζι δεν ήταν για κριτήριο στο ποια από τις 2 μηχανές είναι καλύτερη. Καμία σχέση. Όπως λέω και στο βίντεο και γράφω και παραπάνω, περίμενα να νιώσω κάτι πιο εθιστικό σαν οδήγηση. Έχω φτιάξει έναν μύθο στο μυαλό μου για το Monster όλα αυτά τα χρόνια και δυστυχώς κατα την ταπεινή μου γνώμη δεν το είδα.
Σε παρόμοιους δρόμους τα πήρα και τα 2 και το street triple διαφέρει δραματικά κατά την γνώμη μου. Προφανώς και αν πας σε επαρχιακή οδό θα δεις και άλλα πράγματα και από τις 2 μηχανές, ή από όλες τις μηχανές εδώ που τα λέμε, αλλά το περισσότερο χρόνο των διαδρομών μας το κάνουμε (κακά τα ψέματα) μέσα στην πόλη. Άρα είναι ένα κρητήριο για εμένα. Π.χ. μια μηχανή με 160 ίππους θα σου δείξουν reviews σε πίστα πιθανά και πόσο σκίζει και πως στρίβει κλπ κλπ. Τι να το κάνεις όμως που AN θα πας πίστα 1 φορά τον χρόνο. Χωρίς αυτό να είναι δικαιολογία για εμένα. Αλλά εγώ κάνω βίντεο με ένα test ride 40λεπτο. Δεν είμαι δημοσιογράφος να το έχω μια βδομάδα. Και το λέω 2-3 φορές σε κάθε βίντεο. Μιλάω για την πρώτη αίσθηση που παίρνεις.

Ξαναλέω στις ίδιες συνθήκες πήρα και τις 2 μηχανές. Η μια ήταν πολύ καλύτερη. Αυτό είδα με την μικρή μου εμπειρία και η καλύτερη είναι και κατά 2-3 χιλιάδες πιο φθηνή.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τα σχόλια και την πρόθεση
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Με καλη πρόθεση παίρνω όλα τα σχόλια και εγώ να γίνω καλύτερος θέλω οπότε δεν σε παρεξηγώ. Αλλά αν μου επιτρέπεις να εξηγήσω αυτό που ήθελα να πω και ίσως δεν εξήγησα καλά. Και οι 2 μηχανές έχουν κοντινά specs φρένα, ίππους κλπ κλπ. Το σχόλιο μου για το γκάζι δεν ήταν για κριτήριο στο ποια από τις 2 μηχανές είναι καλύτερη. Καμία σχέση. Όπως λέω και στο βίντεο και γράφω και παραπάνω, περίμενα να νιώσω κάτι πιο εθιστικό σαν οδήγηση. Έχω φτιάξει έναν μύθο στο μυαλό μου για το Monster όλα αυτά τα χρόνια και δυστυχώς κατα την ταπεινή μου γνώμη δεν το είδα.
Σε παρόμοιους δρόμους τα πήρα και τα 2 και το street triple διαφέρει δραματικά κατά την γνώμη μου. Προφανώς και αν πας σε επαρχιακή οδό θα δεις και άλλα πράγματα και από τις 2 μηχανές, ή από όλες τις μηχανές εδώ που τα λέμε, αλλά το περισσότερο χρόνο των διαδρομών μας το κάνουμε (κακά τα ψέματα) μέσα στην πόλη. Άρα είναι ένα κρητήριο για εμένα. Π.χ. μια μηχανή με 160 ίππους θα σου δείξουν reviews σε πίστα πιθανά και πόσο σκίζει και πως στρίβει κλπ κλπ. Τι να το κάνεις όμως που AN θα πας πίστα 1 φορά τον χρόνο. Χωρίς αυτό να είναι δικαιολογία για εμένα. Αλλά εγώ κάνω βίντεο με ένα test ride 40λεπτο. Δεν είμαι δημοσιογράφος να το έχω μια βδομάδα. Και το λέω 2-3 φορές σε κάθε βίντεο. Μιλάω για την πρώτη αίσθηση που παίρνεις.

Ξαναλέω στις ίδιες συνθήκες πήρα και τις 2 μηχανές. Η μια ήταν πολύ καλύτερη. Αυτό είδα με την μικρή μου εμπειρία και η καλύτερη είναι και κατά 2-3 χιλιάδες πιο φθηνή.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τα σχόλια και την πρόθεση

Το "φτωχο πλην τίμιο" Μonster βασικα "γεννήθηκε" ως ένα entry-level και των φίλων που άρχισαν να τους άρεσουν τα Ducati αλλά δεν ήθελαν ή και δεν μπορούσαν (και οι παλιοί) ένα σκληροπυρηνικό μοντέλο για καθημερινή χρηση.
Ποτέ ο "μύθος" Ducati δεν χτιστηκε από αυτά τα μοντέλα ή τα Μulti ή τα Diavel.
Αν βοηθάει, προσωπικά είμαι ερωτευμένος πρωτίστως με τον κινητήρα Ducati ως μη αντίγραφο ενός ... UJM ή κάποιας άλλης ευρωπαϊκής αρχαιολογίας σχολή και φυσικά ότι αποδεδειγμένα είναι τα ομορφότερα και τα .... δυνατότερα αναλόγως του τι πληρωνεις βέβαια ...! ooops
 
N

notakos600

Guest
Ψόφιο monster.
Ω μοντιε.
Ένα mt07 να κάνεις βόλτα στη πόλη, δεν θα ισιώνει πουθενά.
Είμαστε σοβαροί τώρα με τους τάφους που πουλάνε για φτουκατι.
Κλαίω με το entry level.
Στέλιο μου

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.824
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Ψόφιο monster.
Ω μοντιε.
Ένα mt07 να κάνεις βόλτα στη πόλη, δεν θα ισιώνει πουθενά.
Είμαστε σοβαροί τώρα με τους τάφους που πουλάνε για φτουκατι.
Κλαίω με το entry level.
Στέλιο μου

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μην κλαίς Νότη πιες μια άνευ και χαμόγελα αχχαχαχ. Ξενερουα έτσι χαχααχ άκου άνευ
 
N

notakos600

Guest
Μην κλαίς Νότη πιες μια άνευ και χαμόγελα αχχαχαχ. Ξενερουα έτσι χαχααχ άκου άνευ
Rolling

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Τι να πούμε και μεις με το 400αρακι αν σας φαίνεται ψοφιο το monster. Ας σοβαρευτούμε λίγο... Για πόλη είναι υπερβολικά γρήγορο το monster.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Ωραίο το review και καλές λήψεις.

Αντιλαμβάνομαι πως τα 40 λεπτά είναι πολύ λίγος χρόνος για να στριμώξεις ένα review που ουσιαστικά ειναι απλά ένα συντομο test ride. Αλλά θα πρότεινα, αφού δοκιμάζεις ακριβές μοτο, να μάθεις από τον αντιπροσωπο την αλλαγή των modes καθε φορά ώστε να ξεκινάς με κάποιο urban/rain/city mode το πρώτο 20λεπτο και μετά να βάζεις το sport mode για το επόμενο 20λεπτο που θα έχεις μια μικρή εξοικείωση με τη μηχανή. Μόνο τότε θα έχεις ένα μέτρο σύγκρισης γιατι στο sport η μηχανή ξεδιπλώνει τη σπιρτάδα της.

Δεν νομίζω να σκέφτεται κανείς αν μια χιλιάρα σε urban/rain mode ειναι "ζωηρότερη" μιας άλλης. Το urban στο monster ειναι το αντίσοιχο rain στην Street Triple και το ότι είδες τη monster "σφιγμένη" σ αυτό το mode μάλλον θετικό είναι για να μην τρομάξει το νέο αναβάτη. Τι συμβαίνει όμως στο sport?

Καλή συνέχεια.
 

Nassosa

new member
Δημοσιεύσεις
55
Ηλικία
47
Περιοχή
Greece
Όνομα
Nassos
Ωραίο το review και καλές λήψεις.

Αντιλαμβάνομαι πως τα 40 λεπτά είναι πολύ λίγος χρόνος για να στριμώξεις ένα review που ουσιαστικά ειναι απλά ένα συντομο test ride. Αλλά θα πρότεινα, αφού δοκιμάζεις ακριβές μοτο, να μάθεις από τον αντιπροσωπο την αλλαγή των modes καθε φορά ώστε να ξεκινάς με κάποιο urban/rain/city mode το πρώτο 20λεπτο και μετά να βάζεις το sport mode για το επόμενο 20λεπτο που θα έχεις μια μικρή εξοικείωση με τη μηχανή. Μόνο τότε θα έχεις ένα μέτρο σύγκρισης γιατι στο sport η μηχανή ξεδιπλώνει τη σπιρτάδα της.

Δεν νομίζω να σκέφτεται κανείς αν μια χιλιάρα σε urban/rain mode ειναι "ζωηρότερη" μιας άλλης. Το urban στο monster ειναι το αντίσοιχο rain στην Street Triple και το ότι είδες τη monster "σφιγμένη" σ αυτό το mode μάλλον θετικό είναι για να μην τρομάξει το νέο αναβάτη. Τι συμβαίνει όμως στο sport?

Καλή συνέχεια.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σχόλια. Αυτό κάνω που λες. Στην αρχή στο χαμηλό και μετά στο πιο δυνατό. Στο βιντεο ίσως προς το τέλος αν θυμαμαι καλά το βάζω στο δυνατό του αλλά συνέχιζε να έχει την ίδια συμπεριφορά. Μοναδική διαφορα λίγο πιο νευρικό το γκάζι. Και θα γράψω όχι για εσένα για τους φίλους παραπάνω ότι αυτά που ειδα εγώ επιβεβαίωσε και ο αντιπρόσωπος με εμφανή απογοήτευση στο βλέμμα του όταν τα έλεγε.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ψόφιο monster.
Ω μοντιε.
Ένα mt07 να κάνεις βόλτα στη πόλη, δεν θα ισιώνει πουθενά.
Είμαστε σοβαροί τώρα με τους τάφους που πουλάνε για φτουκατι.
Κλαίω με το entry level.
Στέλιο μου

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι ρε Μπαναή, το συγκεκριμένο είναι για τις φτωχάτζες Ducatisti wana be, χώσε 26000€ να τα πάρεις όλα..
Ο @stelios62 ξέρει καλά τι λέει...
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Σε ευχαριστώ για τα καλά σχόλια. Αυτό κάνω που λες. Στην αρχή στο χαμηλό και μετά στο πιο δυνατό. Στο βιντεο ίσως προς το τέλος αν θυμαμαι καλά το βάζω στο δυνατό του αλλά συνέχιζε να έχει την ίδια συμπεριφορά. Μοναδική διαφορα λίγο πιο νευρικό το γκάζι. Και θα γράψω όχι για εσένα για τους φίλους παραπάνω ότι αυτά που ειδα εγώ επιβεβαίωσε και ο αντιπρόσωπος με εμφανή απογοήτευση στο βλέμμα του όταν τα έλεγε.
Μηπως ειδες μετά φευγοντας , αν κατεβασε τα ρολα και εβαλε φωτια στο μαγαζι του ο ..... αντιπροσωπος? cdeTooth

Σοβαρα τωρα , ειδικα για μεσα στην πολη μεγαλη μοτοσυκλετα και ειδικοτερα μια ducati δεν νομιζω πως θα ταιριαζε.
Τωρα στην συντομη βολτα σου δεν αναφερεις αν συγκρινες κρατημα , φρενα, ροπη δικυλινδρου μοτερ , διαχειριση βαρους κ.λ.π. σε υψηλες ταχυτητες εκει που ειναι το ατου των ducati εν σχεση με τα UJM.
Τωρα αν υπαρχουν κατασκευαστικες λειτουργικες αστοχιες στο συγκεκριμενο μοντελο που οδηγησες (αλλα χωρις να ξερεις να το ρυθμισεις οπως και ο ιδιος ειπες στο βιντεο) αυτα τυχαινουν.

Παντως εχε στο νου σου οτι δεν ειναι τυχαια η μοναδικη ευρωπαικη εταιρεια που σφαζει στο γονατο τους γιαπωνεζους στα motogp .... καλα για τους αλλους ευρωπαιους γελανε οι ιαπωνες μαζι τους δεκαετιες τωρα ....!Bcdefgh
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nassosa

new member
Δημοσιεύσεις
55
Ηλικία
47
Περιοχή
Greece
Όνομα
Nassos
Μηπως ειδες μετά φευγοντας , αν κατεβασε τα ρολα και εβαλε φωτια στο μαγαζι του ο ..... αντιπροσωπος? cdeTooth

Σοβαρα τωρα , ειδικα για μεσα στην πολη μεγαλη μοτοσυκλετα και ειδικοτερα μια ducati δεν νομιζω πως θα ταιριαζε.
Τωρα στην συντομη βολτα σου δεν αναφερεις αν συγκρινες κρατημα , φρενα, ροπη δικυλινδρου μοτερ , διαχειριση βαρους κ.λ.π. σε υψηλες ταχυτητες εκει που ειναι το ατου των ducati εν σχεση με τα UJM.
Τωρα αν υπαρχουν κατασκευαστικες λειτουργικες αστοχιες στο συγκεκριμενο μοντελο που οδηγησες (αλλα χωρις να ξερεις να το ρυθμισεις οπως και ο ιδιος ειπες στο βιντεο) αυτα τυχαινουν.

Παντως εχε στο νου σου οτι δεν ειναι τυχαια η μοναδικη ευρωπαικη εταιρεια που σφαζει στο γονατο τους γιαπωνεζους στα motogp .... καλα για τους αλλους ευρωπαιους γελανε οι ιαπωνες μαζι τους δεκαετιες τωρα ....!Bcdefgh
Δεν πιάνω την ειρωνία για να είμαι ειλικρινής. Εκτός αν λάθος το διάβασα ο γραπτός λόγος πολλές φορές δεν βοηθάει. Δεν είμαι κανένας φαντασμένος ούτε μου αρέσουν τα ψέματα. Αυτό που λέω στην αρχή αυτό μου είπε. Τώρα αν μετά έβαλε φωτιά δεν το ξέρω. Και όλα αυτά που λες τα συγκρίνω στο βίντεο μάλλον δεν το είδες. Και φρένα και βάρος και quickshifter και άλλα. Ξαναλέω στα 40 λεπτά που μου τα δίνουν. Πάντα συζητάω μετά με τον αντιπρόσωπο λίγο να δω αν το έχω πιάσει καλά και δεν μου έχει τύχει κάποιος μετά να πει «τι λε ρε μεγάλε; Μας δουλεύεις;»
Όσο για την υπερβολή ενός monster στην πόλη έχεις δίκιο, εγώ ζω σε άλλη πόλη που τα 1000αρια και τα 1200αρια κυκλοφορούν συνέχεια μάλλον. Που τα gs και τα 1000 των 150 ίππων είναι κάθε μέρα δίπλα μου. Ή μήπως όλοι αυτοί πάνε και 5-6 ταξίδια τον χρόνο μέχρι Σκωτία;

Είναι υπερβολή όντως αλλά κυκλοφορούν.
Στο κάτω κάτω φτιάχνω βίντεο για μηχανές που εμένα μου αρέσουν γιατί απλά δεν μου αρέσουν σκούτερ και παπάκια όσο πρακτικά και να είναι.
Αυτά από εμένα. Τα λέμε στο επόμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

crussifier

new member
Δημοσιεύσεις
21
Ηλικία
37
Περιοχή
The North Remembers
Όνομα
Ζώρζ
Με καλη πρόθεση παίρνω όλα τα σχόλια και εγώ να γίνω καλύτερος θέλω οπότε δεν σε παρεξηγώ. Αλλά αν μου επιτρέπεις να εξηγήσω αυτό που ήθελα να πω και ίσως δεν εξήγησα καλά. Και οι 2 μηχανές έχουν κοντινά specs φρένα, ίππους κλπ κλπ. Το σχόλιο μου για το γκάζι δεν ήταν για κριτήριο στο ποια από τις 2 μηχανές είναι καλύτερη. Καμία σχέση. Όπως λέω και στο βίντεο και γράφω και παραπάνω, περίμενα να νιώσω κάτι πιο εθιστικό σαν οδήγηση. Έχω φτιάξει έναν μύθο στο μυαλό μου για το Monster όλα αυτά τα χρόνια και δυστυχώς κατα την ταπεινή μου γνώμη δεν το είδα.
Σε παρόμοιους δρόμους τα πήρα και τα 2 και το street triple διαφέρει δραματικά κατά την γνώμη μου. Προφανώς και αν πας σε επαρχιακή οδό θα δεις και άλλα πράγματα και από τις 2 μηχανές, ή από όλες τις μηχανές εδώ που τα λέμε, αλλά το περισσότερο χρόνο των διαδρομών μας το κάνουμε (κακά τα ψέματα) μέσα στην πόλη. Άρα είναι ένα κρητήριο για εμένα. Π.χ. μια μηχανή με 160 ίππους θα σου δείξουν reviews σε πίστα πιθανά και πόσο σκίζει και πως στρίβει κλπ κλπ. Τι να το κάνεις όμως που AN θα πας πίστα 1 φορά τον χρόνο. Χωρίς αυτό να είναι δικαιολογία για εμένα. Αλλά εγώ κάνω βίντεο με ένα test ride 40λεπτο. Δεν είμαι δημοσιογράφος να το έχω μια βδομάδα. Και το λέω 2-3 φορές σε κάθε βίντεο. Μιλάω για την πρώτη αίσθηση που παίρνεις.

Ξαναλέω στις ίδιες συνθήκες πήρα και τις 2 μηχανές. Η μια ήταν πολύ καλύτερη. Αυτό είδα με την μικρή μου εμπειρία και η καλύτερη είναι και κατά 2-3 χιλιάδες πιο φθηνή.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τα σχόλια και την πρόθεση

Με το μπαρδόν για το καθυστερημένο της απάντησης :

Εμένα μ'αρέσουν τα video που κάνεις, ειδικά το γεγονός οτι δεν πας αφ'υψηλού , κάτι που θεωρώ οτι πρέπει να διατηρηθεί ότι εμπειρίες και να αποκτήσεις. Το στυλ είναι καλό , ίσως να δοκιμάσεις να βρίσκεις ένα κλασικό για σένα σημείο με λίγο λιγότερη κίνηση ώστε να ξεμουδιάζει αναβάτης και μηχανή κ να εισάγεις και ένα σήμα κατατεθέν των παρουσιάσεων που κάνεις ( ένα ράνκιγκ ? ένα σύντομο χιουμοριστικό segment ? ότι σου βγαίνει )

Για τη κουβέντα που είχαμε, αυτό που λέω αγαπητέ Νάσο , είναι προσπάθησε να τα διαβαθμίσεις λίγο, σίγουρα το γκάζι και έπειτα την εμπειρία οδηγήσης σε κατάλληλο περιβάλλον για μέγιστη αίσθηση . Καταλαβαίνω οτι θα έρθει με το καιρό αυτό
(και θα κοιτάς πίσω στα παλαιότερα review σου ) , απλά έχε το κατα νου όσο γίνεται ώστε οι λέξεις και το ριβιού να έχει κάποιο spectrum , ενα εύρος, ένα φάσμα εντυπώσεων δηλαδή. Φυσικά , την αίσθηση περιγράφεις , κατανοητό απλά ένα συγκερασμό , μια εξισσορόπηση μεταξύ αίσθησης και δυνατοτήτων κατασκευής προτείνω. Μπορεί κ να κάνω λάθος βέβαια απλά και εγώ την αίσθηση που αποκομίζω μεταφέρω.

Το Monster το τελευταίο δεν το έχω οδηγήσει , οδήγησα παλαιότερο αδερφάκι του απο τα "σύγχρονα" , το 821. Κ πάλι, στις συνθήκες που το δοκίμασα , δεν πρόλαβα και πολλά πράγματα απο φρένα, συμπεριφορά ανάρτησης ή για να είμαι πιο ακριβής, ήταν τόσο μικρές οι απαιτήσεις της βόλτας (κ ας είδαμε νούμερα απαγορευτικά ...) που μένεις με την αίσθηση ότι θέλω μια στροφοδιαδρομή 30-40 χλμ για να δοκιμαστεί καλύτερα.
Εννοείται λοιπόν οτι είναι πολύ παραπάνω απο το τις συνήθεις συνθήκες και απαιτήσεις μιας πόλης
αλλά ήθελα λίγο παραπάνω δράμα (π.χ να μου μείνει και κάπου , να δω κάνα λάδι να τρέχει , τα γνωστά tongue )

ΥΓ τα σχόλια του εμπόρου δεν ξέρω, προσπάθησε να μη τα δώσεις σημασία ιδιαίτερα, καραντίνες , έξοδα , αμφιβολία για το προιόν , πολλά μπορεί να τρέχουν στο μυαλό του και να ήταν στραβωμενος. Εσύ τι θες να πεις για το μηχανάκι αρκεί.
 

Nassosa

new member
Δημοσιεύσεις
55
Ηλικία
47
Περιοχή
Greece
Όνομα
Nassos
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις και τα καλά σχόλια, όπως και τα την βοήθεια να γίνω καλύτερος. Η αλήθεια είναι θα ήθελα να τα έχω μια μέρα τα μηχανάκια κάθε φορά και να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα, αλλά έλα που στην καλύτερη στα δίνουν για 40 λεπτά. Φαντάσου πήρα να κλείσω ένα Tracer 7 και μου είπαν 20 λεπτά θα το έχω... χαχαχα. Δηλαδή του είπα, όυτε να ζεσταθεί δεν θα προλάβει... αλλά δεν τους απασχολεί γιατί σου λέει πουλάει σαν ζεστό ψωμί.

όπως και να έχει θα ξαναπώ ότι στις ίδιες συνθήκες παίρνω όλες τις μηχανές, άρα συγκριτικά βγάζεις συμπέρασμα, απλά δεν έχεις ολική εικόνα, όπως είπες. Πόσο μπορείς να σπρώξεις την μηχανή στα όρια κλπ.

Θενξ και πάλι και προσπαθώ να το βρω με τα βίντεος κι εγώ.
 
Top Bottom