Crf 1100 adventure sports 21'....επιτέλους!!

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
673
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Καινούργιο θρεντ, μην χαλάσω το υπάρχον για κριτικές,,, CRF1100 ADV ... Καιιι Ναι λοιπόν επιτέλους, Δέκα μήνες τώρα έβαλα παρωπίδες, δεν κοιτούσα ούτε δεξιά ούτε αριστερά και βαρουσα διπλοβαρδιες κάθε μέρα, 6 δεκαεξαωρα την εβδομάδα επί όλους αυτούς τους μήνες, Έβλεπα μόνο έναν στόχο, crf 1100 . Δεν ήθελα να μπλέξω με μεγάλη χρηματοδότηση κτλ και έκανα το σκατο μου παξιμάδι που λένε και στο χωριομ. Τελικά τα κατάφερα και, όχι, δεν ήταν δύσκολο, θέμα προτεραιότητας είναι σε αυτά που βάζεις στόχο. Έχασα πολλούς καφέδες, πολλές κυριακάτικες βόλτες, πολλά delivery food, έμεινα με σπασμένη οθόνη στο κινητό τόσο καιρό, και άλλα πολλά,, μην αγχώνεστε η εικόνα μου είναι μια χαρά, δεν έγινα σαν τον Tom hanks στην ταινία ναυαγός,, αλλά,, ναι μωρέ στην τελική, όλα οκ, υγεία να έχουμε και γυρίζουμε πάλι στις παλιές συνήθειες... Α.!! Επίσης,, πουλήθηκε και η βαρκαδερο.
Africa twin crf1100 λοιπόν adventure sport χωρίς DCT.
Ξεκαθαρίζω εξ αρχής ότι το DCT για μένα ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία, μου άρεσε πάρα πολύ, εμπεδωσα πως δουλεύει και πραγματικά αξίζει τα λεφτά του, προεγκατεστημενη η επόμενη ταχύτητα με το που αλλάζει σχέση, φοβερό πράγμα, δεν σε κρεμάει ποτέ, σε προλαβαίνει πάντα στις αλλαγές και έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις και εννοείται ανά πάσα στιγμή μπορείς να κατεβάσεις ή να ανεβάσεις χειροκίνητα. Γιατί δεν πήρα DCT? Γιατί για μένα ο συμπλέκτης είναι βίτσιο, είναι δουλειά, οτιδήποτε από εκεί και πέρα θυμίζει αγγαρεία.
Σύγκριση crf 1000 με 1100, όσο αφορά την ροπή πραγματικά καμία σχέση το ένα με το άλλο, το 1100 πραγματικά πετάει (σε σχέση με το 1000, μην αρχίσετε τώρα, σίγα τα άλογα κτλ κτλ), χωρίς σαμπρελα το 1100, toubles, επιτέλους και ευτυχώς δλδ, πιο κυρτή σέλα που σε βάζει σε θέση οδήγησης πιο βαθειά στο μηχανάκι και πιο ταξιδιάρικη πάρα εντουροθεση. Μεγαλύτερο ντεπόζιτο (25lit) και άλλο σχεδιασμό, στο 1000 υπήρχε θέμα με τον αέρα που ερχόταν κάτω από το τιμόνι και σε χτυπούσε κατευθείαν στο πρόσωπο , το φτιάξανε αυτό αλλάζοντας το ντιζάιν στο 1100.
Κατα τα άλλα καινούρια οθόνη TFT touch, με aple car play, αυτόματη λίπανση αλυσίδας δεν έβαλα, δεν μου το συνέστησε ο πωλητής, έχουν αναφερθεί θέματα , δεν θυμάμαι αν είχε το 1000,πολλά μπιχλιμπίδια και πολλές ρυθμίσεις στην οθόνη που ακόμα δεν έχω μάθει ούτε τα μισά, ρυθμιζόμενο φερινγκ κατά ύψος, έξτρα φώτα - προβολείς κάτω από το κύριο φανάρι και χωρίς διπλό σταντ στον βασικό εξοπλισμό, τσιγκουνιδες, βάλανε όμως θερμαινόμενα γκριπ. Αλλη εξάτμιση, άλλος θόρυβος και άλλο ύψος λόγω της σέλας που προανέφερα, traction control πλέον στον βασικό εξοπλισμό, εκτός από cornering abs κατά τα άλλα δεν έχει αλλάξει κάτι στα φρένα, ίδιοι τροχοί (διαστάσεις), πιο μακρύ σασί και ελαφρύτερο, αλουμινίου ψαλίδι, cornering lights στο στρίψιμο και αυτομοματο πιλότο. Αυτά προς το παρόν, καβαλοντας και βλέποντας θα επανέλθω με συνοπτικά updates ..........
 

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
673
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Καλορίζικο, καλοτάξιδο, άπεφτο, αγρατζούνιστο, με άπειρα απροβλημάτιστα ταξιδιάρικα χιλιόμετρα ! GivingSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Ευχαριστώ Σάββα, πάντα όρθιοι φίλε, να είσαι καλά
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.517
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Καλώς την δέχθηκες, καλορίζικη καλοτάξιδη, αγρατσουνιστη και να σε γεμίσει πολλές όμορφες βολτες και ταξίδια. Μεγειες λοιπον και πάντα όρθιος!

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Giorgos-Patra

well know member
Δημοσιεύσεις
3.080
Ηλικία
54
Περιοχή
Πατρα
Μοτοσυκλέτα
VSTROM DL 650
YAMAHA A 100
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Πάτρα
Καλορίζικο , καλοτάξιδο και αγραντζούνιστο !! Καλές βόλτες να έχετε !!

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.173
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Ντινο καλοταξιδη φιλε μονο χαρες να χετε και παντα με χαρουμενες επιστροφές

Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom