Cbf 1000 mod 08 vs fz 800 fazer mod 12

christossal

new member
Δημοσιεύσεις
7
Ηλικία
38
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
Σαλματάνης Χρήστος
Σας χαιρετώ και παρακαλώ αν κάποιοι από εσάς ήταν κάτοχοι των δύο μοτοσικλετών,να παραθέσει τις εντυπώσεις και τις συμβουλές του.
Η χρήση που θα κάνω θα είναι αυστηρά τουριστική, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.729
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Τι να πω και τι να ομολογήσω.
Φέτος τον Μάιο έκλεισα 12 χρόνια με την biffa μου (CBF1000FA mk2 και τελευταία και απ ο, τι φαίνεται από τους Χονταιους μην πω καμιά άσχημη κουβέντα και ξυπνήσω τον @stelios62 δεν πρόκειται να βγάλουν καινούριο μοντ) και κλεινωντας χθες με μια μικρή βόλτα μέχρι την Βυτίνα τα απίθανα απροβληματιστα χιλιόμετρα των 285000. Θα γράψω μεγάλο σεντόνι αν αρχίσω και λέω για την συγκεκριμένη μηχανή. Θα χρησιμοποιήσω μια φράση ενός άρθρου αφιέρωση στην συγκεκριμένη μηχανή "πας ταξίδι και γυρνάς, ατσαλακωτος". Με κατανάλωση που κυμαίνεται 5 με 5μιση λίτρα/100 σε ταξίδι, εάν βεβαίως πας νορμάλ και δεν σπάς πολύ τον καρπό σου.
Με μια αναβάθμιση στην ανάρτηση έχεις μια μοτοσυκλέτα που τα κάνει όλα. Το μόνο που μου έχει βγάλει ως "πρόβλημα" ήταν τα πηνία. 2 φορές αλλαγή (η 1η υπήρχε οδηγία από την Χοντα για δωρεάν αλλαγή) στα 40000χλμ και η 2η στα 170000 αν θυμάμαι καλώς. Μου την ζήτησαν στα 200000χλμ να την αγοράσουν και αρνήθηκα. Η συγκεκριμένη θα μπει στο σαλόνι. Για περισσότερα ρώτα συγκεκριμένα πράγματα και θα απαντάω.

Φτου έγραψα σεντόνι Tooth

Αλλά εσύ βλέπω θες το mk1 με τις 2πλες εξατμίσεις. Η διαφορά της μίας με την άλλη είναι ο αλουμινένιος σκελετός στην mk2, η διαφορά των ίππων (98 mk1/107 mk2), η 2πλη εξάτμιση mk1, και η μικρή διαφορά στην ροπή (+) στην mk2 και κάτι μικρό διάφορες (μπουζί, φίλτρο αέρα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
482
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Λοιπόν, αγορασμενο κουτί το 2009 , μοντέλο με c abs. Το πούλησα το 2018 με λίγο πάνω από τις 80000. Τους πρώτους μήνες και ενώ ήταν στην εγγύηση, 2 φορές πηνία ( τα άλλαζε η αντιπροσωπεία) και μια φορά πηνία και ανορθωτης. Τη τρίτη πήγε σε ιδιώτη ηλεκτρολόγο και αλλάχτηκε όλη η πλεξούδα. Από τότε και μέχρι που την έδωσα μόνο αναλώσιμα ( λάδια, φίλτρα και τακάκια) . Α και ένα μπουζί στα 70000 χλμ. Έχει έναν τρομερό κινητήρα και απίστευτα φρένα. Θέλει αναρτήσεις και λίγο ψάξιμο με ζελατίνα λόγω θορύβου. Δεν έχει όργανα, ένα ταχύμετρο, ένα στροφόμετρο και δείκτη βενζίνης χωρίς λαμπάκι... Αυτονομία στα 280 χλμ, τελική τα 240 στο κοντέρ. Ξεκινάει και με τρίτη λόγω ροπής, πολύ ροπή από χαμηλά. Έβαλα ένα DNA και έστρωσε η γραμμή απόδοσης, έγινε πιο γραμμικό. Αυτά μέσες άκρες.
Ανάμεσα στα 2 που ανέφερες, θα πήγαινα στο fz8 ,λόγω στησίματος και διαφορετικού κινητήρα. + Είναι πιο σύγχρονο μοντέλο.

Στάλθηκε από το 2306EPN60G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.511
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
....... Το μόνο που μου έχει βγάλει ως "πρόβλημα" ήταν τα πηνία. 2 φορές αλλαγή (η 1η υπήρχε οδηγία από την Χοντα για δωρεάν αλλαγή) στα 40000χλμ και η 2η στα 170000 αν θυμάμαι καλώς........


Κι εγω εβριζα τα ιταλικα τοσα χρονια ......!abcdefghgk RollingTooth
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.729
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname

christossal

new member
Δημοσιεύσεις
7
Ηλικία
38
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
Σαλματάνης Χρήστος
Λοιπόν, αγορασμενο κουτί το 2009 , μοντέλο με c abs. Το πούλησα το 2018 με λίγο πάνω από τις 80000. Τους πρώτους μήνες και ενώ ήταν στην εγγύηση, 2 φορές πηνία ( τα άλλαζε η αντιπροσωπεία) και μια φορά πηνία και ανορθωτης. Τη τρίτη πήγε σε ιδιώτη ηλεκτρολόγο και αλλάχτηκε όλη η πλεξούδα. Από τότε και μέχρι που την έδωσα μόνο αναλώσιμα ( λάδια, φίλτρα και τακάκια) . Α και ένα μπουζί στα 70000 χλμ. Έχει έναν τρομερό κινητήρα και απίστευτα φρένα. Θέλει αναρτήσεις και λίγο ψάξιμο με ζελατίνα λόγω θορύβου. Δεν έχει όργανα, ένα ταχύμετρο, ένα στροφόμετρο και δείκτη βενζίνης χωρίς λαμπάκι... Αυτονομία στα 280 χλμ, τελική τα 240 στο κοντέρ. Ξεκινάει και με τρίτη λόγω ροπής, πολύ ροπή από χαμηλά. Έβαλα ένα DNA και έστρωσε η γραμμή απόδοσης, έγινε πιο γραμμικό. Αυτά μέσες άκρες.
Ανάμεσα στα 2 που ανέφερες, θα πήγαινα στο fz8 ,λόγω στησίματος και διαφορετικού κινητήρα. + Είναι πιο σύγχρονο μοντέλο.

Στάλθηκε από το 2306EPN60G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

christossal

new member
Δημοσιεύσεις
7
Ηλικία
38
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
Σαλματάνης Χρήστος
Και εγώ είμαι ένα κλικ προς το fazer 800 είναι πασπαρτου μοτοσικλέτα, απλά με προβληματίζει ότι δεν έχει πουλήσει αρκετά στην Ελλάδα και ίσως έχω πρόβλημα με ανταλλακτικά και αξεσουάρ.
 

christossal

new member
Δημοσιεύσεις
7
Ηλικία
38
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
Σαλματάνης Χρήστος
Τι να πω και τι να ομολογήσω.
Φέτος τον Μάιο έκλεισα 12 χρόνια με την biffa μου (CBF1000FA mk2 και τελευταία και απ ο, τι φαίνεται από τους Χονταιους μην πω καμιά άσχημη κουβέντα και ξυπνήσω τον @stelios62 δεν πρόκειται να βγάλουν καινούριο μοντ) και κλεινωντας χθες με μια μικρή βόλτα μέχρι την Βυτίνα τα απίθανα απροβληματιστα χιλιόμετρα των 285000. Θα γράψω μεγάλο σεντόνι αν αρχίσω και λέω για την συγκεκριμένη μηχανή. Θα χρησιμοποιήσω μια φράση ενός άρθρου αφιέρωση στην συγκεκριμένη μηχανή "πας ταξίδι και γυρνάς, ατσαλακωτος". Με κατανάλωση που κυμαίνεται 5 με 5μιση λίτρα/100 σε ταξίδι, εάν βεβαίως πας νορμάλ και δεν σπάς πολύ τον καρπό σου.
Με μια αναβάθμιση στην ανάρτηση έχεις μια μοτοσυκλέτα που τα κάνει όλα. Το μόνο που μου έχει βγάλει ως "πρόβλημα" ήταν τα πηνία. 2 φορές αλλαγή (η 1η υπήρχε οδηγία από την Χοντα για δωρεάν αλλαγή) στα 40000χλμ και η 2η στα 170000 αν θυμάμαι καλώς. Μου την ζήτησαν στα 200000χλμ να την αγοράσουν και αρνήθηκα. Η συγκεκριμένη θα μπει στο σαλόνι. Για περισσότερα ρώτα συγκεκριμένα πράγματα και θα απαντάω.

Φτου έγραψα σεντόνι Tooth

Αλλά εσύ βλέπω θες το mk1 με τις 2πλες εξατμίσεις. Η διαφορά της μίας με την άλλη είναι ο αλουμινένιος σκελετός στην mk2, η διαφορά των ίππων (98 mk1/107 mk2), η 2πλη εξάτμιση mk1, και η μικρή διαφορά στην ροπή (+) στην mk2 και κάτι μικρό διάφορες (μπουζί, φίλτρο αέρα
 

christossal

new member
Δημοσιεύσεις
7
Ηλικία
38
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
Σαλματάνης Χρήστος
Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση, ναι με ενδιαφέρει το mk1 και επειδή αν το πάρω θά είναι το πρώτο μεγάλο Honda ήθελα να μάθω πράγματα από κάποιον κάτοχο, υπάρχει περίπτωση η ζημιά με τα πηνία να συνέβαινε και στο mk1 ?
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
482
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση, ναι με ενδιαφέρει το mk1 και επειδή αν το πάρω θά είναι το πρώτο μεγάλο Honda ήθελα να μάθω πράγματα από κάποιον κάτοχο, υπάρχει περίπτωση η ζημιά με τα πηνία να συνέβαινε και στο mk1 ?
Ναι συνέβαινε και στα mk1. Βέβαια στα μεταχειρισμένα που κοιτάς, λογικά τα έχουν επιδιορθώσει οι προηγούμενοι κάτοχοι.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.729
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.778
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Χωρις να εχω καποιο απο τα δυο στην κατοχη μου θα ελεγα οτι το fazer ειναι πιο πολεμικο και με πιο σκυφτη θεση οδηγησης.Το honda ειναι σταθερη αξια αλλα ειναι σχετικα πισω σχεδιαστικα.

Σε φιλο που ειχε προσφατα τον ιδιο προβληματισμο τον ειπα να τα καβαλησει και τα δυο και οπου αισθανθει οτι κουμπωνει καλυτερα
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
27.392
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Σας χαιρετώ και παρακαλώ αν κάποιοι από εσάς ήταν κάτοχοι των δύο μοτοσικλετών,να παραθέσει τις εντυπώσεις και τις συμβουλές του.
Η χρήση που θα κάνω θα είναι αυστηρά τουριστική, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλως μας ηρθες Χρηστο cdefghcdefgh


Λογω που τα εχω οδηγησει κα τα δυο απο φιλους αν θελεις τουρισμο οπως λεει και KostasT Cbf 1000 πας ταξίδι και γυρνάς, ατσαλακωτος"
διαβασε ΕΔΩ

Τωρα αν εχεις φαγουρα στη παλαμη παρε FZ-8S Fazer πιο δυνατο πιο ελαφρυ πιο σπορ μικροτερο ρεζερβουαρ πιο μανιτζεβελο σε βαζει πιο ευκολα στη μπριζα
 

christossal

new member
Δημοσιεύσεις
7
Ηλικία
38
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
Σαλματάνης Χρήστος
Καλως μας ηρθες Χρηστο cdefghcdefgh


Λογω που τα εχω οδηγησει κα τα δυο απο φιλους αν θελεις τουρισμο οπως λεει και KostasT Cbf 1000 πας ταξίδι και γυρνάς, ατσαλακωτος"
διαβασε ΕΔΩ

Τωρα αν εχεις φαγουρα στη παλαμη παρε FZ-8S Fazer πιο δυνατο πιο ελαφρυ πιο σπορ μικροτερο ρεζερβουαρ πιο μανιτζεβελο σε βαζει πιο ευκολα στη μπριζα
Ευχαριστώ πολύ,ο τουρισμός με ενδιαφέρει πιο πολύ όμως το μάτι πάει στο πιο όμορφο πάντα, επειδή υπάρχει και παπί για κάθε μέρα και τα cbf τα βρίσκω σε καλύτερη τιμή και με εξοπλισμό μάλλον θα πάω προς τα εκεί,στο fazer με προβληματίζει επίσης ότι δεν έχουν πουλήσει αρκετά στην Ελλάδα και ίσως έχω θέμα με ανταλλακτικά και αξεσουάρ.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
27.392
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ευχαριστώ πολύ,ο τουρισμός με ενδιαφέρει πιο πολύ όμως το μάτι πάει στο πιο όμορφο πάντα, επειδή υπάρχει και παπί για κάθε μέρα και τα cbf τα βρίσκω σε καλύτερη τιμή και με εξοπλισμό μάλλον θα πάω προς τα εκεί,στο fazer με προβληματίζει επίσης ότι δεν έχουν πουλήσει αρκετά στην Ελλάδα και ίσως έχω θέμα με ανταλλακτικά και αξεσουάρ.
Δε πιστευω Χρηστο να εχεις προβλημα κυκλοφορησε 5 χρονια Ελλαδα απλα εχουν αναφερθει κατα καιρους καποια προβληματα με το βολαν οπως το 1000
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.511
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Δε πιστευω Χρηστο να εχεις προβλημα κυκλοφορησε 5 χρονια Ελλαδα απλα εχουν αναφερθει κατα καιρους καποια προβληματα με το βολαν οπως το 1000

Και το yamaha ? ...! Tooth

Να καλωσορίσω κι εγώ τον φιλο @christossal και να του πω να πάρει εκείνο που του κάνει κλικ ... προβλήματα όλα βγάζουν δεν υπάρχει το τελειο μηχανακι. Teary Eyes Waving Bye
 
Top Bottom