BMW F800GS Αντικατάσταση ηλεκτρικού κομματιού της κλειδαριάς

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Προς το τέλος Σεπτέμβρη του 2016 προχώρησα στην αλλαγή του ηλεκτρικού κομματιού της κλειδαριάς στην μηχανή μου.
Το πρόβλημα που αντιμετώπιζα ήταν να ανοίγω τον διακόπτη και να περιμένω να έρθει το ρεύμα. Στην αρχή τα συμπτώματα ήταν αραιά. Ορισμένες φορές ήταν και επικίνδυνο γιατί η μηχανή έσβηνε στην πορεία για κλάσματα δευτερόλεπτου, το έπαθα και μέσα σε στροφή. Αρχικά το μυαλό μου πήγε στον αισθητήρα του πλαϊνού στάντ. Μιλάμε με τον μηχανικό μου για το θέμα που προέκυψε πάω την μηχανή για έλεγχο του αισθητήρα όλα εντάξει. Να πω εδώ ότι βλάβη στο διαγνωστικό δεν φαίνεται. Το μυαλό πάει στον διακόπτη της κλειδαριάς. Πάω από Ξάνθη μεριά, ρωτάω μου επιβεβαιώνει ότι είναι το ηλεκτρικό κομμάτι του λέω παράγγειλε το μου λέει από εβδομάδα θα το έχω. Με ζώνουν τα φίδια γιατί ήταν Τριτη πρωί και γω φεύγω για Αθήνα Πέμπτη και Σάββατο συμμετοχή στο 6ο 24ωρο. Παίρνω τηλέφωνο Καβάλα στον δικό μου του δίνω τον κωδικό του ανταλλακτικού και Τετάρτη πρωί το έχω στα χέρια μου. Παίρνω τον μηχανικό μου & μου λέει ότι είναι εκτός και θα γυρίσει απόγευμα. Τώρα; κατεβαίνω γκαράζ και αρχίζω να ξηλώνω & να ράβω.
Κόστος ανταλλακτικού 94,00€ :cool:
Κόστος επισκευής 0,00€ ;)
Φώτο σε λίγο.

Ξήλωμα καπακιού μπαταρίας & φιλτροκουτιού

Η βίδα που βλέπουμε θέλει ειδικό εργαλείο της BMW για αυτό το λόγο χρησιμοποίησα γκαζοτανάλια με λίγο wettex για να μην την πληγώσω.

ξεβίδωμα και των δύο,

παίρνουμε στο χέρι όλη την κλειδαριά μαζί με την antenna ring & το ηλεκτρικό κομμάτι της κλειδαριάς,

ξεβιδώνουμε,

βγάζουμε τις φίσες,

και παίρνουμε στο χέρι το χαλασμένο ανταλλακτικό,

τοποθέτηση αντίστροφα και όλα καλά :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom