Acetone ή αλλιώς ασετόν

Δημοσιεύσεις
686
Ηλικία
54
Μοτοσυκλέτα
R1150gs
Όνομα
Konstantinos Hatziangelou
Περιοχή
Χαλκιδική
Μία παλιά ιστορία που εγώ προσωπικά την έμαθα τώρα τελευταία

Ρώτησα τον Τζόνι 1100 πώς να καθαρίσω την εξάτμιση μου εσωτερικά και μου είπε η μόνη λύση είναι το ασετόν


Ακίνδυνη και φτηνή λύση

3 με 5 ml ανά λίτρο και είσαι έτοιμος









Έβαλα 100ml στα 22 lt καθαρό ασετόν

στο διαδίκτυο που έψαξα γράφουν ότι καθαρίζει όλο το κύκλωμα τροφοδοσίας

Οικονομία στα καύσιμα

Σταθερό ρελαντί

Και γενικά δίνει δύναμη στον κινητήρα


Όποιος γνωρίζει επί του θέματος παρακαλείται να γράψει

kostas r1150gs
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Σιγουρα καθαριζει,αλλα μηπως προκαλει και κατι αλλο που δεν γνωριζουμε?Σιγουρα για τοσο μικρη ποσοτητα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα,αλλα για συνεχομενη χρηση???
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.580
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Να βαλω στη γρια μου που εχει καρμπυρατερ ασετον η θα βγει κανα πιστονι και θα με κοπαναει στο κεφαλι λεω τωρα cdefghigicdefghigicdefghigi
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.445
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Κωστα ,από που το προμηθευομαστε;
Μία παλιά ιστορία που εγώ προσωπικά την έμαθα τώρα τελευταία

Ρώτησα τον Τζόνι 1100 πώς να καθαρίσω την εξάτμιση μου εσωτερικά και μου είπε η μόνη λύση είναι το ασετόν


Ακίνδυνη και φτηνή λύση

3 με 5 ml ανά λίτρο και είσαι έτοιμος









Έβαλα 100ml στα 22 lt καθαρό ασετόν

στο διαδίκτυο που έψαξα γράφουν ότι καθαρίζει όλο το κύκλωμα τροφοδοσίας

Οικονομία στα καύσιμα

Σταθερό ρελαντί

Και γενικά δίνει δύναμη στον κινητήρα


Όποιος γνωρίζει επί του θέματος παρακαλείται να γράψει

kostas r1150gs
 
Δημοσιεύσεις
686
Ηλικία
54
Μοτοσυκλέτα
R1150gs
Όνομα
Konstantinos Hatziangelou
Περιοχή
Χαλκιδική
Κωστα ,από που το προμηθευομαστε;
Γιάννη το πήρα από φαρμακείο

Ένα ευρώ τα 100μλ

Του είπα καθαρό ασετόν χωρίς νερό

Μπορείς να το πάρεις και από μαγαζί με χρώματα
Ένα λίτρο κάτω από πέντε ευρώ

kostas r1150gs
 
Δημοσιεύσεις
686
Ηλικία
54
Μοτοσυκλέτα
R1150gs
Όνομα
Konstantinos Hatziangelou
Περιοχή
Χαλκιδική
Ανυδρο θες οχι αυτο που καθαριζουν τα νυχια .....πρεπει να ειναι βιομηχανοκο ειδος ( ηλεκτρολογοι ) ...................................λεω εγω τωρα
Ο φαρμακοποιός με ρώτησε αν είναι για νύχια
Και του είπα ότι θέλω να το βάλω στην βενζίνη
Και ότι θέλω καθαρό ασετόν χωρίς νερό

kostas r1150gs
 
Δημοσιεύσεις
686
Ηλικία
54
Μοτοσυκλέτα
R1150gs
Όνομα
Konstantinos Hatziangelou
Περιοχή
Χαλκιδική
Να βαλω στη γρια μου που εχει καρμπυρατερ ασετον η θα βγει κανα πιστονι και θα με κοπαναει στο κεφαλι λεω τωρα cdefghigicdefghigicdefghigi
Στο άρθρο που έχει βάλει πιο πάνω ο Landreas λέει ότι το έχουν βάλει και σε παπάκια


kostas r1150gs
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Να βαλω στη γρια μου που εχει καρμπυρατερ ασετον η θα βγει κανα πιστονι και θα με κοπαναει στο κεφαλι λεω τωρα cdefghigicdefghigicdefghigi
Βάλε αλλά όχι πάνω από 3 γραμμάρια στο λίτρο και μιλάμε για καθαρό ασετον μην βάλεις αυτό που ξεβάφει τα νύχια η κόρη.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κωστα ,από που το προμηθευομαστε;
Καλογερόπουλος χημικά οδός Γούναρη Πειραιάς....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κάντε το εσείς παληκάρια με τις πομώνες που αντέχουν και αν σας πάει καλά ίσως το δοκιμάσω κι εγώ ...στο παπί.
Στην Μόνικα δεν το βάζω αν δεν δω να δουλεύει σε Ιταλικό μηχάνημα χωρίς προβλήματα.
Εχουμε που έχουμε τα ηλεκτρολογικά μας...μην αποκτήσουμε και τα μηχανολογικά μας!abcdefghgk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κάντε το εσείς παληκάρια με τις πομώνες που αντέχουν και αν σας πάει καλά ίσως το δοκιμάσω κι εγώ ...στο παπί.
Στην Μόνικα δεν το βάζω αν δεν δω να δουλεύει σε Ιταλικό μηχάνημα χωρίς προβλήματα.
Εχουμε που έχουμε τα ηλεκτρολογικά μας...μην αποκτήσουμε και τα μηχανολογικά μας!abcdefghgk
Βάλε στο παπί ειδικά με τις κώλο βενζίνες της επαρχίας θα δεις μεγάλη διαφορά, είναι πατέντα που κάνουμε από τη δεκαετία του 80 τότε που οι βενζίνες είχαν τα κακά τους χάλια
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.303
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Πάντως οτιδήποτε έχει καρβουνιλα το το μπανιαρεις μέσα σε νερό ... της βρύσης αρκετες ώρες και γίνεται λαμπικο. Από βαλβίδες , κεφαλες καπακιών, εντόσθια σόμπας, φτερωτή καυστήρα καλοριφερ (swirl) και ότι άλλο ...! Λαιμό εξάτμισης από δίχρονο ξέχασα ...!Yes
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Βάλε στο παπί ειδικά με τις κώλο βενζίνες της επαρχίας θα δεις μεγάλη διαφορά, είναι πατέντα που κάνουμε από τη δεκαετία του 80 τότε που οι βενζίνες είχαν τα κακά τους χάλια
Εγώ πάντως όταν ετοιμαζόμουνα για καμμιά κόντρα έρριχνα μια μπίλια ναφθαλίνη στο τεπόζιτο του ΡΕ.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Εγώ πάντως όταν ετοιμαζόμουνα για καμμιά κόντρα έρριχνα μια μπίλια ναφθαλίνη στο τεπόζιτο του ΡΕ.

Αυτό μου θύμισε και εμένα η φάση με το ασετόν, τη ναφθαλίνη ...... αχαχαχαχαχ

Το ασετόν δεν το έχω βάλει ο ίδιος, αλλά το έχω ακούσει από πληθώρα αξιόπιστων (και μη) πηγών. Παρακολουθώ τους πειραματισμούς της παρέας με ενδιαφέρον !
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εγώ πάντως όταν ετοιμαζόμουνα για καμμιά κόντρα έρριχνα μια μπίλια ναφθαλίνη στο τεπόζιτο του ΡΕ.
H ναφθαλίνη μπορεί να στο σπάσει το μοτέρ γιατί ανεβάζει την θερμική απόδωση του καυσίμου, το ασετόν σταθεροποιεί το καύσιμο ανεβάζει τα RON αλλά δεν ανεβάζει την θερμική απόδωση, απλά το ήδη υπάρχων καύσιμο καίγεται όλο και δεν γίνονται ανεξέλεκτες αυταναφλέξεις οι οποίες κάνουν και την καρβουνίλα, εάν η καύση λαμβάνει μέρος στο 1/16 του δευτερολέπτου το ασετόν το κατεβάζει στο 1/15, ούτως ή άλλως οι Super Duper, racing κλπ βενζίνες έχουν ασετόν από το Διϋλιστήριο, γιαυτό λένε ότι καθαρίζουν τον κινητήρα και κερδίζεις σε οικονομία.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
H ναφθαλίνη μπορεί να στο σπάσει το μοτέρ γιατί ανεβάζει την θερμική απόδωση του καυσίμου, το ασετόν σταθεροποιεί το καύσιμο ανεβάζει τα RON αλλά δεν ανεβάζει την θερμική απόδωση, απλά το ήδη υπάρχων καύσιμο καίγεται όλο και δεν γίνονται ανεξέλεκτες αυταναφλέξεις οι οποίες κάνουν και την καρβουνίλα, εάν η καύση λαμβάνει μέρος στο 1/16 του δευτερολέπτου το ασετόν το κατεβάζει στο 1/15, ούτως ή άλλως οι Super Duper, racing κλπ βενζίνες έχουν ασετόν από το Διϋλιστήριο, γιαυτό λένε ότι καθαρίζουν τον κινητήρα και κερδίζεις σε οικονομία.

Ωραίος !!!!
Έτσι, κάτι ανάλογο θυμάμαι να έχω διαβάσει και εγώ πως οι βενζίνες που "καθαρίζουν" έχουν έτσι και αλλιώς ασετόν σε μικρή ποσότητα μέσα. Οπότε μου το επιβεβαίωσες !!!

Bcdefghg
 
Top Bottom