Aλλαγη κινητηρα kymco spike 125 με lifan 125

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Kαλησπερα σε ολους!
Εχω ενα Kymco Spike 125 που φρακαρε...
Λεω να βαλω lifan 125.
Θαχω θεμα με ΚΤΕΟ κλπ ???
ιδια κυβικα οπως καταλαβαίνεται.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γιατι να εχεις θεμα Κωστα?Το πλαισιο εχει αριθμο και οχι ο κινητηρσς.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Γιατι να εχεις θεμα Κωστα?Το πλαισιο εχει αριθμο και οχι ο κινητηρσς.
Οπως λεει ο Παναγιωτης Κωστα αφου κτεο περνας χωρις κανενα προβλημα και απο οτι ξερω πλεον μονο αριθμο πλαισιου κοιταζουν.
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Γιατι να εχεις θεμα Κωστα?Το πλαισιο εχει αριθμο και οχι ο κινητηρσς.
Λάθος.

Ο κινητήρας στην άδεια έχει τύπο, πεδίο P.5 στις σύχρονες άδειες.

Δεν έχει πλήρη αριθμό όπως είχε παλιά, έχει όμως τύπο π.χ. το VFR750 μου έχει τύπο κινητήρα RC36E.

Aν μπει κινητήρας με ΑΛΛΟ τύπο, τότε είναι παρανομία και το ΚΤΕΟ -αν θέλει- σε κόβει.

Αν στην πράξη το ΚΤΕΟ βαριέται να λύνει πράγματα για να δει τύπο κινητήρα ή δεν πολυασχολείται γενικά είναι άλλο θέμα, πάντως θεωρητικά σε κόβει.

Ο κινητήρας Lifan προφανώς και θα έχει άλλο τύπο από τον κινητήρα Kymco, οπότε σε ΚΤΕΟ που κάνει την δουλειά του όπως πρέπει, κόβεται.

Στην περίπτωση που θέλουμε να βάλουμε κινητήρα με άλλο τύπο, ίδιων κυβικών, πρέπει να γίνει η διαδικασία της δήλωσης αλλαγής κινητήρα.
 

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Λάθος.

Ο κινητήρας στην άδεια έχει τύπο, πεδίο P.5 στις σύχρονες άδειες.

Δεν έχει πλήρη αριθμό όπως είχε παλιά, έχει όμως τύπο π.χ. το VFR750 μου έχει τύπο κινητήρα RC36E.

Aν μπει κινητήρας με ΑΛΛΟ τύπο, τότε είναι παρανομία και το ΚΤΕΟ -αν θέλει- σε κόβει.

Αν στην πράξη το ΚΤΕΟ βαριέται να λύνει πράγματα για να δει τύπο κινητήρα ή δεν πολυασχολείται γενικά είναι άλλο θέμα, πάντως θεωρητικά σε κόβει.

Ο κινητήρας Lifan προφανώς και θα έχει άλλο τύπο από τον κινητήρα Kymco, οπότε σε ΚΤΕΟ που κάνει την δουλειά του όπως πρέπει, κόβεται.

Στην περίπτωση που θέλουμε να βάλουμε κινητήρα με άλλο τύπο, ίδιων κυβικών, πρέπει να γίνει η διαδικασία της δήλωσης αλλαγής κινητήρα.
Αν τυχει να εχει τον ιδιο τυπο? καπου ειδα οτι για τον τυπο μετρανε τα πρωτα 2 γραμματα,δε ξερω αν ειναι ετσι
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αν τυχει να εχει τον ιδιο τυπο? καπου ειδα οτι για τον τυπο μετρανε τα πρωτα 2 γραμματα,δε ξερω αν ειναι ετσι
Κάνε ένα τηλ στο συγκοινωνιών .
Λογικά δηλώνεται απλά η αλλαγή για να είσαι κομπλέ.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Είμαι με την άποψη των @Neos & @giamar
Στην άδεια αναγράφονται και οι δύο αριθμοί.

Από την στιγμή που δεν κάνεις υπερκυβισμό/μετατροπή γιατί να μην δηλώσεις κανονικά τον αριθμό και να είσαι κυριλέ;
-Καταστραφηκε το μοτέρ μου και τοποθετώ άλλο στα ίδια κυβικά.Τί πρέπει να σας προσκομίσω;
Θα πρέπει να είναι από έμπορο νομίζω ώστε στην απόδειξη αγοράς να αναγράφονται τα στοιχεία του.

Πέραν του ΚΤΕΟ να κρατάτε κατά νου ότι το οποίο όχημα μπορεί να εμπλακεί σε πολλά.
ΤΟΤΕ ψάχνονται ΟΛΑ σχολαστικά..
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Αν τυχει να εχει τον ιδιο τυπο? καπου ειδα οτι για τον τυπο μετρανε τα πρωτα 2 γραμματα,δε ξερω αν ειναι ετσι
Πως μπορεί να έχει ίδιο τύπο, κινητήρας από άλλο εργοστάσιο; Οι τύποι ακολουθάνε την ονοματολογία που έχει ο κάθε κατασκευαστής, δεν είναι εννιαίο σύστημα για όλους.

Το παράδειγμα που έφερα δείχνει ότι ΔΕΝ ισχύει αυτό που γράφεις με τα δύο πρώτα, αφού στο δικό μου είναι τα πέντε πρώτα.

Αν όντως τύχει να είναι ίδιος, ναι, είσαι cool, τον βάζεις απάνω και δεν χρειάζεται τίποτα.

Αν έχει άλλο τύπο, τιμολόγιο, βεβαίωση μηχανικού, παράβολα, αίτηση αλλαγής κινητήρα, έκοδση νέας άδειας, αν θες να είσαι ολόσωστος τυπικά.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Είμαι με την άποψη των @Neos & @giamar
Στην άδεια αναγράφονται και οι δύο αριθμοί.

Από την στιγμή που δεν κάνεις υπερκυβισμό/μετατροπή γιατί να μην δηλώσεις κανονικά τον αριθμό και να είσαι κυριλέ;
-Καταστραφηκε το μοτέρ μου και τοποθετώ άλλο στα ίδια κυβικά.Τί πρέπει να σας προσκομίσω;
Θα πρέπει να είναι από έμπορο νομίζω ώστε στην απόδειξη αγοράς να αναγράφονται τα στοιχεία του.

Πέραν του ΚΤΕΟ να κρατάτε κατά νου ότι το οποίο όχημα μπορεί να εμπλακεί σε πολλά.
ΤΟΤΕ ψάχνονται ΟΛΑ σχολαστικά..
Κόβεται τιμολόγιο αγοράς του με τον αριθμό κινητήρα και με αυτό εφόσον δεν έχει γίνει υπερκυβισμός κυκλοφορεί κανονικά τουλάχιστον ότι το μοτέρ είναι νόμιμο. Τώρα για το θέμα δήλωσης του οι περισσότεροι δεν το δηλώνουν λόγω της διαδικασίας που χρειάζεται.
 

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Καθε χρονο τετοιο καιρο το αλλαζω λαδια .. το χειμωνα καθεται..
Περσι κατα τον Οκτωμβρη στις τελευταιες του γυρες υποψιαστικα οτι θελει καδενα ..
Ε λεω του χρονου στο σερβις αφου το μηχανακι δε θα το κυκλοφορω χειμωνα.
Κ χθες που τοβαλα μπροστα πηγαινοντας το στο φιλο για ''καδενα'' λαδια και τα συναφη,
μπαααπ, αρχιζει εκει που τοχω 4η να καθεται, δε τραβουσε, μετα στην 3η...
Αρχισε κ ο θορυβος να γινεται περιεργος , ε , αναψε.. μιλαμε τωρα 500 μετρα πριν το συνεργειο του φιλου μου..
Μιλαμε για πολυ γκαντεμια..
Τωρα μεχρι να δω τι θα κανω ,καμια 10μερες δλδ, θα πηγαινω χωραφι με το τενερε... γ@μω το στανιο μου κ το φελεκι μου μεσα!
Οσο για υπηρεσιες, μεταφορων κλπ τις αποφευγω σαν ο διαολος το λιβανι κ ακομα παραπερα..
Για ΚΤΕΟ εχω μπαρμπα στην Κορώνη αλλα δε με ενδιαφερει τοσο γιατι θελω ναμαι κομπλε γενικα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Εγώ θα το έφτιαχνα.

Θα το πας συνεργείο, θα αλλάξεις οτι χρειάζεται, και θα γίνει καινούριο το μοτέρ, θα πάει και 300 ευρώ στην χειρότερη περίπτωση (με λίγη τύχη θα πάει και λιγότερο, ανάλογα τι ζημειά έχει γίνει), και θα έχεις ένα σωστό μοτό, όχι ένα μαιμού.

Σκέψου το.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καθε χρονο τετοιο καιρο το αλλαζω λαδια .. το χειμωνα καθεται..
Περσι κατα τον Οκτωμβρη στις τελευταιες του γυρες υποψιαστικα οτι θελει καδενα ..
Ε λεω του χρονου στο σερβις αφου το μηχανακι δε θα το κυκλοφορω χειμωνα.
Κ χθες που τοβαλα μπροστα πηγαινοντας το στο φιλο για ''καδενα'' λαδια και τα συναφη,
μπαααπ, αρχιζει εκει που τοχω 4η να καθεται, δε τραβουσε, μετα στην 3η...
Αρχισε κ ο θορυβος να γινεται περιεργος , ε , αναψε.. μιλαμε τωρα 500 μετρα πριν το συνεργειο του φιλου μου..
Μιλαμε για πολυ γκαντεμια..
Τωρα μεχρι να δω τι θα κανω ,καμια 10μερες δλδ, θα πηγαινω χωραφι με το τενερε... γ@μω το στανιο μου κ το φελεκι μου μεσα!
Οσο για υπηρεσιες, μεταφορων κλπ τις αποφευγω σαν ο διαολος το λιβανι κ ακομα παραπερα..
Φίλε ,ένα τηλ θα κάνεις.
Κι αν δε θες ,έχει και ανθρώπους που αναλαμβάνουν να το τρέξουν .
Κάλλιο γαηδουροδενε....
 

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Φίλε ,ένα τηλ θα κάνεις.
Κι αν δε θες ,έχει και ανθρώπους που αναλαμβάνουν να το τρέξουν .
Κάλλιο γαηδουροδενε....
ναι βρε... θα κανω αυριο, οτι χρειαστει θα κανω... απλα να, ξες , ψιλοαγανακτηση..!
 

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Γιατί να αλλάξεις κινητήρα ενώ δεν ξέρεις καν αν ο δικός σου φτιάχνεται με μικρότερο κόστος και κυρίως χωρίς γραφειοκρατία;
Εγώ προτείνω επισκευή
250 βγαινει η επισκευη... με τα ολα της, το ανοιξε κ δε μπορουσε να ξεκολυσει τον πυρο απο τη μπιελα να φανταστεις...
το συζηταω ακομα το θεμα ,δε κατεληξα καπου..
αλλα δε θα το καθυστερησω κ πολυ γιατι ειναι το καθημερινο μου μεσο απο δω κ περα λογο δουλειων..
 

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Εγώ θα το έφτιαχνα.

Θα το πας συνεργείο, θα αλλάξεις οτι χρειάζεται, και θα γίνει καινούριο το μοτέρ, θα πάει και 300 ευρώ στην χειρότερη περίπτωση (με λίγη τύχη θα πάει και λιγότερο, ανάλογα τι ζημειά έχει γίνει), και θα έχεις ένα σωστό μοτό, όχι ένα μαιμού.

Σκέψου το.
κατα κει γερνει η δουλεια ετσι οπως το συλογιζομαι..
Η πλακα ειναι οτι αυτος που θα μου το φτιαξει παιδια, ειναι μηχανικος αεροσαφων εδω στο πολεμικο αεροδρομιο Καβαλας,
μιλαμε ειναι επιστημονας, τα kymco ,astrea κατι glx ,town matte ταχει βουτυρο στο ψωμι του..
Με λιγα λογια αμα το κανει ,θα πεταει !!!!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Τα 125αρια Lifan πάνω κάτω στα 230-260€ παίζουν. Δηλαδή, ζήτημα να κερδίσεις κάπου στο 20αρικο το πολύ.

Αλλά εφόσον έχεις έμπιστο μάστορα, εγώ στην θέση σου θα το έφτιαχνα. Σωστό στρώσιμο, σωστή συντήρηση και θα είναι κομπλέ.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
κατα κει γερνει η δουλεια ετσι οπως το συλογιζομαι..
Η πλακα ειναι οτι αυτος που θα μου το φτιαξει παιδια, ειναι μηχανικος αεροσαφων εδω στο πολεμικο αεροδρομιο Καβαλας,
μιλαμε ειναι επιστημονας, τα kymco ,astrea κατι glx ,town matte ταχει βουτυρο στο ψωμι του..
Με λιγα λογια αμα το κανει ,θα πεταει !!!!
αμα ειναι ετσι βαλτου,5 τουρμπινες σε σειρα απο τηλεκατευθυνομενα,πιο γρηγορα θα πηγαινει. abcdefghgk
 
Top Bottom