7 λόγοι να πέσει η μηχανή σου, χωρίς να σε τρακάρουν!

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
ειναι απο το activeman και το μοιραστηκε μαζί μας στο fB της motopareas.gr o
Costas Bouris


Η μηχανή σου μπορεί να πέσει για διάφορους λόγους, ακόμα και σταματημένη, χωρίς να σε τρακάρει κάποιος με το αυτοκίνητο σου. Πέφτει …φαρδιά πλατειά, είτε από δικιά σου απροσεξία, είτε από …βλάβη.

Μερικές από τις περιπτώσεις προκαλούν το γέλιο, ανεξάρτητα αν πάθει ζημιά η μηχανή σου. Όμως εσύ θα πρέπει να προσέχεις, αφού το πέσιμο μπορεί να σου κοστίσει ακριβά!

Δες λοιπόν τι γίνεται:

1. Τον κατέβασες …δεν τον κατέβασες

Μια συνηθισμένη πτώση είναι ότι νομίζεις ότι κατέβασες τον πλαγιοστάτη… Πολλές φορές από τη βιασύνη μας, νομίζουμε ότι τον κατεβάζουμε αλλά στην πραγματικότητα ο πλαγιοστάτης είναι μαζεμένος. Σηκώνεσαι λοιπόν σαν την …καλή…χαρά… πλαγιάζεις κιόλας το μηχανάκι, να κάτσει *****ά στον πλαγιοστάτη και αν δεν την προλάβεις η αγαπημένη σου μηχανή σωριάζεται φαρδιά, πλατειά!

2. Δεν κλείδωσε!

Αφορά και πάλι τον πλαγιστάτη. Τον κατεβάζεις κανονικά, αλλά αυτός δεν κλειδώνει στη θέση του. Αν είσαι τυχερός, θα κλειδώσει μόλις τον ακουμπήσεις στο έδαφος και υπό το βάρος της μηχανή. Ανάλογα όμως με τη θέση, μπορεί να μη κλειδώσει. Έτσι ήσυχος σηκώνεσαι από τη μηχανή, απομακρύνεσαι μερικά βήματα και εκείνη πίσω σου σωριάζεται φαρδιά – πλατιά!

3. Το κόψιμο

Αν έχεις τη συνήθεια να κάθεσαι στη μηχανή σου όσο αυτή είναι στον πλαγιοστάτη τον επιβαρύνεις και υπάρχει περίπτωση να κοπεί. Αυτό μπορεί να συμβεί, αν την έχεις παρκαρισμένη έξω από τη δουλειά σου και …κάθονται …άλλοι. Όπως και να έχει πάντως ο πλαγιοστάτης τραυματισμένος υποχωρεί και η μηχανή πέφει. Αν είσαι πάνω, ίσως να την προλάβεις, αν όχι, θα την βρεις ξαπλωμένη στο δρόμο!

4. *****ό χώμα… ή γρασίδι!

Το παθαίνουμε συνήθως στις εκδρομές, όπου το χώμα είναι *****ό ή αμμώδες κάτι που μπορεί να συμβεί ακόμα και αν έχει γρασίδι. Αφήνεις τη μηχανή στον πλαγιοστάτη, προς στιγμή νομίζεις ότι όλα είναι καλά, ωστόσο δεν προσέχεις ότι ο πλαγιοστάτης βυθίζεται πολύ αργά, ανεπαίσθητα, μέχρι να βυθιστεί εντελώς και να πέσει η μηχανή. Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν έχεις απομακρυνθεί αρκετά! Γι αυτό το νου σου στη σκληρότητα του εδάφους!

5. Σε ελαφρά κλίση…

Κάποιες φορές θεωρούμε ότι η ελαφριά κλίση δεν επηρεάζει τη μηχανή και την σταθμεύουμε με πλαγιοστάτη (συνήθως) χωρίς όμως να προσέξουμε ότι ξ μηχανή βρίσκεται σχεδόν σε όρθια θέση, ευάλωτη στον κάθε αρτσούμπαλο που μπορεί να τη σπρώξει και να τη ρίξει…

6. Γλύστριμα…

Μία άλλη περίπτωση, αρκετά σπάνια όμως είναι να προσπαθήσεις να την βάλεις στον ορθοστάτη και εκείνη τη στιγμή να γλιστρήσεις και να την αφήσει στο …έλεος του Θεού ή να την …πάρεις μαζί σου!

7. Να στην ρίξουν…

Έχεις βάλει τη μηχανή σου στον ορθοστάτη και είσαι ήσυχος. Όμως κάποιοι έχουν τη κακιά συνήθεια να ακουμπάνε πάνω στις μηχανές και επειδή μάθανε ότι όλες έχουν συναγερμό… ακουμπάνε απαλά! Αν λοιπόν η μηχανή είναι στον ορθοστάτη μπορεί να πέσει σχετικά εύκολα από τους αδαής, ειδικά αν το έδαφος έχει μικρή κλίση!



 

Gino

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi Stelvio NTX
Όνομα
Αλέξανδρος
Πολλές ιστορίες άκουγα για πτώσεις στατικές μερικές φόρες ανώδυνες και άλλες φορές με μικρογρατζουνιές.....

Φυσικά σε όλες αυτές πάλι καλά.....

Εχθές είχα και εγώ την πρώτη μου εμπειρία μέτα από τόσα χρόνια που οδηγώ μοτό.....

Στατική πτώση με γλύστριμα του δεξιού ποδιού με ανώδυνες υλικές ζημιές......

αλλά με ζημιά σε εμένα με μια θλάση β΄ βαθμού στον οπίσθιο μηριαίο.....μακρύα από το σπίτι μου και με

πρόβλημα επιστροφής.....τελικά με πολύ πόνο επιστροφή και από αύριο ξεκινάμε φυσικοθεραπείες.....

Απλά συνεχίζουμεYes
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Πολλές ιστορίες άκουγα για πτώσεις στατικές μερικές φόρες ανώδυνες και άλλες φορές με μικρογρατζουνιές.....

Φυσικά σε όλες αυτές πάλι καλά.....

Εχθές είχα και εγώ την πρώτη μου εμπειρία μέτα από τόσα χρόνια που οδηγώ μοτό.....

Στατική πτώση με γλύστριμα του δεξιού ποδιού με ανώδυνες υλικές ζημιές......

αλλά με ζημιά σε εμένα με μια θλάση β΄ βαθμού στον οπίσθιο μηριαίο.....μακρύα από το σπίτι μου και με

πρόβλημα επιστροφής.....τελικά με πολύ πόνο επιστροφή και από αύριο ξεκινάμε φυσικοθεραπείες.....

Απλά συνεχίζουμεYes

περαστικά σου Smileys drinking beer Emoticon
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Να προσθέσω ένα ακόμη λόγο ...

το ΜΑΤΙ!!
 

Gino

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi Stelvio NTX
Όνομα
Αλέξανδρος

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
Ανέβηκα στην καλή μου κάποτε, βάζω μπρος λίγο βρουμ βρουμ, βάζω πρώτη ανοιγω λίγο γκάζι, και αρχίζει κάτι τρελά. Κάνει σούζα πάει δεξιά το τιμόνι μετά καπάκι αριστερά (υπόψιν δεν είχε φύγει ούτε ένα εκατοστό απ το σημείο εκκίνησης) μετά πάλι σούζα και μπουπ κάτω να με πλακώνει. Νοιώθω ένα κρατς στο μπούτι μου και λέω ωχ τώρα. Σηκώνομαι με πόνους στο πόδι, κοιτάζω την μηχανή και μουτζώνομαι. Είχα το λουκέτο δισκόφρενου.
2 βδομάδες θεραπεία για την θλάση στο μηρό.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Σωστός ο Τάσος... Και το ξεχασμένο λουκέτο είναι μια σχετικά συχνή αιτία.

Να προσθέσω κι εγώ την περίπτωση του να μην κατεβαίνει το πόδι από τη μηχανή!!! Τι εννοώ..; Έχει συμβεί σε 2 κολλητούς μου. Στον έναν λύθηκαν τα κορδόνια του παπουτσιού του και από τον αέρα μπερδεύτηκαν με το μαρσπιε. Οπότε μόλις ακινητοποίησε τη μηχανή το αριστερό του ποδι δεν κατέβαινε και ξαπλώθηκε.
Ο δεύτερος, ο οποίος αν δε φορούσε κράνος θα ήταν τώρα νεκρός, φορούσε φαρδύ παντελόνι και σκαλωσε το μπατζακι του στο μαρσπιε. Προσγειώθηκε σε αιχμηρη γωνία πεζοδρομίου και αν δε ήταν το κράνος θα χτυπούσε στο *****ό σημείο ανάμεσα από ματι - αυτι.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
το λουκετο στο δισκοφρενο......... το πληρωσα στην μπουμπου 150 γιούρια σπασμενο πλαστικο !!!!
απο τοτε αγόρασα πλαστικο τυπου ελατηριου που πιανει λουκετο τιμόνι σε εντονο κιντρινο (3 ευρώ στερνή μου γνώση)....
πριν 12-13 χρονια με το κατεμι και παπουτσια τυπου sea and city με κορδόνια ακριβως κατω απο το σπίτι ...τα κορδονια πιαστηκαν και κυριολεκτικά με μηδενική ταχύτητα σε slow motion βροντακας...abcdefghabcdefgh.απο τοτε κατάργησα τα παπουτσια με κορδονια και μηχανή....μαθαινωBcdefgBcdefghg:D
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Το λουκέτο στο δισκόφρενο .... την έχω πατήσει και εγώ! Ευτυχώς αναίμακτα και για μένα και για το μηχανάκι!

Επίσης, ως συνεπιβάτης ... μου πιάστηκε το παντελόνι στο σταντ της vespas και ξαπλώθηκα μεσα στο δρόμο!!

Ευτυχώς δεν πέρναγε αυτοκίνητο γιατί θα με είχε βάλει από κάτω! cdefghi

Ααααα ευτυχώς δεν πέρναγε και γνωστός γιατί θα με είχε βάλει στο FB! Bcdefg
 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
το λουκετο στο δισκοφρενο......... το πληρωσα στην μπουμπου 150 γιούρια σπασμενο πλαστικο !!!!
απο τοτε αγόρασα πλαστικο τυπου ελατηριου που πιανει λουκετο τιμόνι σε εντονο κιντρινο (3 ευρώ στερνή μου γνώση)....
πριν 12-13 χρονια με το κατεμι και παπουτσια τυπου sea and city με κορδόνια ακριβως κατω απο το σπίτι ...τα κορδονια πιαστηκαν και κυριολεκτικά με μηδενική ταχύτητα σε slow motion βροντακας...abcdefghabcdefgh.απο τοτε κατάργησα τα παπουτσια με κορδονια και μηχανή....μαθαινωBcdefgBcdefghg:D

Δεν το έγραψα γιατί θα με κράξετε. Είχα και το κίτρινο κορδόνι επάνω. χαχαχαχα
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Στις πόσες μπύρες ήσουν;;;; Χαχαχχα
 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
Στις πόσες μπύρες ήσουν;;;; Χαχαχχα
Δεν είχα πιει ρε. Πρωί 6 έγινε. Πήγαινα για εξέταση αίματος θυμάμαι, αλλά τελικά πήγα σε ορθοπεδικό abcdefgh
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Πλησιάζοντας σε διάβαση τρένου με κατεβασμένες μπάρες, καθώς πάω να κατεβάσω το πόδι μου
πιάνεται στο μαρσπιέ το μπατζάκι μου.......Επεσα σαν κούτσουρο.
Από τα πιό βίαια πεσίματα με 0 χλμ ...................
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πλησιάζοντας σε διάβαση τρένου με κατεβασμένες μπάρες, καθώς πάω να κατεβάσω το πόδι μου
πιάνεται στο μαρσπιέ το μπατζάκι μου.......Επεσα σαν κούτσουρο.
Από τα πιό βίαια πεσίματα με 0 χλμ ...................
Το έχω πάθει αλλά με κορδόνια, στο κέντρο της Αθήνας, ξέρό πέσιμο λέμε...
 
Top Bottom