112 emergency call

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.277
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Οπως λεει και το αρθρο για το τηλ. αναγκης 112 κατι που ισως αρκετοι απο εμας δεν το εχουμε εμπεδωσει για να το εχουμε σε προτεραιοτητα ... αν τυχον. ooops

 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.484
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Μολις διαβασα την περιπτωση στο φατσοβιβλιο. Κριμα τον ανθρωπο!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μπορείς μέσω messenger .
Με το έμαθε η κόρη μου που μου έστελνε τη θέση της λάηβ όταν είχε πάει ένα ταξίδι.

Υπάρχουν κι άλλες εφαρμογές που στέλνουν λάηβ επισης
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μπορείς μέσω messenger .
Με το έμαθε η κόρη μου που μου έστελνε τη θέση της λάηβ όταν είχε πάει ένα ταξίδι.

Υπάρχουν κι άλλες εφαρμογές που στέλνουν λάηβ επισης

Kαι πολλα gps στελνουν τη θεση σου σε πραγματικο χρονο αν δεν κανω λαθος.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.830
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Το στίγμα από εφαρμογή που χρησιμοποιεί δεδομένα (π.χ messenger, google maps, κλπ.) είναι ένας τρόπος να γνωρίζουν οι δικοί μας που βρισκόμαστε αλλά δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για εμάς που κυκλοφορούμε στα βουνά, μιας και εκεί είναι γνωστό ότι τα δεδομένα απλά πολλές φορές δεν υπάρχουν!

Εγώ λέω να κρατήσουμε το 112 μιας και δουλεύει ακόμη και όταν δεν υπάρχει δίκτυο.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.532
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μπορείς μέσω messenger .
Με το έμαθε η κόρη μου που μου έστελνε τη θέση της λάηβ όταν είχε πάει ένα ταξίδι.

Υπάρχουν κι άλλες εφαρμογές που στέλνουν λάηβ επισης
Γιάννη ναι εκτός της περίπτωσης να μην πιάνεις σήμα κινητής τηλεφωνίας.


Μόνο το 112 μπορείς να το καλέσεις σε οποιανδήποτε συνθήκη, ακόμα και όταν η κάρτα sim δεν μπορεί να βρει σήμα από κεραία.

Τα iPhone πλέον έχουν ήδη εγκατεστημένο το κουμπί έκτακτης ανάγκης. IMG_1650.png
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.532
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Επίσης στα iPhone έχει προεγκατεστημενη την εύρεση τηλεφώνου και εκεί μέσα μπορείς να βάλεις όσες συσκευές έχεις που λειτουργούν με IOS λογισμικό ή όσους θέλεις ως φιλικές επαφες και βλέπει ο ένας τον άλλον σε live κατάσταση. Ειδικά όταν ταξιδεύω πάντα με την μηχανή μόνος, μπορούν να με βλέπουν 4 δικοί μου και να ξέρουν ανά πάσα ώρα που βρίσκομαι.
Μόνη προϋπόθεση να έχω ανοιχτά δεδομένα και να πιάνω σήμα κινητής τηλεφωνίας.

Επίσης τα IPhone από το 14 και έπειτα, έχουν μόνα τους αισθητήρα και αντιλαμβάνονται αν πέσεις σε ατύχημα ώστε να ειδοποιήσουν, αν δεν το απενεργοποιήσεις εντός κάποιων δευτερολέπτων, τις αγαπημένες επαφές που έχεις ορίσει για να τους πουν ότι έχεις εμπλακεί σε ατύχημα.

Σωτήριες λειτουργίες πια






Δεν συστήνονται σε οποίους κάνουν βρωμοδουλειές. χαχαχα
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Και για να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα το 112 δεν έχει "πόρους" να στείλει, είναι απλά ένα κέντρο που παίρνει κλήσεις. Έχει όμως τη δυνατότητα εντοπισμού και κάποιους αυτοματισμούς. Σε κάθε περίπτωση ανακατευθύνει την κλήση στον αρμόδιο φορέα.

Είναι χρήσιμο όταν:
- Δεν μιλώ καλά ελληνικά (ή είμαι σε άλλη χώρα και δεν μιλώ την τοπική γλώσσα)
- Δεν έχω καλό σήμα ή δεν έχω μονάδες ή δεν μπορώ να μιλήσω στον αρμόδιο φορέα
- Δεν ξέρω που ακριβώς βρίσκομαι και είμαι μόνος μου
- Δεν έχω ψυχραιμία και δεν μπορώ να δώσω πληροφορίες

Αλλά αν ξέρω που είμαι και μπορώ να δώσω πληροφορίες για το συμβάν κι έχω τη στοιχειώδη ψυχραιμία να βοηθήσω είναι καλύτερο να καλείς απευθείας το 166 ή το 100 ή το 199.

Παραδείγματα:
- Αν είμαι σ ενα βουνό, σ ενα μονοπάτι, σε μια απομακρυσμένη παραλία, στη μέση της θάλασσας καλώ το 112.
- Αν είμαι σε οικισμό, χωριό, πόλη είναι πιο σύντομο να καλέσω την υπηρεσία που θέλω και να ζητήσω βοήθεια (εφόσον μπορώ).
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα

Τι ακριβώς κάνει ο αριθμός 112 και πότε τον χρησιμοποιούμε;​

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τον ενιαίο ευρωπαϊκό αριθμό έκτακτης ανάγκης
Τι ακριβώς κάνει ο αριθμός 112 και πότε τον χρησιμοποιούμε;

11.2.2016 | 17:206

Σήμερα είναι Παγκόσμια Ημέρα εορτασμού του ευρωπαϊκού αριθμού κλήσης έκτακτης ανάγκης 112. Τι είναι όμως το 112 και πότε και που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε;
Η απάντηση είναι πάντα και παντού. Μπορούμε να καλέσουμε το 112 από οποιοδήποτε τηλέφωνο, σταθερό ή κινητό, με κάρτα ή χωρίς κάρτα, με μονάδες ή χωρίς μονάδες, με κάλυψη δικτύου ή χωρίς κάλυψη δικτύου, από καρτοτηλέφωνο ακόμη και χωρίς τηλεκάρτα.
«Καλούμε το 112 όταν βρισκόμαστε μπροστά σε μια σύγκρουση αυτοκινήτων, στον τραυματισμό ενός παιδιού σε μια σχολική αυλή, σε μια πυρκαγιά, έναν σεισμό, όταν έχει χαθεί ένα παιδί, όταν αντιλαμβανόμαστε ότι κάποιος έχει πάθει εγκεφαλικό και χρειάζεται να μεταφερθεί άμεσα σε νοσοκομείο, όταν έχει χαθεί κάποιος ορειβάτης ή όταν δεν ξέρουμε πώς να διαχειριστούμε ένα παιδί που παθαίνει επιληπτική κρίση. Είναι ένας ενιαίος αριθμός κλήσης που χτυπά σε ένα τηλεφωνικό κέντρο το οποίο, ανάλογα με την έκτακτη ανάγκη, διοχετεύει την κλήση στον αρμόδιο φορέα, είτε αυτός είναι η αστυνομία είτε η πυροσβεστική ή το ΕΚΑΒ ή το Χαμόγελο του Παιδιού ή ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός για τα χαμένα παιδιά», εξηγεί στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο προϊστάμενος του τμήματος Πολιτικής Προστασίας της Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας, Νίκος Χηνόπουλος, με αφορμή την εκδήλωση που διοργανώθηκε σήμερα στην Κατερίνη για τον «Τηλεφωνικό Αριθμό Έκτακτης Ανάγκης».

Το τηλεφωνικό κέντρο στην Ελλάδα υποστηρίζεται στα ελληνικά, αγγλικά και γαλλικά ενώ υπάρχει η δυνατότητα εντοπισμού του ατόμου που βρίσκεται σε ανάγκη σαν να υπήρχε κλήση από GPS. Για το λόγο αυτό έχει αποδειχτεί ιδιαίτερα χρήσιμο σε περιπτώσεις ορειβατών που είχαν χαθεί και μέσω του 112 εντοπίστηκαν ταχύτατα από εθελοντές, διασώστες και την πυροσβεστική.

«Το 112 σε άλλες χώρες έχει αντικαταστήσει το 100, το 166 και το 199. Στην Ελλάδα ισχύουν όλα τα παραπάνω αλλά και το 112 που μπορεί να κάνει διοχέτευση της πληροφορίας. Σε κάθε περίπτωση όμως εκείνος που καλεί, θα πρέπει να δώσει ακριβή στοιχεία για το όνομά του, την τοποθεσία στην οποία βρίσκεται και το τηλέφωνο επικοινωνίας του. Θα πρέπει επίσης να περιγράψει, κατά το δυνατόν, το συμβάν στο οποίο βρίσκεται μπροστά και να μη μετακινηθεί, ώστε να μπορεί να εντοπιστεί μέσω GPS και η βοήθεια να έρθει άμεσα», διευκρινίζει ο προϊστάμενος του τμήματος Πολιτικής Προστασίας της Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας.

Ο ίδιος τονίζει ότι, σύμφωνα με το Ευρωβαρόμετρο, ποσοστό 6% έως 8% των Ελλήνων δεν γνωρίζει καν την ύπαρξη του 112, πόσο μάλλον τη χρήση του. Ωστόσο υπογραμμίζει ότι δεν θα πρέπει να καλείται σε περιπτώσεις που δεν είναι εξαιρετικά επείγουσες, ούτε για φάρσες ούτε για να λάβει κάποιος πληροφορίες τηλεφωνικού καταλόγου. «Αν, κάποια στιγμή, καλέσουμε, κατά λάθος, το 112 θα πρέπει τουλάχιστον να ενημερώσουμε ότι έχουμε κάνει λάθος, αφενός γιατί μπορεί εκείνη την ώρα να στερούμε τη γραμμή από κάποιον που έχει ανάγκη και αφετέρου γιατί αν το κλείσουμε χωρίς να ενημερώσουμε, θα ενεργοποιηθεί μια διαδικασία διάσωσης με κινητοποίηση πολλών φορέων για τον εντοπισμό του ατόμου που κάλεσε μέσω GPS» λέει και προσθέτει με νόημα: «Δεν παίζουμε με το 112».

Σημειώνεται ότι η γραμμή έχει χρησιμοποιηθεί στο εξωτερικό ακόμη και από τρίχρονα παιδιά που κάλεσαν το 112 για να σώσουν τη μητέρα τους που αντιμετώπιζε έκτακτο πρόβλημα υγείας ή για να ειδοποιήσουν την αστυνομία ότι είχε μπει κάποιος κλέφτης στο σπίτι. «Πρέπει να εκπαιδεύσουμε τα μικρά παιδιά στη χρήση του 112 γιατί σώζει ζωές αν το διαχειριστούμε σωστά», σημειώνει ο κ. Χηνόπουλος και αναφέρει ότι στο πλαίσιο της σημερινής ημερίδας δόθηκαν οι απαραίτητες οδηγίες σε εκπαιδευτικούς και υπευθύνους και των τριών βαθμίδων της εκπαίδευσης ώστε να τις μεταφέρουν σε παιδιά και νέους

πηγη:https://www.lifo.gr/tropos-zois/living/ti-akribos-kanei-o-arithmos-112-kai-pote-ton-hrisimopoioyme
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.437
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
πατωντας συνεχωμενα πολλες φορες το πληκτρο "power" στο κινητο μας
καλει αυτοματα το 112....

κρατηστε το αυτο σαν πληροφορια αν βρεθειτε σε δυσκολες συνθηκες και δεν μπορειτε καν να μιλησετε...

για αυτο το κινητο ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΜΑΣ, οχι στην μοτο
 

Georgev

new member
Δημοσιεύσεις
400
Ηλικία
32
Όνομα
Γιώργος
Επίσης Το 112 είναι καλό όταν δεν ξέρουμε ακριβής τοποθεσία μας μιας κ δίνει το gps σήμα αλλά και σε περίπλοκα συμβάντα που θα χρειαστεί να έρθουν πολλές υπηρεσίες, τις οποίες τις συντονίζουν αυτοί. 100 166 κλπ. Αν γνωρίζεις τοποθεσία και χρειαστείς άμεσα κάτι από μια υπηρεσία καλύτερα είναι να καλέσεις άμεσα στην υπηρεσία για γρηγορότερα
 
Top Bottom