1ο φεστιβαλ μοτοπαρεων Ελλαδος 2024

PavlosXTZ

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
47
Περιοχή
Alexandroupolis Evros
Μοτοσυκλέτα
XTZ 1200 Super Tenere Mod 11
Όνομα
Παύλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Kαλησπερα στη παρεα, σημερα το μεσημερι παρακολουθουσα το φατσοβιβλιο (facebook) επεσε μια προσκληση απο ενα φιλο για την παρακατω συγκεντρωση.


1ο Φεστιβάλ Μοτοπαρεών Ελλάδος 2024


https://www.facebook.com/groups/930840142081697

"Ένα όραμα (μια ιδέα) από φίλους μοτοσυκλετιστές. Πριν από μερικά χρόνια έγινε η αφορμή να ξεκινήσει κάτι διαφορετικό,με σκοπό να συγκεντρώνει μοτοπαρέες και ανεξάρτητους αναβάτες από κάθε περιοχή της Ελλάδας,σε μια προσπάθεια με σκοπό την μεταξύ μας γνωριμία αλληλέγγυα συνύπαρξη των ομάδων μας (μοτοπαρεών).
Το 1ο Φεστιβάλ Μοτοπαρεών Ελλάδος (ΦΕ.ΜΟΤ.ΕΛ) θα λάβει χώρα το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος, 22-23-24 Ιουνίου 2024 στον ΑΣΤΑΚΟ και ΜΥΤΙΚΑ Αιτωλοακαρνανίας υπό την αιγίδα του Δήμου Ξηρόμερου και των τοπικών αρχών, με παροχές και την στήριξη τους στην εκδήλωση για το καλύτερο αποτέλεσμα. Δεν θα υπάρχει καμία οικονομική συνεισφορά για την εκδήλωση από τους παρευρισκόμενους, ενώ θά υπάρχουν πολλά δώρα και εκπλήξεις. Καλεσμένες όλες οι μοτοπαρέες και οι ανεξάρτητοι μοτοσυκλετιστές σε ένα φεστιβάλ που θα καλύπτει όλα τα γούστα. Με δύο εκδηλώσεις: η πρώτη το Σάββατο 22/06 στο Μύτικα με λαϊκή και δημοτική βραδιά και η δεύτερη στον Αστακό την Κυριακή 23/06 με rock συναυλία. Την Κυριακή το πρωί θα υπάρξει μικρή εκδρομή με σκάφος στο νησάκι του Καλάμου (με μικρό αντίτιμο) για μπάνιο, καφέ και φαγητό. Το Φεστιβάλ θα ολοκληρωθεί την ημέρα Δευτέρα 24/06 με εκφώνηση όλων των μοτοπαρέων και των ανεξάρτητων μοτοσυκλετιστών. Θα ακολουθήσει βράβευση των παρευρισκομένων και των τοπικών αρχών. Σκοπός της κίνησης αυτής είναι να καθιερωθεί το φεστιβάλ κάθε χρόνο , αναλαμβάνοντας την διοργάνωση άλλες μοτοπαρέες σε άλλα μέρη της Ελλάδος Σας ευχαριστούμε πολύ"


Ωραιο εγχειρημα δεν λεω, αλλα τρεχει εκεινη την περιοδο:
Μια συναντηση της ΜΟΤΟΕ(μοτοσικλετιστικης ομοσπονδιας Ελλλαδας)
Μια συναντηση της ΕΛΜΟΤΟ (Ελληνικη μοτοσικλετιστικη ομοσπονδια)
και καπου εκει εχει και ενα ανταμωμα (αρχες ιουλιου νομιζω). Οποτε το Αγ Πνευματος πρωτα το Θεος υπαρχουν πολλες επιλογες.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.253
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Την θεωρω παρα πολυ καλη ιδεα να μαζευτουν οι μοτοπαρεες απο ολη την ελλαδα Την ιδεα και το συντονισμο της μαζωξης τον εχει νομζω η μοτοπαρεα μεγανησιου και απο οτι ειδα στο φβ τους την πεσανε απο την μοτοε
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Εντάξει σε "ελεύθερη" χώρα ζούμε ότι θέλει κι όπου θέλει μπορεί να πάει ο οποιοσδήποτε....


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.532
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
τους την πεσανε απο την μοτοε
Εμ πηγαίνουν να τους πάρουν κομμάτι από την πίτα που την θέλουν δικιά τους.
Έτσι έμαθε ο κιμπάρης Έλληνας, να τρώω εγώ και στον άλλο να μην γυρνάω καν το κεφάλι μου.
Στην Ελλάδα αν φωνάξεις πρόεδρε θα γυρίσουν οι μισοί κάτοικοι.
 

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
670
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Εμ πηγαίνουν να τους πάρουν κομμάτι από την πίτα που την θέλουν δικιά τους.
Έτσι έμαθε ο κιμπάρης Έλληνας, να τρώω εγώ και στον άλλο να μην γυρνάω καν το κεφάλι μου.
Στην Ελλάδα αν φωνάξεις πρόεδρε θα γυρίσουν οι μισοί κάτοικοι.
Τα είπες όλα
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ουτε καν, παλι μεροκαματο θα βγαλουν καποιοι, ονοματα δεν λεμε τους ξερετε ολοι, μακρια και αλαργα
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.831
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ουτε καν, παλι μεροκαματο θα βγαλουν καποιοι, ονοματα δεν λεμε τους ξερετε ολοι, μακρια και αλαργα
Αφού Μάνο δεν υπάρχει κάποια συνεισφορά ή κάποιο απαιτητό κόστος για την εκδήλωση πως θα βγει μεροκάματο;
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Αφού Μάνο δεν υπάρχει κάποια συνεισφορά ή κάποιο απαιτητό κόστος για την εκδήλωση πως θα βγει μεροκάματο;
Απο κοντα θα σου εξηγησω Γιαννο βλεπεις ειναι στη λημερια μου και δεν ασχολουμε καθολου ενω εχω τη δυνατοτητα :cool:
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αφού Μάνο δεν υπάρχει κάποια συνεισφορά ή κάποιο απαιτητό κόστος για την εκδήλωση πως θα βγει μεροκάματο;
Γενικα μιλωντας και χωρις να θελω να πω κατι για το συγκεκριμενο φεστιβαλ γιατι δεν γνωριζω,αν καποιος θελει να βγαλει μεροκαματο θα βρει τον τροπο.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.831
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Γενικα μιλωντας και χωρις να θελω να πω κατι για το συγκεκριμενο φεστιβαλ γιατι δεν γνωριζω,αν καποιος θελει να βγαλει μεροκαματο θα βρει τον τροπο.
Καλά αυτό ισχύει για τα πάντα και για παντού!

Απλά με προβληματίζει το γεγονός ότι κάθε ενέργεια την βλέπουμε με καχυποψία είτε αυτή είναι από κάποιο φορέα είτε από οτιδήποτε άλλο.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καλά αυτό ισχύει για τα πάντα και για παντού!

Απλά με προβληματίζει το γεγονός ότι κάθε ενέργεια την βλέπουμε με καχυποψία είτε αυτή είναι από κάποιο φορέα είτε από οτιδήποτε άλλο.
Δεν εχεις αδικο,αλλα ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις που καποιοι αρνουνται πεισματικα να βαλουν το δαχτυλο στον κουβα με το μελι.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.831
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Εγώ πάντως σε πρώτη ανάγνωση την βλέπω θετικά!

Ειδικά το σημείο που αναφέρει ότι …Σκοπός της κίνησης αυτής είναι να καθιερωθεί το φεστιβάλ κάθε χρόνο , αναλαμβάνοντας την διοργάνωση άλλες μοτοπαρέες σε άλλα μέρη της Ελλάδος… νομίζω ότι αρχικά δείχνει καλές προθέσεις...
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.532
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Εγώ πάντως σε πρώτη ανάγνωση την βλέπω θετικά!

Ειδικά το σημείο που αναφέρει ότι …Σκοπός της κίνησης αυτής είναι να καθιερωθεί το φεστιβάλ κάθε χρόνο , αναλαμβάνοντας την διοργάνωση άλλες μοτοπαρέες σε άλλα μέρη της Ελλάδος… νομίζω ότι αρχικά δείχνει καλές προθέσεις...
Δυστυχώς και ένας βιαστής ενός ανήλικου στην αρχή δείχνει καλές προθέσεις, του δείχνει αγάπη.

Τι θέλω να πω? Ότι η πρόθεση σε τέτοια πράγματα δεν έχει σημασία, γιατί το αποτέλεσμα κρίνει την ειλικρινή πρόθεση
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Βαστώ μικρό καλάθι μέχρι να δημοσιευθούν περαιτέρω πληροφορίες όσον αφορά στο φεστιβάλ Μοτοπαρεών. Εκ πρώτης επαφής μου ακούστηκε ενδιαφέρον και έκανα αίτημα για να γίνω μέλος στη σχετική ομάδα του link στο πρώτο ποστ από όπου φαντάζομαι πως θα αντλήσω περαιτέρω πληροφόρηση.
Αν βρίσκομαι Ελλάδα στις ημερομηνίες αυτές εξ ορισμού θα με ενδιέφερε να συμμετέχω, κατά ίσο ποσοστό λόγω και της αντίδρασης που διαφαίνεται να υπάρχει για το event - ζήτημα χαρακτήρος !

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πιστέψω πως μπορούν κάλλιστα να υπάρχουν έμμεσα αλλά και άμεσα οφέλη από μια "δωρεάν συμμετοχής" συνάντηση για κάποιους αλλά στην τελική αυτό συμβαίνει και σε πολλάπλές άλλες ευρύτερες δραστηριότητες μου χωρίς καν να το παίρνω χαμπάρι. Εφόσον διαλέξω μόνος μου πως θα πάω, τι θα καταναλώσω και που θα κοιμηθώ, δεν με ενοχλεί να υπάρχουν έμεσα οφέλη προς κάποιον από την παρουσία μου και μόνο εκεί. Στην τελική κάποιος θα το οργανώσει το όλο νταβαντούρι.

** PS - όχι μόνο αντίδραση υπάρχει αλλά από ότι βλέπω έχει δημοσιευθεί ψευδώς στο FB ακόμα και το logo της συνάντησης με ειδοποίηση ότι ακυρώθηκε ...... αχαχαχαχαχαχ, προφανώς ο (οικονομικός) κάλος που πατήθηκε ήταν μεγάαααλος ***
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom