το φαρμακειο ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ του καβαλάρη

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Είχαμε μια συζήτηση με τον @ibar κατά την διάρκεια των μαθημάτων για το κουτί πρώτων βοηθειών. Φροντίζουμε σε κάθε βόλτα μας και κουβαλάμε μαζί μας εργαλεία, ανταλλακτικά και καθετί που μας έχει πείσει το marketing να έχουμε μαζί μας για την "περιπέτεια" μας αλλά οι περισσότεροι δεν έχουμε έστω ένα υποτυπώδες φαρμακείο πάνω μας.
Το φαρμακείο που κουβαλώ καθημερινά μαζί μου, είτε είμαι με το αυτοκίνητο, είτε με την μοτοσυκλέτα, είτε στο βουνό, είτε βόλτα στην πόλη αποτελείται από τρία μικρά τσαντάκια. Ένα 15Χ12Χ5 εκατοστά ένα 25Χ12Χ5 και ακόμη ένα 25Χ12Χ5 εκατοστά. Τρία τσαντάκια...

Τα υλικά του φαρμακείου μου τα έχω χωρίσει ως εξής

Α. Απαραίτητα εργαλεία πρώτων βοηθειών
01. Γάντια 3 ζευγάρια
02. Μάσκα 4 τμχ
03. Γυαλιά προστασίας 1 ζευγάρι
04. Ψαλίδι 2 τμχ
05. Τσιμπιδάκι απλό
06. Τσιμπιδάκι με λεπτή μύτη για αφαίρεση κεντριού ή μικρού ξένου σώματος
07. Τρόμπα αναρρόφησης δηλητηρίου
08. Παραμάνες 2 μεγέθη από 10 τμχ
09. Αποστειρωμένες βελόνες 4 τμχ
10. Αποστειρωμένα νυστέρια 4 τμχ
11. Αλουμινοκουβέρτα 2 τμχ 160 Χ 210
12. emergency bag 220X60
13. Αυτοκόλλητα ράμματα (Steristrips) για στερέωση των άκρων μιας ανοιχτής πληγής

Συνολικό κόστος υλικών περίπου 15 ευρώ

Β. Επιδεσμικό υλικό
01. Αποστειρωμένες γάζες 10Χ10 5 τμχ
02. Αποστειρωμένες γάζες 25Χ25 4 τμχ
03. Αποστειρωμένη γάζα 6Χ150 3 τμχ
04. Αποστειρωμένη γάζα 8Χ200 3 τμχ
05. Ελαστικός επίδεσμος 6Χ400 3 τμχ
06. Ελαστικός επίδεσμος 8Χ400 3 τμχ
07. Αυτοκόλλητη γάζα 20Χ20 4 τμχ
08. Γάζα εγκαυμάτων 10Χ10 4 τμχ
09. Γάζα εγκαυμάτων 35Χ40 4 τμχ
10. Αυτοκόλλητο επιδεσμικό ρολό 2 τμχ.
11. Τσιρότο σε καρούλι 2 τμχ
12. Τσιρότα σε διάφορα μεγέθη 20 τμχ.
13. Τριγωνικός επίδεσμος 2 τμχ

Συνολικό κόστος υλικών περίπου 20 εύρω

Γ. Βασικά υλικά για την περιποίηση
01. Οξιζενέ μπουκαλάκι
02. Αντισηπτικό δέρματος και βλεννογόνων χωρίς ιώδιο (Octenisept)
03. Μαντιλάκια με αντισηπτικό 10 τμχ
04. Μαντιλάκια με οινόπνευμα 10 τμχ
05. Φυσιολογικό ορό 1 μικρό μπουκάλι
06. Αντιβιοτικό σε σπρέι (Pulvo)
07. Βαμβάκι
08. Cotton pads 20 τμχ

Συνολικό κόστος περίπου 25 Ευρώ

Δ. Διάφορα άλλα υλικά για την περιποίηση τραυμάτων και καταγμάτων
01. Ψυκτικό Gel 1τμχ
02. Σακουλάκι με ξηρό χημικό πάγο 1 τμχ
03. Φυσικό δάκρυ 6 αμπούλες
04. Σταγόνες για τα μάτια με αντισηπτικό 5 αμπούλες
05. Water gel κομπρέσες για εγκαύματα
06. Αμμωνία υγρή 1 μικρό μπουκάλι
07. Αμμωνία σε στικ για τσιμπήματα

Ε. Κατά περίπτωση όταν φεύγω πολυήμερο ταξίδι φάρμακα που κουβαλώ μαζί μου
01. Αντιόξινα
02. Παρακεταμόλη
03. Κορτιζονούχος αντιαλλεργική αλοιφή
04. Βαζελίνη
04. Αντιισταμινική αλοιφή


Σε ένα ξεχωριστό τσαντάκι κουβαλώ μια μάσκα μάσκα τεχνητής αναπνοής (Οχι ABU αλλά pocket mask)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Πολύ χρήσιμα όλα αυτά, αλλά ίσως θα έπρεπε να πάρεις κ το πιο βασικό.
Μία ή δύο αμπούλες κορτιζόνης, φυσικά με τις σύριγγες για ενδομυϊκή ένεση.
Γλιτώνεις το αλλεργικό σοκ από τσίμπημα σφήκας ή μέλισσας.
Στο παρελθόν είχα γεμίσει εξανθήματα από τσιμπήματα ψύλλων, όταν μας προσκάλεσαν κτηνοτρόφοι σε κάτι καλύβες στα Καμάρια Αγράφων.
Περίμενα αρκετή ώρα κ τα εξανθήματα όλο κ φούντωναν.
Γιατρός δεν υπήρχε στο χωριό Άγραφα, μόνο μια σερβιτόρα, η οποία είχε τα κλειδιά του ιατρείου, αλλά έτσι κι αλλιώς φοβόταν τις βελόνες.
Σε έκτακτα περιστατικά ερχόταν ελικόπτερο στο χωριό.
Όλα αυτά φυσικά τα έμαθα εκ των υστέρων, γιατί επιτόπου, έξω από την καλύβα, ετοίμασα το διάλυμα κ το έκανα έγχυση μόνος μου.
Σε 10' τα εξανθήματα άρχισαν να υποχωρούν.
Για προχωρημένες καταστάσεις, δηλαδή σε κάποιον που έχει πάθει ανακοπή , βοηθάει η αδρεναλίνη, αλλά δεν νομίζω να χορηγείται στα φαρμακεία.
Τέλος, σε περίπτωση δαγκώματος οχιάς χρειάζεται αντιοφικός ορός.
Κ πάλι όμως δεν ξέρω πως μπορεί να τον βρει κάποιος.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πολύ ωραίο θέμα .
Επειδη αρχίζουν οι εξορμήσεις λόγω Ανοιξης-Καλοκαιριου ,είναι αναγκαίο &
απαραίτητο το φαρμακείο για τον καθενα μας .
Εγινε sticky , για γράψτε κι οι υπόλοιποι ,τι κουβαλάτε μαζι στο φαρμακείο να τα έχουμε υπόψην όλοι
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Πολύ χρήσιμα όλα αυτά, αλλά ίσως θα έπρεπε να πάρεις κ το πιο βασικό.
Μία ή δύο αμπούλες κορτιζόνης, φυσικά με τις σύριγγες για ενδομυϊκή ένεση.
Γλιτώνεις το αλλεργικό σοκ από τσίμπημα σφήκας ή μέλισσας.
Στο παρελθόν είχα γεμίσει εξανθήματα από τσιμπήματα ψύλλων, όταν μας προσκάλεσαν κτηνοτρόφοι σε κάτι καλύβες στα Καμάρια Αγράφων.
Περίμενα αρκετή ώρα κ τα εξανθήματα όλο κ φούντωναν.
Γιατρός δεν υπήρχε στο χωριό Άγραφα, μόνο μια σερβιτόρα, η οποία είχε τα κλειδιά του ιατρείου, αλλά έτσι κι αλλιώς φοβόταν τις βελόνες.
Σε έκτακτα περιστατικά ερχόταν ελικόπτερο στο χωριό.
Όλα αυτά φυσικά τα έμαθα εκ των υστέρων, γιατί επιτόπου, έξω από την καλύβα, ετοίμασα το διάλυμα κ το έκανα έγχυση μόνος μου.
Σε 10' τα εξανθήματα άρχισαν να υποχωρούν.
Για προχωρημένες καταστάσεις, δηλαδή σε κάποιον που έχει πάθει ανακοπή , βοηθάει η αδρεναλίνη, αλλά δεν νομίζω να χορηγείται στα φαρμακεία.
Τέλος, σε περίπτωση δαγκώματος οχιάς χρειάζεται αντιοφικός ορός.
Κ πάλι όμως δεν ξέρω πως μπορεί να τον βρει κάποιος.
Απαγορεύεται βάσει νόμου. Είναι ιατρική πράξη και δεν επιτρέπεται να χορηγήσω όχι ένεση ούτε ντεπόν σε θύμα. Με λίγα λόγια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ. Από τα υπόλοιπα κουβαλάμε κάτι;
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Απαγορεύεται βάσει νόμου. Είναι ιατρική πράξη και δεν επιτρέπεται να χορηγήσω όχι ένεση ούτε ντεπόν σε θύμα. Με λίγα λόγια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ. Από τα υπόλοιπα κουβαλάμε κάτι;

Για ποιο πράγμα;
Αδρεναλίνη, κορτιζόνη, ή τον αντιοφικό ορό;
Οι δύο πρώτες είναι η μοναδική θεραπεία για κάποιον που έχει πάθει αλλεργικό σοκ κ χωρίς θεραπεία θα πεθάνει μέσα σε μισή ώρα.
Αν βρίσκεται κάποιος στην κορυφή ενός βουνού, τί να κάνει για να σωθεί;
 
Τελευταία επεξεργασία:

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Για ποιο πράγμα;
Αδρεναλίνη, κορτιζόνη, ή τον αντιοφικό ορό;
Η χορήγηση οποιουδήποτε φαρμακευτικού σκευάσματος είτε ενέσιμο είτε σε μορφή χαπιού (ακόμη και αναβράζοντα) είναι ιατρική πράξη.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ θα την βαρούσα την ενέσα σε εμένα πάντως αν είχα θέμα με αλλεργίες κλπ και το κοντινότερο ιατρείο θα ήταν χιλιόμετρα μακριά.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Εγώ θα την βαρούσα την ενέσα σε εμένα πάντως αν είχα θέμα με αλλεργίες κλπ και το κοντινότερο ιατρείο θα ήταν χιλιόμετρα μακριά.
Εσυ σε εσένα κανεις ότι θες. Εσυ σε άλλον ακόμη και αν έχει την ένεση πάνω του πρέπει να του την δώσεις να την κάνει μόνος του εκτός. Αν η κατάσταση του δεν τη επιτρέπει. Αν λοιπόν έχει ένεση πάνω του και είναι λιπόθυμος και στην επικοινωνία με τον γιατρο του 166 αναγνωρίσει ο γιατρός πως είναι περιστατικό αναφυλαξίας και του πω ότι έχει ένεση ΜΟΝΟ αν μου δώσει οδηγία θα την κάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Η χορήγηση οποιουδήποτε φαρμακευτικού σκευάσματος είτε ενέσιμο είτε σε μορφή χαπιού (ακόμη και αναβράζοντα) είναι ιατρική πράξη.

Τα ξέρω όλα αυτά.
Εννοώ πώς αυτά χρειάζονται σε έκτακτες καταστάσεις, όταν είναι αδύνατο να έρθει βοήθεια κ κινδυνεύει να πεθάνει κάποιος από αλλεργικό σοκ.
Οκ, διαφωνούμε κ όλα καλά.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Εγώ θα την βαρούσα την ενέσα σε εμένα πάντως αν είχα θέμα με αλλεργίες κλπ και το κοντινότερο ιατρείο θα ήταν χιλιόμετρα μακριά.
Ε, ναι...
Εννοείται ρε Γιάννη.
Απλή κορτιζόνη είναι, όχι δυναμίτης.
Έχει σώσει εκατομμύρια ζωές σε έκτακτες καταστάσεις.
Κάθε μέρα τα βλέπω αυτά.
Υπάρχει κ έτοιμη, σαν σύριγγα για διαβητικούς.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Εσυ σε εσένα κανεις ότι θες. Εσυ σε άλλον ακόμη ξαι αν έχει την ένεση πάνω του πρέπει να του την δώσεις να την κάνει μόνος του εκτός. Αν η κατάσταση του δεν τη επιτρέπει. Αν λοιπόν έχει ένεση πάνω του και είναι λιπόθυμος και στην επικοινωνία με τον γιατρο του 166 αναγνωρίσει ο γιατρός πως είναι περιστατικό αναφυλαξίας και του πω ότι έχει ένεση ΜΟΝΟ αν μου δώσει οδηγία θα την κάνω.

Για τον εαυτό σου εννοώ πως πρέπει να έχεις την κορτιζόνη.
Όχι να την κάνεις σε άλλους.
Συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
ωραια τα λογια ,αλλα η πραγματικοτητα λιγωτερο ωραια,οταν εισαι στην μεση του πουθενα την κανεις την ενεση ''κι οπου παει''.ουτως η αλλως αν παθεις σοκ ειναι θεμα λεπτων η ζωη απ τον θανατο.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Για τον εαυτό σου εννοώ πως πρέπει να έχεις την κορτιζόνη.
Όχι να την κάνεις σε άλλους.
Συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός
Για να έχω κορτιζόνη μαζί μου θα πρέπει να μου την έχει χορηγήσει γιατρός. Είτε σε εμένα είτε στην οικογένεια μου. Γιατί είχαμε/έχουμε περιστατικό και ιστορικό αλλεργίας και κρίσης αναφυλαξίας. Επίσης ο ιδιος γιατρός (πλέον) μπορεί αντί για ενέσιμη κορτιζόνη να σου χορηγήσει αλλά φάρμακα. Αυτά ανήκουν στα προσωπικά φάρμακα του καθενός που υποχρεωτικά κουβαλάμε μαζί μας όταν ταξιδεύουμε. Δεν ανήκουν όπως και να το κάνουμε στο φαρμακείο Ά Βοηθειών.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Για τον εαυτό σου εννοώ πως πρέπει να έχεις την κορτιζόνη.
Όχι να την κάνεις σε άλλους.
Συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός
Αυτό θα έλεγα κι εγώ .
Αυτός που έχει θέματα πρέπει να τα κουβαλάει μαζί του για προσωπική χρήση πάντα .
Δεν είμαστε γιατροί σε καμία περίπτωση.
Απλά όπως το έγραψε ο Σοφ νόμιζα ότι απαγορεύεται και να τα κουβαλάς .
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
ωραια τα λογια ,αλλα η πραγματικοτητα λιγωτερο ωραια,οταν εισαι στην μεση του πουθενα την κανεις την ενεση ''κι οπου παει''.ουτως η αλλως αν παθεις σοκ ειναι θεμα λεπτων η ζωη απ τον θανατο.

Δεν χρειάζεται να είσαι στην μέση του πουθενά.
Δεν ξέρω αν διάβασες το αρχικό μου post.
Ήμουν στα Καμάρια κ έπρεπε να κατέβω Άγραφα, στο αγροτικό ιατρείο, στο οποίο έλειπε ο γιατρός, αλλά είχε μέσα φάρμακα.
Η απόσταση ήταν μισή ώρα κ βάλε, άσχημος χωματόδρομος (αργότερα τον βελτίωσαν κ περνάει k Harley).
Έπρεπε να το ρισκάρω;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγώ θα την βαρούσα την ενέσα σε εμένα πάντως αν είχα θέμα με αλλεργίες κλπ και το κοντινότερο ιατρείο θα ήταν χιλιόμετρα μακριά.

Εγώ κάποτε θα σας την "βαρούσα" όλων σας αν εκρινα ότι είναι αναγκη.Σημερα δεν ξέρω αν θα το έκανα γιατί ο τρόπος σκέψης της κοινωνίας έχει αλλάξει.Ακομη και αν το έκανα με την συναινεση του παθόντα,είμαι σίγουρος ότι θα προσπαθούσε να μου πάρει εκ των υστέρων, ακομη και τα σωβρακα μέσω της δικαστικής οδού.

Χρόνια πριν στα Κύθηρα οι συνθήκες ήταν τέτοιες που δεν είχαμε άλλη επιλογη. Είχα ράψει το μπράτσο συντρόχου του οποίου μετά από πτώση φαινόταν το κοκαλο,με τηλεφωνικές οδηγίες από γιατρό,χωρίς να σκεφτώ τις συνέπειες.

Σημερα πιθανότατα ούτε καν θα σκεφτομουν να το κάνω.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Εγώ κάποτε θα σας την "βαρούσα" όλων σας αν εκρινα ότι είναι αναγκη.Σημερα δεν ξέρω αν θα το έκανα γιατί ο τρόπος σκέψης της κοινωνίας έχει αλλάξει.Ακομη και αν το έκανα με την συναινεση του παθόντα,είμαι σίγουρος ότι θα προσπαθούσε να μου πάρει εκ των υστέρων, ακομη και τα σωβρακα μέσω της δικαστικής οδού.

Χρόνια πριν στα Κύθηρα οι συνθήκες ήταν τέτοιες που δεν είχαμε άλλη επιλογη. Είχα ράψει το μπράτσο συντρόχου του οποίοι μετά από πτώση φαινόταν το κοκαλο,με τηλεφωνικές οδηγίες από γιατρό,χωρίς να σκεφτώ τις συνέπειες.

Σημερα πιθανότατα ούτε καν θα σκεφτομουν να το κάνω.
Αχ πόσες αλήθειες. Δυστυχώς όλη η εικόνα της κοινωνίας σε λίγες αράδες. Ναι έχω τύχει σε πολύ σοβαρό τροχαίο και έχω προσφέρει πολύ περισσότερο από πρώτες βοήθειες. Έχω βρεθεί σε πολύνεκρο ατυχημα και έχω υπερέβει τα δεδομένα. Δεκαετία 90 το δεύτερο κοντά στο 2004 το πρώτο. Σήμερα όπως πολύ σωστά είπες ούτε με συναίνεση…
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Συγνώμη για το spam.
Θα σβήσω αυτό το post κ την φωτογραφία στην διάρκεια της ημέρας.
Χθεσινή ακτινογραφία από νέο παιδί που έπεσε με την μοτοσυκλέτα του ενώ έκανε κόντρες.
Καθημερινό φαινόμενο.
Να θυμόμαστε αυτή την ακτινογραφία κάθε φορά που οδηγούμε.


Στάλθηκε από το 21081111RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Συγνώμη για το spam.
Θα σβήσω αυτό το post κ την φωτογραφία στην διάρκεια της ημέρας.
Χθεσινή ακτινογραφία από νέο παιδί που έπεσε με την μοτοσυκλέτα του ενώ έκανε κόντρες.
Καθημερινό φαινόμενο.
Να θυμόμαστε αυτή την ακτινογραφία κάθε φορά που οδηγούμε.


Στάλθηκε από το 21081111RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Προσωπικά σαν Σοφιανός δεν την θεωρώ προς σβήσιμο. Είναι μια καλή υπενθύμιση.
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Καλημερα

Πολύ καλό το προτεινόμενο φαρμακείο κι οργανωμένο.

Σε πολυήμερα ελευθερα κι ερημικά καμπινγκ πάντα ειχα μια solu-cortef στο φαρμακειο αλλά να πω την αλήθεια δεν νομίζω να καταφερνε και πολλά σε αλλεργικό σοκ αλλά έλεγα ας υπάρχει και βλέπουμε μηπως κερδισουμε λίγο χρόνο.

Στην πράξη, απ ολες μου τις εξορμησεις, αυτό που πραγματικά χρειάζεται (μου χρειάστηκε) είναι γάζες, οξυζενε, pulvo και τιποτα δυνατα παυσίπονα (βολταρεν) για να συνεχίσω (μετα απο πτώση/συρσιμο/καψιμο).

ΥΓ: προσπαθουσα ώρα να επεξεργαστω το κειμενο και μου βγαζε error και τελικα είδα πως τη βολταρεν στα λατινικα την έχει στα σπαμ! abcdefghgk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom