το πιο αναξιοπιστο μηχανακι, ειναι το...

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
fazer1000 2007 στο 1ο σερβισ βλεπω ιδιο που σε ενα απλο πεσιμο πλαισιο κομμενο στα δυο...κρυος ιδρωτας...
τδμ900 εμενε απο abs... αβαβα ολα αυτα η γιαμαχα...
TDM900 έχει ο αντρας της ξαδέρφης μου. Όταν κοίταζα μου ειπε πως κολλάει το ABS τους αν δεν το τσαρουχώνεις επίτηδες μια στο τόσο και μετά δεν φτιάχνεται. Αν κοιτάξω για μτχ να προσπαθήσω να το ενεργοποιήσω αν το οδηγήσω, για να τεστάρω αν δουλεύει.

Η μονη λύση η πρόληψη. Δηλαδή μια φορά τον μήνα σε καμία γνωστή διαδρομή εκτός πόλης, ένα καλό τσαρούχωμα να πιάσει το ABS.

Απο όσο γνωρίζω το παθαίνουν κι άλλες μοτο με ABS ίδιας γενιάς. Εκει, απο 2004 έως 2010.
 

ibar

new member
Δημοσιεύσεις
275
Ηλικία
49
Όνομα
ηλιας
TDM900 έχει ο αντρας της ξαδέρφης μου. Όταν κοίταζα μου ειπε πως κολλάει το ABS τους αν δεν το τσαρουχώνεις επίτηδες μια στο τόσο και μετά δεν φτιάχνεται. Αν κοιτάξω για μτχ να προσπαθήσω να το ενεργοποιήσω αν το οδηγήσω, για να τεστάρω αν δουλεύει.

Η μονη λύση η πρόληψη. Δηλαδή μια φορά τον μήνα σε καμία γνωστή διαδρομή εκτός πόλης, ένα καλό τσαρούχωμα να πιάσει το ABS.

Απο όσο γνωρίζω το παθαίνουν κι άλλες μοτο με ABS ίδιας γενιάς. Εκει, απο 2004 έως 2010.
Ακριβώς αυτό
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
440
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
TDM900 έχει ο αντρας της ξαδέρφης μου. Όταν κοίταζα μου ειπε πως κολλάει το ABS τους αν δεν το τσαρουχώνεις επίτηδες μια στο τόσο και μετά δεν φτιάχνεται. Αν κοιτάξω για μτχ να προσπαθήσω να το ενεργοποιήσω αν το οδηγήσω, για να τεστάρω αν δουλεύει.

Η μονη λύση η πρόληψη. Δηλαδή μια φορά τον μήνα σε καμία γνωστή διαδρομή εκτός πόλης, ένα καλό τσαρούχωμα να πιάσει το ABS.

Απο όσο γνωρίζω το παθαίνουν κι άλλες μοτο με ABS ίδιας γενιάς. Εκει, απο 2004 έως 2010.
Εννοείται πως φτιάχνεται.
Υγρά άλλαζε στα προβλεπόμενα κάθε 2 χρόνια η το ξεχνούσε?
Αυτό το να δουλεύεις το abs έχω ακούσει πως χρειάζεται που και που
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εννοείται πως φτιάχνεται.
Υγρά άλλαζε στα προβλεπόμενα κάθε 2 χρόνια η το ξεχνούσε?
Αυτό το να δουλεύεις το abs έχω ακούσει πως χρειάζεται που και που
Δεν το έγραψα σωστά. Εννοούσα πως δεν φτιάχνεται μετά απο μόνο του. Θέλει σέρβις και έχει κόστος


Αυτος το δουλεύει όπως μου είπε. Δεν του έχει κολλήσει ποτέ.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
H βλάβη είναι στη μονάδα μέσα.. Κολλάνε τα μαχαίρια, παγώνουν. Το λαμπάκι στο καντράν δείχνει ότι το abs λειτουργεί κανονικά, αλλά δε δουλεύει..
Η επισκευή αν θυμάμαι σωστα είναι στο 150ρι..αλλα με μτχ ανταλλακτικά..
Όταν τον ρώτησα κι αν πάλι δε δουλεύει.?? Με κοίταξε με το βλέμμα δε μπορώ να κάνω κάτι.
Πάντως τοχει επισκευάσει γνωστός μου και όλα καλα..
Δε θα έβγαζα τη μονάδα να την πάω...για ευνόητους λόγους..
Μόνο παράδοση τη μηχανή.. Και να την πάρω πίσω λειτουργικη..
Όμως δε μ αρέσουν μπλεξίματα με συνεργεία κ μαστορους οπότε το άφησα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Η μονη λύση η πρόληψη. Δηλαδή μια φορά τον μήνα σε καμία γνωστή διαδρομή εκτός πόλης, ένα καλό τσαρούχωμα να πιάσει το ABS.
.
στο Πενφέ ενεργοποειται για πλάκα.. Έτοιμος είμαι να πατήσω το κουμπί να τοχω εκτος..
Προτιμουσα το.... Aνύπαρκτο abs του yamaha....
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
στο Πενφέ ενεργοποειται για πλάκα.. Έτοιμος είμαι να πατήσω το κουμπί να τοχω εκτος.. Abs και φούτσες μπλε
..και σαφρίδια εμπριμέ αλλά κάτσε φρόνιμαααα και άστο στην ησυχία του λέμεεεε....
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
..και σαφρίδια εμπριμέ αλλά κάτσε φρόνιμαααα και άστο στην ησυχία του λέμεεεε....
Όταν το πήρα είχε καινουρια λάστιχα και δούλευε σωστά... Τώρα που ψιλό παλιωσανε... Εγαμηθη
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Όταν το πήρα είχε καινουρια λάστιχα και δούλευε σωστά... Τώρα που ψιλό παλιωσανε... Εγαμηθη
Αυτό φταίει λοιπόν?
Τη δουλειά του κάνει μια χαρά!
Άστο στην ησυχία του λέμε, σε τρώει για καμιά...δεν λέω....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
στο Πενφέ ενεργοποειται για πλάκα.. Έτοιμος είμαι να πατήσω το κουμπί να τοχω εκτος..
Προτιμουσα το.... Aνύπαρκτο abs του yamaha....
Τώρα έχω την πρώτη μου μοτο με ABS.
Θεωρώ ότι ενεργοποιείται σε καλό σημείο. Δηλαδή θέλει τσαρούχωμα. Φρένα πανικού.
Θα είχα θέμα αν ενεργοποιούταν με το παραμικρό.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.196
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τώρα έχω την πρώτη μου μοτο με ABS.
Θεωρώ ότι ενεργοποιείται σε καλό σημείο. Δηλαδή θέλει τσαρούχωμα. Φρένα πανικού.
Θα είχα θέμα αν ενεργοποιούταν με το παραμικρό.
Μα εσύ δεν πατάς φρένα....
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τώρα έχω την πρώτη μου μοτο με ABS.
Θεωρώ ότι ενεργοποιείται σε καλό σημείο. Δηλαδή θέλει τσαρούχωμα. Φρένα πανικού.
Θα είχα θέμα αν ενεργοποιούταν με το παραμικρό.
Δεν είναι μόνο ότι ενεργοποειται νωρίς..
Κάνει το πρώτο τακ.. Και μέχρι να κανει το 2ο έχω πάει μέχρι λαμια..
Τσουλαει η μηχανή λες κ δεν πατάς φρένα..
Ρε ξέρεις τι δουλειές πήγα να πάθω με το k1100lt.. Να τρακαρω σε συνθήκες ENTELΩΣ νορμάλ..
Σιγουρα θέλει *****ό λάστιχο... Και υπάρχει ρύθμιση με shims.. Πρεπει ο αισθητήρας να είναι σε συγκεκριμένη απόσταση απ τη δισκοπλακα..
Δεν ειμαι εγώ για abs Rolling
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
TDM900 έχει ο αντρας της ξαδέρφης μου. Όταν κοίταζα μου ειπε πως κολλάει το ABS τους αν δεν το τσαρουχώνεις επίτηδες μια στο τόσο και μετά δεν φτιάχνεται. Αν κοιτάξω για μτχ να προσπαθήσω να το ενεργοποιήσω αν το οδηγήσω, για να τεστάρω αν δουλεύει.

Η μονη λύση η πρόληψη. Δηλαδή μια φορά τον μήνα σε καμία γνωστή διαδρομή εκτός πόλης, ένα καλό τσαρούχωμα να πιάσει το ABS.

Απο όσο γνωρίζω το παθαίνουν κι άλλες μοτο με ABS ίδιας γενιάς. Εκει, απο 2004 έως 2010.


Συνυπογράφω για το tdm .
Αυτό ακριβώς συμβαίνει.
Είχα ενα απο τα τελευταία με το μαύρο σκελετό
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.453
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Δεν είναι μόνο ότι ενεργοποειται νωρίς..
Κάνει το πρώτο τακ.. Και μέχρι να κανει το 2ο έχω πάει μέχρι λαμια..
Τσουλαει η μηχανή λες κ δεν πατάς φρένα..
Αυτό είναι βλάβη 100%.
Το είδα τις Απόκριες σε ένα Στρομ που μου δώσανε να τσεκάρω.Ίδια συμπτώματα ακριβώς.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αυτό είναι βλάβη 100%.
Το είδα τις αποκριες σε ένα Στρομ που μου δώσανε να τσεκάρω.Ίδια συμπτώματα ακριβώς.
μηχανακια ειναι αυτα η καρναβαλια?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.196
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
μηχανακια ειναι αυτα η καρναβαλια?
Ναι ρε μηχανάκια είναι μόνο αυτά που παίρνεις εσύ....Στα διάλα νούμερο...
 
Top Bottom