μεγας ανταγωνισμος ...προσεχώς

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.165
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Κινέζικοι V2
Από 350 έως και 1200 κυβικά


Η Shineray παρουσίασε έναν νέο δικό της V2 κινητήρα, ο οποίος θα έχει διάφορες εκδόσεις κυβισμού, σε 350cc, 550cc, 850cc και 1200cc. Όπως καταλαβαίνετε, αυτό σημαίνει ότι στο άμεσο μέλλον θα δούμε κινέζικες μοτοσυκλέτες σε όλες τις κατηγορίες. Να θυμίσουμε εδώ, ότι η επιλογή ενός V2 υγρόψυκτου κινητήρα δεν είναι καθόλου τυχαία. Όπως έχει δείξει η ιστορία στο παρελθόν, η Aprilia και η KTM ξεκίνησαν την παρουσία τους στις μεγάλου κυβισμού μοτοσυκλέτες με βάση έναν V2 κινητήρα. Επίσης η Ducati απέδειξε πόσο εύκολα μπορείς να φτιάξεις κάθε είδους μοτοσυκλέτα δρόμου ή on-ff με έναν V2 κινητήρα.

Από superbike, streetfighter, sport-touring μέχρι on-off, ο V2 κινητήρας μπορεί να τοποθετηθεί εύκολα σε ένα πλαίσιο και γύρω του να στήσεις ό,τι είδους μοτοσυκλέτα θέλεις. Η Shineray δεν αναφέρει λεπτομέρειες σχετικά με την απόδοση της κάθε έκδοσης κυβισμού του κινητήρα της, αλλά το γεγονός ότι έχει δύο εκκεντροφόρους επικεφαλής και υγρόψυξη, υπόσχεται θεωρητικά αξιοπρεπή απόδοση και σύγχρονου επιπέδου επιδόσεις.


Επίσης δεν γνωρίζουμε ακόμα αν είναι προδιαγραφών Euro 4, όμως η λογική λέει ότι θα μπορεί να καλύψει τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές, δεδομένου ότι ήδη το κάνουν πολλές κινέζικες μοτοσυκλέτες με τον αερόψυκτο κινητήρα της Shineray των 400cc.

Σε κάθε περίπτωση, αυτή η νέα γενιά σύγχρονης τεχνολογίας κινητήρων από τους Κινέζους, θα αλλάξει δραματικά την πορεία της ιστορίας, αφού η Shineray (στην οποία ανήκει και η SWM) πουλάει τους κινητήρες της σε οποιονδήποτε κατασκευαστή της το ζητήσει, ακόμα και σε πολύ μικρές ποσότητες. Οπότε πέρα από την παρουσίαση νέων μικρών και μεγάλων κινέζικων μοτοσυκλετών, ίσως δούμε και μια σημαντική αλλαγή στον χώρο του customizing, με μικρές βιοτεχνίες να φτιάχνουν tailor-made μοτοσυκλέτες.

www.motomag.gr

και προφανως τα euro (προδιαφραφές) θα φτάσουν σε διψηφια νούμερα προκειμένου να μην.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.176
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τους βλέπω στα προσεχή χρόνια να περνάνε τους Ιάπωνες.......
 

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
o κινητηρας μου θυμιζει της MORINI!!!!!

Τα "φρέσκα" τα υδρόψυκτα με την σχεδόν 90 μοιρών περιεχόμενη γωνία κυλίνδρων να συμπληρώσω ρε πατριώτη, όχι αυτά της εποχής μου.
Τα χω ξαναγράψει κι αλλού ,τους βλέπω να αγοράζουν κι άλλες κλειστές Ευρωπαικές φίρμες του παρελθόντος...
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.447
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
o κινητηρας μου θυμιζει της MORINI!!!!!
Και μαλλον θα ειναι...

αφου υπαρχει και ειναι συγχρονος...τσουπ με ενα francise και ολα καλα με οτι μαρκα θελεις...

Παρε αγορι μου το Licence Και φτιαξε μοτερακια για τον λαο...


(βαστατε και καμια σκαφη για τα λαδια, γραναζια κλπ καλου κακου!!!)
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Εγώ είμαι φαν της Shineray (και της Dayang κατ' επέκταση), και πολύ ορθά θα κάνουν οι Κινέζοι να αγοράσουν και άλλες έτοιμες ανενεργές φίρμες.
Δεν έχουν καμμία σχέση με τα προ 15ετίας προϊόντα τους, έχουν πλέον αποδεκτή ποιότητα και χρόνο με τον χρόνο βελτιώνονται.
Το επόμενο μηχανάκι μου σε 1-2 μήνες θα είναι Shineray να γουστάρω (ακούς omega ή ξύπνησες κρυωμένος ξεσκέπαστος :p:D)
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
(βαστατε και καμια σκαφη για τα λαδια, γραναζια κλπ καλου κακου!!!)

Ε ναι !! Η αντιγραφή πρέπει να είναι πιστή σε όλες τις λεπτομέρειες abcdefghgk
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.447
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Ε ναι !! Η αντιγραφή πρέπει να είναι πιστή σε όλες τις λεπτομέρειες abcdefghgk


H σκετη αντιγραφη (κατ'αλλους πιστή) φυσικα....
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
η λογική λέει ότι θα μπορεί να καλύψει τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές, δεδομένου ότι ήδη το κάνουν πολλές κινέζικες μοτοσυκλέτες με τον αερόψυκτο κινητήρα της Shineray των 400cc.

Φρέσκια σημερινή φώτο, πήγα το πρωί και το είδα από κοντά :cool:

Στη Γαλλία έχει ήδη ξεπεράσει τα 2000 κομμάτια σε πωλήσεις !

 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.447
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Aλλο μοτερ αυτο...

ομορφο μηχανακι αλλα η τιμη με χαλασε οταν το ειχα ψαξει προ 3 μηνου...

4+ χιλιαρικα ειχε και ειναι ενα GN250 υπερκυβισμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Φασονάδικο Shineray, Ριχάρδε, απλά το έβαλα για να επβεβαιώσω το quote στο άρθρο, στην Αγγλία MASH, στη Γαλλία ESSAY στην Ιταλία Shineray.
Έχουν αλλάξει οι καιροί, άλλο τότε άλλο τώρα. Εμένα που δεν έχω τίποτα δεν με χαλάει καθόλου η τιμή του και μπορώ άνετα να το πάρω,
έστω και αν θυσιάσω το ταξίδι μου το καλοκαίρι ;):)
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Με την συνεχη βελτιωση της αξιοπιστιας, σε λιγα χρονια θα μας φανε δαυτοι
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.515
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Με την συνεχη βελτιωση της αξιοπιστιας, σε λιγα χρονια θα μας φανε δαυτοι

Oσο μεγαλωνουνε θα μεγαλωνουνε και τα προβληματα τους.Καποια στιγμη θα γινουνε ιδιοι με αυτους που πανε να φανε.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.515
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Και δεν καταλαβα,γιατι να μην μπορουνε να κανουνε εναν σωστο V?
Δεν βλεπω καμμια δυσκολια και ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιες εταιριες τοσα χρονια τα κανανε μανταρα σε αυτο το θεμα.
 

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
Oσο μεγαλωνουνε θα μεγαλωνουνε και τα προβληματα τους.Καποια στιγμη θα γινουνε ιδιοι με αυτους που πανε να φανε.

Καλά εδώ ανοίγεις μεγάλο κεφάλαιο και δεν εννοώ τύπου japan vs europe vs etc για άλλο μιλάω πιο μεγάλο...
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Oσο μεγαλωνουνε θα μεγαλωνουνε και τα προβληματα τους.Καποια στιγμη θα γινουνε ιδιοι με αυτους που πανε να φανε.


Ήδη κατασκευάζουν τα περισοτερρα κομμάτια, γιατι να έχουν προβλήματα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Τα "φρέσκα" τα υδρόψυκτα με την σχεδόν 90 μοιρών περιεχόμενη γωνία κυλίνδρων να συμπληρώσω ρε πατριώτη, όχι αυτά της εποχής μου.
Τα χω ξαναγράψει κι αλλού ,τους βλέπω να αγοράζουν κι άλλες κλειστές Ευρωπαικές φίρμες του παρελθόντος...
ναι αυτα λεω και ειναι πανισχυρα
Και μαλλον θα ειναι...

αφου υπαρχει και ειναι συγχρονος...τσουπ με ενα francise και ολα καλα με οτι μαρκα θελεις...

Παρε αγορι μου το Licence Και φτιαξε μοτερακια για τον λαο...


(βαστατε και καμια σκαφη για τα λαδια, γραναζια κλπ καλου κακου!!!)
η μορινι ειναι ακομη ανοικτη bytheway
Ήδη κατασκευάζουν τα περισοτερρα κομμάτια, γιατι να έχουν προβλήματα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
η μπενελι ειδικα ολα τα κατασκευαζει....εκτος της σελας ας πουμε στο λεοντσινο
 
Top Bottom