καμερα

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.173
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
βεβαιως βεβαιως υπαρχουν κι αυτοι που θελουν συνεχως το τελευταιο μοντελο ή καποιοι που την πηραν αλλα δεν το χουν με τα βινδεα,,,,
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
μλκ καθολου δεν κουναει!!!!
Σε μερικά κομμάτια άμα δεις έχει λίγο κραδασμό!!
Οι τελευταίες gopro 8 και 9 έχουν πολύ καλύτερο σταθεροποιητη και πιο ζωντανά χρώματα αλλά φεύγουν στα 5 κατοστάρικα όπως κάθε νέο μοντέλο της gopro όταν βγαίνει, τιμή εκκίνησης. Χαχαχα!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
ΚΑΜΕΡΑ.
Υπάρχουν αξιολογες κάμερες από 30 Ευρω με Wifi και Bluetooth που κανουν παπαδες στα 4Κ. Παρόλα αυτα την σταθεροτητα μιας GoPro δεν την εχει καμμια. Για εμενα οποιος σημερα παιρνει GoPro καινουργια ειναι τουλαχιστον χαζός. Εχω 2 GoPro μια Hero 3+ Black edition (ίσως η καλυτερη GoPro ever με την καλυτερη καταγραφη ήχου) και μια Hero 5. Και τις δυο τις πηρα με προικα μεταχειρισμενες απο το marketplace στα 100 - 130 Ευρω.

Βαση στηριξης: Η καλυτερη ειναι στο στηθος. απλα δυσκολευει το βαλε βγαλε. Εχω μια στο κράνος (στο σαγονι) και μια στο τιμόνι. Το ζήτημα είναι οτι η διαδρομη φαινεται καλυτερη από το κρανος-στηθος, από οτι στο τιμονι.

Γυρισμα: Δεν σταματω πουθενα...τραβαω οσο τραβαει και στην σταση αν χρειαστει αλλαζω μπαταρια. Αυτο μονο. Οι GoPro εχουν τηλεχειρηστιο που μπορεις να πατησεις rec/stop εν κινησει χωρις κανενα θεμα

Ηχος: Εκει αρχιζουν τα δυσκολα. Αν θελεις να μιλας ταυτοχρονα, υπολογισε τουλαχιστον ενα καταγραφικο και ενα καλο μικροφωνο. Μετα επεξεργαζεσαι ηχο να διωξεις θορυβους και μετα να κανεις συγχρονισμο τον ηχο που κατεγραψες με το βιντεο.

Επεξεργασια: Ενα καλο προγραμμα επεξεργασιας βιντεο υπαρχουν πολλα στο ιντερνετ και αναλογως την βολευει τον καθενα. Εγω δουλευω το Final Cut Pro. Αν παρουμε για παραδειγμα το βιντεο που ανεβασα σημερα των 10 λεπτων, ήταν μια δουλεια 1 1/2 ωρας.

Είτε θελεις να τα ανεβαζεις στο yt είτε για παρτη σου μονο με ενα κοστος των 100 Ευρω δεν θα κλαις τα λεφτα σου γιατι πηρες μια καμερα και ας την εχεις και στο συρταρι
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγω πήρα μια απο πλαίσιο, όταν εβγαλε προσφορά. 4Κ λέει, καλά δεν παίζει με τίποτα να είναι!
Την έχω στα κάγκελα.
Μια φορά όλο κι όλο την χρησιμοποίησα. Καλή ποιότητα για κάμερα των 39 ευρώ, αλλά δεν έχει πολλές ευκολίες και συνδέσεις με κινητά κλπ που είδα να αναφέρονται παραπάνω. Για να δεις αν σου ταιριάζει η φάση με τις κάμερες είναι μια χαρά Μπαμπίνο

Δείγμα του πως τραβάει.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Εγω πήρα μια απο πλαίσιο, όταν εβγαλε προσφορά. 4Κ λέει, καλά δεν παίζει με τίποτα να είναι!
Την έχω στα κάγκελα.
Μια φορά όλο κι όλο την χρησιμοποίησα. Καλή ποιότητα για κάμερα των 39 ευρώ, αλλά δεν έχει πολλές ευκολίες και συνδέσεις με κινητά κλπ που είδα να αναφέρονται παραπάνω. Για να δεις αν σου ταιριάζει η φάση με τις κάμερες είναι μια χαρά Μπαμπίνο

Δείγμα του πως τραβάει.
τραβαει μια χαρα αλλα δεν ειναι μονο τι τραβαει αλλα και τι επεξεργασια κανεις...Αν εσυ εχεις τραβηξει 4Κ αλλα κανεις εξαγωγη αρχειο 720p τοτε θα ανεβασεις 720p
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Την δικιά μου την πήρα ένα 60αρικο αν θυμάμαι καλά απο το eshop.

Easypix GoXtreme Enduro Black 4K είναι η κάμερα. Τραβάει 720p, 1080p και 4Κ στα 30FPS και έχει και φακό 16ΜΡ για φωτογραφίες.

Εντάξει οι φωτογραφίες δεν σκίζουν όπως σε ένα κινητό σε χρώματα κλπ αλλά είναι αποδεκτές. Επίσης έχει και timelapse. Μια απλή action camera. Να και ένα βίντεο που είχα τραβήξει με αυτήν:

 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
καταπληκτικη ποιοτητα γιαννη
και χειροτερη ευκρινεια ναχει δε με πειραζει
Ποσο κανει αυτη η gopro?
Καινούργια 280 ευρω φιλαρακι. Αλλά αν την ψάξεις μετ/νη θα την βρεις ισως και κατω από 200. Και εγω μεταχειρισμενη την έχω πάρει.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
To κακό με τις κινέζικες (όλες δηλαδή των 40-50-60€) είναι η κινέζικη μπαταρία.Μισή ώρα το πολύ και αν πεις ότι έχεις ανοιχτό το wifi πάμε στο 20 λεπτο.Μόνη λύση καλώδιο με powerbank ή μόνιμα στο πριζάκι τς μηχανής.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
είμαι παντελώς άσχετος με την τεχνολογία... Αναλύσεις spec κλπ δεν κατέχω... Βασικά με την εικόνα δεν...
απλά μια κάμερα για χαβαλέ θέλω... Ας πούμε τυχαίνει σε βόλτα να συναντώ κοπάδι προβατα, και εκείνη τη στιγμή έχω κλαρίνα στο ράδιο... Τσακ.. Εγγραφή.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Την δικιά μου την πήρα ένα 60αρικο αν θυμάμαι καλά απο το eshop.

Easypix GoXtreme Enduro Black 4K είναι η κάμερα. Τραβάει 720p, 1080p και 4Κ στα 30FPS και έχει και φακό 16ΜΡ για φωτογραφίες.

Εντάξει οι φωτογραφίες δεν σκίζουν όπως σε ένα κινητό σε χρώματα κλπ αλλά είναι αποδεκτές. Επίσης έχει και timelapse. Μια απλή action camera. Να και ένα βίντεο που είχα τραβήξει με αυτήν:

μια χαρα...μου αρκει
στο κρανος την εχεις
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
στο κρανος την εχεις
Στο βίντεο ναι στο πιγούνι την είχα την κάμερα.

Αν και θέλω να πάρω βάση θώρακα για να πιάνω και το τιμόνι.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
είμαι παντελώς άσχετος με την τεχνολογία... Αναλύσεις spec κλπ δεν κατέχω... Βασικά με την εικόνα δεν...
απλά μια κάμερα για χαβαλέ θέλω... Ας πούμε τυχαίνει σε βόλτα να συναντώ κοπάδι προβατα, και εκείνη τη στιγμή έχω κλαρίνα στο ράδιο... Τσακ.. Εγγραφή.

.... και ο Αγγελοπουλος ετσι ξεκινησε ...... κατι με πελαργους κοιταζε .....! Banging head
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μπάμπη από κάμερες πληθώρα να διαλέξεις, στάπανε παραπάνω οι σύντροχοι λίγο πολύ.
Εγώ θα σου πω ότι δεν διάβασα παραπάνω (νομίζω ...) ήτοι :
- Αν είναι να ασχοληθείς θα χρειαστεί να μάθεις κάποιο πρόγραμμα που θα κάνεις editing στα βίντεό σου εκτός και αν θες να τα ανεβάζεις όπως είναι χωρίς καμία επέμβαση που και αυτό είναι θεμιτό.
- Καλό θάναι να τα φτιάχνεις για την πάρτη σου και να μην ασχολείσαι με like και τέτοια (υπάρχουν πάρα πολλοί που ασχολούνται με τέτοια δυστυχώς) γιατί μετά μπαίνεις σε άλλα τρυπάκια και κουταμάρες στυλ φατσοβιβλίου κλπ μέσων κοινωνικής (απο)δικτύωσης.
Είναι καλή φάση για να θυμάσαι εσύ τα ταξίδια - βόλτες σου όταν και αν έρθει η κακιά ώρα να κρεμάσεις τα γάντια σου.

Κάμερα :
Εδώ ότι πληρώσεις θα πάρεις.
Πολύ καλές οι GoPro και οι SONY.

Θέση στο μηχανάκι :
-Άπειρες όσο δουλεύει η φαντασία σου.
-Βάσεις επίσης άπειρες η Κινεζία νάναι καλά και φθηνές.
Το κούνημα θα εξαρτηθεί και από το μηχανάκι και από την κάμερα και τον σταθεροποιητή της εκτός και αν την βάλεις στο κράνος οπότε θέμα κουνήματος δεν υπάρχει.

Αξεσουάρ :
Καλό θάναι ένα καλό κουτάκι να βάζεις μέσα κάμερα και εφεδρικές μπαταρίες - φορτιστή τους και power banks να φορτίζεις σε μεγάλες βόλτες.
Τηλεχειριστήριο εφόσον η κάμερα είναι σε σημείο που δεν μπορείς να πατήσεις το κουμπάκι να γράψεις εκτός και αν θες να γράφει συνέχεια πούναι για μένα βαρετό μεν αλλά για άλλους όχι.

Παραδείγματα (κέφι νάχεις να δεις) :
-Κάμερα στο πηγούνι του κράνους (καλή θέση όταν θες να <<βλέπει >> η κάμερα δεξιά αριστερά, λίγο κούνημα αν γίνονται οι στροφές του κεφαλιού γρήγορα τάχει) :

- Κάμερα στο εμπρός μέρος του μοτό (σταθερότατη λήψη αλλά δεν <<βλέπει πολύ λεπτομέρεια από δεξιά - αριστερά ) :

- Κάμερα στο πάνω μέρος του κράνους (καλύτερη γωνία λήψης με τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα που γράφηκαν παραπάνω) :

- Κάμερα εμπρός και πίσω στο μοτό :

Αν θες κάτι άλλο ρώτα και αν το ξέρω πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω.
 
Top Bottom