ενδειξεις κοντερ και γραναζια

dimitris23

new member
Δημοσιεύσεις
8
Ηλικία
33
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Δημητρης
Καλησπερα παιδια. Καινουριος στο forum. Εχω ψαξει πολυ αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Οταν το κοντερ διαβαζει ενδειξεις απο το μοτερ (γραναζι) και οχι απο μπροστα ροδα (ντιζα) και αλλαζουμε γραναζια πως επηρεαζονται οι ενδειξεις; Δηλαδη οταν κοντενουμε ή μακραινουμαι το μηχανακι τι αποτελεσμα εχουμε στο κοντερ; εχω παρατηρησει οτι το δικο μου σε συγκριση με αλλα μηχανακια, ενω πηγαιναμε διπλα διπλα, εδειχνε ποιο μικρη ταχυτητα και σε αποσταση παλι εδειχνε ποιο μικρη. Συγκεκριμενα στα δικα μου 90χλμ/ω οι αλλοι εδειχναν 100χλμ/ω και σε βολτα που καναμε οι αλλοι εγραψαν 440χλμ και εγω 410χλμ. Τι αλλαγη εχει γινει στο μηχανακι μου;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Καλησπερα παιδια. Καινουριος στο forum. Εχω ψαξει πολυ αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Οταν το κοντερ διαβαζει ενδειξεις απο το μοτερ (γραναζι) και οχι απο μπροστα ροδα (ντιζα) και αλλαζουμε γραναζια πως επηρεαζονται οι ενδειξεις; Δηλαδη οταν κοντενουμε ή μακραινουμαι το μηχανακι τι αποτελεσμα εχουμε στο κοντερ; εχω παρατηρησει οτι το δικο μου σε συγκριση με αλλα μηχανακια, ενω πηγαιναμε διπλα διπλα, εδειχνε ποιο μικρη ταχυτητα και σε αποσταση παλι εδειχνε ποιο μικρη. Συγκεκριμενα στα δικα μου 90χλμ/ω οι αλλοι εδειχναν 100χλμ/ω και σε βολτα που καναμε οι αλλοι εγραψαν 440χλμ και εγω 410χλμ. Τι αλλαγη εχει γινει στο μηχανακι μου;
Τι μηχανάκι έχεις;
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Καλησπερα παιδια. Καινουριος στο forum. Εχω ψαξει πολυ αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Οταν το κοντερ διαβαζει ενδειξεις απο το μοτερ (γραναζι) και οχι απο μπροστα ροδα (ντιζα) και αλλαζουμε γραναζια πως επηρεαζονται οι ενδειξεις; Δηλαδη οταν κοντενουμε ή μακραινουμαι το μηχανακι τι αποτελεσμα εχουμε στο κοντερ; εχω παρατηρησει οτι το δικο μου σε συγκριση με αλλα μηχανακια, ενω πηγαιναμε διπλα διπλα, εδειχνε ποιο μικρη ταχυτητα και σε αποσταση παλι εδειχνε ποιο μικρη. Συγκεκριμενα στα δικα μου 90χλμ/ω οι αλλοι εδειχναν 100χλμ/ω και σε βολτα που καναμε οι αλλοι εγραψαν 440χλμ και εγω 410χλμ. Τι αλλαγη εχει γινει στο μηχανακι μου;
Αν υποθέσουμε ότι δεν "κλέβουν" χλμ τα άλλα μηχανάκια, τότε το δικό σου είναι πιο "μακρύ", δηλαδή είτε έχει περισσότερα δόντια μπροστά, είτε λιγότερα πίσω, είτε και τα δύο.
Αν θέλεις κοίταξε και αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δημοσιεύσεις
686
Ηλικία
54
Μοτοσυκλέτα
R1150gs
Όνομα
Konstantinos Hatziangelou
Περιοχή
Χαλκιδική
Παιδιά αν ξέρει κάποιος..να μαθαίνουμε κ μεις; . Δηλ η ντιζα καταλήγει σε μαγνητακι και διαβάζει το γρανάζι;..
Λογικά διαβάζει το γρανάζι του τρελού άξονα

Και καταλήγει στο κοντέρ με καλώδια και όχι με ντίζα

επίσης για αυτό που λέει ο φίλος ότι αυτός πάει 90 και οι άλλοι 100 εκείνη τη στιγμή θα πρέπει να δει και το στροφόμετρο αν μιλάμε φυσικά για ίδια μηχανάκια

Εμένα πάντως μου φαίνεται λογικό από τη στιγμή που πείραξε τα γρανάζια

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Για μηχανές δεν ξέρω αλλά στα Innova που διαβάζουν απο το γρανάζι την ταχύτητα (όχι απο την ρόδα) με πιο κοντό γρανάζι το κοντέρ δείχνει παραπάνω. Δηλαδή 100 πραγματικά θα δείχνει 115 περίπου.

Τι γρανάζωμα είχε απο το εργοστάσιο και τι φοράει τώρα;
 

dimitris23

new member
Δημοσιεύσεις
8
Ηλικία
33
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Δημητρης
απο οτι εχω ψαξει 16/47 εχει γραναζωμα απο το εργοστασιο. Τωρα δεν ξερω τι εχει ετσι το πηρα απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Αν σκουπίσεις καλά το πίσω γρανάζι, λογικά κάπου θα γράφει τον αριθμό των δοντιών. Συνήθως βέβαια αλλάζουμε το μπροστινό, το οποίο είναι δύσκολο να το δεις. Πάντως 10% διαφορά μου φαίνεται αρκετή για μόνο +1 δόντι μπροστά.
 

dimitris23

new member
Δημοσιεύσεις
8
Ηλικία
33
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Δημητρης
Μολις κοιταξα το πισω γραναζι φοραει 42 αντι για 47 απο το εργιαστασιο. Μπροστα δεν κοιταξα γιατι πρεπει να βγαλω το καπακι και τετοια ωρα δυσκολο. Θα το κοιταξω αυριο. Με το πισω γραναζι 42 σημαινει οτι εχει μακρυνει σωστα; αρα το κοντερ δειχνει μικροτερη ταχυτητα και μικροτεερη αποσταση ή το αντιθετα θα επρεπε; με τη προυποθεση οτι δεν εχει αλλαχτει το μπροστα γραναζι
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Μολις κοιταξα το πισω γραναζι φοραει 42 αντι για 47 απο το εργιαστασιο. Μπροστα δεν κοιταξα γιατι πρεπει να βγαλω το καπακι και τετοια ωρα δυσκολο. Θα το κοιταξω αυριο. Με το πισω γραναζι 42 σημαινει οτι εχει μακρυνει σωστα; αρα το κοντερ δειχνει μικροτερη ταχυτητα και μικροτεερη αποσταση ή το αντιθετα θα επρεπε; με τη προυποθεση οτι δεν εχει αλλαχτει το μπροστα γραναζι
Λογικά δεν έχει αλλάξει μπροστά. Το έχει μακρύνει αρκετά, ναι. Σχεδόν σαν να έχει βάλει 2 δόντια μεγαλύτερο μπροστά. Δείχνει λιγότερη ταχύτητα και απόσταση από την πραγματικότητα, ναι. Δεν ξέρω από κατανάλωση, αλλά από αίσθηση, πιστεύω ότι θα σου φαίνεται ότι ανεβάζει σαν δίχρονο (που λέει ο λόγος), αν το κάνεις πάλι εργοστασιακό.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Παντως 5 γραναζια διαφορα στο πισω δεν θυμαμαι να εχω ξαναδει.Δεν ξερω αν μια τετοια διαφορα περα απο την ενδειξη της ταχυτητας δημιουργει και αλλα προβληματα.



Δημητρη καλως μας ηρθες.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Αν πάντως αποφασίσεις να το φέρεις κοντά στο εργοστασιακό γρανάζωμα,, χωρίς να αλλάξεις όλο το σετ, νομίζω ότι δε θα μπορέσεις να το κάνεις μόνο με το πίσω γρανάζι λόγω μήκους της αλυσίδας. Οπότε ίσως είναι καλύτερα να ασχοληθείς μόνο με το μπροστινό, που είναι και φτηνότερο, και να το κάνεις είτε ελάχιστα κοντύτερο από το εργοστασιακό (-2 δόντια μπροστά), είτε λίγο μακρύτερο (-1 δόντι μπροστά).
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Η αναλογία γραναζιών είναι ένα δόντι μπροστά τρία δόντια πίσω. Τώρα με πέντε δόντια αλλαγή έχει μακρύνει αρκετά. Καλύτερα είναι να αλλαχθούν όλα μαζί στα κανονικά δόντια με αλυσίδα εάν και εφόσον έχουν φθορά.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Λογικά για να σου έχει αυτή την απόκλιση θα πρέπει να έχει αλλάξει μόνο το πίσω!!
Αν είναι έτσι το χει μακρύνει αρκετά!! Η γνώμη μου κ εμένα είναι να του βάλεις με την πρώτη ευκαιρία ένα σετακι μαμά αλυσιδογραναζα!!
Μπορεί να χάσεις λίγο σε τελική αλλά θα ξανακερδισει το μηχανάκι την ζωντάνια που χει χάσει!!!
 

dimitris23

new member
Δημοσιεύσεις
8
Ηλικία
33
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Δημητρης
Σε λίγο καιρό θα γίνει το μεγάλο σέρβις οπότε θα αλλαχθούν γρανάζια αλυσίδα στο εργοστασιακό γραναζωμα. Δηλαδή όπως είναι τώρα πόσο απόκλιση έχω στο κοντέρ από τη πραγματική ταχύτητα; ευχαριστώ παιδιά και καλώς σας βρήκα
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Λογικά για να σου έχει αυτή την απόκλιση θα πρέπει να έχει αλλάξει μόνο το πίσω!!
Αν είναι έτσι το χει μακρύνει αρκετά!! Η γνώμη μου κ εμένα είναι να του βάλεις με την πρώτη ευκαιρία ένα σετακι μαμά αλυσιδογραναζα!!
Μπορεί να χάσεις λίγο σε τελική αλλά θα ξανακερδισει το μηχανάκι την ζωντάνια που χει χάσει!!!
μπα δε νομιζω να χασει τελικη..μπορει και να παρει
εχει τωρα δυναμη η τελευταια σχεση να σκαρφαλωσει στροφες?
Απλα θα ταξιδευει με περισσοτερες στροφες
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
μπα δε νομιζω να χασει τελικη..μπορει και να παρει
εχει τωρα δυναμη η τελευταια σχεση να σκαρφαλωσει στροφες?
Απλα θα ταξιδευει με περισσοτερες στροφες
Μπάμπη δεν είπα για τελική, ίσα ίσα που πιθανόν θα έχει πάρει μεγαλύτερη τώρα !! Για τα "μπαμ" τη ζωντάνια και το ότι θα φορτώνει πιο γρήγορα ταχύτητες εννοούσα!!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Σε λίγο καιρό θα γίνει το μεγάλο σέρβις οπότε θα αλλαχθούν γρανάζια αλυσίδα στο εργοστασιακό γραναζωμα. Δηλαδή όπως είναι τώρα πόσο απόκλιση έχω στο κοντέρ από τη πραγματική ταχύτητα; ευχαριστώ παιδιά και καλώς σας βρήκα
Απ οτι ειδες και εσυ λογικα 10%.Μπορεις να το τσεκαρεις με ενα gps που θα σου δειχνει την πραγματικη ταχυτητα.
 
Top Bottom