Ωτοασπίδες και μοτοσυκλέτα: Μύθοι και αλήθειες

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ


Κάθε φορά που «ακούτε τον αέρα» οδηγώντας μοτοσυκλέτα, η ακοή σας κινδυνεύει: Αυτό το γνωρίζατε; Μήπως ήρθε η ώρα να βάλετε τις ωτοασπίδες στην ζωή σας;



Ετοιμάζεσαι για μια βόλτα με τους φίλους σου ή για ένα μακρινό ταξίδι. Φυσικά θα φορέσεις όλο τον εξοπλισμό σου: κράνος, μπουφάν, παντελόνι, γάντια, μπότες. Αν είσαι και λίγο… ψαγμένος, μπορεί να φορέσεις και εσωτερικές σκληρές προστασίες ή ακόμα και φόρμα. Έτοιμος; Πάμε στοίχημα πως όχι; Κάτι σου λείπει, και μάλιστα σημαντικό! Οι ωτοασπίδες και η προστασία των αυτιών!

Μπορεί να μην το προσέχουμε, αλλά τα αυτιά μας κινδυνεύουν!

Οι μοτοσυκλετιστές είναι σημαντικά εκτεθειμένοι σε πολύ αυξημένα επίπεδα θορύβου, τα οποία σε άλλες συνθήκες θα μπορούσαν να είναι και επικίνδυνα. Όσο καλή ανεμοκάλυψη και να έχει μια μοτοσυκλέτα, αρκετός αέρας φτάνει και στον αναβάτη τελικά όπως είναι λογικό. Μπορεί οι αναβάτες λοιπόν να έχουν «συνηθίσει» τον αέρα και την ύπαρξή του και σε επίπεδο θορύβου, αλλά πρόκειται για ένα πολύ σοβαρό ζήτημα το οποίο δεν γνωρίζουν πολλοί αναβάτες.

Εκτίθεσαι σε ήχο έντασης μέχρι και 120 decibel!

Ανάλογα με το είδος της μοτοσυκλέτας που οδηγεί κανείς, ο θόρυβος στον οποίο εκτίθεται μπορεί να διαφέρει σημαντικά, με τους αναβάτες γυμνών μοτοσυκλετών να είναι –όπως είναι φυσικό- οι πιο επιρρεπείς. Με ταχύτητα 130 χιλιόμετρα την ώρα, τα αυτιά ενός αναβάτη μπορούν να εκτεθούν ακόμα και σε 120 decibel ήχου! Για να καταλάβετε για τι ένταση μιλάμε, τα 120 decibel αντιστοιχούν στο θόρυβο μιας απογείωσης αεροσκάφους από τα 60 μέτρα, μιας σειρήνας περιπολικού ή ενός… αλυσοπρίονου, που λειτουργεί δίπλα ακριβώς στα αυτιά σου! Οι οργανώσεις υγείας προειδοποιούν ότι κάποιος πρέπει να εκτίθεται σε αυτές τις εντάσεις, μόνο για 15 λεπτά την ημέρα ή και λιγότερο. Φανταζόμαστε όμως ότι… κανένας δεν θέλει η βόλτα του να διαρκέσει ένα τέταρτο μόνο!

Μια πολύ απλή λύση: Ωτοασπίδες

Να ποιο είναι λοιπόν το κομμάτι εξοπλισμού που σου λείπει! Ένα ζευγάρι ωτοασπίδες. Πρόκειται για ένα πάμφθηνο, εξαιρετικά χρήσιμο μικρό «αξεσουάρ», που προστατεύει εξαιρετικά από τον ενοχλητικό θόρυβο του αέρα. Έχουν παράλληλα και το καλό, ότι δεν σε απομονώνουν εντελώς ηχητικά από το περιβάλλον. Το αντίθετο μάλιστα, οι ωτοασπίδες καλής ποιότητας λειτουργούν ως «φίλτρο»: Κρατούν έξω από τα αυτιά σου τον θόρυβο υψηλής στάθμης και τα «κρουστικά κύματα» του αέρα που είναι αυτά που κάνουν και τη μεγαλύτερη ζημιά, αλλά η ακουστική επαφή σου με το περιβάλλον διατηρείται σε πολύ καλό βαθμό!

Μην είσαι επιφυλακτικός με το να τις δοκιμάσεις

Πολλοί αναβάτες δεν νιώθουν άνετα στην ιδέα να τοποθετήσουν ωτοασπίδες, για αρκετούς λόγους. Κάποιοι γιατί φοβούνται ότι δεν θα ακούν καλά, άλλοι γιατί πιστεύουν ότι το κράνος προστατεύει επαρκώς, άλλοι γιατί νομίζουν ότι οι ωτοασπίδες δεν θα είναι άνετες. Κι όμως, τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει –ακόμα και αυτό για τα κράνη, καθώς δεν έχουν όλα τα μοντέλα μεγάλη ηχομόνωση. Η οδήγηση με τις ωτοασπίδες είναι μια ξεχωριστή εμπειρία: η έλλειψη του περιττού θορύβου μάλιστα θα σας βοηθήσει πολύ στην συγκέντρωσή σας! Παράλληλα, φυσικά θα προφυλάξετε τα αυτιά σας, καθώς η ακοή δεν γυρίζει πίσω… Δοκιμάστε το και θα μας θυμηθείτε! Μην ξεχνάτε ότι είναι μια λύση την οποία χρησιμοποιούν και οι αναβάτες αγώνων! Κάτι θα ξέρουν…

Πηγή.. mototriti.gr.
 
Last edited by a moderator:

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Εχω την εντυπωση οτι ειναι καλές και χρήσιμες μονο σε πολυωρα ταξιδια εκτός πόλης....
Επισης παρα πολυ χρησιμες οταν ο συντροχος/οι στο δωματιο/καμπίνα ροχαλίζουν.....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Εχω την εντυπωση οτι ειναι καλές και χρήσιμες μονο σε πολυωρα ταξιδια εκτός πόλης....
Επισης παρα πολυ χρησιμες οταν ο συντροχος/οι στο δωματιο/καμπίνα ροχαλίζουν.....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
RollingRollingRolling
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
έχω δοκιμάσει,όμως ένιωθα πολύ αποκομμένος από το περιβάλλον.
βέβαια εγώ έχω και oem εξάτμιση ,ήσυχη:D
cdefghigicdefghigicdefghigi
abcdefghgk
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Μια καλή εναλλακτική ειναι και τα ακουστικά,έχεις και τις ροκιές σου σε αναμονή άμα λάχει.
Σωστός!!!
Αρκεί Νικ να έχεις και μια επαφή με το περιβάλλον... :D
 

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
Μια καλή εναλλακτική ειναι και τα ακουστικά,έχεις και τις ροκιές σου σε αναμονή άμα λάχει.
ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αγαπημένε μου προστάτη. μιλάμε για ΤΗΝ απόσπαση προσοχής.
Βέβαια εγώ δεν κάνω commuting,μόνο spirited riding (έτσι τα λέμε στο χωριό :D )
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αγαπημένε μου προστάτη. μιλάμε για ΤΗΝ απόσπαση προσοχής.
Βέβαια εγώ δεν κάνω commuting,μόνο spirited riding (έτσι τα λέμε στο χωριό :D )
Με μέτρια ένταση της μουσικής δεν χάνεις πολλές λεπτομέρειες του περιβάλλοντος και βγαίνει και το ταξίδι πιο ωραία,φίλτατε βελοσιράπτορ Bcdefgh.

Παντως στο δεύτερο ένα δικιο τοχεις,οταν πλησιάζω στροφιλίκια κλείνω τη μουσική εντελώς ώστε να είμαι εντελώς απερίσπαστος.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Στο caponord αλλά και στα transalp έπαιζε κανονικά μουσικούλα. Στο fazer αλλά και στο bandit μάλλον λόγο της ελλιπούς ανεμοκαλυψης δεν ακούγεται τίποτα σωστά.

Υποθέτω πως για να ακούς σωστά μουσική θέλει η καλή ανεμοκαλυψη, ή πολύ δυνατά την μουσική, ή αρκετά χαμηλές ταχύτητες. Θα το ξανάδοκιμάσω τώρα που γυρνάω σε Μότο με μεγάλο παρμπρίζ. Οι playlist είναι έτοιμες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Στο caponord αλλά και στα transalp έπαιζε κανονικά μουσικούλα. Στο fazer αλλά και στο bandit μάλλον λόγο της ελλιπούς ανεμοκαλυψης δεν ακούγεται τίποτα σωστά.

Υποθέτω πως για να ακούς σωστά μουσική θέλει η καλή ανεμοκαλυψη, ή πολύ δυνατά την μουσική, ή αρκετά χαμηλές ταχύτητες. Θα το ξανάδοκιμάσω τώρα που γυρνάω σε Μότο με μεγάλο παρμπρίζ. Οι playlist είναι έτοιμες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η μπαλακλάβα επίσης προσθέτει πολύ στην ποιότητα του ήχου,το σκέτο κράνος έχει φασαρία.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Στο caponord αλλά και στα transalp έπαιζε κανονικά μουσικούλα. Στο fazer αλλά και στο bandit μάλλον λόγο της ελλιπούς ανεμοκαλυψης δεν ακούγεται τίποτα σωστά.

Υποθέτω πως για να ακούς σωστά μουσική θέλει η καλή ανεμοκαλυψη, ή πολύ δυνατά την μουσική, ή αρκετά χαμηλές ταχύτητες. Θα το ξανάδοκιμάσω τώρα που γυρνάω σε Μότο με μεγάλο παρμπρίζ. Οι playlist είναι έτοιμες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το φάρμακο είναι ένα.
Τσι - Ες το απλό(220 κιλά γεμάτο) με ανεμοθωρακα από adve.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Η μπαλακλάβα επίσης προσθέτει πολύ στην ποιότητα του ήχου,το σκέτο κράνος έχει φασαρία.
Ναι η μπαλακλάβα βασική παντα.
Τέτοιες εποχές δεν λιγδωνει το κράνος,δεν φοβάσαι για σφήκες στο λαιμό και χειμώνα παραμένεις ζεστός .
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Η μπαλακλάβα επίσης προσθέτει πολύ στην ποιότητα του ήχου,το σκέτο κράνος έχει φασαρία.
Πάντα μπαλακλάβα. Είναι στανταράκι χειμώνα καλοκαίρι

Το φάρμακο είναι ένα.
Τσι - Ες το απλό(220 κιλά γεμάτο) με ανεμοθωρακα από adve.

Μην χάσετε ευκαιρία για προσυλητισμό οι πενφέδες! :p
Νομίζω όλες της κατηγορίας καλύπτουν Γιάννη.
GS, Vara, Super Tenere, Vstrom και όλα παρεμφερή έχουν παρόμοια ανεμοκάλυψη με την ψηλή τους ζελατίνα, επειδή και το κάθισμα σε ον οφ μηχανάκι τοποθετεί το κεφάλι μακρυά απο το τιμόνι σε σχέση με στρητ.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Για πείτε για δοκιμασμένες ωτασπιδες, μάρκα τιμή και από πού;
Μπας και περισώσω ότι ακοή μου έχει μείνει....
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πάντα μπαλακλάβα. Είναι στανταράκι χειμώνα καλοκαίρι



Μην χάσετε ευκαιρία για προσυλητισμό οι πενφέδες!
Νομίζω όλες της κατηγορίας καλύπτουν Γιάννη.
GS, Vara, Super Tenere, Vstrom και όλα παρεμφερή έχουν παρόμοια ανεμοκάλυψη με την ψηλή τους ζελατίνα, επειδή και το κάθισμα σε ον οφ μηχανάκι τοποθετεί το κεφάλι μακρυά απο το τιμόνι σε σχέση με στρητ.
Βρε ναι ,όλες οι μεγάλες καλύπτουν .
Αλλά επειδή τις καβάλησα όλες εκτός του καπονορτ ,να ξες ότι το κράνος δεν θα αερίζεται επαρκώς κατακαλοκαιρο.
Πάντως σε μεγάλο βαθμό στα παραπάνω μοτορια διορθώνεται αρκετά αυτό το φαινομενο

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για πείτε για δοκιμασμένες ωτασπιδες, μάρκα τιμή και από πού;
Μπας και περισώσω ότι ακοή μου έχει μείνει....

Θέλεις να βουλώσεις τα πάντα, ή να κόβει μονο συχνότητες του αέρα αλλά να αφήνει να περνάνε άλλες συχνότητες (που είναι και πιο ασφαλές; )
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πάντα μπαλακλάβα. Είναι στανταράκι χειμώνα καλοκαίρι



Μην χάσετε ευκαιρία για προσυλητισμό οι πενφέδες! :p
Νομίζω όλες της κατηγορίας καλύπτουν Γιάννη.
GS, Vara, Super Tenere, Vstrom και όλα παρεμφερή έχουν παρόμοια ανεμοκάλυψη με την ψηλή τους ζελατίνα, επειδή και το κάθισμα σε ον οφ μηχανάκι τοποθετεί το κεφάλι μακρυά απο το τιμόνι σε σχέση με στρητ.
Πές τα ρε Ποστόλα, μας έβαλαν στην πρίζα και βλέπουμε S1000XR 2020 και λιώνουμε, οι αλήτες....
 
Top Bottom