Χθεσινοβραδινες φωτο περιφορας...

User P

new member
Δημοσιεύσεις
0
Όνομα
User P
επιταφιου στην πολη του Πειραια...

να πω βεβαια οτι εγω δεν ειμαι θρησκος, με πεταξανε abcdefghgk βεβαια μικρο μεσα στην κολυμπηθρα βαφτισης ως χριστιανος ορθοδοξο, οποτε πηγα αναγκαστικα και στην εκκλησια :-P ...και εκ τοτε εχω ξαναπαει μονο σε κηδειες αναγκαστικα.... cdefghi .............αλλα επειδη οπου "γαμος και χαρα η βασιλω πρωτη" που λεει και το ρητο, δεν χανω ευκαιρια για να πατησω το κΟμπι της φωτογραφικης... βιτσιο.... Happy

οποτε και μερικες φωτο περπατωντας στο χερι.... ειναι με 6400 iso, ταχυτητες απο 1/20 μεχρι 1/40 κατα βαση, f5.6 και φακο 10-20mm (15-30mm στην καμερα μου) χωρις σταθεροποιητη εικονας... "ολδ σχουλ" δηλαδη .....................

υγ: εαν κανω καταχρηση στο φορουμ βαζοντας φωτογραφιες με μην μοτοσυκλετιστικο θεμα η βολτα να μου το πειτε, δεν ειμαι και σιγουρος, αλλα ειναι φορουμ μοτοσυκλετας, και μπορει να το παρακανω χωρις να το καταλαβαινω... οι αρρωστοι με το χλικ δεν νιωθουν χαχα.... δεν τρεχει τιποτε, ριχτε συρμα να χαλαρωσω abcdefghgk

















 

User P

new member
Δημοσιεύσεις
0
Όνομα
User P
έχεις θόρηβο

Ναι... ειναι με 6400 iso σε συνδιασμο με πολυ αργες 1/20 - 1/40 ταχυτητες, δηλαδη και ολιγον κουνημενο θεμα απο την ιδια την κινηση του.... οποτε βγαζει παραπανω κοκκο....
παντως δεν πρεπει να ειναι και πολυ χαλια.
 

User P

new member
Δημοσιεύσεις
0
Όνομα
User P
όχι και μπορείς να κάνεις κι αυτά...

Ναι ετσι ειναι οπως το βιντεο, αλλα τα εκανα αυτα Νικο..... αλλα επειδη το θεμα, πχ η μπαντα μουσικης που περπαταει, κινειται δηλαδη με βημα, κουνανε χερια κλπ, εκει κυριως ειναι ο θορυβος, και εκει τον αφησα εσκεμμενα... δεν ειναι θεμα στασιμο.... και με αρκετα χαμηλες ταχυτητες, δηλαδη 1/20 μεχρι το πολυ 1/40 και χωρις σταθεροποιτη εικονας το θεμα ηδη ειναι λιγο "θολο" λογο της ιδιας του της κινησης (περπατημε, χερια περα δωθε, κεφαλια δεξια αριστερα κλπ) οταν αφαιρεσεις τον θυρυβο, το κινουμενο θεμα γινεται ακομα πολυ περισσοτερο θολη η εικονα... δηλαδη δεν εχει θορυβο απο την μια, αλλα πολυ λιγοτερη λεπτομερια απο την αλλη.......... οποτε μου αρεσε ετσι καλυτερα γιατι εχει θορυβο αλλα περισσοτερη συγκριτικα λεπτομερια, στα θεματα που ειναι καπως πιο στατικα στις αλλες φωτο, πχ εκκλησια, ο θορυβος ειναι αρκετα λιγοτερος επειδη τον εχω αφαιρεσει, ιδιες ρυθμισεις ειχε η καμερα.... επισης τις ανεβασα σε μεγαλη αναλυση και εικονα.... εαν τις κανω πχ 1200 η 1600χ αναλυση ας πουμε για να τις δουν στο ιντερνετ η στα κινητα, δεν θα φαινεται τοσο ο θορυβος.... για εντελως αφαιρεση θορυβου χωρις να χαθει εντελως η λεπτομερια, με πολυ χαμηλες ταχυτητες, κατω απο 1/50 πχ.... 1/20 μεχρι 1/40 (και χωρις VR) παραδειγμα σε αυτες εχω παρατηρησει σε πολλες προσπαθειες, οτι θελει εντελως ΣΤΑΤΙΚΟ θεμα, πχ ενα τοπιο, ενα κτηριο, εναν σταματημενο εντελως ανθρωπο, πρωτα απο ολα, και πολυ σταθερο χερι.... αλλιως μετα πρεπει να παιξει και να επιλεξει καποιος η χωρις θορυβο αλλα περισσοτερο θολη εικονα, η λιγο περισσοτερη λεπτομερια και λιγο παραπανω θορυβο..... βγες νυχτα και προσπαθησε με 6400 iso, ταχυτητες ΚΑΤΩ απο 1/50.... 1/20 ας πουμε, χωρις σταθεροποιητη, να φωτογραφισεις ανθρωπους που περπατανε, κουνανε χερια κλπ... και κανε αφαιρεση θορυβου, και δες την φωτο σε αναλυση το λιγοτερο 2048.... και θα προσεξεις οτι πρεπει να κανεις συμβιβασμο μετα μεγαλο μεταξυ θολουρας της αποθορυβοποιησης εν κινηση, η του θορυβου και λιγο περισσοτερη λεπτομερια... σιγουρα παιζει ρολο η καμερα, η ιδια η καθε φωτο ξεχωριστα, και η καλη γνωση χρηση του προγραμματος... αλλα εαν κινουνται τα θεματα με 1/20 ταχυτητα και 6400 iso ειναι αλλιως απο στατικα εντελως.
 

User P

new member
Δημοσιεύσεις
0
Όνομα
User P
Επισης στο βιντεο εαν δεις, αυτος αφαιρει θορυβο απο εικονες με μολις 800 και 1600 iso... εαν αφαιρεσει απο ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ θεματα απο 6400 iso... με ταχυτητες 1/20 δεν θα βλεπουμε τιποτα απο τις εικονες που κανει αφαιρεση θορυβου, ειδικα εν κινησει... μια θολουρα θα δουμε.
 

User P

new member
Δημοσιεύσεις
0
Όνομα
User P
για του λογου το αληθες, οι ρυθμισεις εκθεσης πχ απο δυο δικες μου χωρις καθολου επεξεργασια και ΚΥΡΙΩΣ χωρις noise reduction με 1/13 και 1/25 ταχυτητες, και αρκετα υψηλο iso, στο 6400...
οι δικες μου ειναι οπως τραβηχτηκαν, camera defaults.... γιαυτο επελεξα θορυβο, για να φαινονται και ποιοι ειναι στις φωτο, εναντι πχ μιας φωτο χωρις θορυβο αλλα και πολυ περισσοτερο BLUR ομως, γιατι στα 6400 iso σε entry level καμερα, θα θολωσουν μετα τα παντα σε εν κινηση θεματα σε εικονες με 1/15 και 1/25 ταχυτητα.... εγκυκλοπαιδικα παντα μιλαμε, και κατα την δικη μου οπτικη.... γιατι καθε ληψη ειναι διαφορετικη παντα και αλλα τα δεδομενα.

κλικ στις εικονες για πληρη αναλυση, σημειωμενα με κοκκινο τα σπεκς ολων των φωτος...





 
Top Bottom