Χειμερινα γαντια...γενικως

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Παίδες, η αλήθεια είναι ότι χωρίς κάποιο σύστημα παραγωγής θερμότητας (πέρα από το σώμα μας εννοώ) σε παρατεταμένη χρονικά κίνηση με κρύο τελικά θα κρυώσουμε, ξεκινώντας από τα άκρα. Σαφώς και ένα ποιοτικό χειμερινό ζευγάρι γάντια θα κάνει διαφορά, απλά όμως μας δίνει μεγαλύτερη περίοδο "χάρητος".
Τις παλαιότερες εποχές είς τα ξένα, οι καλύτερες λύσεις και συμβουλές ερχόντουσαν από τους κούριερ και δη των μεγάλων αποστάσεων.
Καθώς τότε θερμαινόμενα grips απλά δεν, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις μοτο, η πλέον δόκιμη λύση ήταν τα handlebar muffs, αυτές οι αδιάβροχες χούφτες που 'εβαζες όλη την παλάμη μέσα (σε ορισμένες περιπτώσεις με thermal - fleece επένδυση). Όσο άσχημα και να φαίνονται, εάν τοποθετηθούν σωστά και έχουν σωστό μέγεθος δεν ενοχλούν τόοοοοοσο πολύ στην αίσθηση ελέγχου της μηχανής και κάνουν καλή δουλειά.

Τα παλαιότερα προσφερόμενα γάντια (π.χ. Fieldsheers) για σοβαρό κρύο, είχαν και ένα τσεπάκι από την εξωτερική τους πλευρά στο ύψος της παλάμης, (όχι των δακτύλων δυστυχώς) που βάζαμε κάτι σακουλάκια θερμαντικά. Αυτά τα χρησιμοποιούσαν οι αθλητές χειμερινών σπορ και είχαν μέσα κάποιο υγρό που παρήγαγε θερμότητα μέσω εξώθερμης χημικής αντίδρασης για κάνα δίωρο τη φορά όταν λύγιζες ένα μεταλλικό δισκάκι που βρισκόταν στον όγκο του. (μετά τα έβραζες και επανερχόταν το όλο σύστημα στην αρχική του φάση με δυνατότητα επανάληψης της διαδικασίας για καμιά εικοσαριά φορές).

Η σημερινή έκδοση αυτής της φάσης, είναι τα θερμαινόμενα γάντια με μπαταρία που κυκλοφορούν στο εμπόριο (π.χ κάτι τέτοιο) και καλύπτουν βέβαια και τα δάκτυλα πλέον. Τσιμπάνε σε τιμή αρκετά αλλά νομίζω πως αν κανείς δεν θέλει να χρησιμοποιήσει muffs είναι μονόδρομος για σοβαρές διαδρομές με γερό κρύο. Μην παραβλέπουμε βέβαια και τον ατομικό παράγοντα, καθώς ο κάθε αναβάτης ως οργανισμός διαφοροποιείται όσον αφορά στην αίσθηση του κρύου, κάτι που εξαρτάται επίσης και από την κούρασή μας, αν έχουμε φάει, ακόμα και από την ψυχολογική μας κατάσταση.

Τα Five Prime που τα δοκίμασα αυτές τις μέρες με τη δροσούλα, σαφώς και κάνουν καλή δουλειά - πιστεύω περισσότερο και από τα Dainese Jericho που είναι το άλλο πολύ ζεστό μου γάντι - και έχουν και πολύ καλύτερη αίσθηση. Δεν παύουν όμως να είναι ογκώδη οπότε για μετακίνηση μέσα στην πόλη με συχνά σταμάτα - ξεκίνα θα γίνουν κουραστικά. Σαφέστατα εφαρμόζω και εγώ την ιδέα του να έχω τα βαριά γάντια μαζί σε ταξίδι και να τα φοράω αφού βγώ από τον κύριο αστικό ιστό.

(είδες σεντόνι λόγω ελεύθερου χρόνου ........ Tooth )
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Παίδες, η αλήθεια είναι ότι χωρίς κάποιο σύστημα παραγωγής θερμότητας (πέρα από το σώμα μας εννοώ) σε παρατεταμένη χρονικά κίνηση με κρύο τελικά θα κρυώσουμε, ξεκινώντας από τα άκρα. Σαφώς και ένα ποιοτικό χειμερινό ζευγάρι γάντια θα κάνει διαφορά, απλά όμως μας δίνει μεγαλύτερη περίοδο "χάρητος".
Τις παλαιότερες εποχές είς τα ξένα, οι καλύτερες λύσεις και συμβουλές ερχόντουσαν από τους κούριερ και δη των μεγάλων αποστάσεων.
Καθώς τότε θερμαινόμενα grips απλά δεν, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις μοτο, η πλέον δόκιμη λύση ήταν τα handlebar muffs, αυτές οι αδιάβροχες χούφτες που 'εβαζες όλη την παλάμη μέσα (σε ορισμένες περιπτώσεις με thermal - fleece επένδυση). Όσο άσχημα και να φαίνονται, εάν τοποθετηθούν σωστά και έχουν σωστό μέγεθος δεν ενοχλούν τόοοοοοσο πολύ στην αίσθηση ελέγχου της μηχανής και κάνουν καλή δουλειά.

Τα παλαιότερα προσφερόμενα γάντια (π.χ. Fieldsheers) για σοβαρό κρύο, είχαν και ένα τσεπάκι από την εξωτερική τους πλευρά στο ύψος της παλάμης, (όχι των δακτύλων δυστυχώς) που βάζαμε κάτι σακουλάκια θερμαντικά. Αυτά τα χρησιμοποιούσαν οι αθλητές χειμερινών σπορ και είχαν μέσα κάποιο ένα που παρήγαγε θερμότητα μέσω εξώθερμης χημικής αντίδρασης για κάνα δίωρο τη φορά όταν λύγιζες ένα μεταλλικό δισκάκι που βρισκόταν στον όγκο του. (μετά τα έβραζες και επανερχόταν το όλο σύστημα στην αρχική του φάση με δυνατότητα επανάληψης της διαδικασίας για καμιά εικοσαριά φορές).

Η σημερινή έκδοση αυτής της φάσης, είναι τα θερμαινόμενα γάντια με μπαταρία που κυκλοφορούν στο εμπόριο (π.χ κάτι τέτοιο) και καλύπτουν βέβαια και τα δάκτυλα πλέον. Τσιμπάνε σε τιμή αρκετά αλλά νομίζω πως αν κανείς δεν θέλει να χρησιμοποιήσει muffs είναι μονόδρομος για σοβαρές διαδρομές με γερό κρύο. Μην παραβλέπουμε βέβαια και τον ατομικό παράγοντα, καθώς ο κάθε αναβάτης ως οργανισμός διαφοροποιείται όσον αφορά στην αίσθηση του κρύου, κάτι που εξαρτάται επίσης και από την κούρασή μας, αν έχουμε φάει, ακόμα και από την ψυχολογική μας κατάσταση.

Τα Five Prime που τα δοκίμασα αυτές τις μέρες με τη δροσούλα, σαφώς και κάνουν καλή δουλειά - πιστεύω περισσότερο και από τα Dainese Jericho που είναι το άλλο πολύ ζεστό μου γάντι - και έχουν και πολύ καλύτερη αίσθηση. Δεν παύουν όμως να είναι ογκώδη οπότε για μετακίνηση μέσα στην πόλη με συχνά σταμάτα - ξεκίνα θα γίνουν κουραστικά. Σαφέστατα εφαρμόζω και εγώ την ιδέα του να έχω τα βαριά γάντια μαζί σε ταξίδι και να τα φοράω αφού βγώ από τον κύριο αστικό ιστό.

(είδες σεντόνι λόγω ελεύθερου χρόνου ........ Tooth )
Χούφτες στυλ ντελιβερα είχα βάλει στο αφρικα και ηρέμησα... Πριν βάλω το χειμώνα με χιονιστρες τον εβγαζα.. Δάχτυλα λουκάνικα..
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για τα θερμαινόμενα γκριπ
να πω ότι σε εμένα μου έκαναν πρόβλημα... Έβγαλα χιονιστρες..
Μάλλον απ τη διαφορά θερμοκρασίας, κρυο από έξω, ζέστη μέσα.. Είχα κ χούφτες(accerbis) αλλά όσο ναναι ο αέρας περνάει... Ειδικά στις άκρες των δακτύλων που κρέμονται... Γάντια είχα της πλάκας από περίπτερο.
Πριν τα θερμαινόμενα τα νύχια ποναγαν στο πολύ κρυο αλλά κανενα θέμα με χιονιστρες
 
Τελευταία επεξεργασία:

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Για τα θερμαινόμενα γκριπ
να πω ότι σε εμένα μου έκαναν πρόβλημα... Έβγαλα χιονιστρες..
Μάλλον απ τη διαφορά θερμοκρασίας, κρυο από έξω, ζέστη μέσα.. Είχα κ χούφτες(accerbis) αλλά όσο ναναι ο αέρας περνάει... Ειδικά στις άκρες των δακτύλων που κρέμονται... Γάντια είχα της πλάκας από περίπτερο.
Πριν τα θερμαινόμενα τα νύχια ποναγαν στο πολύ κρυο αλλά κανενα θέμα με χιονιστρες
Τι εννοεί ο ποιητής είχα κ χούφτες(accerbis) αλλά όσο να ναι ο αέρας περνάει... ?
O αέρας δεν είναι η μέλισσα με τα μελισσόπουλα. Από κάτω μπαίνει ο αέρας και σου χτυπάει τις άκρες των δακτύλων?
Τα grip ζεσταίνουν μόνο το εσωτερικό παλάμης που αγκαλιάζει το grip αλλά το χέρι σου δεν το νιώθεις ζεστό?
Δώσε info για τα heated grips που έχεις. cde
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τι εννοεί ο ποιητής είχα κ χούφτες(accerbis) αλλά όσο να ναι ο αέρας περνάει... ?
O αέρας δεν είναι η μέλισσα με τα μελισσόπουλα. Από κάτω μπαίνει ο αέρας και σου χτυπάει τις άκρες των δακτύλων?
Τα grip ζεσταίνουν μόνο το εσωτερικό παλάμης που αγκαλιάζει το grip αλλά το χέρι σου δεν το νιώθεις ζεστό?
Δώσε info για τα heated grips που έχεις. cde
Χαχαχα... Τα γκριπ ήταν σε αφρικα έτσι τοχα πάρει δεν ξέρω μάρκα.. Αλλα στη μεγαλη σκάλα ψηνανε
Χούφτες ήταν οι εντουραδικες αcerbis με το βιδωτο φτεράκι στο πάνω μέρος.. Βγαίναν και σε τουρατεκ ολοιδιες θυμάμαι.
Ναι ειδικά απ το κάτω μέρος πέρναγε αέρας κάργα, και χτύπαγε τα ακροδαχτυλα στα νύχια.Λογικό, δεν ήταν και πολύ μεγάλες...
Η παλάμη λοιπόν ηταν ζεστη στο εσωτερικό της, και στο εξωτερικό μέρος τη βαραγε παγωμενος αέρας...
Απότομη διαφορά θερμοκρασιας= χιονιστρες.. Μη σου τύχει δεν παλεύεται, φαγούρα τρελλη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Όταν λέμε ότι κόβουν οι χούφτες δεν πιστεύω να νομίζει κάποιος ότι εξαλείφεται ο αέρας ιδιαίτερα για όποιον κυκλοφορεί - ταξιδεύει όλο το χρόνο? Δεν εξαλείφεται και γι' αυτό μεταξύ άλλων μιλάμε για συνδυασμό καλών γαντιών - θερμαινόμενων γκριπς και χουφτών.
Επιπρόσθετα τα χειμερινά γάντια πρέπει να έχουν άριστες προστασίες εκτός από αυτή της ζέστης μιας και οι πιθανότητες ατυχήματος μεγαλώνουν εκθετικά για ευνόητους λόγους τους οποίους δεν νομίζω ότι πρέπει να αναφέρω λεπτομερώς.

Δεν πρέπει να εκφεύγει της προσοχής μας πως στα μοτοσακά όταν η στατική θερμοκρασία βρίσκεται στους 4 βαθμούς και εμείς ταξιδεύουμε με 10 χλμ την ώρα η αίσθηση γίνεται 0 βαθμοί και όταν ταξιδεύουμε με ταχύτητα 40 χλμ η αίσθηση φθάνει (κρατηθείτε) τους -11 βαθμούς.
Ας φανταστούμε τώρα μιας και δεν αναφέρεται στην πηγή που παραθέτω, τι συμβαίνει στην ταχύτητα πορείας των 80-100 στον επαρχιακό και πολύ παραπάνω στην εθνική με μεγαλύτερες ταχύτητες.

Όποιος ταξιδεύει συνεχώς τά' χει ζήσει αυτά και κυριότερα τά' χει νιώσει οπότε είναι και προετοιμασμένος κατάλληλα.

Παρεμπιπτόντως οι 4 βαθμοί είναι και το όριο από το οποίο και κάτω πιθανώς να συναντήσουμε και πάγο είτε άσπρο είτε πολύ χειρότερα μαύρο που δεν φαίνεται μιας και δεν <<λαμπιρίζει>> και εκεί τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα και καλό είναι να μην ταξιδεύουμε αν δεν θέλουμε νάχουμε ευτράπελα.

ΠΗΓΗ
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Παρεμπιπτόντως οι 4 βαθμοί είναι και το όριο από το οποίο και κάτω πιθανώς να συναντήσουμε και πάγο είτε άσπρο είτε πολύ χειρότερα μαύρο που δεν φαίνεται μιας και δεν <<λαμπιρίζει>> και εκεί τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα και καλό είναι να μην ταξιδεύουμε αν δεν θέλουμε νάχουμε ευτράπελα.

ΠΗΓΗ
Μηπως αυτό ισχύει μόνο όταν ο δρόμος είναι βρεγμένος σε σημεία;
Την ημέρα κ ειδικά με ήλιο δε νομιζω
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μηπως αυτό ισχύει μόνο όταν ο δρόμος είναι βρεγμένος σε σημεία;
Την ημέρα κ ειδικά με ήλιο δε νομιζω

Βεβαίως και ισχύει στα ανήλιαγα και βρεγμένα σημεία και όχι στον ήλιο.
Στον ήλιο για να παγώσει πρέπει να πέσει η θερμοκρασία στους 0 παντού ήτοι να επικρατεί όπως λέγεται ολικός παγετός.

Οι 4 βαθμοί αναφέρονται ως θερμοκρασιακό σημείο συναγερμού γιατί απλά από κει και κάτω δεν ξέρεις τι σε περιμένει στην επόμενη ανήλιαγη στροφή και τι θερμοκρασία θάχει εκεί = πάγος.

ΕΝΤΙΤ : Εννοείται και την ημέρα ισχύουν τα παραπάνω.
 

todor

new member
Δημοσιεύσεις
70
Ηλικία
45
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Μοτοσυκλέτα
KTM 640 ΦΡΑΠΕΔΙenture 03
Όνομα
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
με αυτά πάντως αυτές τις μέρες με τους -2/3 βαθμούς το πρωί (06:30..), για απόσταση 10 χλμ έξω από τον Βόλο και με χούφτες στο μεχανάκι μου, την άκουσαν τα ακροδαχτυλάκια μου...

 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
με αυτά πάντως αυτές τις μέρες με τους -2/3 βαθμούς το πρωί (06:30..), για απόσταση 10 χλμ έξω από τον Βόλο και με χούφτες στο μεχανάκι μου, την άκουσαν τα ακροδαχτυλάκια μου...

Τρυφερό πόδι... funny
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.212
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
με αυτά πάντως αυτές τις μέρες με τους -2/3 βαθμούς το πρωί (06:30..), για απόσταση 10 χλμ έξω από τον Βόλο και με χούφτες στο μεχανάκι μου, την άκουσαν τα ακροδαχτυλάκια μου...

Θοδωρή ευχαριστημένος;

Σκέφτομαι να τα πάρω ...
 

todor

new member
Δημοσιεύσεις
70
Ηλικία
45
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Μοτοσυκλέτα
KTM 640 ΦΡΑΠΕΔΙenture 03
Όνομα
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
Θοδωρή ευχαριστημένος;

Σκέφτομαι να τα πάρω ...
θες τα δικά μου?? Rolling

κοίτα, γενικά είναι ωραίο γάντι, αδιάβροχο σίγουρα, με καλή αίσθηση. Απλά για χαμηλές θερμοκρασίες (σε παγωνιές, σαν το χιούμορ του @thenos funny ) δεν κάνουν.... ίσως με θερμαινόμενα ή κάποιο λεπτό ισοθερμικό από μέσα διορθωθεί η κατάσταση, αλλά δεν το θεωρώ λύση για τέτοιας τιμής γάντια
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.277
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
με αυτά πάντως αυτές τις μέρες με τους -2/3 βαθμούς το πρωί (06:30..), για απόσταση 10 χλμ έξω από τον Βόλο και με χούφτες στο μεχανάκι μου, την άκουσαν τα ακροδαχτυλάκια μου...

..... Cosmopolitan σελ. 17 ...... προχθες παλι τα ιδια λεγαμε .....!

 

todor

new member
Δημοσιεύσεις
70
Ηλικία
45
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Μοτοσυκλέτα
KTM 640 ΦΡΑΠΕΔΙenture 03
Όνομα
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
..... Cosmopolitan σελ. 17 ...... προχθες παλι τα ιδια λεγαμε .....!


δεν είναι το ίδιο μοντέλο βρε! αλλά μάλλον είναι το ίδιο "άχρηστα" στο πολύ κρύο!! κρίμα τα λεφτά τους
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.
Δεν έχουν όλοι την ίδια αντοχή στο κρύο και ειδικά στα χέρια,άλλος πάει στο βουνό με τα ψιλούλια και σου λέει 'τέλειο γάντι κρατάει φουλ' ενώ κάποιος άλλος να του ξυλιάζουν τα χέρια στο κέντρο της πόλης (εγώ πχ).
Το παν είναι να προλάβεις τον αέρα/κρύο παρά να το αντιμετωπίσεις εκ των υστέρων και η λύση είναι μία: ΧΟΥΦΤΕΣ.Κόβεις το 50-60-70% του αέρα και το υπόλοιπο το αντιμετωπίζεις με γάντια κλπ.

Στο ΧΤΧ είχα εκείνες τις γελοίες τις μοταρντάδικες που ήταν μόνο για εφέ.Τις πέταξα με συνοπτικές και ταίριαξα ένα ζευγάρι πλαστικές από παλιό αερόψυκτο ΧΤ του 90.Σωτηρία!Έκοψα το μισό αέρα.

13173752_10204604857760384_6240182438019233466_n.jpg

Όταν το πούλησα τις κράτησα και με τη σειρά τους τοποθετήθηκαν στο KLR με την ίδια χρηστικότητα.

klr22.jpg

Και μιλάμε για ένα αντικείμενο 15 ευρώ έτσι?
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.212
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
θες τα δικά μου?? Rolling

κοίτα, γενικά είναι ωραίο γάντι, αδιάβροχο σίγουρα, με καλή αίσθηση. Απλά για χαμηλές θερμοκρασίες (σε παγωνιές, σαν το χιούμορ του @thenos funny ) δεν κάνουν.... ίσως με θερμαινόμενα ή κάποιο λεπτό ισοθερμικό από μέσα διορθωθεί η κατάσταση, αλλά δεν το θεωρώ λύση για τέτοιας τιμής γάντια
Σε ευχαριστώ Θοδωρή για τη απάντηση θα το σκεφτώ καλύτερα ...
 

todor

new member
Δημοσιεύσεις
70
Ηλικία
45
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Μοτοσυκλέτα
KTM 640 ΦΡΑΠΕΔΙenture 03
Όνομα
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
Σε ευχαριστώ Θοδωρή για τη απάντηση θα το σκεφτώ καλύτερα ...

Μπορώ να σου τα στείλω να τα δοκιμάσεις αν θες (κι αν φοράς L/10) έχω και άλλα χειμερινά, το ίδιο άχρηστα στο κρύο :) :) :)

απλά, θα μου χρωστάς μια βόλτα με το Himalayan Yes ?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δοκιμασα σημερα τα καταδυτικα εργασιας (δεξιο ζευγαρι) καθως και καποια ποιο λεπτου παχους (αριστερο ζευγαρι).
Result: Τζιφος , ισα που προλαβα την γαγγραινα στα δακτυλακια μου παλι .....!

View attachment 25910
Έλα ρε Στέλιο, πόσα mm ήταν?
 
Top Bottom