Φενεός 6/10

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Καθώς δυστυχώς δε θα μπορέσω το Σάββατο να έρθω προς Καλάβρυτα, σκέφτομαι να αμοληθώ την Κυριακή προς Φενεό - λίμνη Δόξα. Τα μέρη δεν τα ξέρω καθόλου και ήθελα να ρωτήσω τι διαδρομή μου προτείνετε. Αν κάποιος θέλει να πάμε και παρέα, καλοδεχούμενος.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.285
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Ωραια ιδεα Ευαγγελε! Θα ξερω σιγουρα Παρασκευη βραδυ και θα σ ενημερωσω!!

Εχεις κατα νου ωρα και σημειο εκκινησης??
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Σκεφτόμουν κατά τις 9:00 από διόδια Ελευσίνας. Δεν το’χω στημένο στο μυαλό μου, όπως είπα τα μέρη δεν τα ξέρω, περιμένω ιδέες. Για μένα θα είναι βόλτα εξερεύνησης.
Μετά τις 9 σίγουρα δε λέει, χάνεται η μέρα, που ήδη αρχίζει και μικραίνει.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Καλό μέρος για βολτίτσα. Βασικά μπορείς να πας είτε περισσότερο από βουνά (οπότε να ανέβεις από Κιάτο προς Στυμφαλία, Γκούρα και Φενεό) είτε περισσότερο εθνική για πιο γρήγορα και να ανέβεις από Δερβένι προς Ευρωστίνα και Φενεό από την άλλη πλευρά. Αμφότερες καλές διαδρομές, συνήθως προτιμώ την πιο βουνίσια - πάω συχνά προς τα εκεί είτε με μηχανή είτε με αμάξι και καγιάκ για τη λίμνη.

Edit: Δες πάντως και καιρό γιατί για Κυριακή δεν τα βλέπω καλά τα μαντάτα στο Φενεό
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλό μέρος για βολτίτσα. Βασικά μπορείς να πας είτε περισσότερο από βουνά (οπότε να ανέβεις από Κιάτο προς Στυμφαλία, Γκούρα και Φενεό) είτε περισσότερο εθνική για πιο γρήγορα και να ανέβεις από Δερβένι προς Ευρωστίνα και Φενεό από την άλλη πλευρά. Αμφότερες καλές διαδρομές, συνήθως προτιμώ την πιο βουνίσια - πάω συχνά προς τα εκεί είτε με μηχανή είτε με αμάξι και καγιάκ για τη λίμνη.

Edit: Δες πάντως και καιρό γιατί για Κυριακή δεν τα βλέπω καλά τα μαντάτα στο Φενεό
Μπορείτε να πάτε και ανάποδα από Λεβίδι...
 

Natassa

member
Δημοσιεύσεις
864
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
SV650/2017
Όνομα
Νατάσσα
Λίγο οφ-τοπικ γιατί ως γνωστόν δεν μπορώ να έρθω στη βόλτα, ΑΛΛΑ για Λίμνη Δόξα υπάρχει δρομος και από τη Ζήρεια, μετά τα Άνω Τρίκαλα Κορινθίας και πριν το χιονοδρομικό, δεξιά. Δεν την έχω κάνει τη διαδρομή και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι ο δρόμος. Το google τη δίνει 16 χλμ - 40 λεπτά. Αν γνωρίζει κάποιος, ας ενημερώσει να μαθαίνουμε! :)
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Λίγο οφ-τοπικ γιατί ως γνωστόν δεν μπορώ να έρθω στη βόλτα, ΑΛΛΑ για Λίμνη Δόξα υπάρχει δρομος και από τη Ζήρεια, μετά τα Άνω Τρίκαλα Κορινθίας και πριν το χιονοδρομικό, δεξιά. Δεν την έχω κάνει τη διαδρομή και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι ο δρόμος. Το google τη δίνει 16 χλμ - 40 λεπτά. Αν γνωρίζει κάποιος, ας ενημερώσει να μαθαίνουμε! :)
Ναι πάει εύκολα
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Αν αναφέρεσαι στο δρόμο που περνάει δίπλα από τη λίμνη Δασίου, την τελευταία φορά που πέρασα ήταν χώμα στο αρχικό του τουλάχιστον κομμάτι .......
 

Natassa

member
Δημοσιεύσεις
864
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
SV650/2017
Όνομα
Νατάσσα
Αν αναφέρεσαι στο δρόμο που περνάει δίπλα από τη λίμνη Δασίου, την τελευταία φορά που πέρασα ήταν χώμα στο αρχικό του τουλάχιστον κομμάτι .......

Όχι, Άγγελε. Λέω για αυτό το κομμάτι:

https://goo.gl/maps/u59Wm3V2aGcHHjqy7
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Πρόπερσι είχα κανει μια γύρα προς τα εκεί και είχα πάει από τα μεσαία Τρίκαλα = Καρυά - Φενεό - Λίμνη Δόξα!! Από το Φενεό που πας δεξιά για λίμνη δόξα (έχει ταμπέλα) μπαίνεις σε κάνα 5αρι χιλιόμετρα πατημένο χωματόδρομο!!
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Κοινόχρηστη διαδρομή
Από Επαρ.Οδ. Ξυλόκαστρου - Τρικάλων - Μάννας προς Επαρ.Οδ. Λυκούριας-Φενεού μέσω Επαρ.Οδ. Τρικάλων - Φενεού.

50 λεπτ. (29 χλμ.)
50 λεπτ. με την τρέχουσα κυκλοφορία


1. Κατευθυνθείτε δυτικά προς Επαρ.Οδ. Τρικάλων - Φενεού
2. Άφιξη στην τοποθεσία: Επαρ.Οδ. Τρικάλων - Φενεού
3. Κατευθυνθείτε δυτικά στην Επαρ.Οδ. Τρικάλων - Φενεού προς Επαρ.Οδ. Αγοριανής-Κορώνειας
4. Στροφή αριστερά στη(ν) Επαρ.Οδ. Αγοριανής-Κορώνειας/Επαρ.Οδ. Τρικάλων - Φενεού
5. Στροφή δεξιά στη(ν) Επαρ.Οδ. Δερβενίου - Φενεού/Επαρ.Οδ. Κιάτου - Βυτίνας/Επαρ.Οδ. Τρικάλων - Φενεού
6. Άφιξη στην τοποθεσία: Επαρ.Οδ. Λυκούριας-Φενεού
7. Κατευθυνθείτε νότια στην Επαρ.Οδ. Λυκούριας-Φενεού/Επαρ.Οδ. Φενεού - Ακράτας
8. Άφιξη στην τοποθεσία: Επαρ.Οδ. Λυκούριας-Φενεού
Για να δείτε την καλύτερη διαδρομή με βάση την τρέχουσα κυκλοφορία, επισκεφτείτε τη διεύθυνση https://maps.app.goo.gl/JkiyWHMH3H3oHSmS7
 

S.P

new member
Δημοσιεύσεις
34
Ηλικία
36
Περιοχή
ιλιον
Μοτοσυκλέτα
XLV 65O
Όνομα
Παναγιωτης
Όχι, Άγγελε. Λέω για αυτό το κομμάτι:

https://goo.gl/maps/u59Wm3V2aGcHHjqy7
Νατασα η διαδρομή που έχεις βάλει είναι όλη χωμάτινη μέχρι και το χωριό Στενό,με ασφαλτινα λαστιχα και stret μηχανάκι δεν καλη ιδέα.Απο το χιονοδρομικό τις Ζήρειας μέχρι και την γούρνα εεεεε λιμνη δασιου ήθελα να πω είναι πολύ εύκολος ο χωματόδρομος και το τοπίο αξίζει επίσκεψης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μάνο, χώμα ή άσφαλτος;
Μόνο 3χλμ χώμα πατημένο καλά, λίγο πρίν την λίμνη.
Από το χωριό Φενεός έως την λίμνη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις! Θα κοιτάξω λίγο, κι αναλόγως τι λέει κι ο καιρός, θα πράξω.
Ψήνεται κανείς για παρέα;
 

S.P

new member
Δημοσιεύσεις
34
Ηλικία
36
Περιοχή
ιλιον
Μοτοσυκλέτα
XLV 65O
Όνομα
Παναγιωτης
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις! Θα κοιτάξω λίγο, κι αναλόγως τι λέει κι ο καιρός, θα πράξω.
Ψήνεται κανείς για παρέα;
Πολύ θα ήθελα για βόλτα την Κυριακή αλλά το βλέπω δύσκολο,ίσως μπορέσω να πάω το Σάββατο αλλά τότε δεν μπορείς εσυ.
 
Top Bottom