ΦΑΡΑΓΓΙ ΓΚΟΥΡΑ - ΠΗΓΗ ΦΥΛΗΣ - ΑΥΛΩΝΑ

FZMAN

new member
Δημοσιεύσεις
286
Ηλικία
57
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Σήμερα η μέρα είχε βόλτα με το μικρό σκούτερ με τη συνεπιβάτρια μου σε μέρη που μόνο γι αυτό δεν φτιάχτηκε να πηγαίνει.
Αναχώρηση απ΄το σπίτι με προορισμό το φαράγγι της Γκούρας λίγο έξω απ΄τη Φυλή το οποίο δεν φαίνεται απ΄την πολύ βλάστηση που έχει
Πάντως απότι είδα πηγαίνει αρκετός κόσμος για να το περπατήσει.





Συνέχεια η διαδρομή για την Πηγή Φυλής





Έτσι λοιπόν μετά απο λίγο έφτασα σε ένα όμορφο μέρος αρκετά ψηλά που είχε και αρκετό κόσμο που πήγαινε εκεί για χαλάρωμα.









Απέναντι ήταν το εκκλησάκι της Αγ. Παρασκευής και δεν έχασα την ευκαιρία να πάω.







Η συνέχεια είχε διάσχυση του δρυμού της Πάρνηθας και έτσι απ΄την δυτική πλευρά της που είμαστε θα πηγαίναμε στην Βορειοανατολική στην Αυλώνα.
Η διαδρομή χωμάτινη και η απόσταση ήταν περίπου 23 χλμ.





Η διαδρομή είχε πολλά σημεία με καλό χωματόδρομο αλλά είχε και πολλά με πολύ κακό χωματόδρομο που ειλικρινά περνούσα με μεγάλη δυσκολία.
Αλλά εκεί το σκουτεράκι μου δεν μάσαγε καθόλου και σιγά σιγά ξεπέρασε όλα τα εμπόδια που πραγματικά ήταν πάρα πολλά.



Υπήρχαν πολλά κομμάτια δρόμου που μια βαριά on off δεν θα πέρναγε με τίποτα και ήθελε κάτι πολύ ελαφρύ off.
Για μια απόσταση 23 χλμ έκανα περίπου 1 ώρα και κάτι μιας και ο δρόμος σε πολλά σημεία απλά δεν υπήρχε.
Παρεπιπτώντος σε κάποια σημεία είχε και κλειστές για τις μοτοσυκλέτες μπάρες και χρειάστηκε να βγούμε τελείως τελείως off για να τις περάσουμε.
Σε κάποιο σημείο και για 100 μέτρα περίπου χρειάστηκε να κατέβω απ΄το σκούτερ ώστε να μπορέσει να περάσει απο κάποια κατσάβραχα.







Ώσπου κάποια στιγμή τελείωσε ο χωματόδρομος και κάναμε στάση εδώ:















Μια τελευταία στάση σε μια πηγή λίγο πριν φτάσουμε Αυλώνα.



Κι έτσι τελείωσε άλλη μια όμορφη μικρή βόλτα που έγινε με την όμορφη συνεπιβάτισα μου που ακολούθησε ήσυχη χωρίς να διαμαρτυρηθεί πουθενά.



Συνολικά χιλιόμετρα της βόλτας ήταν 93 χλμ και τα 23 απο αυτά ήταν σε χωματόδρομο απο μέτριο μέχρι πολύ κακό.
Το αστείο της υπόθεσης ήταν η κατανάλωση μιας και όταν γύρισα διαπίστωσα ότι είχε κάψει μόνο 3 ευρώ βενζίνα!!
Φυσιολογικό γιατί αυτή είναι η κατανάλωση του βασικά.
 

KosmasKLE

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
52
Περιοχή
Metamorfosi
Μοτοσυκλέτα
Kawasaki KLE-500
Όνομα
Kosmas
Χαρά στο κουράγιο σου και Μπράβο για την βόλτα σου αυτή.

Τυχαίο? Σε είδα να έχεις σταματήσει δεξιά πριν την διασταύρωση για την Μονή Κλειστών που πήγαμε εγώ με το KLE και ένας φίλος που ακολουθούσε με TransAlp!
Σε πρόσεξα γιατί μου έκανε εντύπωση ο τρόπος μεταφοράς της συνεπιβατιδας σου. ;)
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Σήμερα η μέρα είχε βόλτα με το μικρό σκούτερ με τη συνεπιβάτρια μου σε μέρη που μόνο γι αυτό δεν φτιάχτηκε να πηγαίνει.
Αναχώρηση απ΄το σπίτι με προορισμό το φαράγγι της Γκούρας λίγο έξω απ΄τη Φυλή το οποίο δεν φαίνεται απ΄την πολύ βλάστηση που έχει
Πάντως απότι είδα πηγαίνει αρκετός κόσμος για να το περπατήσει.





Συνέχεια η διαδρομή για την Πηγή Φυλής





Έτσι λοιπόν μετά απο λίγο έφτασα σε ένα όμορφο μέρος αρκετά ψηλά που είχε και αρκετό κόσμο που πήγαινε εκεί για χαλάρωμα.









Απέναντι ήταν το εκκλησάκι της Αγ. Παρασκευής και δεν έχασα την ευκαιρία να πάω.







Η συνέχεια είχε διάσχυση του δρυμού της Πάρνηθας και έτσι απ΄την δυτική πλευρά της που είμαστε θα πηγαίναμε στην Βορειοανατολική στην Αυλώνα.
Η διαδρομή χωμάτινη και η απόσταση ήταν περίπου 23 χλμ.





Η διαδρομή είχε πολλά σημεία με καλό χωματόδρομο αλλά είχε και πολλά με πολύ κακό χωματόδρομο που ειλικρινά περνούσα με μεγάλη δυσκολία.
Αλλά εκεί το σκουτεράκι μου δεν μάσαγε καθόλου και σιγά σιγά ξεπέρασε όλα τα εμπόδια που πραγματικά ήταν πάρα πολλά.



Υπήρχαν πολλά κομμάτια δρόμου που μια βαριά on off δεν θα πέρναγε με τίποτα και ήθελε κάτι πολύ ελαφρύ off.
Για μια απόσταση 23 χλμ έκανα περίπου 1 ώρα και κάτι μιας και ο δρόμος σε πολλά σημεία απλά δεν υπήρχε.
Παρεπιπτώντος σε κάποια σημεία είχε και κλειστές για τις μοτοσυκλέτες μπάρες και χρειάστηκε να βγούμε τελείως τελείως off για να τις περάσουμε.
Σε κάποιο σημείο και για 100 μέτρα περίπου χρειάστηκε να κατέβω απ΄το σκούτερ ώστε να μπορέσει να περάσει απο κάποια κατσάβραχα.







Ώσπου κάποια στιγμή τελείωσε ο χωματόδρομος και κάναμε στάση εδώ:















Μια τελευταία στάση σε μια πηγή λίγο πριν φτάσουμε Αυλώνα.



Κι έτσι τελείωσε άλλη μια όμορφη μικρή βόλτα που έγινε με την όμορφη συνεπιβάτισα μου που ακολούθησε ήσυχη χωρίς να διαμαρτυρηθεί πουθενά.



Συνολικά χιλιόμετρα της βόλτας ήταν 93 χλμ και τα 23 απο αυτά ήταν σε χωματόδρομο απο μέτριο μέχρι πολύ κακό.
Το αστείο της υπόθεσης ήταν η κατανάλωση μιας και όταν γύρισα διαπίστωσα ότι είχε κάψει μόνο 3 ευρώ βενζίνα!!
Φυσιολογικό γιατί αυτή είναι η κατανάλωση του βασικά.
Μπράβο George!!!


BikeBikeBike
Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

Panag

new member
Δημοσιεύσεις
166
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Ας μην ηταν η ομορφη συνεπιβατης να τον ξελασπωνει και θα σου ´λεγα εγω ..
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Χθες απογευματάκι μετά τη δουλειά μιας και είχα πάει προς τα εκεί μέρη για βόλτα στους χωματόδρομους πριν τα Σκούρτα, στην επιστροφή για Φυλή μπήκα λίγο μέσα μιας και ήταν ανοικτή η μπάρα μετά τη πηγή!
Περνάω τις πρώτες ανηφορικές φουρκέτες φτάνω στη διασταύρωση στο άνοιγμα , πετυχαίνω τζιπάκι του στρατού με 5-6 άτομα με παραλλαγής φουλ εξοπλισμό και μέσα σε ένα παλιό δωμα 2 "αιχμάλωτους" με δεμένα χέρια και κουκούλες :p μου κάνει νοημα ένας από αριστερά πάει ο δρόμος ο άλλος είναι αδιέξοδο, τον χαιρετώ και φεύγω. Πιο κάτω στην επόμενη διασταύρωση που πάει για το ρέμα Γκουρας πετυχαίνω καμία 10αρια ακομα... παραλλαγής, όπλα σκυλιά, , τζιπάκια, stayer, φούμο κλπ.. Σταματάω, μιλάμε με το επικεφαλή και του λέω.. Τι έγινε ρε παιδιά, ήξερα ότι μέσα στα βουνά αν μπεις με το μηχανάκι μπορεί να σε σταματήσει κανένας του δασαρχείου αλλά δεν περίμενα και τέτοιο χαμό.... abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Χε@&:€με στα γέλια και μου λέει, έχουμε άσκηση του στρατου στη περιοχή!!
Γύρισα πίσω τελικά, μην έτρωγα και καμία αδεσποτη !!! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Με ασφαιρα κάνουν Αποστόλη.
Τους πετυχαίνω κι εγώ στην πρώην βάση ΝΆΤΟ στον Ασπρόπυργο.
Σφαίρες Έχουμε..???

:D:D:D:D:D
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Με ασφαιρα κάνουν Αποστόλη.
Τους πετυχαίνω κι εγώ στην πρώην βάση ΝΆΤΟ στον Ασπρόπυργο.
Από paintball έχω φάει αρκετές, και από Airsoft σε ένα σενάριο μια φορά!!
Τις άλλες τις κανονικές λέω να τις αποφύγω ακόμα !!!! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 
Top Bottom