Το τελευταίο V Transalp.

geookaf94

new member
Δημοσιεύσεις
48
Ηλικία
29
Όνομα
KAFRITSAS GEORGE
Ένας χρόνος και κάτι και 17000 ταξιδιωτικά χιλιόμετρα κλείνουν τον κύκλο με το Honda transalp 700.

Έχοντας στην κατοχή μου το aprilia pegaso strada factory, ήρθε η όρεξη για μακρύτερες βόλτες και μεγαλύτερα ταξίδια. Έτσι άρχισα να κοιτάω τι εναλλακτικές έχω. Τα κριτήρια ήταν injection, abs, πάνω από 600 κυβικά, άνετο στο δικαβαλο, να πατάει λίγο χώμα, μέχρι 4500 ευρώ και μέχρι 40000χλμ. Έτσι κατέληξα στο 700. το βρήκα Πρώτο χέρι, φορτωμένο με προίκα και με μόλις 28 χιλ χλμ.
Η πρωην.
IMG_3002.jpeg

Πάμε τώρα στο τι μπορεί να κάνει το τρανσαλπ μέσα από τα μάτια μου.

IMG_4848.jpeg

Σε επαρχιακό δρόμο είναι πολύ ευχάριστο, Η ωραία κλιμάκωση στο 5αρι σασμάν με τις απλωτές σχέσεις, σε βάζει σε έναντι ρυθμό που δεν χρειάζεται να παίζεις με τον επιλογέα ταχυτήτων.

Σε αυτοκινητόδρομο θα σε ταξιδέψει άνετα μέχρι 140-150 χιλιόμετρα. Η 5η ταχύτητα αν και φοβίζει πολλούς που είναι η τελευταία του ταχύτητα, είναι αρκετά μακρυά και έτσι έχεις 140 χλμ στις 4500 στροφές, όποτε δεν το ακούς καθόλου και σε πάει ξεκούραστα και χωρίς κραδασμούς. Από τα 160 και πάνω τα βρίσκει σκούρα, μέχρι τα 190 που είναι η τελική του.

IMG_5113.jpeg

Στο χώμα, το γεγονός ότι έχει συνδυασμένα φρένα και abs που δεν απενεργοποιείται ίσως κάποιους τους περιορίσει, εμένα πάντως δεν με δυσκόλεψε κάπου. Πέρα από τις απλές διελεύσεις σε πατημένους χωματόδρομους, μπήκε αρκετές φορές σε ποτάμια, κροκαλες και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε, μιας και μένω σε επαρχία. Το βάρος της ίσως είναι αρκετό για λίγο πιο δύσκολο τερέν, αλλά εμένα δεν με έφερε ποτέ σε δύσκολη θέση. Πατάω και τα δυο πόδια κάτω όποτε δεν που δίπλωσε ποτέ που να μην μπόρεσα να το κρατήσω.

FullSizeRender.jpeg

Είναι μια μοτοσυκλέτα που θα σε πάει παντού, αρκεί να ξέρεις το καβάλας. Δεν είναι το πιο άνετο μηχανακι για να ταξιδέψεις εθνική με 200. Αλλά θα σε ταξιδέψει αξιοπρεπώς μεχρι 140-150 όπου θες να πας. Δεν είναι το πιο ελαφρύ για να πας στο τελευταίο ξεχασμένο μονοπάτι που έχεις σκεφτεί με τέρμα γκάζι, αλλά θα σε πάει αν το πας με τους ρυθμούς του.

Τα θετικά του.
Πολύ άνετη θέση οδήγησης, σε συνδυασμό με την άνεμο κάλυψη της πιο ψηλής ζελατίνας κάνουν το ταξίδι πολύ ευχάριστο και ξεκούραστο. Καλή απόσταση από το έδαφος, αν και το διπλό σταντ βρίσκει σχετικά εύκολα. Ωραία τα συνδυασμένα φρένα με abs που θα μπει μόνο όταν το χρειαστείς. Εύκολη μοτοσυκλέτα στην συντήρηση και σχετικά φθηνά σέρβις.

Τα αρνητικά.
Θα ήθελα ένα 22αρι τεπόζιτο. Όσο χαλαρά και να το πήγα πάνω από 230 χιλ αυτονομία δεν είδα ποτέ. στα 200χιλ ψάχνεις τα βενζινάδικο. Κατανάλωση 6 στα χαλαρά ταξίδια που περνάει τα 7 σχετικά εύκολα.

IMG_4013.jpeg

Όλα τα ταξίδια έγιναν δικαβαλος και τριβαλιτσο. Δεν καταλαβαίνεις την διαφορά στην οδήγηση όταν φορτωθεί, παρά μόνο στον επαρχιακό ή σε διαδρομή βουνού, όπου εκεί είσαι απλά μια ταχύτητα κάτω.

Οι επιλογές που είχα εκτός από το τρανσαλπ, ήταν v strom 650 και bmw 700gs. Αποκλείστηκαν αρχικά για την τιμή, καθώς για να βρω ένα β στρομ με τα χαρακτηριστικά του τρανσαπλ (χιλιόμετρα, χροονολογια, προίκα ) ήθελα 1500 ευρώ ακόμα.

Τι είναι τελικά το τρανσαλπ; Είναι μια μοτοσυκλέτα που τα κάνει όλα καλά, αλλά τίποτα τέλεια. Για μένα είναι αναμνήσεις και ταξίδια. Και είναι και η πρώτη μοτοσυκλέτα που μας ταξίδεψε εκτός συνόρων.

Όπως ο λόγος που άλλαξα το απριλια για το τρανσαλπ ήταν ότι άνοιξε η όρεξη για μακρύτερα ταξίδια, έτσι και τώρα αλλάζω το τρανσαλπ με το Επόμενο, για να μας πάει ακόμα πιο μακρυά. Και έτσι η χοντρή Β2 μας συντροφεύει ήδη στα ταξίδια μας.

IMG_5782.jpeg
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Πολύ ωραίο το review σου Smileys drinking beer Emoticon
Για κάποιο παράξενο λόγο το 700 είναι το μόνο Transalp που μου αρέσει ....

Καλοτάξιδη και η επόμενη φτερούγα Smileys drinking beer Emoticon
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.435
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πολύ ωραίο το review σου Smileys drinking beer Emoticon
Για κάποιο παράξενο λόγο το 700 είναι το μόνο Transalp που μου αρέσει ....

Καλοτάξιδη και η επόμενη φτερούγα Smileys drinking beer Emoticon
Αδικημένο μηχανάκι από την μάνα του .
Το μεγεθος της Πρόχειροδουλειάς μαρτυράει επίσης το μη απενεργοποιουμενο abs μιας και το πρόσφερε με ακτίνες (στεφάνια - σαμπρέλες) και το αποκορύφωμα το 5ταχυτο σασμάν σε ιντζεκτσιον μοτεράκι. (φαίνεται είχε πολλά στο ράφι και ξεστοκαρε στο 700αρι).
Το οποίον μεταφράζεται όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Γιώργος σε τζάμπα μισό λίτρο(χαλαρά) παραπάνω κατανάλωση Στας εθνικας οδούς.
Αλλιώς κάτι θα μπορούσε να κάνει .
Γενικά για τη χονδα το μηχανάκι αυτό ήταν ένα βήμα μπρος ,δύο πισω .
 

geookaf94

new member
Δημοσιεύσεις
48
Ηλικία
29
Όνομα
KAFRITSAS GEORGE
Καλοτάξιδη και η επόμενη φτερούγα Smileys drinking beer Emoticon
Σε ευχαριστώ παρά πολύ, και μένα το 700 μου άρεσε πιο πολύ από τα υπόλοιπα, ακόμη και από το καινούριο ν αρέσει πιο πολύ.

Το σασμάν έχει τόσο ωραία κλιμάκωση που δεν με ενόχλησε που δεν είχε 6η. Αν την είχε όμως σίγουρα θα ήταν όλα καλύτερα, συμπεριφορά σε αυτοκινητόδρομο κι κατανάλωση. Γενικά πέρα από τα πλαστικά που δεν ηταν ποιότητα χοντα, όλη η υπόλοιπη μοτοσυκλέτα δεν νομίζω ότι ηταν προϊόν προχειροδουλειας. Σίγουρα υπάρχουν τομείς που θα μπορούσε να είναι καλύτερο, αλλά πιο μηχανακι είναι τέλειο από το εργοστάσιο;
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.177
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Καλοτάξιδο το τανκ
Όπως είπε και κάποιος παραπάνω και μένα το 700 ήταν αυτό που μου έκανε ένα κλικ παραπάνω απ τ άλλα....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Λένε λένε για το ΤΑ όμως αυτό το μηχανάκι δεν χαμπάριαζε τίποτα,γύρισε πολλούς αναβάτες σε όλο τον κόσμο.
Ο Βαβαρούτας (?) έχει αλωνίσει όλη την υδρόγειο με το 650 και ο Γιώργος @The Owl. έχει οργώσει τις Άλπεις!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
τρανσαλπ ...αγαπημενο concept... φθηνο-προσιτο-γερο μηχανακι που τα κανει ολα...
Ετσι ξεκινησε η πορεια του και ετσι παρεμεινε..

Διατηρησε τον V52 με το 5αρι σασμαν, και αυξησε σταδιακα την διαμετρο του πιστονιου του..,
Εβαλαν 19 τροχο μπροστα,, κανοντας το πιο ασφαλτινο, η μοδα των καιρων.

Παμε τωρα στο κιβωτιο.

Ο φιλος ειπε 140 στις 4.500!!!! ....!!!!!!...Ειναι οντως ετσι??
Το αφρικα 750 και το τρανσαλπ 600 ειχαν τα 140 στις.....6500!!!!

Εδω μεγαλες μηχανες 1000 κυβικων σε αυτες τις στροφες εχουν τα 140.

Εαν ισχυει η τοσο μακρια 5η, σε 700αρη μοτερ, νομιζω το παρακαναν,
Αυτο για την αυξημενη καταναλωση που ειπωθηκαν λογω 5αριου σασμαν....δεν παιζει...
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.027
Όνομα
George
Φίλε καλοτάξιδη η χοντρή κ να σε πάει ακόμα μακρύτερα εύχομαι.
Το ΤΑ ήταν (αναφέρομαι στα V52) ένα μηχανάκι που μονάχα αν το οδηγούσες κ το χρησιμοποιούσε κάνεις για καιρό θα καταλάβαινε την αξία του.
Έχοντας γράψει 83000 χιλ μαζί του (είχα το 650 από καινούργιο) σε κάθε τεραιν θεωρώ ότι έκανα σφάλμα που δεν το κράτησα να υπάρχει στο γκαράζ μου.. τελικά...
Τεσπα ανθρώπινα τα λάθη..
Ασύγκριτη αξιοπιστία, απόλυτα περιηγητικη θέση οδηγησης!!
Θα μπορούσα να γράφω ώρες..

 

geookaf94

new member
Δημοσιεύσεις
48
Ηλικία
29
Όνομα
KAFRITSAS GEORGE
τρανσαλπ ...αγαπημενο concept... φθηνο-προσιτο-γερο μηχανακι που τα κανει ολα...
Ετσι ξεκινησε η πορεια του και ετσι παρεμεινε..

Διατηρησε τον V52 με το 5αρι σασμαν, και αυξησε σταδιακα την διαμετρο του πιστονιου του..,
Εβαλαν 19 τροχο μπροστα,, κανοντας το πιο ασφαλτινο, η μοδα των καιρων.

Παμε τωρα στο κιβωτιο.

Ο φιλος ειπε 140 στις 4.500!!!! ....!!!!!!...Ειναι οντως ετσι??
Το αφρικα 750 και το τρανσαλπ 600 ειχαν τα 140 στις.....6500!!!!

Εδω μεγαλες μηχανες 1000 κυβικων σε αυτες τις στροφες εχουν τα 140.

Εαν ισχυει η τοσο μακρια 5η, σε 700αρη μοτερ, νομιζω το παρακαναν,
Αυτο για την αυξημενη καταναλωση που ειπωθηκαν λογω 5αριου σασμαν....δεν παιζει...
στις 8500 έχει τον κόφτη αλλά μετά τα 8000 δεν ανεβάζει η 5η στο δρόμο, που έχει 190 χλμ. στα 140-150 παίζεις στις 4500 με 5500 στροφές. με τη κατανάλωση δεν ξέρω αν η 6η βοηθούσε.

Είναι και 54 άλογα ρόδα το θηρίο,μην το βλέπεις έτσι αχαχα

IMG_4887.jpeg
IMG_4888.jpeg
IMG_4885.jpeg
 

geookaf94

new member
Δημοσιεύσεις
48
Ηλικία
29
Όνομα
KAFRITSAS GEORGE
Φίλε καλοτάξιδη η χοντρή κ να σε πάει ακόμα μακρύτερα εύχομαι.
Το ΤΑ ήταν (αναφέρομαι στα V52) ένα μηχανάκι που μονάχα αν το οδηγούσες κ το χρησιμοποιούσε κάνεις για καιρό θα καταλάβαινε την αξία του.
Έχοντας γράψει 83000 χιλ μαζί του (είχα το 650 από καινούργιο) σε κάθε τεραιν θεωρώ ότι έκανα σφάλμα που δεν το κράτησα να υπάρχει στο γκαράζ μου.. τελικά...
Τεσπα ανθρώπινα τα λάθη..
Ασύγκριτη αξιοπιστία, απόλυτα περιηγητικη θέση οδηγησης!!
Θα μπορούσα να γράφω ώρες..

επειδή έχει φιλος πολύ καλός 650 και το έχω οδηγήσει αρκετά, σε σχέση με το 700 έχει καλύτερη θέση οδήγησης, πιο ταξιδιωτική θα έλεγα. είναι πολύ αξιόπιστα μηχανακια όντως. και με σχετικά οικονομική συντήρηση
 
Top Bottom