Τι μηχανή θα μου προτείνατε;

panoskon

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
24
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panoskon
Καλησπέρα στην παρέα!! Έχω μια σχετική εμπειρία με μηχανές μικρού κυβισμού μέχρι 400 κυβικά (ktm duke 250 και cb400) και πάντα με ενοχλούσε λίγο το μέγεθος τους!! Είμαι 1.87 και 100 κιλά και έχει τύχει να με κοιτάω σε αντανακλάσεις και να νιώθω ότι φαίνομαι γελοίος! Θα ανέβω σε κυβικά αλλά πριν αγοράσω ήθελα την γνώμη σας. Επειδή το ύψος μου δεν είναι υπερβολικό και κάποια naked όταν περνάω δίπλα τους μου φαίνονται καλά σε μέγεθος, θεωρείτε μια μηχανή σαν τις fazer s2 600 ή z750 που είναι μεγαλύτερες από τις 400αρες θα μου κάθονται καλά; Μου αρέσουν οι naked στο μάτι οπότε υπάρχει κάποιο καλό μοντέλο μέχρι τα 5.500€ που να έχει σχετικά καλό μέγεθος; Και αν όχι naked υπάρχει κάτι που να έχει καλό γκάζι σε μεγαλύτερο (ιδανικά μέχρι 750 κυβικά ). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλησπέρα στην παρέα!! Έχω μια σχετική εμπειρία με μηχανές μικρού κυβισμού μέχρι 400 κυβικά (ktm duke 250 και cb400) και πάντα με ενοχλούσε λίγο το μέγεθος τους!! Είμαι 1.87 και 100 κιλά και έχει τύχει να με κοιτάω σε αντανακλάσεις και να νιώθω ότι φαίνομαι γελοίος! Θα ανέβω σε κυβικά αλλά πριν αγοράσω ήθελα την γνώμη σας. Επειδή το ύψος μου δεν είναι υπερβολικό και κάποια naked όταν περνάω δίπλα τους μου φαίνονται καλά σε μέγεθος, θεωρείτε μια μηχανή σαν τις fazer s2 600 ή z750 που είναι μεγαλύτερες από τις 400αρες θα μου κάθονται καλά; Μου αρέσουν οι naked στο μάτι οπότε υπάρχει κάποιο καλό μοντέλο μέχρι τα 5.500€ που να έχει σχετικά καλό μέγεθος; Και αν όχι naked υπάρχει κάτι που να έχει καλό γκάζι σε μεγαλύτερο (ιδανικά μέχρι 750 κυβικά ). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Κοίτα το Benelli TRK 502 , επειδή είμαι στα ίδια κυβικά με εσένα θεωρώ ότι θα σου ταιριάξει γάντι.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.549
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καλησπέρα στην παρέα!! Έχω μια σχετική εμπειρία με μηχανές μικρού κυβισμού μέχρι 400 κυβικά (ktm duke 250 και cb400) και πάντα με ενοχλούσε λίγο το μέγεθος τους!! Είμαι 1.87 και 100 κιλά και έχει τύχει να με κοιτάω σε αντανακλάσεις και να νιώθω ότι φαίνομαι γελοίος! Θα ανέβω σε κυβικά αλλά πριν αγοράσω ήθελα την γνώμη σας. Επειδή το ύψος μου δεν είναι υπερβολικό και κάποια naked όταν περνάω δίπλα τους μου φαίνονται καλά σε μέγεθος, θεωρείτε μια μηχανή σαν τις fazer s2 600 ή z750 που είναι μεγαλύτερες από τις 400αρες θα μου κάθονται καλά; Μου αρέσουν οι naked στο μάτι οπότε υπάρχει κάποιο καλό μοντέλο μέχρι τα 5.500€ που να έχει σχετικά καλό μέγεθος; Και αν όχι naked υπάρχει κάτι που να έχει καλό γκάζι σε μεγαλύτερο (ιδανικά μέχρι 750 κυβικά ). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Καλως τον cdefgh

Θα συμφωνησω με το απο πανω αλλα κοιτα και αυτα

 

panoskon

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
24
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panoskon
Καλως τον cdefgh

Θα συμφωνησω με το απο πανω αλλα κοιτα και αυτα

Έλεγα για κάτι με λίγο περισσότερο γκάζι από το benelli. Κοιτούσα tiger 1050 επειδή έχει πολύ καλό γκάζι και σε μέγεθος και εμφάνιση μου αρέσει αλλά επειδή είναι καγκουρομηχανή, έχει πλέον εχει "παλιωσει" και σε 5-6 χρόνια που θα θέλω να αλλάξω θα έχει φτάσει 20+ ετών (και συνήθως έχουν αλλάξει 2-3 χέρια ήδη), με βλέπω να παιρνω κάτι πιο καινούργιο και ας μην είναι τόσο γρήγορο!! Λογικά θα ανεβω λίγο λεφτά και θα παω σε κανένα tracer 700 η κανένα versys 650 μετά το 2015 που δεν έχουν τα γκάζια των S2, z750, ή του tiger αλλά έχουν καλό μέγεθος, είναι πιο γρήγορα από αυτά που είχα μέχρι τώρα και είναι και πιο καινούρια με λιγότερα χιλιόμετρα και μικρότερα ρίσκα. Ευχαριστώ πολύ παιδιά, βοηθήσατε!!
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.837
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Καλησπέρα στην παρέα!! Έχω μια σχετική εμπειρία με μηχανές μικρού κυβισμού μέχρι 400 κυβικά (ktm duke 250 και cb400) και πάντα με ενοχλούσε λίγο το μέγεθος τους!! Είμαι 1.87 και 100 κιλά και έχει τύχει να με κοιτάω σε αντανακλάσεις και να νιώθω ότι φαίνομαι γελοίος! Θα ανέβω σε κυβικά αλλά πριν αγοράσω ήθελα την γνώμη σας. Επειδή το ύψος μου δεν είναι υπερβολικό και κάποια naked όταν περνάω δίπλα τους μου φαίνονται καλά σε μέγεθος, θεωρείτε μια μηχανή σαν τις fazer s2 600 ή z750 που είναι μεγαλύτερες από τις 400αρες θα μου κάθονται καλά; Μου αρέσουν οι naked στο μάτι οπότε υπάρχει κάποιο καλό μοντέλο μέχρι τα 5.500€ που να έχει σχετικά καλό μέγεθος; Και αν όχι naked υπάρχει κάτι που να έχει καλό γκάζι σε μεγαλύτερο (ιδανικά μέχρι 750 κυβικά ). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Έχουμε το ίδιο ύψος και ήμουν και σε αυτά τα κιλά όταν είχα το CBF600S.

Σε αυτή την μοτο ένιωθα μια χαρά πάνω της και εφόσον σου αρέσουν τα γυμνά εγώ θα σου έλεγα ότι FAZER 600, CBF 600, Z750, HORNET 600 και κάποια άλλα ακόμη μοντέλα αυτής της κατηγορίας θα σου είναι μια χαρά!


027D6B70-4B9C-4BC4-A878-A4707DCA9BC7.jpeg

5A8776BE-69C5-4433-892D-D6E9842DB724.jpeg
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Έλεγα για κάτι με λίγο περισσότερο γκάζι από το benelli. Κοιτούσα tiger 1050 επειδή έχει πολύ καλό γκάζι και σε μέγεθος και εμφάνιση μου αρέσει αλλά επειδή είναι καγκουρομηχανή, έχει πλέον εχει "παλιωσει" και σε 5-6 χρόνια που θα θέλω να αλλάξω θα έχει φτάσει 20+ ετών (και συνήθως έχουν αλλάξει 2-3 χέρια ήδη), με βλέπω να παιρνω κάτι πιο καινούργιο και ας μην είναι τόσο γρήγορο!! Λογικά θα ανεβω λίγο λεφτά και θα παω σε κανένα tracer 700 η κανένα versys 650 μετά το 2015 που δεν έχουν τα γκάζια των S2, z750, ή του tiger αλλά έχουν καλό μέγεθος, είναι πιο γρήγορα από αυτά που είχα μέχρι τώρα και είναι και πιο καινούρια με λιγότερα χιλιόμετρα και μικρότερα ρίσκα. Ευχαριστώ πολύ παιδιά, βοηθήσατε!!
Είχα το Tracer 700 και το έδωσα σε έξι μήνες γι'αυτό τον λόγο, ήταν σαν να καβαλούσα σκαμπό....
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.837
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Είχα το Tracer 700 και το έδωσα σε έξι μήνες γι'αυτό τον λόγο, ήταν σαν να καβαλούσα σκαμπό....
Αυτό έχω παρατηρησει και εγώ!

Θα έλεγα ότι η Yamaha τα ΜΤ και τα Tracer γενικά τα έχει από πολύ μαζεμένα εως μικροκαμωμένα!!!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αυτό έχω παρατηρησει και εγώ!

Θα έλεγα ότι η Yamaha τα ΜΤ και τα Tracer γενικά τα έχει από πολύ μαζεμένα εως μικροκαμωμένα!!!
Έτσι ακριβώς Γιάννη
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.710
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Αυτό έχω παρατηρησει και εγώ!

Θα έλεγα ότι η Yamaha τα ΜΤ και τα Tracer γενικά τα έχει από πολύ μαζεμένα εως μικροκαμωμένα!!!
Ναι ρε σι , δεν χώρας να κάτσεις …
 

rex4539

new member
Δημοσιεύσεις
15
Ηλικία
47
Περιοχή
Βούλα
Μοτοσυκλέτα
Yamaha MT-07 2022
Όνομα
Δημήτρης
Εγώ πάλι ποτέ δεν είχα θέμα με το ύψος σε οποιαδήποτε μηχανή. Είμαι 1.90 και είχα από μοτοποδήλατο, μέχρι παπί, μέχρι εντουράκι, μέχρι τσοπεράκι, μέχρι Vespa, και τώρα ένα MT-07. Όλα μου καθόταν γάντι και το ύψος μου το βρίσκω πάντα ως πλεονέκτημα, παρά ως μειονέκτημα. Και στις τζαμαρίες που με βλέπω, μια χαρά είμαι tongue
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
294
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Να έχει όγκο....να έχει γκάζι.... Και σε εκείνα τα χρήματα (που μακάρι να είχα) θα έκανα test ride honda crossrunner, ktm 990, vstrom 1000 varadero mk2+. Εχει να κάνει πολύ και η βασική χρήση μωρέ θεωρώ.
Disclaimer....είμαι πανασχετος τινθα κοίταγα εγώ λέω σε αυτά τα χρήματα σε συνάρτηση ότι εχω όγκο και καθρεφτιζομαι κι εγώ που και που σε καμία τζαμαρία
 

Georgev

new member
Δημοσιεύσεις
401
Ηλικία
32
Όνομα
Γιώργος
Το tiger 1050 πάντως έβγαινε μέχρι το 17 αν δε κάνω λάθος και οι καγκουρες πήγαιναν στα πολύ παλιά συνήθως γύρω στο 11
 
Top Bottom