Τι θα αγοράζατε μέχρι 300-500 κυβικά για...

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Η τρίμηνη συμβίωση μου με το SH 350i μόνο θετικά έχει.
Το μόνο αρνητικό είναι τα αμορτισέρ, που αν και τα έχω στο πιο *****ό, πάλι κουράζουν στους ελληνικούς δρόμους.
Σε καλό οδόστρωμα είναι απόλαυση και οι 16αρηδες τροχοί προσφέρουν σχεδόν πάντα ξύσιμο του κεντρικού stand σε στροφιλικια.
Θεωρώ πως για μένα είναι η καλύτερη μου αγορά.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και το λέει αυτό άνθρωπος με 82 μηχανάκια παρκαρισμένα στο γκαράζ του...:cool:

Απο εκει να καταλάβετε πως ΟΛΟΙΣΚΟΥΤΕΡΘΑΠΑΡΕΤΕ!
 
N

notakos600

Guest
Και το λέει αυτό άνθρωπος με 82 μηχανάκια παρκαρισμένα στο γκαράζ του...:cool:

Απο εκει να καταλάβετε πως ΟΛΟΙΣΚΟΥΤΕΡΘΑΠΑΡΕΤΕ!
Σαταναααα.
Θα πάρω κι άλλο.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πάντως κάθε μηχανή σε βάζει σε ένα συγκεκριμένο mode.
Χθες στο γύρνα από Χαλκίδα, ήμουν στην εθνική δεξιά, με 120, ζελατίνα επάνω, ζελατίνα κράνους ανοιχτη και κοίταζα το φεγγάρι και τα εργοστάσια γύρω γύρω..
Λόγω ακριβείας βενζίνης, δεν ήθελα να πάω πιο γρήγορα όχι μόνο για την κατανάλωση αλλά και για να μην τελειώσει η βόλτα...
Εκεί σκέφτηκα πως άραγε να ενιωθα καβαλα σε ένα σκουτερ..
Χαλαρός η τσιτωμενος?
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.650
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Πάντως κάθε μηχανή σε βάζει σε ένα συγκεκριμένο mode.
Χθες στο γύρνα από Χαλκίδα, ήμουν στην εθνική δεξιά, με 120, ζελατίνα επάνω, ζελατίνα κράνους ανοιχτη και κοίταζα το φεγγάρι και τα εργοστάσια γύρω γύρω..
Λόγω ακριβείας βενζίνης, δεν ήθελα να πάω πιο γρήγορα όχι μόνο για την κατανάλωση αλλά και για να μην τελειώσει η βόλτα...
Εκεί σκέφτηκα πως άραγε να ενιωθα καβαλα σε ένα σκουτερ..
Χαλαρός η τσιτωμενος?
Αναλόγως του σκούτερ.Αμα είχες μικρό,τσιτωμενος λόγω τελικής ταχύτητας,άμα είχες μεγάλο χαλαρός.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πάντως κάθε μηχανή σε βάζει σε ένα συγκεκριμένο mode.
Χθες στο γύρνα από Χαλκίδα, ήμουν στην εθνική δεξιά, με 120, ζελατίνα επάνω, ζελατίνα κράνους ανοιχτη και κοίταζα το φεγγάρι και τα εργοστάσια γύρω γύρω..
Λόγω ακριβείας βενζίνης, δεν ήθελα να πάω πιο γρήγορα όχι μόνο για την κατανάλωση αλλά και για να μην τελειώσει η βόλτα...
Εκεί σκέφτηκα πως άραγε να ενιωθα καβαλα σε ένα σκουτερ..
Χαλαρός η τσιτωμενος?

Με σκουτερ που έχει τελική γύρω στα 150-160 και το ανάλογο στήσιμο, θα ήσουν χαλαρος στα 120.
Υπολόγισε για σκούτερ 300-400 κυβικά

Στα πιο μικρά με λιγότερα απο 20 άλογα (πχ σαν του Ηρακλή το Συμάκι 200) , θα είσαι σχεδόν στην τελική τους ταχύτητα, ή καν δεν θα την φτάνεις, οπότε θα είσαι τσίτα
 

Tai.

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
43
Περιοχή
Malta
Όνομα
Γιώργος
Ναι ε;

Για επαρχιακό μπορώ να το καταλάβω. Βαρύ καράβι. Χάνει όλα τα πλεονεκτήματα που μπορεί να έχει ένα σκουτερ.
Αλλά άβολο και στην Ε.Ο; Εχω γνωστό που πίνει νερό στο όνομα του για μακρινά ταξίδια. Και είχε πριν και διάφορα μοτο όπως πχ Βαραντέρο που θεωρούνται ταξιδιάρικα.
Εντάξει,είναι και στον άνθρωπο βέβαια αλλά κάποτε είχα κάνει μια μεγάλη απόσταση με μικρό σκούτερ 125 κ.εκ. και δεν με κούρασε ενώ το burgman συγκεκριμένα με διέλυε.
Μου φαίνονται πιο ξεκούραστες οι μοτοσυκλέτες
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Με σκουτερ που έχει τελική γύρω στα 150-160 και το ανάλογο στήσιμο, θα ήσουν χαλαρος στα 120.
Υπολόγισε για σκούτερ 300-400 κυβικά

Στα πιο μικρά με λιγότερα απο 20 άλογα (πχ σαν του Ηρακλή το Συμάκι 200) , θα είσαι σχεδόν στην τελική τους ταχύτητα, ή καν δεν θα την φτάνεις, οπότε θα είσαι τσίτα
με τη σκουτεροπαρεα 2 συμ 200 και pcx πηγαιναμε εθνικη με 90..Τοσο ελεγε το κοντερ μου
Αυτοκτονια
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εντάξει,είναι και στον άνθρωπο βέβαια αλλά κάποτε είχα κάνει μια μεγάλη απόσταση με μικρό σκούτερ 125 κ.εκ. και δεν με κούρασε ενώ το burgman συγκεκριμένα με διέλυε.
Μου φαίνονται πιο ξεκούραστες οι μοτοσυκλέτες
Ειναι η θεση οδηγησης με τα ποδια μπροστα
Και γω πιστευω οτι θα μου διελυε τη μεση, αλλα χωρις δοκιμη ποτε δεν ξερεις
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
με τη σκουτεροπαρεα 2 συμ 200 και pcx πηγαιναμε εθνικη με 90..Τοσο ελεγε το κοντερ μου
Αυτοκτονια
Ε ναι ρε φίλε. Αν το Συμάκι έχει τελική 110-115, με πόσο να κάνει ταξίδι; 90, άντε 100 βαριά για συνεχόμενα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εδω να πω οτι και με την αφρικα υπεφερα στην εθνικη..
Δεν μπορουσα να χαλαρωσω ουτε στα 120...Τα μαρσπιε ηταν αρκετα μπροστα , για να οδηγειται και σε ορθια θεση στο χωμα
Σε συντομο χρονικο διαστημα, ειχα βγει οφφ...ολο το βαρος στο κωλο και τη μεση..

πχ το gs ειχε τραβηγμενα πιο πισω τα μαρσπιε ...και δεν ειχα προβλημα..( πλην της απομακρυσμενης καρατιμονας...που διορθωνεται)
Σε 2 μοτο με ιδιο τιμονι και σελα, η θεση των μαρσπιε αλλαζει την εργονομια

Δεν ειναι φτιαγμενα τα σκουτερ για μεγαλες διαδρομες...ειναι καρεκλατη η θεση οδηγησης
Οι μηροι επισης δεν εχουν σημειο επαφης με τη μοτο...αυτο μεταφερει επιπλεον βαρος πισω.

Στο ΡΤ πχ που εχω στηριξη και σε μηρους και σε γονατα...ειναι εντελως αλλη φαση


Σιγουρα εχει να κανει και με τον σωματοτυπο
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.030
Όνομα
George
Εντάξει,είναι και στον άνθρωπο βέβαια αλλά κάποτε είχα κάνει μια μεγάλη απόσταση με μικρό σκούτερ 125.. Tooth Stoned Emoticon κ.εκ. και δεν με κούρασε ενώ το burgman συγκεκριμένα με διέλυε.
Μου φαίνονται πιο ξεκούραστες οι μοτοσυκλέτες

Passau 2016

 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.030
Όνομα
George
Και με ποδηλατο πανε...
Εμεις προσπαθουμε να συγκρινουμε εργονομια σκουτερ-μηχανης
μαλλον την Κυριακη σας προσπαθιετε να ξοδεψετε αδικα...cdeαλλα τεσπα... Smileys drinking beer Emoticon
ο Αρκουδος ειναι γεννημενος για αλλαγες κ στο τελος αγοραζει σκουτερ
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
μαλλον την Κυριακη σας προσπαθιετε να ξοδεψετε αδικα...cdeαλλα τεσπα... Smileys drinking beer Emoticon
ο Αρκουδος ειναι γεννημενος για αλλαγες κ στο τελος αγοραζει σκουτερ
Ενα δικιο τοχεις....αλλα υπαρχει point
Καθομαστε λεμε ποσο τελικη εχει μια μηχανη-σκουτερ και ποσα μπορει να κραταει το μοτερ σταθερα
Και λοιπον??
Με freewind πχ, επιχειρησα να παω αθηνα χαλκιδα...με επιασαν οι πονοι..
Σκεφτομουν σοβαρα να περασω το βραδυ εκει
Ηρθα με στασεις..ακομα το θυμαμαι ας περασαν 20 χρονια Tooth Tooth

Εντελως ακαταλληλο μηχανακι για εθνικη (για μενα)
 

Tai.

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
43
Περιοχή
Malta
Όνομα
Γιώργος
Ενα δικιο τοχεις....αλλα υπαρχει point
Καθομαστε λεμε ποσο τελικη εχει μια μηχανη-σκουτερ και ποσα μπορει να κραταει το μοτερ σταθερα
Και λοιπον??
Με freewind πχ, επιχειρησα να παω αθηνα χαλκιδα...με επιασαν οι πονοι..
Σκεφτομουν σοβαρα να περασω το βραδυ εκει
Ηρθα με στασεις..ακομα το θυμαμαι ας περασαν 20 χρονια Tooth Tooth

Εντελως ακαταλληλο μηχανακι για εθνικη (για μενα)
Είναι ξεκάθαρα θέμα αντίληψης,το πώς νιώθει ο καθένας.
Αλλά με τη λογική ναι,ένα μονοκύλινδρο δεν ταξιδεύει όπως ένα πολυκυλινδρο ότι και να λέμε.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.650
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Ενα δικιο τοχεις....αλλα υπαρχει point
Καθομαστε λεμε ποσο τελικη εχει μια μηχανη-σκουτερ και ποσα μπορει να κραταει το μοτερ σταθερα
Και λοιπον??
Με freewind πχ, επιχειρησα να παω αθηνα χαλκιδα...με επιασαν οι πονοι..
Σκεφτομουν σοβαρα να περασω το βραδυ εκει
Ηρθα με στασεις..ακομα το θυμαμαι ας περασαν 20 χρονια Tooth Tooth

Εντελως ακαταλληλο μηχανακι για εθνικη (για μενα)
Άμα σε πιάσαν πόνοι μέχρι Χαλκίδα με φριγουιντ άστο καλύτερα δεν σου κάνει τίποτα.Κρατα το πλοίο της αγάπης και καλή ψυχή.
 
Top Bottom