Τι θα αγοράζατε μέχρι 300-500 κυβικά για...

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Φίλο που τον έμαθα εγώ να οδηγάει μόλις πριν 4 χρόνια, και μεταπήδησε απο μηχανή 650 σε σκούτερ 400 κυβικά, τώρα δεν μπορώ να τον πιάσω σε στροφιλίκι με το παλιομπρίκι του! Κι όσο πιο σφιχτό το στροφιλίκι, τόσο χειρότερα.

Το σκούτερ είναι εύκολο. Τέλος. Όσοι έχουν ξέρουν, και αφήνουν εμάς με το στόμα ανοικτό για το πως πηγαίνουν τόσο γρήγορα σε στροφές. Δεν πηγαίνουν αυτοί γρήγορα. Το σκούτερ πάει. Με το που αφήνεις γκάζι φρενάρει και στο σημείο ακριβώς που θέλεις ανοίγεις και επιταχύνεις να βγεις απο την στροφή.

Κι άσε τους υπόλοιπους να παλεύουμε με συμπλέκτες και να σκεφτόμαστε αν θα μπούμε με σωστή σχέση στο κιβώτιο για να μην κρεμάσει. Και να παλεύουμε με τα 250+ κιλών των μεγαθηρίων.

Για άνεση που ρωτάς Μπαμπίνο, είναι σαν το RT τα περισσότερα μεγάλα σφουχτερ. Δεν έβαλα τυχαία τις φώτο παραπάνω. Δες την στάση σώματος, το κάθισμα και την προστασία του αναβάτη μπροστά. Πας ξεκούραστα.

Το μόνο σημείο που θεωρώ πως υστερούν τα σκούτερ είναι Ε.Ο. Επειδή εκει θέλεις να καταπιείς γρήγορα τα χλμ και το 90 των σκούτερ μέχρι 500 κυβικά έχουν τελική 150-160 με ταχύτητα ταξιδιού τα 130. Γίνεται λίγο πιο βαρετή η φάση. Αλλά αν δεν πας Ε.Ο είναι ιδανικός τύπος μοτό για εκδρομές.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Φίλο που τον έμαθα εγώ να οδηγάει μόλις πριν 4 χρόνια, και μεταπήδησε απο μηχανή 650 σε σκούτερ 400 κυβικά, τώρα δεν μπορώ να τον πιάσω σε στροφιλίκι με το παλιομπρίκι του! Κι όσο πιο σφιχτό το στροφιλίκι, τόσο χειρότερα.

Το σκούτερ είναι εύκολο. Τέλος. Όσοι έχουν ξέρουν, και αφήνουν εμάς με το στόμα ανοικτό για το πως πηγαίνουν τόσο γρήγορα σε στροφές. Δεν πηγαίνουν αυτοί γρήγορα. Το σκούτερ πάει. Με το που αφήνεις γκάζι φρενάρει και στο σημείο ακριβώς που θέλεις ανοίγεις και επιταχύνεις να βγεις απο την στροφή.

Κι άσε τους υπόλοιπους να παλεύουμε με συμπλέκτες και να σκεφτόμαστε αν θα μπούμε με σωστή σχέση στο κιβώτιο Και να παλεύουμε με τα 250+ κιλών των μεγαθηρίων.

Για άνεση που ρωτάς Μπαμπίνο, είναι σαν το RT τα περισσότερα μεγάλα σφουχτερ. Δεν έβαλα τυχαία τις φώτο παραπάνω. Δες την στάση σώματος, το κάθισμα και την προστασία του αναβάτη μπροστά. Πας ξεκούραστα.

Το μόνο σημείο που θεωρώ πως υστερούν τα σκούτερ είναι Ε.Ο. Επειδή εκει θέλεις να καταπιείς γρήγορα τα χλμ και το 90 των σκούτερ μέχρι 500 κυβικά έχουν τελική 150-160 με ταχύτητα ταξιδιού τα 130. Γίνεται λίγο πιο βαρετή η φάση. Αλλά αν δεν πας Ε.Ο είναι ιδανικός τύπος μοτό για εκδρομές.
Σαυρα το καπο...RollingRolling
Παρε σκουτερ...
θα στα φανε οι φυσιοθεραπευτες!!RollingRolling
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σαυρα το καπο...RollingRolling
Παρε σκουτερ...
θα στα φανε οι φυσιοθεραπευτες!!RollingRolling
Οποιοδήποτε βαρύ μηχανάκι δεν κάνει για σφιχτό στροφιλίκι.
Όχι πως δεν θα πάει σβέλτα ή δεν θα στρίψει, αλλά δεν είναι το στοιχείο του.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Ενας ιμαντας κοστιζει οσο και μια αλυσιδα που εγω στην μηχανη μου την αλλαζω καθε 15.000 χιλιομετρα μαζι με γραναζι πισω.


Τωρα καταναλωση .... με σταθερη ταχυτητα 120 km/h απο 4,0-4,5 λιτρα στο 350 των 29 αλογων ...!cde

Δεν ξέρω τι αλυσίδα ψωνίζεις, εμένα με κρατάει τουλάχιστον 30.000 χλμ RK X ring με 50 ευρώ και jt γρανάζι 20 ευρώ.

Η κατανάλωση που λέγαμε. Όπως και να πηγαίνω το μηχανάκι (390 adventure - 372 κυβικα) το trip δε δείχνει πάνω από 3.9lt/100 km με ιπποδύναμη 44 άλογα. Σε χαλαρο Ρυθμό στην πόλη μπορω να πετύχω κατανάλωση 3.2-3.5.



Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.330
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Δεν ξέρω τι αλυσίδα ψωνίζεις, εμένα με κρατάει τουλάχιστον 30.000 χλμ RK X ring με 50 ευρώ και jt γρανάζι 20 ευρώ.

Η κατανάλωση που λέγαμε. Όπως και να πηγαίνω το μηχανάκι (390 adventure - 372 κυβικα) το trip δε δείχνει πάνω από 3.9lt/100 km με ιπποδύναμη 44 άλογα. Σε χαλαρο Ρυθμό στην πόλη μπορω να πετύχω κατανάλωση 3.2-3.5.

Κόστος ιμάντα 60 ευρω περιπου.
Εδώ συγκεκριμένα ο δικός μου με 20.000 km ( ο κατασκευαστής συστήνει να αλλάζεται στις 24k) με τα περισσότερα ταξίδια εθνική και φόρτωμα, μ.ω.τ 120km/h ... εγώ λέω θα φτάσει 30k ανετα ...! Tooth

1654983233953_compress41.jpg

1654983136178_compress83.jpg
 

Tai.

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
43
Περιοχή
Malta
Όνομα
Γιώργος
Ζημιάρικο. Αλλά σκουτερ να ανέβεις στην Αθήνα και να κατέβεις στο Βόρειο ακρωτήρι
Το έχει ο αδερφός μου,και έχω πάει Λαμία Αθήνα πολλές φορές.
Ο,τι πιο άβολο και κουραστικό υπάρχει, μέχρι και η βέσπα που είχα πιο άνετη ήταν.
Και επαρχιακό το ίδιο απαίσιο είναι.
Δείχνει καναπές αλλά στην πράξη σου σακατεύει τη μέση.
Και όλο προβλήματα
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
πχ μια ημερησια των 400χλμ
Απο σκουτερ δεν τα πολυξερω...τα μοντελα
Αφού δεν ξέρεις Μπαμπίνο θα βάλω εγώ ένα HONDA SH 300 (το προηγούμενο που ξέρω, όχι το 350 που είναι ακόμα καλύτερο).
Ημερήσιες των 500 χαλαρά και συνέχεια μέχρι τις 60τόσες χιλιάδες χλμ που τόδωσα.
Επίσης πολυήμερα βολταράκια των 2.000 χλμ.

Εθνική το πήγαινα, για να ακολουθώ χωρίς να τους σπάω τα ούμπαλα στους συντρόχους με τα μεγαλύτερα μοτό, σερί 130-140.
Μόνο μειονέκτημα πλην αναρτήσεων που τις έχουμε πει (πίσω και όχι στην άσφαλτο την καλή φυσικά, εκεί ήταν τραίνο) οι συχνοί ανεφοδιασμοί στην εθνική ήτοι κάθε 140 χλμ.

Αυτά βίωσα τα 6 χρόνια που το είχα και το χρησιμοποίησα παντού, αυτά λέω. Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon

ΕΝΤΙΤ : Υ.Γ Λόγω του φίλου Αλ (τσχάϊμερ).
Επιπλέον μειονέκτημα ότι ο τότε κινητήρας έπινε και καμιά 120αριά ml λαδάκι κάθε 1.000 χλμ οπότε συμπλήρωνες την Ιταλία μου μέσα ρε φούστη μου. Ένα ένα τα θυμάμαι....Tooth Tooth Tooth
Κόστος ιμάντα 60 ευρω περιπου.
Εδώ συγκεκριμένα ο δικός μου με 20.000 km ( ο κατασκευαστής συστήνει να αλλάζεται στις 24k) με τα περισσότερα ταξίδια εθνική και φόρτωμα, μ.ω.τ 120km/h ... εγώ λέω θα φτάσει 30k ανετα ...! Tooth

View attachment 43372

View attachment 43373
Ο ιμάντας Στέλιο ο μάνα είναι BANDO και ενδεχομένως να βρεθεί ως BANDO και όχι ως HONDA φθηνότερος.

Ο ιμάντας που έβγαλες είναι καινούργιος χωρίς ίχνος από ραγάδες.
Το εγχειρίδιο συντηρήσεως (συνεργείου) περιγράφει τον τρόπο μετρήσεως και το όριο σέρβις (= αντικαταστάσεως).

Τα ίδια έκανα και εγώ δεν σε μέμφομαι προς Θεού. Υπό τον φόβο μην μείνω πουθενά στα όρη και τα άγρια βουνά και επειδή δεν ήξερα από σκούτερ.
Έμαθα όμως να τα λύνω - δένω και πλέον ξέρω τι μου γίνεται.
Τον καιρό της ασχετοσύνης έβγαζα τον ιμάντα και τον έδινα σε φίλο που τον πήγαινε από τις 18.000 που τον έβγαζα μέχρι τις 38.000+ χωρίς ποτέ να του κοπεί.

Υ.Γ. 15.000 αλλάζεις αλυσίδα ρε φίλε ?:eek: Χωρίς κόμπους, χωρίς να φτάσει στο όριό της? Λέω εγώ τώρα ε?ooops
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αλυσίδα με ευλαβική λίπανση βγάζει 40κ..εγω κάθε 200χλμ εβαζα βαλβολινη. Και κατευθείαν μετά από χωμα.... Γινόταν λαμπικο.. Την είχα πάντα μαζί σε μπουκαλάκι οζυζενε.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αλυσίδα με ευλαβική λίπανση βγάζει 40κ..εγω κάθε 200χλμ εβαζα βαλβολινη. Και κατευθείαν μετά από χωμα.... Γινόταν λαμπικο.. Την είχα πάντα μαζί σε μπουκαλάκι οζυζενε.
Και που να δεις τι γίνεται αν έχεις και αυτόματο εργαλείο λιπάνσεως τύπου TUTORO τι γίνεται σε αλυσίδα και γρανάζια που τα έχει συνεχώς λιπασμένα και χαρούμενα!:cool:
 
Δημοσιεύσεις
719
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Honda PCX 125 2024
Honda XL750 Transalp 2024 Quantum slipstream drive
Όνομα
Θοδωρής
εμένα η δεύτερη αλυσίδα κράτησε 46025 χιλιόμετρα , και χάλασε γιατί έβαζα το πιεστικό του λαμπικο στους 3 πόντους, να μπει καλά το νερό μέσα στα o ring Tooth

Να ναι καλά ο τουτόρος !
edit και ήμασταν και τρεις πάνω Tooth
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.806
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Κόστος ιμάντα 60 ευρω περιπου.
Εδώ συγκεκριμένα ο δικός μου με 20.000 km ( ο κατασκευαστής συστήνει να αλλάζεται στις 24k) με τα περισσότερα ταξίδια εθνική και φόρτωμα, μ.ω.τ 120km/h ... εγώ λέω θα φτάσει 30k ανετα ...! Tooth

Όλοι Χόντα ρε δαγκωτο χαχαχκαι dct , πόσο μπροστά πχια η Χόντα να ουμε χααχχView attachment 43372

View attachment 43373
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το έχει ο αδερφός μου,και έχω πάει Λαμία Αθήνα πολλές φορές.
Ο,τι πιο άβολο και κουραστικό υπάρχει, μέχρι και η βέσπα που είχα πιο άνετη ήταν.
Και επαρχιακό το ίδιο απαίσιο είναι.
Δείχνει καναπές αλλά στην πράξη σου σακατεύει τη μέση.
Και όλο προβλήματα
Ναι ε;

Για επαρχιακό μπορώ να το καταλάβω. Βαρύ καράβι. Χάνει όλα τα πλεονεκτήματα που μπορεί να έχει ένα σκουτερ.
Αλλά άβολο και στην Ε.Ο; Εχω γνωστό που πίνει νερό στο όνομα του για μακρινά ταξίδια. Και είχε πριν και διάφορα μοτο όπως πχ Βαραντέρο που θεωρούνται ταξιδιάρικα.
 
N

notakos600

Guest
Η τρίμηνη συμβίωση μου με το SH 350i μόνο θετικά έχει.
Το μόνο αρνητικό είναι τα αμορτισέρ, που αν και τα έχω στο πιο *****ό, πάλι κουράζουν στους ελληνικούς δρόμους.
Σε καλό οδόστρωμα είναι απόλαυση και οι 16αρηδες τροχοί προσφέρουν σχεδόν πάντα ξύσιμο του κεντρικού stand σε στροφιλικια.
Θεωρώ πως για μένα είναι η καλύτερη μου αγορά.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Η τρίμηνη συμβίωση μου με το SH 350i μόνο θετικά έχει.
Το μόνο αρνητικό είναι τα αμορτισέρ, που αν και τα έχω στο πιο *****ό, πάλι κουράζουν στους ελληνικούς δρόμους.
Σε καλό οδόστρωμα είναι απόλαυση και οι 16αρηδες τροχοί προσφέρουν σχεδόν πάντα ξύσιμο του κεντρικού stand σε στροφιλικια.
Θεωρώ πως για μένα είναι η καλύτερη μου αγορά.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ανταλλαγη?
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.518
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Και που να δεις τι γίνεται αν έχεις και αυτόματο εργαλείο λιπάνσεως τύπου TUTORO τι γίνεται σε αλυσίδα και γρανάζια που τα έχει συνεχώς λιπασμένα και χαρούμενα!:cool:
40000 χλμ και δεν εχω ρυθμισει ακομη αλυσιδα.
 
Top Bottom