Τιμη βενζινης .... το αναγνωσμα.

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Για να επιδοτησει οποιαδηποτε κυβερνηση πρεπει να εχει εσοδα.Τα εσοδα τα μαζευει απο τους φορους.Εμεις πληρωνουμε τους φορους για να εχει τα σωστα εσοδα για να μας επιστρεψει καποια απο αυτα στα δυσκολα?

Και το λεω αυτο βλεποντας οτι στο κοντινο μου περιβαλλον ατομα που δεν εχουν πληρωσει ποτε εφορια,οχι γιατι δεν εχουν εσοδα αλλα γιατι τα κρυβουν,σιχτιριζουν μονιμα την κυβερνηση που δεν τους επιδοτει και απο πανω.

Για να τα χωσουμε λοιπον σαν κοινωνια σε οποιαδηποτε κυβερνηση,πρεπει πρωτα να ειμαστε εμεις ενταξει.

ΥΓ Γενικη η τοποθετηση και για κανεναν λογο προσωπικη.


Υπάρχουν μέρη που δεν τους νοιάζει καθόλου αυτό που γίνεται με την ενέργεια.
Και άντε τον βενζινάδικα το πληρώνουν,την ΔΕΗ όμως δεν την πληρώνουν χροοοοονια τώρα,και δεν τολμάει κανείς να πάει να τους κόψει το ρεύμα.
Και επαναλαμβάνω όχι δεν έχουν .
Έχουν με το παραπάνω και μάλιστα μαύρα έως θεομαυρα.
Περνάς και σε λίγα μέτρα στα χωριά αυτά, κοστολογείς αγροτικά που στοιχίζουν 40/50κ το καθένα.
Και για να μιλήσω προσωπικά επειδή και εγώ και η σύζυγός δεν μπορούμε να κρύψουμε τίποτα από εισοδήματα,μας έχουν βγάλει από κάθε τι παροχή.
Η αρχή έγινε πριν λίγα χρόνια από το κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ,και ποιο πρόσφατα από το επίδομα πολυτέκνων,λόγω μικροαυξεησεων σε μισθό + το έκτακτο επίδομα που πήρε η σύζυγός ως υγειονομικός πέρυσι.
Δηλαδή
Χοντρικά πήραμε 600€ με το έξτρα επίδομα και χάσαμε 2.500€.
Κοιτώντας μόνο τους στειρουςε αριθμούς θα πει κανείς ότι όλα είναι καλά.
Αυτά που δεν φαίνονται είναι τα δάνεια που δεν είναι τεκμήρια διαβίωσης πλέον,
Άρα φαίνονται μόνο τα εισοδήματα.
Με 3 παιδιά στην εφηβεία,και ένα στο δημοτικό,με φροντιστήρια,κόστος ένδυσης, διαβίωσης κλπ.
Κάντε τους υπολογισμούς.
Για αυτό όταν βλέπω να ανακοινώνονται ευκολίες, επιδόματα, ελαφρύνσεις,γελάω και εξοργίζομαι.
Γιατί γνωρίζω προσωπικά αρκετούς με πάρα πολύ καλύτερη επιφάνεια και άνεση,που χαίρουν επιδομάτων, ελαφρύνσεων κλπ.
Και δεν μιλάω για Ρομά, μετανάστες κλπ.
Αλλά για γνήσιους ελληναρες.
Να το πω ποιο απλά που νομίζω αρκετοί το γνωρίζετε.
Αν λέω είχα πάρει διαζύγιο έστω και εικονικό και συνέχιζα να μένω σπίτι μου κλπ κλπ.
Δηλαδή
Διαζύγιο μόνο στα χαρτιά.
Ξέρετε τι επιδόματα θα έπαιρνα εγώ ή η σύζυγός μου σαν μονογονεϊκή πολύτεκνη οικογένεια???
Τέλος πάντων αυτά.
 

faraway

new member
Δημοσιεύσεις
9
Περιοχή
Corfu
Μοτοσυκλέτα
Bmw Gs 1200 Lc
Aprilia Tuono Bianco Nero
Όνομα
George
Το λυπηρό είναι ότι ξεκίνησε η κατρακύλα το 2008 και με αυτά και με αυτά είμαστε 2022 και φως στο τούνελ δεν φαίνεται σε αυτή τη χώρα.


Και καλά κάποιοι 40ρισαμε πλέον και χάσαμε τα καλύτερα μας χρόνια να περιμένουμε,
αυτά τα νέα παιδιά σκέφτομαι στο άνθος της ηλικίας τους να επιβιώσουν σε τριτοκοσμικες εργασίες και με μισθούς που δεν καλύπτουν ούτε το 50% των αναγκών τους .

Πραγματικά όσοι μπορείτε να φύγετε από αυτή τη χώρα απλά φύγετε και μην κοιτάξετε ξανά πίσω.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Το λυπηρό είναι ότι ξεκίνησε η κατρακύλα το 2008 και με αυτά και με αυτά είμαστε 2022 και φως στο τούνελ δεν φαίνεται σε αυτή τη χώρα.


Και καλά κάποιοι 40ρισαμε πλέον και χάσαμε τα καλύτερα μας χρόνια να περιμένουμε,
αυτά τα νέα παιδιά σκέφτομαι στο άνθος της ηλικίας τους να επιβιώσουν σε τριτοκοσμικες εργασίες και με μισθούς που δεν καλύπτουν ούτε το 50% των αναγκών τους .

Πραγματικά όσοι μπορείτε να φύγετε από αυτή τη χώρα απλά φύγετε και μην κοιτάξετε ξανά πίσω.



Όχι μόνο χάνουμε και χάσαμε πολύ καλά μας χρόνια.
Αλλά χάνω και χρόνο από τους δικούς μου ανθρώπους.
Πώς είναι οι ναυτικοί όταν μπαρκάρουν και γυρνάνε όταν πιάσουν λιμάνι?
Έτσι χωρίς μπαρκο και λιμάνι.
Τα τελευταία δύο χρόνια λείπω από το σπίτι μου 15 μήνες συνολικά.
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.506
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Υπάρχουν μέρη που δεν τους νοιάζει καθόλου αυτό που γίνεται με την ενέργεια.
Και άντε τον βενζινάδικα το πληρώνουν,την ΔΕΗ όμως δεν την πληρώνουν χροοοοονια τώρα,και δεν τολμάει κανείς να πάει να τους κόψει το ρεύμα.
Και επαναλαμβάνω όχι δεν έχουν .
Έχουν με το παραπάνω και μάλιστα μαύρα έως θεομαυρα.
Περνάς και σε λίγα μέτρα στα χωριά αυτά, κοστολογείς αγροτικά που στοιχίζουν 40/50κ το καθένα.
Και για να μιλήσω προσωπικά επειδή και εγώ και η σύζυγός δεν μπορούμε να κρύψουμε τίποτα από εισοδήματα,μας έχουν βγάλει από κάθε τι παροχή.
Η αρχή έγινε πριν λίγα χρόνια από το κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ,και ποιο πρόσφατα από το επίδομα πολυτέκνων,λόγω μικροαυξεησεων σε μισθό + το έκτακτο επίδομα που πήρε η σύζυγός ως υγειονομικός πέρυσι.
Δηλαδή
Χοντρικά πήραμε 600€ με το έξτρα επίδομα και χάσαμε 2.500€.
Κοιτώντας μόνο τους στειρουςε αριθμούς θα πει κανείς ότι όλα είναι καλά.
Αυτά που δεν φαίνονται είναι τα δάνεια που δεν είναι τεκμήρια διαβίωσης πλέον,
Άρα φαίνονται μόνο τα εισοδήματα.
Με 3 παιδιά στην εφηβεία,και ένα στο δημοτικό,με φροντιστήρια,κόστος ένδυσης, διαβίωσης κλπ.
Κάντε τους υπολογισμούς.
Για αυτό όταν βλέπω να ανακοινώνονται ευκολίες, επιδόματα, ελαφρύνσεις,γελάω και εξοργίζομαι.
Γιατί γνωρίζω προσωπικά αρκετούς με πάρα πολύ καλύτερη επιφάνεια και άνεση,που χαίρουν επιδομάτων, ελαφρύνσεων κλπ.
Και δεν μιλάω για Ρομά, μετανάστες κλπ.
Αλλά για γνήσιους ελληναρες.
Να το πω ποιο απλά που νομίζω αρκετοί το γνωρίζετε.
Αν λέω είχα πάρει διαζύγιο έστω και εικονικό και συνέχιζα να μένω σπίτι μου κλπ κλπ.
Δηλαδή
Διαζύγιο μόνο στα χαρτιά.
Ξέρετε τι επιδόματα θα έπαιρνα εγώ ή η σύζυγός μου σαν μονογονεϊκή πολύτεκνη οικογένεια???
Τέλος πάντων αυτά.
Ακριβώς όπως τα λες μια από τα ίδια. Το πρόβλημα είναι όταν προτείνεις την λύση του εικονικου διαζυγιου στην Ελληνίδα σύζυγο για να πάρει η οικογένεια τα επιδόματα η αντίδραση της.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ακριβώς όπως τα λες μια από τα ίδια. Το πρόβλημα είναι όταν προτείνεις την λύση του εικονικου διαζυγιου στην Ελληνίδα σύζυγο για να πάρει η οικογένεια τα επιδόματα η αντίδραση της.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όταν στον ευρύτερο οικογενειακό , εργασιακό κλπ κλπ χώρο.
Ξέρω και ξέρει ανάλογες περιπτώσεις που υφίστανται.
Η αντίδραση της ήταν σαν την δική μου.
Γελάς και εξοργίζεσαι όταν τα βλέπεις να συμβαίνουν γύρω σου , αλλά συμβαίνουν
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
414
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Μένω Φλώρινα. Το πλησιέστερο βενζινάδικο της Β.Μακεδονιας είναι στα 30 χλμ. 10 χλμ από τα σύνορα. Η τιμή ανέβηκε και εκεί, στο 1,35 πλέον. Για τους γείτονες υπερβολικά ακριβή. Πλέον εκτός από το αυτοκίνητο και τη μηχανή τη γεμίζω εκεί. Στα 3 γεμίσματα,το ένα μου βγαίνει δωρεάν σε σχέση με τη τιμή στην Ελλάδα. Τη προηγούμενη εβδομάδα έβαλα 18 λίτρα και πλήρωσα γύρω στα 25 ευρώ.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.855
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Μένω Φλώρινα. Το πλησιέστερο βενζινάδικο της Β.Μακεδονιας είναι στα 30 χλμ. 10 χλμ από τα σύνορα. Η τιμή ανέβηκε και εκεί, στο 1,35 πλέον. Για τους γείτονες υπερβολικά ακριβή. Πλέον εκτός από το αυτοκίνητο και τη μηχανή τη γεμίζω εκεί. Στα 3 γεμίσματα,το ένα μου βγαίνει δωρεάν σε σχέση με τη τιμή στην Ελλάδα. Τη προηγούμενη εβδομάδα έβαλα 18 λίτρα και πλήρωσα γύρω στα 25 ευρώ.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγώ θα πήγαινα με το αυτοκίνητο και θα γέμιζα μπετονι για να έχω για την μοτο!
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Το σκέφτηκα, δε μπορείς να το περάσεις από το τελωνείο..

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εκτός αν είσαι τελώνης
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.855
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Το σκέφτηκα, δε μπορείς να το περάσεις από το τελωνείο..

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα έκανα την ρεζέρβα τεπόζιτο!

cde :cool:
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.677
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Μιας και λέμε γι αυτά:

Στη Σερβία μέχρι πριν 5 ημέρες είχαν επιβεβλημένη τιμή για την 95άρα παντού στα 171 δηνάρια το λίτρο (=1,45 Euro/lit) και τώρα είναι στα 176 (=1,49). Στη Βονία μέ τις ανατιμήσεις έχει βρεθεί στα 2,90 μάρκα το λίτρο (=1,48 Euro/lit).

Τυπικά στα εδώ μερη η Βοσνία είχε πάντα τις καλύτερες τιμές (και από ότι έλεγαν οι τριγύρω την καλύτερη ποιότητα βενζίνης) οπότε μια χαρά η τιμή στα Σκόπια στα 1,35/λίτρο !!!!

Από Βουλγαρία πλευρά δεν ξέρω πως έχει διαμορφωθεί η τιμή καθώς δεν έχω περάσει ακόμα ........
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.529
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μιας και λέμε γι Από Βουλγαρία πλευρά δεν ξέρω πως έχει διαμορφωθεί η τιμή καθώς δεν έχω περάσει ακόμα ........
1,42 στη γείτονα χώρα.
 

Face

member
Δημοσιεύσεις
669
Ηλικία
55
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI V-strom 650 XT
Όνομα
NIKOS
Μιας και λέμε γι αυτά:

Στη Σερβία μέχρι πριν 5 ημέρες είχαν επιβεβλημένη τιμή για την 95άρα παντού στα 171 δηνάρια το λίτρο (=1,45 Euro/lit) και τώρα είναι στα 176 (=1,49). Στη Βονία μέ τις ανατιμήσεις έχει βρεθεί στα 2,90 μάρκα το λίτρο (=1,48 Euro/lit).

Τυπικά στα εδώ μερη η Βοσνία είχε πάντα τις καλύτερες τιμές (και από ότι έλεγαν οι τριγύρω την καλύτερη ποιότητα βενζίνης) οπότε μια χαρά η τιμή στα Σκόπια στα 1,35/λίτρο !!!!

Από Βουλγαρία πλευρά δεν ξέρω πως έχει διαμορφωθεί η τιμή καθώς δεν έχω περάσει ακόμα ........
Ελα στο ΕΛΛΑΝΤΑ!!!!! επεσε στο 1,98!!!!! abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.334
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι

konstantinos_vita

new member
Δημοσιεύσεις
131
Ηλικία
44
Περιοχή
Φλωρινα
Μοτοσυκλέτα
ι ελ 250 και ένα εφ800 ες τι.
Όνομα
Konstantinos
εγώ πάντως προχθές γέμισα τ αμάξι με τιμή 81 δινάρια (1.336 περίπου) (σκόπια) και δε ντρέπομαι και να το πω. Η επιδότηση του Κυριάκου είναι για να βάζουμε βενζίνη, να πηγαίνουμε να βάζουμε βενζίνη απ΄εξω μου φαίνεται.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Καλά.Ο Νίκος είπε μεν το παρακάτω...
Ρε 3 ευρώ γίνεται να πάει?
Μισά τα αυτοκίνητα στο δρόμο,κυκλοφορώ και δε φοβάμαι!
..αλλά έχει και μηχανάκι 250κιλά!! Bcdefghg
Κυκλοφορεί και κάνουν στην άκρη κόσμος.. cdefg


Εσύ με το SH γιατί άρχισες τις μετάνοιες; cdefghigi


Tα κοκκαλάκια σου που θα σκορπίσουν από τα "κρακ - κρουκ - ωχ ο έρμος" τα σκέφτηκες;; tongue

Μαζέψου Στέλιο λέμεεε... Tooth
 
Top Bottom