Τιμές καινούριων του τότε και απομείωση αξίας στο σήμερα

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
R 1150 R να παρεις εσυ, με τον μαυρο κινητηρα! Κουκλα! Bike
34681121_0_b.jpg
Δεν ξερω γιατι γελας, Stoned Emoticon αλλα εμενα τα γυμνα μου αρεσουν!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αυτό με τα Άφρικα πάντως τελείωσε.
Μέχρι μια πενταετία πριν κρατούσαν μια τιμή κατα μέσο όρο υψηλή που έλεγες "δεν είναι δυνατόν!"
Τώρα αν εξαιρέσεις 5-6 γραφικούς στο car.gr που νομίζουν πουλάνε την Ακρόπολη, βρίσκεις Άφρικα στο χιλιάρικο πάνω κάτω. Εκεί δηλαδή που οφείλει να βρίσκεται χρηματικά μια μοτό των 25+ ετών που δεν είναι συλλεκτική. Έπεσαν πολύ απότομα απο την 20ετία στην 25ετία.

Παρόμοια φάση συνέβη και με τα τρανσαλπ. Κάποτε ζητούσαν την Αρτα και τα Γιάννενα. Τώρα είναι σε πολύ πιο νορμάλ για την εποχή του επίπεδα.

Πιστεύω σχετικά σύντομα θα συμβεί αυτό και με τα Vstrom.
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Για το Αφρικα εχω μια επιφύλαξη..
Οτι κ να λεμε το μηχανακι αποτελεσε οροσημο στα ον οφ..
Οταν λες αξιοπιστια σου ρχεται στο μυαλο Αφρικα..
Τα λυπάμαι να τα βλεπω στο χιλιαρικο..
Θα προτιμουσα να τα αγοραζε ενας μερακλής ολα και να τα εφτιαχνε και ας τα πουλουσε μετά 3 χιλιαρικα δεν θα με ενοιαζε αρκει να τα επανεφερε στην αρχικη τους κατασταση οσο το δυνατόν ..
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.434
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Για το Αφρικα εχω μια επιφύλαξη..
Οτι κ να λεμε το μηχανακι αποτελεσε οροσημο στα ον οφ..
Οταν λες αξιοπιστια σου ρχεται στο μυαλο Αφρικα..
Τα λυπάμαι να τα βλεπω στο χιλιαρικο..
Θα προτιμουσα να τα αγοραζε ενας μερακλής ολα και να τα εφτιαχνε και ας τα πουλουσε μετά 3 χιλιαρικα δεν θα με ενοιαζε αρκει να τα επανεφερε στην αρχικη τους κατασταση οσο το δυνατόν ..
Ούτως ει άλλως ,στο 3000ρο θα πάει ,αν θες να το κάνεις όπως πρέπει .
Όπως είπε ο Τόλης χρεπια 25ετιας ειναι
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για το Αφρικα εχω μια επιφύλαξη..
Οτι κ να λεμε το μηχανακι αποτελεσε οροσημο στα ον οφ..
Οταν λες αξιοπιστια σου ρχεται στο μυαλο Αφρικα..
Τα λυπάμαι να τα βλεπω στο χιλιαρικο..
Θα προτιμουσα να τα αγοραζε ενας μερακλής ολα και να τα εφτιαχνε και ας τα πουλουσε μετά 3 χιλιαρικα δεν θα με ενοιαζε αρκει να τα επανεφερε στην αρχικη τους κατασταση οσο το δυνατόν ..
Να σου πω, εγώ το βλέπω αλλιώς.
Μου την έδινε που όσο το είχα απωθημένο κρατούσε μια εξωφρενικά υψηλή τιμή και δεν μπορούσα να το πάρω.
Αλλά απο ένα σημείο και μετά το απωθημένο φεύγει.
Μου είναι αδιάφορο πλέον τι τιμή έχει ένα Αφρικα. Μπορώ να το πάρω πλέον ακόμη και για δεύτερο, αλλά τι να το κάνω; Δεν είναι συλλεκτικό και η αξιοπιστία του είναι η τυπική 90ς. Για μοτοσυκλέτα καθημερινής χρήσης έχουμε φύγει πολύ μπροστά, με ψεκασμούς και αναρτήσεις και φρένα ΑΒΣ και συλλεκτικό δεν είναι σε καμία περίπτωση το 750. Αρα;

Θα αγόραζα μόνο το 650 για συλλεκτικούς και ιστορικούς λόγους. Ολα τα επόμενα δεν μου κάνουν κάτι πλέον
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Που ρε παιδιά έχει φθηνά αφρικα; έχασα επεισόδια;
Κατα καιρούς στο marketplace του FB και σε γκρουπ αγοραπωλησιών του FB βγαίνουν πολλά εκει στα 1000-1200.

To car.gr έχει τους πιο ψαγμένους που θα το πλύνουν, θα γράψουν και πέντε λόγια. Στο FB φώτο με το κινητό και ανέβασμα με ένα κλικ στο marketplace. Λιγότερο συνεπείς ιδιοκτήτες πάντως σε γενικές γραμμές.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κατα καιρούς στο marketplace του FB και σε γκρουπ αγοραπωλησιών του FB βγαίνουν πολλά εκει στα 1000-1200.

To car.gr έχει τους πιο ψαγμένους που θα το πλύνουν, θα γράψουν και πέντε λόγια. Στο FB φώτο με το κινητό και ανέβασμα με ένα κλικ στο marketplace. Λιγότερο συνεπείς ιδιοκτήτες πάντως σε γενικές γραμμές.
.. Οι ευκαιρίες είναι στο fb όχι στο καρ... Απο fb πήρα και το άλλο στα 900...


Τα αφρικα έχουν τεραστιο following, ότι είναι καλό φεύγει αμέσως, αν η αγγελία είναι από βδομάδα και πανω, μην μπαίνεται στον κόπο.. Το χουν δει άλλοι πριν. .

Έχω δει πάνω από 50 μτχ αφρικα.. ότι αγόρασα ήμουν ο πρώτος που το έβλεπε.. Τα υπολοιπα σαραβαλάκια..μιλαω πάντα για μέχρι 2χιλιαρικα
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Εμενα αυτο το γουργουριτο που εχει το αφρικα οταν δουλεύει δεν το χω βρει σε αλλο μηχανακι, γιαυτο κ το ξεχωρισα..
Δεν πα να δουλεύει στο κέντρο της Αθηνας για 4 ωρες σταμάτα ξεκινα ή να το παρεις κ να φυγεις για Αζερμπαϊτζάν, η θερμοκρασια του δεν ανεβαινει που να χτυπιεσαι κατω..
Δεν εχει πλαστικά να στραβωσουν αν πεσει, δεν σε νοιαζει αν θαναι κ λιγο βρώμικο, κ να μην του κανεις σερβις στα 5000χλμ λες ελα μωρε δε πειραζει..
Ειναι αλλη φαση!!
Σίγουρα δεν ειναι συλλεκτικο (ευτυχως) αλλα για μενα ειναι μηχανη που εχει μεινει στην ιστορία ως αθανατη..και δικαιως κατ εμε..
Το αγαπώ το παλιο αφρικανακι!! Χαχαχα!
Καποτε λεγαμε κ αυτους που τα οδηγουσαν Αφρικανους , τωρα τους λέμε ετσι παλι αλλα με αλλη έννοια (καλη)!!
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Παρόμοια φάση συνέβη και με τα τρανσαλπ. Κάποτε ζητούσαν την Αρτα και τα Γιάννενα. Τώρα είναι σε πολύ πιο νορμάλ για την εποχή του επίπεδα.

Πιστεύω σχετικά σύντομα θα συμβεί αυτό και με τα Vstrom.
Πιστεύω ότι ίσως αργήσουν να πέσουν τόσο πολύ τα - προσεγμένα τουλάχιστον - Vstrom και ο λόγος είναι ότι η επόμενη γενιά μοτοσυκλετών, αφενός δεν έχει αλλάξει τόσο πολύ (το Vstrom που πωλείται τώρα ως καινούριο δεν έχει τόσο εκτεταμένες αλλαγές σε σχέση με το παλιό), αλλά κυρίως, μετά το 2010 ελάχιστα μεγάλα μηχανάκια πουλήθηκαν στην Ελλάδα της οικονομικής κρίσης, με αποτέλεσμα τώρα να πωλούνται ελάχιστα ως μεταχειρισμένα και αυτά να κρατούν σχετικά υψηλές τιμές.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εμενα αυτο το γουργουριτο που εχει το αφρικα οταν δουλεύει δεν το χω βρει σε αλλο μηχανακι, γιαυτο κ το ξεχωρισα..
Δεν πα να δουλεύει στο κέντρο της Αθηνας για 4 ωρες σταμάτα ξεκινα ή να το παρεις κ να φυγεις για Αζερμπαϊτζάν, η θερμοκρασια του δεν ανεβαινει που να χτυπιεσαι κατω..
Δεν εχει πλαστικά να στραβωσουν αν πεσει, δεν σε νοιαζει αν θαναι κ λιγο βρώμικο, κ να μην του κανεις σερβις στα 5000χλμ λες ελα μωρε δε πειραζει..
Ειναι αλλη φαση!!
Σίγουρα δεν ειναι συλλεκτικο (ευτυχως) αλλα για μενα ειναι μηχανη που εχει μεινει στην ιστορία ως αθανατη..και δικαιως κατ εμε..
Το αγαπώ το παλιο αφρικανακι!! Χαχαχα!
Καποτε λεγαμε κ αυτους που τα οδηγουσαν Αφρικανους , τωρα τους λέμε ετσι παλι αλλα με αλλη έννοια (καλη)!!

Καλό είναι μωρέ! Τι να πάθει; Όταν βγάζεις απο ένα μοτόρι 750 κυβικών μόλις 60 αλογάκια και αυτά λαδιάρικα, είναι σίγουρο πως θα πηγαίνει για πάντα!

Αλλά πέρασε η εποχή του νομίζω, για να κοστίζει 2000 και 3000 ευρώ.
Απλά πρέπει να το πάρουν απόφαση και οι παλιοί Αφρικανοί που κρατάνε στα καλύτερα δείγματα ψηλά τις τιμές. Ή το κρατάνε "συλλεκτικό" για πάρτη τους και το βγάζουν απο την αγορά ή το δίνουν σε μια νορμάλ για τα χρόνια του τιμή. Δεν μπορούν να αξιώνουν τιμές που έχουν μηχανάκια 10 και 15 χρόνια νεότερα. Και οι περισσότεροι πλέον το κατάλαβαν και έριξαν τιμή. Κάποιοι κρατάνε ακόμη βέβαια. Βλέπω αγγελίες Αφρικα στο car 3ετίας και 4ετίας!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πιστεύω ότι ίσως αργήσουν να πέσουν τόσο πολύ τα - προσεγμένα τουλάχιστον - Vstrom και ο λόγος είναι ότι η επόμενη γενιά μοτοσυκλετών, αφενός δεν έχει αλλάξει τόσο πολύ (το Vstrom που πωλείται τώρα ως καινούριο δεν έχει τόσο εκτεταμένες αλλαγές σε σχέση με το παλιό), αλλά κυρίως, μετά το 2010 ελάχιστα μεγάλα μηχανάκια πουλήθηκαν στην Ελλάδα της οικονομικής κρίσης, με αποτέλεσμα τώρα να πωλούνται ελάχιστα ως μεταχειρισμένα και αυτά να κρατούν σχετικά υψηλές τιμές.
Σωστό. Αλλά πλέον ξεφτίζει λίγο αυτό.
Απο ποια άποψη το λέω;
Ενα μηχανάκι του 2005 πχ κρατούσε τιμή μέχρι και το 2015-2016 επειδή και δεκαετίας ήταν αλλά και όπως είπες λόγω κρίσης δεν πούλησαν πολλά. Δεν υπήρχαν δηλαδή μεταχειρισμένα στην αγορά
Σήμερα όμως βρίσκεις να αγοράσεις καινούρια μηχανή 650 κυβικά με 4800 ευρώ. Κινέζικη θα μου πεις. Οκ. Αλλά και εγώ θα σου πω για το strom πως είναι 15ετίας.
Υπάρχουν επιλογές πια. Δεν κοιτάς το Vstrom με αντίπαλο το επόμενο Vstrom. Όταν είχε πρωτοβγεί είχε να ανταγωνιστεί μόνο το αρχαίο τεχνολογικά δικύλινδρο Transalp 650. Ο υπόλοιπος ανταγωνισμός της εποχής ήταν μονοκύλινδρος. Με τον ψεκασμό του και την οικονομία του το κέρδισε. Αλλά σήμερα, μέτρα πόσα δικύλινδρα απο 500 έως 650 κυβικά υπάρχουν στην αγορά (σε σειρά ή V)

Γιατί να μην δώσω πχ 4-4,5k για CB500X ή NC 700 με τα μισά χρόνια απο το Vstrom που είναι και πιο φρέσκα οπτικά, και πιο οικονομικά και με νεότερη τεχνολογία;

Κι όσο θα συνεχίσουν να έρχονται καινούριες επιλογές, αλλά και να παλιώνουν τα μοντέλα που αγοράστηκαν καινούρια το το 2012 το 2014 ή το 2015 θα υπάρξει η στιγμή που θα κάνει ένα κραχ το μοντέλο.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
View attachment 27892
Δεν ξερω γιατι γελας, Stoned Emoticon αλλα εμενα τα γυμνα μου αρεσουν!

Νάτο!

 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Υπάρχει και 850 και το δίνει μάλιστα.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.434
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Top Bottom