Τελικα ολοι λαιλαπα θα πουρουτε;

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.436
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εχω μια απορία. Είδα το BMW TRIPLE BLACK που θα παρει ο λαιλαπιαρης, μου φαίνεται όμορφο με πολλά ηλεκτρονικά βοηθήματα και ενα σκασμό λεφτα αλλά ρε παίδες γιατι τα πουλάνε οι κάτοχοι με τόσα λίγα χλμ. αφού είναι ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ. Υπάρχει μαλιςτα ένα στο car με μονο 2000 χλμ. Τι συμβαινει άραγε; Δεν είναι περίεργο; Μήπως είναι πολύ βαρύ;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί.
Αναφέρω μερικούς.
1.επειδη έχει βγει το καινούριο μοντέλο και θες να πας σε αυτό.
2.επειδη έχει το καλύτερο χρηματοδοτικό ως εταιρία ,με το οποίο μπορείς κάθε τρία χρόνια να έχεις καινούρια μηχανή.
3.επειδη μπορεί να το πήρες και να μην σε έκανε και τελικά θες να πας σε άλλη κατηγορια
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί.
Αναφέρω μερικούς.
1.επειδη έχει βγει το καινούριο μοντέλο και θες να πας σε αυτό.
2.επειδη έχει το καλύτερο χρηματοδοτικό ως εταιρία ,με το οποίο μπορείς κάθε τρία χρόνια να έχεις καινούρια μηχανή.
3.επειδη μπορεί να το πήρες και να μην σε έκανε και τελικά θες να πας σε άλλη κατηγορια
4. Επειδή έχει πανδημία και όπως γράφτηκε ο ιδιοκτήτης είναι ελευθερος επαγγελματίας και τελείωσαν τα έτοιμα.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.178
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Εχω μια απορία. Είδα το BMW TRIPLE BLACK που θα παρει ο λαιλαπιαρης, μου φαίνεται όμορφο με πολλά ηλεκτρονικά βοηθήματα και ενα σκασμό λεφτα αλλά ρε παίδες γιατι τα πουλάνε οι κάτοχοι με τόσα λίγα χλμ. αφού είναι ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ. Υπάρχει μαλιςτα ένα στο car με μονο 2000 χλμ. Τι συμβαινει άραγε; Δεν είναι περίεργο; Μήπως είναι πολύ βαρύ;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Συνήθως οι περισσότεροι πανε για το επόμενο ...προσωπικά εχω γνωρίσει και ανθρωπους που το πηραν και ξαφνικα ανακάλυψαν οτι δεν προκειται να ξανακαβαλησουν μοτοσυκλέτα .... ( κι ομως υπαρχουν ) ...συνηθως η δευτερη κατηγορία ειναι η κατηγορία του status και η χαρά του επόμενου....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εχω μια απορία. Είδα το BMW TRIPLE BLACK που θα παρει ο λαιλαπιαρης, μου φαίνεται όμορφο με πολλά ηλεκτρονικά βοηθήματα και ενα σκασμό λεφτα αλλά ρε παίδες γιατι τα πουλάνε οι κάτοχοι με τόσα λίγα χλμ. αφού είναι ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ. Υπάρχει μαλιςτα ένα στο car με μονο 2000 χλμ. Τι συμβαινει άραγε; Δεν είναι περίεργο; Μήπως είναι πολύ βαρύ;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Ολα τα εργαλεια ειναι ιδανικα κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες.Αν αλλαξουν αυτες στην πορεια αυτοματα αλλαζουν και οι αναγκες σου.

Αν πχ εχει παρει αυτο που θελεις και σου παρουσιαστει προβλημα υγεις,προβλημα οικονομικο η γιατι απλως εκανες λαθος εκτιμηση και δεν σε βολευει γι αυτο που το θες,του δινεις μια και πας παρακατω.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Εχω μια απορία. Είδα το BMW TRIPLE BLACK που θα παρει ο λαιλαπιαρης, μου φαίνεται όμορφο με πολλά ηλεκτρονικά βοηθήματα και ενα σκασμό λεφτα αλλά ρε παίδες γιατι τα πουλάνε οι κάτοχοι με τόσα λίγα χλμ. αφού είναι ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ. Υπάρχει μαλιςτα ένα στο car με μονο 2000 χλμ. Τι συμβαινει άραγε; Δεν είναι περίεργο; Μήπως είναι πολύ βαρύ;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία οι πουλ Μουρ το πήρανε για να πουλήσουνε μούρη δεν καβαλαγανε χειμώνα και το καλοκαίρι πηγαίνανε μέχρι την καφετέρια επόμενος κάνανε το κομμάτι τους και πάνε στα επόμενα
 
N

notakos600

Guest
Ίσως το πιο σημαντικό, πέρα από την λάθος επιλογή, είναι ότι δεν πρόκειται ποτέ να το πουλήσεις στην τιμή που ελπίζεις.
Δεν αγοράζεις μοτο για το χρηματοδοτικο ή για να κάνεις μάγκα τον επόμενο.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Εχω μια απορία. Είδα το BMW TRIPLE BLACK που θα παρει ο λαιλαπιαρης, μου φαίνεται όμορφο με πολλά ηλεκτρονικά βοηθήματα και ενα σκασμό λεφτα αλλά ρε παίδες γιατι τα πουλάνε οι κάτοχοι με τόσα λίγα χλμ. αφού είναι ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ. Υπάρχει μαλιςτα ένα στο car με μονο 2000 χλμ. Τι συμβαινει άραγε; Δεν είναι περίεργο; Μήπως είναι πολύ βαρύ;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro




Δεν δουλεύουν τα περίπτερο με click away αφού
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αν εξαιρέσω την μια και μόνη φορά που αγόρασα καινούριο (fazer 600) και το μετάνιωσα 3 χρόνια μετά όταν είδα πόσο έχασα, όλες οι υπόλοιπες μου μοτο ποτέ δεν ξεπερνούσαν τα 5κ. Τα θεωρώ ένα σοβαρό ποσό για να κάνω το χόμπυ και την φάση μου.

Αν είχα δώσει 20κ+ για καινούρια μηχανή και την πουλούσα μετά απο 2-3 χρόνια ... Banging head

Νομίζω τέτοιες αγορές θέλουν πολύ σοβαρή σκέψη, για το αν θα συνεχίζουν να σε καλύπτουν στο μέλλον και το αν θα κάνεις απόσβεση χρήσης μέχρι να το πουλήσεις, αν είσαι ένας μέσος εργαζόμενος με έναν μέσο μισθό. Και επίσης το αν θα μπορέσεις να κρατήσεις και να συντηρήσεις τέτοιο μηχάνημα ακόμη και κάτω απο απρόσμενες συνθήκες (τώρα πανδημία, πριν 10 χρόνια οικονομική κρίση κλπ). Αλλιώς πας για τρομερή χασούρα.

Υ.Γ Δεν το γράφω απαραίτητα για το GS αυτό, αλλά για κάθε μηχανή 15κ και άνω.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία οι πουλ Μουρ το πήρανε για να πουλήσουνε μούρη δεν καβαλαγανε χειμώνα και το καλοκαίρι πηγαίνανε μέχρι την καφετέρια επόμενος κάνανε το κομμάτι τους και πάνε στα επόμενα
Όπως η περίπτωση η δική μου με τον προηγούμενο.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Όπως η περίπτωση η δική μου με τον προηγούμενο.
Άστα αυτά ManosGS και κάτσε χάμου και γράψε τεχνική έκθεση με δικαιολογητικές σκέψεις μεταβάσεως - μεταβιβάσεως από το κινητό στο ακίνητο. Προσοχή θα βαθμολογηθείς για την εργασία σου. :cool:






















Υ.Γ. tongueToothToothToothToothToothToothToothToothToothToothTooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εχω μια απορία. Είδα το BMW TRIPLE BLACK που θα παρει ο λαιλαπιαρης, μου φαίνεται όμορφο με πολλά ηλεκτρονικά βοηθήματα και ενα σκασμό λεφτα αλλά ρε παίδες γιατι τα πουλάνε οι κάτοχοι με τόσα λίγα χλμ. αφού είναι ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ. Υπάρχει μαλιςτα ένα στο car με μονο 2000 χλμ. Τι συμβαινει άραγε; Δεν είναι περίεργο; Μήπως είναι πολύ βαρύ;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Γιατι δεν εισαι πια ο καλυτερος του χωριου...οταν εχει βγει το 1250!
Μην ξεχνας οτι καποιοι ΠΡΕΠΕΙ να εχουν οτι καλυτερο (και ακριβοτερο) κυκλοφορει.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.178
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
παραδειγμα!
καπου στην βορεια Ελλάδα προ καιρου πουλουσε ενας ενα 1200 αντβε του 19 μοντελο....φουλ του ασσου εξοπλισμενο και απο μαμα και απο κατουρατεγκ...τον πηρα τηλεφωνο γιατι ενδιαφεόταν ενας φιλος ο Κυριος αυτος λοιπόν γιατι αν καταλαβα καλα ηταν ανω των 60 φευγα ευγενεστατος και με πολυ καλη λογική το δινε οσο του το παιρνε ο αντιπροσωπος στην Σαλονικα ...σε κουβεντα με αλλον συντροχο που ηξερε το μηχανακι μου ειπε λοιπόν....."Ο συγκεκριμενος θελει να πηγαινει στην πλατεία και να εχει οτι πιο τελευταιο μοντελο κυκλοφορει απ την ΠενΦε"....δυστυχως ο φιλος μου το χασε το κελεπούρι....γιατι το συγκεκριμενο διαστημα ηταν διστακτικός....
υπαρχουν λοιόν πολλων ειδων αγοραστές και αυτοειναι το καλο για καποιους που μπορουν να διαλέγουν συγεκριμενες στιγμές για αγορά....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Λοιπόν update σήμερα ο πωλητής ήταν να πάει στο μαγαζί την μηχανή για να γίνει η μεταβίβαση, δεν την πήγε και διαβεβαίωσε ότι θα την πάει την Πέμπτη, τελευταία προθεσμία που του δίνω......
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Λοιπόν update σήμερα ο πωλητής ήταν να πάει στο μαγαζί την μηχανή για να γίνει η μεταβίβαση, δεν την πήγε και διαβεβαίωσε ότι θα την πάει την Πέμπτη, τελευταία προθεσμία που του δίνω......
Σκληρο αγορι Tooth Tooth Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Λοιπόν update σήμερα ο πωλητής ήταν να πάει στο μαγαζί την μηχανή για να γίνει η μεταβίβαση, δεν την πήγε και διαβεβαίωσε ότι θα την πάει την Πέμπτη, τελευταία προθεσμία που του δίνω......
Μην μας τα κανεις αυτα εμεις περιμεναμε να την παρεις και να κανονισουμε καφε την κυριακη να σας καμαρωσουμε
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
-Που είναι η μηχανή ρε Μάνο;
-Ασε ρε φίλε, ήταν να την φέρει σήμερα για μεταβίβαση και δεν την έφερε
-Και τι έκανες ρε Μάνο;
-Πάω τον πιάνω απο τον γιακά και του λέω! : Κοίτα! Εγώ δεν τα σηκώνω αυτά! Σου έδωσα τόσα προκαταβολή για να την κλείσουμε την δουλειά και εσύ όλο το τρενάρεις!
-Πωωω....σκληρός! Και τι σου ειπε ρε Μάνο;
-Τι να πει; Τόλμησε να μιλήσει; Του πέταξα και άλλα 3 χιλιάρικα και του λέω!: Κοίτα να τελειώσουμε αύριο την δουλειά, αλλιώς θα πρέπει να σε ξοφλήσω πρώτα για να είμαι σίγουρος!
-Πωωω! Πως τον πετσόκοψες έτσι ρε Μάνο!!!

 
Top Bottom